X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

LOXONE - MODBUS

426 Posts
46 Users
39 Likes
57.4 K Views
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 264
 

Až budu Modbus extension a zařízení toto podporující řešit, tak si budu na rychlosti dávat pozor, díky za upozornění 🙂 To by jeden nečekal, že to polovina zařízení má natvrdo dané. Co k tomu výrobce vede ? Je to celkem dost omezující... kvůli nějakému zařízení kupovat další extension...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Ahoj všem,

tak mi přišel z aliexpressu ten modbus převodník.

https://www.aliexpress.com/item/USR-TCP232-410S-RS485-Modbus-Gateway-Server-Converters-RJ45-to-RS232-RS485-support-webpage-DHCP-RTS/32779342118.html?spm=2114.13010608.0.0.gRfAEM

Po počátečním nastavení jsem se hned postil do testování a zjistil následující chování:

Pokud se k převodníku dotazuji z Node-Red, tak vše fungovalo - jak čtení tak zápis. Pokud jsem se dotazoval z loxone ta čtení fungoval ale zápis ne. 

Co je ale zajímavé, pokud jsem vyčítal hodnoty z Node-Red, tak mi nefungovalo vyčítání z Loxone a naopak. Takže vyčítat hodnoty můžu jen z jednoho zdroje, tedy buď Loxone nebo Node-Red. Logicky by bylo nejjednodušší vyčítat hodnoty přes Node-Red a odtud do Loxone. Já bohužel musím jít cestou vyčítání hodnot přímo z Loxone, protože ne každý bude mít doma spuštěný Node-Red.

Jen jsem se chtěl zeptat, zda si myslíte že je to normální chování. Já měl představu, že když se budu dotazovat odkudkoli, tak to musí fungovat. Zjevně ale ne 🙁


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Závěr je tedy takový, že nevidím důvod, proč by neměl převodník fungovat s našimi elektroměry 🙂


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1506
 

Jestli si dobře pamatuji, tak jsou zařízení master a slave  a master může být jen jedno. Nebude to tím že node-red i loxone je master a proto to nejde zárověň?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Ten převodník je master a komunikuje se zařízením (slave) přes RS485. Přes NodeRed to funguje téměř bez problémů - jak čtení, tak zápis ale Loxone dělá pořád problémy. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Na druhou stranu, pokud bych využil NodeRed, jako prostředníka, uživatelé kteí nemají loxone, by měli možnost ovládat zařízení přes jednoduché webové rozhraní zprostředkované přes Nodered. Tady je video, ve kterém autor vše krásně popisuje :-))


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Tak jsem se nad tím vším trošku zamyslel. Zkuste mi nastínit jak by sa dalo realizovat následující řešení. 

Jako prostředníka mezi Loxone a zařízením modbus RTU bych zvolil raspberry pi.

Datový tok by byl následující :

zařízení modbus slave - převodník RS485/USB - Raspberry pi - Node red - Modbus TCP - Loxone.

Rasperry pi jsem zvolil z toho důvodu, aby se jednalo o univerzální řešení, tedy nejen pro Loxone. Na Raspberry by se dal OS ubuntu, plus NodeRed. V NodeRed je už hotový contribution package , který mi funguje. Takže veškeré příkazy jako zápis nebo čtení fungují. Zatím bez spojení s Loxone. 

Co mi ale chybí je ten převod z linky RS485 přes USB do Raspberry pi. 

Můžete mě prosím někdo popostrčit ? 

Navazuji na můj předchozí příspěvek, kde je i docela hezké video.

Teď tedy jde "jen" o to, jak dostat informaci z USB portu do NodeRed ?

No třeba to bude tak složité, že se na to vyprdnu ale ve spojení s MQTT by to bylo fakt hodně univerzální. 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

To USB->Node ti neporadim, to jsem neresil, ale co mne zarazilo, proc z NodeRED budes posilat ModbusTCP do loxonu. Proc ne NodeRED->Loxone rovnou pomoci virtualni digitalnich/analogovych vstupu?

Jinak ta UI knihovna pro NodeRED je supr, o te jsme nevedel


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Mne to pride zbytocne zlozite, ked uz loxone podporuje modbus/tcp tak podla mna potrebujes obycajny tcp<-->rtu bridge. Ja sa asi fakt cez vikend uz budem musiet pustit do toho elektromeru ...


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

No ono je to trošku složitější. Problém je v tom, že jsem se pokoušel připojit k zařízení přes modbus TCP přímo z Loxone a fungovalo mi akorát vyčítání hodnot. Když jsem se pokoušel něco zapsat, tak to nefungovalo. No a pro jistotu jsem to vyzkoušel z NodeRed a světe div se, vše fungovalo. Takže mi Loxone asi něco "komolí". Bohužel už nemám sílu to řešit přes Loxone support.

No a v této souvislosti mě napadlo, že by se dalo využít raspberry jako modbus gateway a zároveň jako modbus master. Zároveň jsem si vyzkoušel i možnost vytvoření jednoduchého webového rozhraní prostřednictvím NodeRed. Takže ten kdo nemá loxone, by mohl pohodlně kompletně ovládat bazén přímo z tabletu nebo mobilu.

Momentálně jsem se rozhodl, že dokončím integraci ovládání bazénu přes loxone modbus extension a později snad najdu čas na náhradní řešení.

Myslím si, že pokud se msk do toho pustí, vše bude vyřešeno raz dva 🙂 🙂 🙂

Já mám pocit že se potácím v bludném kruhu. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Abych v tom tady udělal trošku pořádek.

Takže závěr je zatím takový, že modul USR-TCP232-410S z Aliexpressu za cca 40USD funguje jako plnohodnotná náhrada za Loxone Modbus Extension. 

Solnička k bazénu mi na tom bez problémů funguje. Zatím jsem nevyzkoušel zapojit několik slave zařízení. 

Co jsem ale zjistil je to, že pokud se k tomuto zařízení připojíte např. z Node-Red a bude se chtít současně připojit i z Loxone, nebude to fungovat !

 


   
ReplyQuote
(@jaryn)
New Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1
 

Ahoj,

právě jsem dodělal bazen s přelivem od Albixonu a dostali mě s cenou wifi modulu. Mám solničku s automatickým PH. Celý dům jsem realizoval na Loxone. V rozváděči mám zatím nevyužitý RS485 extension.  Poradí mi někdo jak toto rozchodit. Celý barák jsem si zapojil a nakomfiguroval sám , ale tyhle sběrnice jsou pro mě vyšší odborné. Narazil jsem tady na toto vlákno a rád bych se přiučil. Díky všem za cenné rady.  Jaryn


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Tady to je nastíněno.

 


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

@msk: Ahoj, tak ako mal si cas pozriet na ten Modbus (arduino) modul pre Loxone

@Koldavideo: mas niekde aj postup k tomu ako si to zapojil cele ? Hlavne tie elektromery co sme kupovali ma zaujimaju

 

dik


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Cau, nie, absolutne vobec. Az mi je hanba. Ten koldov elektromer mam pred sebou na stole, caka na cestu do Brna do hospody. V baraku mam osadeny ale ten isty, stahovanie snad uz tento mesiac, ale k modbusu sa dostanem podla mna najskor na vianoce 🙁


   
ReplyQuote
Page 7 / 29
Share: