X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Ovládání bazénu

107 Posts
18 Users
6 Likes
28 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Automatiku nastavis tak, ze dáš dva plováky. Jeden na min hladinu a jeden na max hladinu. Když budou oba sepnuté voda se bude napouštět. Pokud se ten horní rozpoji, přestane se napouštět. Servisní menu mam. Pošli mi e-mail.

kolik ten ventil stál?


   
ReplyQuote
(@mathy1986)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 5
 

 

 

myslím že kolem 15 tisic:

PVC Kulový el. třícestný ventil 50 mm CH-T (nové FIP-T) (0514600150)

https://eshop.macekasyn.cz/Tvarovky-a-trubky/PVC-U/Ventily/Tricestne/PVC-Kulovy-el-tricestny-ventil-L.html

 

add automatika - to ja chápu, ale jak to nastavíš v brilix solničce, nemá žádné takové možnosti?


   
ReplyQuote
Gargamelko
(@gargamelko)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 97
 

Vítej  Mathy1986 !

Díky za tvojí registraci na blogu a fóru www.vodnici.net

Předtím, než se pustíš do vášnivých debat a sdílení svých zkušeností ohledně domu, Arduina, Loxonu nebo čehokoli dalšího, chtěl bych tě požádat o dvě veci.

Tou první je vyplnění tvého profilu a doplnění fotky v "My profile" sekci a případně postuntí krátkého představení v tomto vlákně. Vždy je fajn vědět, s kým se na fóru bavíme.

Tou druhou věcí je pak pročtení si našeho seznamu pravidel. To důležité je, že fórum je tu od toho, aby si lidé mezi sebou vyměňovali zkušenosti, sdíleli mezi sebou své poznatky a celkově si pomáhali. Chápu, že tě určitě zajímá spousta věcí, ale kromě pokládání dotazů zkus také ostatním pomoct. Jen díky tomu může fórum fungovat.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: Mathy1986

 

 

 

myslím že kolem 15 tisic:

PVC Kulový el. třícestný ventil 50 mm CH-T (nové FIP-T) (0514600150)

https://eshop.macekasyn.cz/Tvarovky-a-trubky/PVC-U/Ventily/Tricestne/PVC-Kulovy-el-tricestny-ventil-L.html

 

add automatika - to ja chápu, ale jak to nastavíš v brilix solničce, nemá žádné takové možnosti?

   

Jo tak teď jsem nad tím trošku přemýšlel a přišel jsem na následující :

V podstatě ani ten vstup na solničce také nepotřebuješ. Stačí když zapojíš do série ty dva plováky na nějaké ovládací relé. Aby to bylo dokonalé, zapojíš do série i to jedno volné relé na solničce. Takže vše budeš moci ovládat i přes ten wifi modul. Nevím které relé máš volné ale dejme tomu že to je AUX3. Do bazénové šachty do nějaké krabičky (třeba k ovládání protiproudu) dáš relé na 12V nebo 24V, které bude ovládat elektromagnetický ventil. Relé budeš spínat pomocí dvou plováků v sérii plus to volné relé v solničce. Takže pokud bude potřeba dopustit vodu (to znamená oba plováky budou sepnuté) a ty povolíš dopouštění vody z menu aplikace - voda se dopustí. Pokud v aplikaci nezapneš AUX3 tak se voda dopouštět nebude. 

Já tam totiž mám ještě další "ochranné prvky" např. maximální množství vody které se může dopustit je 1200 litrů, to kdyby se pokazil některý z plováků. Pak mám třeba ošetřené i to, že pokud bude spodní plovák rozepnutý a horní sepnutý, tak je jasné že ten spodní je v háji atd... ty horní plováky by měly být dva - jeden havarijní. Pokud budeš mít možnost to ovládat ručně z aplikace - je to podle mě lepší.

Mám ti to namalovat ?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No jinak ten vstup pro zastřešení se používá kvůli dávkování chlóru. Ale snad by to šlo použít i pro tyto účely. Je to ale zbytečné. Stačí asi fakt to jedno relé co jsem popisoval výše. 

No a pozor na ty AUX výstupy. AUX1 a AUX2 nejsou spínací kontakty ale rovnou 230V - tedy jeden kontakt bude L a druhý N. Ty další releové výstupy označené FILTER PUMP, LIGHT, AUX3, AUX4 jsou jen spínací kontakt relé. AUX4 se ale používá pro ohřev vody - tedy pro spínání tepelného čerpadlo - což ty asi máš. Proto jsem tipnul že budeš mít volné AUX3.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Pošli mi email na [email protected]


   
ReplyQuote
(@mathy1986)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 5
 

Jo tak proto mi na AUX1 a AUX2 nešel připojit ten ventil. Dal jsem ho na AUX3 a začal fungovat.... 

S tím zapojením solničky jako zapnutí systému dopouštění je to super nápad.

 Dvě relé do serie na dopouštění - zde jen nechápu proč dvě, stačí jen jedno nahoře jako voda max, cokolik pod max přece dopouštím? Když čidlo odejde, pak je otázka toho druhého, ale to by mělo byti ještě výše ve žlabu na úplném maximu?

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No jo bacha na to !!! Je tam opravdu přímo 230V. Takže AUX3 máš ventil a AUX4 asi máš heating. Ale i tak to podle mě půjde. Jen to bude malinko složitější. 

Pokud budou oba plováky vypnuté a bude vypnutý i výstup AUX1 z aplikace - ventil na vodu bude také vypnutý.

 

Pokud bude hladina vody nad maximální hladinou, bude relé 2 vypnuté a ventil uzavře vodu.

Pokud hladina vody spadne pod horní plovák, ten se sepne ale nic se nestane.

Pokud hladina spadne pod spodní plovák, ten se sepne a tím i relé RE2 takže se otevře ventil na vodu a bazén se začne dopouštět.

Pokud hladina při napouštění stoupne nad spodní plovák, ta relé RE2 zůstane seplé díky sepnutém horním plováku.

Dopuštění vody se přeruší až po rozepnutí horního plováku, tedy maximální možné hadině.

To vše pouze když bude AUX1 zapnuté z aplikace.

 

Relé RE3 je pouze pro spínání ventilu, který předpokládám že bude na 230V. Ale to už je celkem jedno.

Takže budeš potřebovat 3 relé. To je díky tomu AUX1.

Prosím o kontrolu jestli jsem to dobře vymyslel. 

IMG 3177[1]

Pokud i ten ventil na vodu bude na 24VDC, Re3 nebude potřeba.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

V Loxone je přímo blok ovládání bazénu. Hned jsem si ho vyzkoušel. 

Chtěl jsem jej použít z důvodu lepší vizualizace v app. Bohužel je tento blok nějak svázaný s HW - konkrétně s automatickým 6-ti cestným ventilem AIR. Blok vždy funguje jen chvilku, než zjití že je ventil AIR nedostupný a pak se vše zablokuje.

Nenapadá někoho jak tomuto bloku říct, ať se na to vyprdne a nedetekuje ten ventil?

Díky.

Screenshot 2017 06 05 11.21.53

jo jinak bazén už zcela ovládám přes modbus RTU.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tak bazén už funguje i přes Modbus TCP pomocí modulu USR-TCP232-410S z Aliexpressu, který funguje jako plnohodnotná náhrada za Loxone Modbus Extension. 

Solnička k bazénu mi na tom bez problémů funguje. Zatím jsem nevyzkoušel zapojit několik slave zařízení. 

Co jsem ale zjistil je to, že pokud se k tomuto zařízení připojíte např. z Node-Red a bude se chtít současně připojit i z Loxone, nebude to fungovat !


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

 

Přesunul jsem tuto odpověď z vlákna Modbus, sem se to hodí lépe.

Original Wifi od Albixonu jede přes cloud. Já to mám už dořešené přes modbus Extension. Nepoužívám však časovače ze solničky ale z Loxone.

Kompletní ovládání bazénu jsem v Loxone dal do místnosti "Bazén" ve které je několik kategorií (teplota, monitorování, alarm, relé ...)

Výhodou je že pomocí solničky ovládám i světla protiproud a jiné kraviny. 

Není to ale až tak jednoduché. Výsledkem je ale neustálý přehled přímo v Loxone vizualizaci. Strávil jsem nad tím cca půl roku, takže vím jaké jsou tam wifikundace 🙂 

teď to testuji na Modbus TCP převodníku z aliexpresu. Zatím je vše téměř OK. Jen mám problémy s ovládáním výstupů AUX, u kterých je dlouhá prodleva cca 8-15s. Nechápu proč, protože z NodeRed mi to šlapalo téměř okamžitě. Mám podezření na 5 sekundové omezení ze strany Loxone. Nemůžu to ale potvrdit. Ovládání čehokoli na solničce vyžaduje sled příkazů s určitými prodlevami - 500ms - a tady bude zakopaný pes.

Chystám se teď provést monitoring modbusu přes RS485 extension, takže snad najdu co hledám.

K úplnosti mi chybí dodělat hlídání hladiny kyseliny pH- a záplavové čidlo v technologické šachtě. Dnes jsem trošku vytunil automatické dopouštění vody a alarm zastřešení - aby děcka nelezly samy do bazénu. Zatím funguje skvěle.

Ještě si musím trošku pohrát s vizualizací aby to vypadalo k světu. Pár screenů z místnosti "Bazén"

Screenshot 2017 06 07 15.51.17
Screenshot 2017 06 07 15.51.21
Screenshot 2017 06 07 15.51.38
Screenshot 2017 06 07 15.52.09
Screenshot 2017 06 07 15.52.14
Screenshot 2017 06 07 15.52.18
Screenshot 2017 06 07 15.52.48

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

To musela bejt slusna fuska to dat dohromady, kdyz vidim kolik tam toho je.

To dolad a muzes to nabizet jako oficialni plugin do Loxonu pro bazeny.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Neskutečná jebačka. Přitom kdybych měl po ruce někoho kdo zná pořádně modbus, bylo by to o hodně snadnější. 

Mě ale hrozně láká ta myšlenka vzít raspberry pi, na něm spustit NodeRed a data posílat přes USB (pomocí RS485/USB převodníku) ze solničky do NodeRed. 

Líbí se mi na tom to, že by to bylo použitelné jak pro všechny platformy smart home systémů, tak i samostatně, protože v nodeRed se dá použít i to web rozhraní "dashboard" a zákazník by si to mohl ovládat i bez loxone atd...

Byla by to jedna "krabička" připojená k solničce a hotovo (Solnička má 12VDC konektor - no možná i 5VDC). Prostě ideální řešení.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Tipol by som si ze nefunkcnost z loxone, najma ked spominas nutnost posielat to v danych intervaloch, bude suvisiet s tym ako loxone ojebalo 485-ku aby odstrihlo railduino a spol.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

@kolda: Imho je to dobry napad. A pak to prodavej HW+SW jako hotove reseni. Staci mit pak v zasobe raspbery, predinstalovane karty a hotovo.

Podle mne ten problem zase resi vice lidi, tak proc na tom nejakou kacku neudelat, kdyz uz si na tom stravil takoveho casu.


   
ReplyQuote
Page 5 / 8
Share: