X
Forum

Forum

LOXONE FVE automati...
 
Notifications
Clear all

LOXONE FVE automatizace nebo WATTROUTER?

34 Posts
9 Users
3 Likes
5,444 Views
(@dave1234)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 67
Topic starter  

Ahoj,

řeším automatizaci zužitkování výroby FVE a stále mi to vychází že asi je to nejlepší Wattrouterem a pomoci Loxone měřit spotřeby a kontrolovat jak to v reálném čase funguje.

Tzn wattrouter se stará o balancování výroby a spotřeby na nulu a pomoci Loxone se to sleduje a popřípadě se to fyzicky prepoji, pokud se změní podmínky.

Například pro zimní a letní období.

Má s tím někdo zkušenosti a vlastní řešení?

Díky Dave

 


   
Quote
(@johny)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 2
 

Ahoj, řešíme něco podobného. Nicméně střídač již má vlastní logiku a elektroměr, tak ladíme, zda se nám po Modbusu povede toto dostat do Loxone a naopak ten střídač řídit tak, aby to balancování rozhodoval Loxone. Pak by teoreticky wattrouter neměl být potřeba. 

Kdyžtak dám info, pokud s tím pokročíme.

J.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Nechat Loxone balancovat spotřeby není dobrá cesta. Už jenom kvůli omezení dotazování Modus na 5s.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Tak záleží, jak přesné to balancování má být a ne vše se musí řešit přes Modbus.


   
ReplyQuote
(@dave1234)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 67
Topic starter  

@johny

A jak chcete řídit střídač? Aby vyráběl méně a jinak? Střídač bude vždy vyrábět maximum co může a jde o to návazné jeho spotřebu zužitkovat. V tom je dost nezastupitelný wattrouter který dokáže dělat nulu a ovládat spotřebiče. To jde asi hlavně o zimu. V létě se stejně člověk dostane do situace že má výkonu tolik, že ho nedokáže zužitkovat. Mám 30kW a na léto plánují vnitřní bazén, tím bych si prodloužil sezónu. Ale stejně ho na zimu odstavím, protože výkon potřebují pro vytápění. Loxone je samozřejmě fajn, protože sleduje toky energie a dodává je třeba na telefon. Myslím že kombinace wattrouter a Loxone je fajn. Každý udělá kus práce.


   
ReplyQuote
(@johny)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 2
 

Díky za rady.

To ano, střídač vyrábí maximum, ale v systému nastavuji, zda to cpu do baterek nebo do baráku, atd. Asi jsem to blbě napsal - měl jsem na mysli, že mu můžu přes Loxone nastavovat provozní režimy. Úvaha tedy byla spíše taková, že v létě, pokud bude výkonu dostatek a baterie budou nabité, sepnu elektrický dohřev TUV, případě bazén, vířivka, apod., něco, co se dá natápět skoro pořád. Stejně tak něco třeba odepnout v režimu kdy není síť a systém mi funguje jako záloha. Ale jak říkám, je to zatím plán 🙂 a třeba to nepůjde..


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Všechno jde. Je to jen otázka peněz a času.


   
ReplyQuote
(@dave1234)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 67
Topic starter  

@johny

To líp řeší ten wattrouter, tam se dá posloupnost co jde první na řadu, třeba baterie ap,a pak vytápění vody. Já mám 3fazovou fve takže se ještě musí sledovat aby se využívaly i rovnoměrně fáze. Do topení to jde přes SSR relé kde to wattrouter balancuje do nuly na topné spirály. Tzn ráno když to pomalu nabíhá a je málo výkonu tak to jde do vody, pak když naběhne už stabilní výkon tak to jde do nějakých spotřebičů už napřímo a houpavý přebytek přes SSR do vody, myslím si že pro Loxone to bude hodně úkolů a hodně ladění.  Wattrouter to má jednoduchý celkem, každá fáze ví co a jak v jaké posloupnosti má spínat a jak dotahovat nulu přes SSR relé do nuly. Nevím tedy jak rychle to wattrouter checkuje, zda průběžně třeba 5 x za vteřinu ap,loxone prý 1 x za 5sekund? Zase loxone je super že člověk vidí hned jak a do čeho to tam elektřina jde.

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Já to budu mít v Loxone. Nemám to ještě v plně automatickém provozu, ale zatím to v "ručním" šlape i na MS1.

6 ssr relé v kaskádě pro 6 topných spirál. Pokud je energie více než spirály poberou, jde to do elektroauta, stejně tak pokud spirály už odepnou, protože je akumulační nádrž natopená.


   
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 121
 

@kobra23

Ahoj,je to asi mimo topic😊tiež som premýšlal nad FVE,ale stale mám pocit,že je to zbytočné zatiaľ.TUV 190L máme solár takže nemáme možnosť kam poslať prebytky. Akú veľkú elektráreň máš?Píšeš že prebytky dokážeš posielať do auta.Vačšinou my sme autom preč cez deň.😢😢😢Má to vôbec zmysel investovať do takej veľkej FVE aby sme dokázali nabíjať auto?Nízkoenergetické domy potrebujú málo energie takže zatiaľ neviem.....


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Auto nabiješ i jedním panelem. Jen to bude trvat dlouho.

FVE není o návratnosti. Je to o svobodě a nezávislosti na centrální dodávce.

Pokud věříš, že black-outy nebudou a že bude energie levná stále jako je teď, tak to neřeš.


   
Zoltan reacted
ReplyQuote
(@dave1234)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 67
Topic starter  

@kobra23

To je nejenom o energii, to je o všem. Vyměňovat čas za práci a za peníze. Brat si půjčky.

Čím méně toho člověk potřebuje tím je svobodnejsi


   
Zoltan reacted
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 121
 

@kobra23

Veď práve.Keď chceš nabiť auto v noci z baterie  čo si vyrobíš cez deň tak je to smiešné mať 10Kwh zálohu.😊😊😊


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

To ano, ale ono nabíjet auto z baterie v domě není smysluplné. I když viděl jsem to u kamarádů co mají Tesly a jezdí s ní ráno do práce a večer se vrací, že to krmí z baterek. Tohle je např. jeden případ. Jezdí denně do práce a zpět 320 km.

231DE29B B9F6 4748 BC42 8E2362D4DC7A

Pak zase jiný extrém, kdy má firma 6 Tesel a 100 kW v bateriích.

Mně osobně se líbí varianta mít 2 elektromobily a jeden den se nabíjí jeden, druhým jezdím a pak zase naopak. Ale to je pro 99,99% lidí nereálné.


   
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 121
 

@kobra23

Viem si predstaviť nabíjať auto zo soláru,alebo keď je lacná elektrina a využívať ju ako napajanie domu v noci....Lenže to automobilky zatiaľ neumožňujú.80kwh v aute


   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: