X
Forum

Forum

Loxone a rekuperace
 
Notifications
Clear all

Loxone a rekuperace

66 Posts
17 Users
0 Likes
19 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Tak jsem volal primo na podporu Stiebel Eltronu, abych poresil tu spotrebu. Bohuzel tam nikdo poradne nevi, kolik vlastne jednotka v zime zere. Jedna se jen o rozmrazovani, nikoli predehrev vzduchu, ale presna cisla nemaji.

UPDATE: Tak se mi ozval dalsi technik (sam od sebe, hodnotim fakt pozitivne) a ten uz mel prehled. Sice nevi uplne presna cisla, ale uz vedel jak presne to funguje. A to tak, ze v okamziku, kdy venkovni teplota klesne po -7C, tak se zacne merit teplota odchoziho vzduchu z rekuperace. A v okamziku, kdy i ta klesne pod -7C, tak se zacne nahrivat vstupni vzduch tak, aby se voda, co se srazi na vymeniku nezacla namrzat.  Z toho usuzuju, ze do cca -10C to zrat bude nula-nula prd, ale od -10C uz to asi poroste. Bude i zaviset na tom, kolil je teplota v dome a jak tato teplota zvlada rozmrazovat vymenitk

Zaroven s tim jsem i resil, jestli nejde nejak jednotka rozsirit o Modbus, protoze jsem nekde nasel nejake jejich rozhrani Ebus, coz ale nejde napojit na Loxone. 

No tak modbus pry nejde a svorkovnice je pry nahore nepropojena, ze je to tam kvuli tomu, ze LZW 170 E Plus je vlastne odvozenina od Brinku, ktery je plnohodnotny a Stiebel to ma nezapojene. Tak to me nepotesili ;-). 

UPDATE: I v tomto pripade je situace optimistictejsi. Tak svorkovnice je zapojena, navic presne tak, jak to ma Brink. Jen to neni oficialne podporovane Stieblem. Melo by bezet veskere Brink prislusenstvi, tudiz i modbus modul. Navic jsem dostal kontakt na firmu GTX Rekupera, ktera je pry nejvetsi odberatel od Stieblu a ty by si meli s modbusem umet poradit. Jdu zjistovat dal 😉

UPDATE-2: Tak bohuzel ani v GTX Rekuperace uplne nevedi. Udajne prodali stovky rekuperaci a ja jsem prvni, kdo resi nejakej modbus a vycitani stavu ;-). Jeste se mi maji zkusit poptat. Udajne i na tom protokolu e-bus ty informace jdou vycist (slouzi k propojeni s nastennym displayem), ale nejaky servisni kabel co by sel pichnout do usb/rs-232 nemaji. Zkusim se podivat po nejakem e-bus udelatku

UPDATE-3:

Zalozim tomu samostatnou sekci, at tu dal neprasim diskuzi o rekuperacich 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Pokial je to identicke s Brinkom, tak predhrev je spinany triakom s PWM, takze si vezme akurat tak, aby nezamrzol vymennik. Podla mna to bude 90% sezony na zlomku tohoto cisla.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Co se týče předehřevu, tak já mám čidlo teploty přímo zapíchnuté ve výměníku, takže předpokládám že je řízeno podle tohoto čidla. Vzhledem k tomu, že si regulaci chci udělat přes loxone sám, tak v podstatě můžu vysledovat chování. Takže pokud sepne relé předehřevu dodám signál na dig. vstup a budu dělat statistiku. Samotný předehřev jsem koupil se třemi spirálami o celkovém výkonu 2.4 kW, takže zřejmě jednu spirálu odpojím (možná i dvě). Co je ale důležité, je minimální průtok vzduchu když je spirála zapnutá. Takže na plný výkon potřebuje minimálně 120m3/h - což se dá v loxone lehce ošetřit. 

Pokud není zapojený předehřev, tak se rekuperace při překročení určité teploty na výměníku prostě vypne.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Ty cidla jsouz zajimavý napad. Mam tu z Aliexpresu nekolik cidel v pouzdre (stejne jako ma Loxone), tak bych je mohl dat minimalne do prostoru k filtrum, abych meril vstupni/vystpuni teplotu vzduchu. K tomu by to slo teoreticky strcit skrz flexipotrubi i na vstup vzduchu z venku do rekuperace.

A je zajimy i ten prutok 120m3/h. Ja mam nastaveno defaultne 90m3/h, takze sem zvedav co to v pripade mrazu udela, jestli to fakt vypne, nebo treba nezvysi otacky.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Teplotní čidla z aliexpresu mám vložené přímo do potrubí jak popisuješ. Když už nic jiného, dá se monitorovat její účinnost. Chtělo by to ale vložit vzorec do Loxone.

U=(tP/tO)*100

kde tP je hodnota teploty přívodního vzduchu do místností

tO je teplota vzduchu odsávaného z místností

Výsledek podle mého bude účinnost v %.

 

návod na předehřev - kde jsou mimo jiné i ty průtoky.

http://www.comander.cz/index.php?controller=attachment&id_attachment=143

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Ten vypocet ucinnosti je super napad. Jen co bude chvilka, tak tam ty cidla zkusim narvat a zrealizovat to 😉

PS: Sloucil jsem ti ty dva posty do jednoho. Klidne priste edituj ten svuj puvodni, at se diskuze zbytecne nerozrusta.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Už to mám - funguje to. Funkční blok vzorec. Výsledek mám ve vizualizaci.

Omlouvám se - editaci jsem přehlédl.

Takže nyní mi to ukazuje 100%, protože mám vypnutou VZT.

Tak nějak jsem podcenil odtok kondenzátu 🙂 myslel jsem si, že ten kondenzát tam bude až při nižších teplotách a to jsem se hoooodně spletl. Takže zítra dokoupím hadici na odpad pračky, napojím výstup kondenzátu z rekuperace na pračkový sifon a tradá můžu zatím monitorovat 🙂

Jak bude troška času postnu nějaké foto.

S tou účinností si nejsem zcela jist ale logicky mi to tak nějak vychází.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Mne ten vzorec na ucinnost prijde logicky spravne. S tim kondenzatem jsem byl taky prekvapeny. Ja na to prisel uz kdyz jsme vysouseli dum po vyliti anhydridu. 

Nechal jsem to bezet pres noc bez jakehokoli napojeni nebo kyblu pod tim a rano byla vykapana dira do noveho anhydridu ;-)). Nastesti v technicke, kde se to pak zapravilo.


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

Ahoj, psal jsi, že jednotka LWZ 170E plus nemá ovládání 0-10V, ale podle mně ovládání výkonu 0-10V má, konkrétně svorkovnice X15 svorky 3,4.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

aha. a mas k tomu nejakou dokumentaci? Ja vychazim z toho ceskeho PDF, kde jsem z ty naprosto neprehledny tabulky vydedukoval (a i to tak funguje), ze kdyz se nastavi parametr 19/20 a 25/26 v menu na hodnotu 5, tak to funguej jako prepinac mezi rezimem 1,2,3, kde se ale musi navrtdo nastavit, kolik otacek to ma mit.

Ale kdyz na to ted koukam tak je fakt, ze tam to 0-10V zminuji. Akorat mne to nejak nenapadlo, ze to bude toto ;-).

Je fakt vtipne, ze jak jsem vcera mluvil s lidma ze Steieblu, tak jsme se i o tomto bavili a primo mi potvrdili, ze to jde jen pres ty ano/ne vstupy, ze to 0-10V neumi ;-(

 A tim padem koukam, ze pokud 0-10V nastavim na ten 20/21, tak pak muzu 25/26 pouzit na vypnuti ventilatoru na odvadeny vzduch. Nevim k cemu bych to pouzil, ale prijde mi to dobry si prefouknout barak 😉


   
ReplyQuote
(@zdenda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 77
 

mám stejnou dokumentaci jako ty a z toho jsem vycházel. Stejnou rekuperační jednotku jako máš ty si chci pořídit do RD, tak už jsem to trochu studoval a pan Světlík z GTXrekuperace mi to také potvrdil. Zkus to a uvdíme, jestli máme pravdu:) já to ještě bohužel vyzkoušet nemůžu. Kde jsi sehnal tu jednotku za takovou cenu, jsi s ní zatím spokojený? 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Bral jsem to od prazskeho Somatherm, puvodne jsem u nich poptaval i TC, ale to jsem vzal nakonec jinde. Ale rekuperace pak vzhledem k cene i ochote dopadla. Nechaval jsem pak od nich delat i celou montaz rozvodu a take spokojenost


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Tak jsem chtel zkusit ten 0-10V, ale ten navod proste nedava smysl. Proto jsem od toho tenkrat upustil.

Schvalne se mrkni. Pokud budu chtit pouzit konektor X15 piny 1,2 (stranka 14) pro 0-10V. Podle tabulky na strane 14 bych mel nastavit parametr 15=1

Kdyz se pak ale podivas na stranu 15, tak tam se mluvi o tom, ze pokud chci pripojku externiho spinaciho kontaktu vyuzit, musim nastavit parametr 18,19,20

Ale ani jedna z tech variant uz nema dynamickou zmenu hodnot. 

Navic, kdyz se pak podivs na stranu 19, tak radek 15 rika to, ze mam dat 1 pro 0-10V (to sedi), ale co se pak ma dat do 18,19,20 ?

je tam 0/1 bez vysvetleni, 2 pak pokud jsou splneny podminky pro obtok (coz bude bypass, takze to nechcem), 3 je aktivace bypasu, 4 = mluvi o ventilu, ktery nikde jinde neni vysvetlen

19/20 pak nastavuje, co se ma dit v pripade, ze je rekuperace v rezimu "1" (jeden ze tri rezimu urovne vetrani). Ale zase tam nikde neni ta dynamicka cast.

Jedine co me napada, ze v pripade, kdy se nastavi na 15=1, tak se 18,19,20 ignoruje, ale to sem tam nikde nenasel. A trochu se bojim do toho pustit 10V a testnout to 😉


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Tak jo, tak sem to zkusil 😉

Takze funguje to, "ALE". Je to dost zmatene udelany a navod nerika spoustu dulezitych veci.

Po nastaveni 15=1 to zacne prijimat 0-10V, ktere ale funguji nasledovne

Pokud je tam 0V, V1 se vypne a rekuperace se nastavi do rezimu *1

Pokud je tam 0-10V, tak vykon neni 0m3/h-300m3/h, nybrz 100m3/h - *2 m3/h (Toto bylo zakerne, porad to jelo na max 200m3/h a nevedel jsem proc)

Zarovem se nektere nastaveni samo prenastavi do jinych hodnot nez jsem mel, ale to jsem uz dal neresil.

Nyni zbyva otazka, k cemu pouzit V2 0-10V ;-). Kazdopadnen diky tomuto tuningu mam volne 2rele, ktere jinak byly na rezimy a mam pouzity svuj prvni 0-10V vystup 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

JJ, matne si spominam, ze mi to takto nejak popisoval moj buduci dodavatel VZT, ze ten 0-10V sa pohybuje medzi dvoma prednastavenymi rezimami.

Ja som si to potom predstavoval tak, ze prvy rezim nastavim "off", druhy 100% a budem medzi nimi plynule riadit. Ale vystacim si aj z x-y a "off" vyriesim relatkom.


   
ReplyQuote
Page 2 / 5
Share: