Forum

Forum

Loxone a KNX/EIB zk...
 
Notifications
Clear all

Loxone a KNX/EIB zkusenosti

280 Posts
24 Users
14 Likes
57.9 K Views
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
Topic starter  

@Pavel v tom je to kouzlo, Loxone funguje jako IP gateway tj. v programu ETS das jen nahrat a pres Loxone se to nahraje do koncoveho KNX prvku. Musis mit jen KNX prvek propojen s Loxonem pres sbernici. 

Taky je dulezite, ze Loxone ma maximalni zatizeni na sbernici 150mA jeden ABB modul viz muj popis ma cca 10mA co jsme se docetl tj na normalni dum si myslim, ze by Loxone mohl zvladnout.

@koldavideo co se tyka omezeni je napsano 5 zarizeni na projekt, ale myslim, ze to pujde obejit, ze si das vice projektu a kazdy prvek si potom naprogramujes zvlast, jen si musis nekde evidovat skupinove adresy.

Co se týká prvku, ktere meri protekajici proud je to hodne zajimave, ale ja se chci spis kouknout primo na elektromery, maji moc pekne od Siemense a mne zajima jestli existuje nejaky 4kvadrant, abych do budoucna byl schopen kvuli FVE merit i dodavku do site.

Mereni proudu na rele bych se trochu bal jelikoz prece jen nad urcite proudy jsou potreba bocniky a u FVE se obcas potrebuji merit pomerne velke zvlast, kdyz si chci hrat jeste s baterii...

 


   
ReplyQuote
(@orlik80)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 44
 

Kdyz se podivas o par prispevku drive, daval jsem tam fotku, jak ten ABB s merenim proudu vypada. Na vodici z rele je navlecena mala cerna civka a ta meri prochazejici proud. Takze nemusis mit strach z bocniku... otazka jak je to presne... ale pro orientacni mereni urcite bude stacit.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No ono to s tím měřením proudu nebude tak horké. Momentálně na to nemám čas ale už si to nedokážu vzpomenout jak to bylo. Třeba to bude jen current detection, takže jen detekce jestli něco teče. Ono by to byla dost složité. 

Co se týče KNX, tak už jsem zprovoznil dva moduly (každý zvlášť) a jestli jsem jsem to správně pochopil, tak je docela jedno jakou fyzickou adrsu modul má, protože důležité jsou ty skupinové. Fyzickou adresu mám 1.5.34 a u druhého modulu 1.5.35. Do obou jsem nahrál stejné skupinové adresy, takže pokud oba bloky připojím k miniserveru, tak budou reagovat oba dva současně, protože mají nahrané stejné skupinové adresy. 

Pojem skupinová adresa chápu tak, že to je adresa platná pro určitý společný segment fyzických adres - tedy přesně to co jsem udělal. Mám dva moduly, kde jeden má fyckou adresu 1.5.34 a 1.5.35 - jsou tedy ve společném segmentu 1.5.X

Pochopil jsem to správně?


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
Topic starter  

@orlik80 aha tak to jsem si na fotkach nevsimnul tak to jako mereni do domacnosti naprosto urcite staci. Kolik te ten modul vysel a uz se podarilo rozchodit ten senzor? Podle mne by to melo fungovat jako u toho meho, ze se nacte do ETS konfigurace od vyrobce a nasledne se senzoru pak priradi adresa, pres kterou to bude Loxone vycitat.


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
Topic starter  

@koldavideo priznam se, ze nejsem expert pres KNX jsem o dva dny pred tebou ve studiu, ale kdyz jsem to zprovoznoval tak jsem pochopil to, ze fyzicka adresa a skupinova je hlavni rozdil v tom, ze pres skupinovou adresujer spolupraci mezi prvky dále je důležité, že Loxone neumí adresovat nad adresy 15/ /. Fyzické adresy jsou ještě důležité pokud máš více line a tímto je adresuješ mezi s sebou. 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 
Posted by: Salinm1

@Pavel v tom je to kouzlo, Loxone funguje jako IP gateway tj. v programu ETS das jen nahrat a pres Loxone se to nahraje do koncoveho KNX prvku. Musis mit jen KNX prvek propojen s Loxonem pres sbernici. 

Díky, teď už je mi to jasný 😎 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Kluci, jaký výukový materiál používáte?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Hlásím, že pán má posledních 5ks relé modulů.

Dokázal by mi ještě někdo prozradit proč je ten KNX zdroj tak drahý? Dělá něco speciálního oproti "normálnímu" zdroji?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Zdroj je k napájení sběrnice a i samotných modulů na sběrnici. A ano jsou drahé.

Včera jsem rozchodil dva moduly najednou. Bude to ale trošku náročnější na nastavení, protože celkem budu mít asi 15ks v jedné instalaci. Z důvodu neplacené ETS (tedy demo verze) můžu nastavit max 5 modulů v jednom projektu, takže si v rámci jednotlivých projektů budu muset pohlídat aby se mi neopakovaly fyzické adresy a to nejen u těchto reléových modulů. Protože jsem se rozhodl pro použití digitálních vstupů na KNX tak je to o to složitější. Samozřejmě že by bylo nejlepší mít všechny moduly v jednom projektu ale nebudu kvůli jednomu objektu kupovat licenci, to by bylo jako s kanónem na vrabce. 

Mimochodem KNX modul pro 32 vstupů na DIN lištu stojí necelých 10.000,- Kč což znamená cca 300kč/1 vstup. Pak jsou i 4 vstupové pod omítku (vypínač) za cca 1400,- kč.

No a ještě abych to uvedl na pravou míru, tak plánuji v "hezkých" místnostech Touch Pure (tree) a v "nehezkých" místnostech Touch tree. Ten pěti-tlačítkový standard se mi líbí. No a nakonec jak jinak skvělé spojení se systémem Paradox 🙂 Celkově to přijde na méně jak polovinu předpokládaných nákladů.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Modul 32 vstupů 12/24VDC :

https://www.eibabo.cz/busch-jaeger/binarni-vstup-pro-domaci-automatizaci-knx-32-c-6193-32-101-eb16505404?fs=2310208277&c=79667

nebo 4 vstupy pod tlačítko (včetně indikace, což je dobré pro ovládání spotřebiče na který není přímá viditelnost)

https://www.eibabo.cz/lingg-janke/binarni-vstup-pro-domaci-automatizaci-knx-79881-eb16518734?fs=2673484511&c=79667


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Tak sem panovi napsal, snad jsem moc nezavahal ;-(. Nejak furt nebyl cas a ted ctu, ze ma poslednich par kusu ;-).

Ale co bych se chtel zeptat, mate nejaky link/tip na rozumne drahy zdroj? A pripadne, existuje nejaky alternativni, co s KNX funguje?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Uvažuji u tomto:

https://velkoobchod.conrad.cz/sitovy-zdroj-na-din-listu-mean-well-knx-20e-640-1-x-30-v-dc-640-ma-19-2-w.k1528502

orlik80 psal že ho má a takže asi funguje 🙂 jen prý píská


   
ReplyQuote
(@orlik80)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 44
 

Take jsem ho kupoval u Conrada, to piskani neni tak strasne... 😉 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Tak pry ma stale posledni 4 nebo 5 kusu, takze beru vsechny ;-).

Zdroj vemu tedy taky ten condrad, cenove je to asi nejlepsi. Jeste sem nasel tento https://www.elektromaster.cz/zdroj-mtn663529-napajeci-reg-24v-ac-1a-P132045/ ale je o dost vetsi.

A mel bych pak dotaz k te KNX sbernici. Kupovali jste na propojovani ty jejich patice, nebo jste to delali nejak samo-domo? 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Některá relátka v modulech bohužel budou mít ulomené ty zelené packy pro ruční ovládání, dostal jsem vybrat, tak jsem bral jen bezchybné. Zdroj jsem objednal u Conrada a taky jsem přemýšlel jak to to pospojím, ale nejspíš vymyslím něco domácího 🙂


   
ReplyQuote
Page 2 / 19
Share: