X
Forum

Forum

Loxone a KNX/EIB zk...
 
Notifications
Clear all

Loxone a KNX/EIB zkusenosti

280 Posts
24 Users
14 Likes
58.1 K Views
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 

Ja mam taky loxone gen1 a 1 modul 570, k tomu mam 3x MDT rele (jeden z nich meri i proud) a vse funguje okamzite, zadne zpozdeni pri rozsviceni nepozoruju.

Na zaluzie mam ABB zaluzuiovy modul a na nem nefunguje blok automatickych zaluzii z Loxone. Ale jak budu mit chvilku cas, tak si to nastavim podle sebe. Jen musim spravne nastavit cas naklopeni zaluzii a pak ABB dava informaci o pozici naklopeni lamel a v jake vysce jsou. Vse je v procentech a vypocitava se to z casu. Graficky to do loxone asi nedostanu, ale vidim pozici v procentech.

Pak jeste mam ABB modul na ovladani el. hlavic k topeni, ale ten jsem jeste nezapojil.


   
ReplyQuote
 MVVM
(@mvvm)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 18
 

@arty Elektromer zatim nemam - je v planu. Pro zaluzie pouzivam rele schrack co jsou uvedeny na zdejsim rele listu.


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Ahoj, nemáte někdo zkušenosti s využitím dvou miniserveru? V2 jako Master, V1 jako slave s využitím sběrnice KNX. Psal jsem na loxone podporu a odepsal mi ze je to takto možné.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Někde se to tu řešilo a myslím že dotyčný psal, že to moc nefunguje...


   
Cyklonit reacted
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

Trochu to tu oživím, nedá mi to se nezeptat. Vím že jsem na foru zelených, ale když už máte KNX komponenty, proč nevyužít přímo programování KNX (těch 70€ za ETS5 na 20 zařízení už je v ceně domu houby) a nevykašlat se na Loxone?

Přijde mi že se tu zabíjí největší výhoda KNX a to je decentralizace, když umře prvek, ostatní jedou dál. Takhle umře Loxone a je to mrtvé celé, nebo se pletu?

Většina lidi tady bastlí ještě dost věcí v nodered + zigbee apod, co použít variantu všechny kritické prvky na KNX a k tomu na vizualizaci, logování a neklíčové prvky dát unipi + papouch ? Cena by potom byla pár korun, rovnou by tím bylo vyřešeno Raspi pro nodered které stejně většina v instalaci má a spoléhá na něj. Když pak umře Unipi tak se prakticky nic neděje.


   
Dave1234 reacted
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

@iamdanieldinner

 

Tak to není 20 prvků ale daleko více, třeba jen 50 vypínačů, ovládání světel, žaluzií, nějaké PIR senzory atd. Řekl bych že tento nákupní seznam bude dost masný...

V KNX nenaprogramuješ logiku tak jako v Loxone. Pro mne ideální Papouch + Loxone + Homebridge + na všechny světla jsem použil DALI. Dále jsem integroval propojení s kotlem kde je to už nějak dá se říct zbastlené, každopádně  to je taková funkcionalita co není uplně podstatná.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

KNX je fajn, kdyz se koupi za dobry penize. Ve spojeni s Loxone lze docilit pekne logiky. Kombinace KNX a RaspPI mi prijde naprosto uchylna, absurdni a hruzna ;-). 

Urcite bych hlavni logiku nenechaval na RaspPI. Kdyz neco, tak NAS+docker, pripadne mozna ten UniPI co neni na RaspPI (axiom nebo tak neco) a v nem NodeRED.

Ale problem je, ze ani nodered neni samospasny. Ten je dobry na konkretni logiku, ale uz ne na UX.

Tzk idelane Loxone miniserver na gui + snadne programovani logiky, NodeRED na NAS nebo prumyslovem PLC, Papouch jako levne vstupy/vystupy na mene dulezite veci a pak KNX nebo Loxone na paterni veci v dome.


   
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

@honza

Pokud bych zaváděl knx tak nejdu uplně cestou každý vypínač = knx prvek ale natáhnu to tak jako pro Lox a následně použiju třeba https://www.eibabo.cz/busch-jaeger/binarni-vstup-pro-domaci-automatizaci-knx-32-c-6193-32-101-eb16505404?fs=3213301436&c=79667 . Tím mám 1 prvek = 32 vstupu ne? To už by potom neměl být problém poskládat do 20 prvků celý barák, popř. na dva projekty rozdělit světla a třeba zatemnění. Výhoda je že kdykoliv když bude KNX problém jde to předělat na PLC logiku. Nevýhoda že to trochu rozbíjí tu decentralizovanost no.

Chápu že knx má spíše základní funkcionalitu, proto bych na tom postavil právě spíše jenom světla + žaluzie a zbytek člověk může řešit bokem. Když umře závlaha tak se svět nezboří. 

@l

Porovnával sem ceny Lox,Unipi,KNX a pokud se vezme origo prvky tak Lox stojí kolem 400Kč/vstup kdežto KNX jde sehnat do 270Kč/vstup. U Výstupu je to už blíž ale pořád je Loxone dražší. Když se do toho pak zabuduje Papouch tak to celou instalaci pěkně zlevní, ale ten jde připojit k čemukoliv takže to neporovnávám.

Proč je Unipi takový průser? Je to prakticky stejné jako Loxone v2, CPU to má skoro totožný, má to vyřešený největší neduh Rpi a to je napájecí zdroj a přitom vybavenost to má větší než Loxone. Jediné co člověk řeší tak je microsd karta, ale tu má i Loxone. (trochu sem si hrál s myšlenkou vzít Unipi 1.1 a na to nacpat nějaký ssd shield ale to bych zrovna nazval prasárnou 🙂 )

Moje představa je ideálně na Unipi dostat Nodered a k tomu do dockeru všechny ostatní potřebnosti, statistiky pořešit přes docker a v něm influxdb a grafana. Nějaké hezké UI na ovládání jde udělat přes Homebridge. 

Mě právě strašně láká kombinace KNX na všechno důležité a k tomu na Rpi znásilnit všechno ostatní. Kdyby to Rpi chcíplo tak chcípnou jenom elektroměry, statistiky a další v podstatě jenom komfortní věci, základ by pořád jel. Když se vezme ta průmyslová verze (teď už myslím že Patron) tak se zase naráží na vendor lock tak jako u Loxone (což je vlastně věc která mi vadí nejvíc a celé to řeším). Nu což, ještě to má tak půl roku na rozseknutí tak uvidíme, asi budu muset sehnat nějaké Unipi a začít si hrát 😀 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

papouch vychazi cenove samozrejme nejlepe, ale je to pres ethernet, takze to proste nepovazuju za uplne safe na critical veci v dome. ale na ty ostatni je pomer cena vykon luxusni.

KNX vstup za 270kc je super a tim padem bych loxone vubec nepouzil na vstupy.

duvod, proc ale pouzit loxone je vizualizace. jednak uzivatelska, tzn mobil+web, to proste v noderen nevyrobis, a pak i programatorska z pohledu jednoduche konfigrace. V nodered udelas taky kde co, ale an rychle nastavovani mi prijde loxconfig snazsi. 

Tzn, muj posledni usecase je, ze mezi nodered a loxone mam natahane znacky pres plugin loxone, ale pak uzivatelskou logiku koduju v loxone, v nodered je jen logika externich zarzeni, nikoli logika uzivatelska.

Ad uniPI, musis rozlisovat tu PLC radu a tu postavenou nad raspi. Postavit cokoli critical nad raspi povazuju za sebevrazdu, neb stavis nad beznym OS, kde bezi mraky procesu a nad nejlevnejsim HW. To je proste gambl.

Na druhou stranu, unipi s PLC (prave ten axon a mozna ten patron, o tom sem nevedel) se mi uz libi po HW i stabilni strance, nevic prave diky podpore noderenu. Ale, nepouzival bych ho jako hlavni prvek, prave kvuli chybejicimu loxconfigu, webovemu rozhrani ci android/iphone.

Pokud se ti chce srat s nejakym peknym UI nad nodered, nebo nejake jine OS reseni, klidne to zkus, ale osobne to povazuju za zbytecnou ztratu casu vuci tomu, co te stoji jeden miniserver. V tom je proste za mne loxone porad dobry (a defakto jen v tom, ostatni veci a hw uz je lepsi jinde).

Ale, kazdeho vec. zkus zacid od unipi, zkus si udelat ux co bude vyhovovat, zkus si rozchodit co budes potreba a kdyz to bude behat, nemusis kupovat. kdyz ne, koupis miniserver a unipi pouzijes na vse ostatni.

A co se tyka programovani KNX, mel by sis to zkusit. neni programovani jako programovani. z toho co sem nacital, tak KNX zadne programovani ala loxone nebo nedejboze nodered neumi. Umi jen spojovat vstupy a vystupy pomoci group. nic moc vic.

Takze zaverem, klidne se vydej cestou, jaka ti prijde dobra. treba za rok napises sve zkusenosti a my se dovime neco noveho, a nebo napises sve zkusenosti a my se jen utvrime, ze tudy ne 😉


   
ReplyQuote
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 

Ja mam loxone + KNX. KNX na vstupy a relatka, ale je to jak pise @L. Zadne programovani nebo logika tam resit nejde. To se musi udelat v loxone. 

Momentalne mi jdou vstupy do loxone a ten potom ovlada vystupy, ale jde to udelat i bez loxone


   
ReplyQuote
 MVVM
(@mvvm)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 18
 

@kully Ja Mam pouze lox gen1, lox 1-wire ext. a pak dva knx 570. Na KNX nejaka zakladni logika nastavit jde (logicke operace, zpozdeni, ...), ale je to malo. Loxone je supr, ze se v nem da hodne veci rychle a jednoduse namodelovat. Blbe je ze clovek stejne potrebuje najakou rasbpi k tomu aby pripojil ne-loxone veci. Po uvedeni lox gen2 na trh a uvedeni samostatneho knx ext za 16k jsem taky zacal patrat o alternative na kterou bych presel a vykopal bych zalenaka z rozvadece, bohuzel se mi nic srovnatelneho nepodarilo najit ... Nyni si pohravam s myslenkou poridit NAS nebo intel NUC a na nem rozchodit home assistant. Vimze je to extrem oproti lox, ale uz me nebavi to limitovani ze strany lox a az podpora lox gen 1 skonci, tak budu mit stejne utrum.

M.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

@mvvm co presne pro tebe skonci tim, kdyz skonci podpora pro MS1? Ja uz neupgraduju davno, protoze to akorat ubira systematicky vykon a snazi se to lidi donutit kopit MS2. 

Proste prestan upgradovat (nebo klidne i downgradni a ziskej vykon) a MS1 bude v klidu stacit tak dlouho, dokud pojede. 

Jina bude, az odejde....


   
Dave1234 reacted
ReplyQuote
 MVVM
(@mvvm)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 18
 

@lTak ted je situace jeste ok, tedy miniserver odejde, ja objednam druhy a relativne rychle se problem vyresi. Jakmile prestanou gen1 prodavat, budu muset mit alternativni reseni - gen2 + knx extension pro me neni cesta. KNX prvky chci zachovat, tam jsem nadmiru spokojen, otazkou je jakym serverem jim definovat logiku a GUI. Home assistant se mi libi, ale zaroven mi to prijde jako dost bastl reseni, abych tomu sveril treba regulaci topeni topnymi kabely.


   
ReplyQuote
IamDanielDinner
(@iamdanieldinner)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 21
 

Tak zrovna situaci "umře mi miniserver 1 a nebude náhrada" bych se uplně nebal, to by si to pak rovnou mohl zabalit už na začátku. Pokud bych miniserver už měl tak bych to nehrotil a držel ho dokud neumře což může být dost dlouho 🙂 

Mě by třeba vnitřně víc trápila ta KNX 570ka která je docela atyp a moc firem to nevyrábí, když to za 10let umře tak tomu nemusí jít sehnat alternativa a člověk bude řešit jak to opravit. To bych se držel i za daň vyšší ceny něčeho co se dá předpokládat že tu s námi bude i za 10 let (16,32 vstupu/výstupu apod).

Jenom technická, neumí Loxone napojit KNX prvky přes ethernet? Nebylo by potřeba KNX rozhraní ale stačilo by KNX připojit do ethernetu, což bych stejně udělal tak i tak.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

@iamdanieldinner pochybuju, to by nemohli prodavat ten predrazenej KNX extension 😉


   
ReplyQuote
Page 16 / 19
Share: