X
Forum

Forum

Loxone a KNX/EIB zk...
 
Notifications
Clear all

Loxone a KNX/EIB zkusenosti

280 Posts
24 Users
14 Likes
58.1 K Views
(@kotrmelec)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 58
 

Zdravím pánové, již delší dobu sleduji vaše snažení s KNX komponenty a docela mne to zaujalo, nicméně až po přidání zkušeností s modulem  od Salinm1 jsem si začal říkat, že to vypadá už i finančně být docela zajímavé a dal jsem tomu šanci a začal jsem si zjištovat informace o KNX atd. Prošel jsem si online kurz na https://wbt5.knx.org/ a principielně mi to nepřipadá složité, stáhl jsem si i online katalog od výrobce WEINZIERL pro produkt KNX Multi IO 570 nicméně měl bych asi pár dotazů, které mi nejsou jasné aktuálně, tak snad se mi nevysmějete, za mé dotazy ač mohou být triviální pro mnohé z vás, ale snažím se pochopit primárně jak funguje KNX s loxone dohromady a co mi to přinese za výhody či nevýhody oproti například papouchovi s loxone.

1. Jak máte modul propojen s LOXONE? Jelikož tento modul neobsahuje RJ-45 konektor ale pouze USB a KNX konektory pro sběrnici tak předpokládám že máte ještě nějaký modul, který propojuje KNX prvky s LOXONE miniserverem? Například pomocí https://www.weinzierl.de/index.php/en/all-knx/knx-devices-en/knx-ip-interface-731-en ?
Nebo se úplně pletu a je třeba možné připojit KNX sběrnici na LOXONE sběrnici? 

2. Chápu, že nějakou logiku může převzít samotný KNX modul, a z Loxone lze tyto funkcionality pouze volat. Nicméně co mi není jasné, tak zda když budu mít v KNX modulu naprogramováno například nějaký základní povel, že na stisk tlačítka se mi rozstvítí světlo a na druhý stisk zhasne. Tak i když nepojede Loxone, tak tlačítky na zdi stále tato funkcionalita pojede nepletu li se, je to tak? Jen nebudu moci využít vizualizaci od Loxone a případně logiku, která by byla v Loxone.

Předpokládám, že logika v KNX modulu je nadřazená logice v Loxone? Tedy kdyby v KNX modulu byla nějaká funkcionalita a v Loxone něco protichůdného, vykoná se vždy povel z KNX modulu nikoliv z Loxone? Respektive KNX v případě příchodu impulzu na binární vstup vykoná akci (pokud je nějaká nastavena) a pošle notifikaci do Loxone o změně stavu nebo přeposílá ten impuls i na Loxone? A loxone si stav musí vyvodit sám?

3.Impulzní výstupy, modul dle popisu by měl zvládnout připojení impulzních elektroměrů. Máte již někdo vyzkoušeno? V ETS v samotném nastavení pro tento výše zmíněný modul, to vypadá, že lze nastavit nastavit, konverzi jakou má jeden impulz hodnotu a taktéž jak často se maj hodnoty sesbírané odesílat dále tedy do loxone. Chápu to tak správně? Tedy modul sbírá data  a pak na základě časového intervalu např 10s nebo na základě posbírané určité hodnoty odešle hodnoty do loxone? Chápu to správně?

Předpokládám, že pokud kiksne KNX modul, tak veškerá logika at už v loxone tak v KNX, bude nedostupná.

A poslední otázka, když bych chtěl spojit vícero těchto modulů, tak musím propojit pomocí sběrnice, to je jasné, nicméně lze kombinovat logiku mezi moduly?  Tím myslím, že bych na jednom modulu měl pověšeno například část světel a na druhém modulu druhou část světel a chtěl bych je ovládat zároveň tedy přidal bych je do jedné adresní skupiny? Lze to takto? A kde se potom nahrává samotný program/logika, respektive do kterého modulu?  

Díky moc za případné osvětlení a snad nejsem úplně mimo.  


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Miniserver má na sobě přímo svorky KNX sběrnice.


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
Topic starter  

@Kotrmelec Ad 1) viz@kobra23 Miniservr má implicitní KNX sběrnici tj potřebuješ KNX napájecí zdroj a Příslušný KNX prveke, který propojíš přímo s LOXONEM a LOXONE zárovrň funguje jako IP Brána na programování KNX prvků

Ad 2) Tohle už je dost složitá otázka obecně můžeš naprogramovat Logiku v KNX prvcích,ale musel by si mít prvky na výstupy i vstupy (ta 570 to umi) a následně číst pouze stavy z KNX a ty posíláat do LOXONU a v loxonu nějak vyhodnocovat jestli to proběhlo na úrovni KNX nebo ne což je zbytečně složité. Jak to mám já a předpokládám i ostatní kolegové je to, že na úrovni KNX definujes jednotlivé FYZICKÉ adresy jednolivých výstupů/vstupů podle toho jaký prvek máš a následně všechno voláš z Loxonu, který je super z pohledu vizualizace a rychlosti programování. V loxonu následně připojuješ jednotlivé vstupy/výstupy prakticky jako by to bylo Loxone extensiony. (Loxone má přímo KNX prvky v Configu kam zadáš příslušné adresy)

ad 3) ano tento modul podporuje viz tvuj popis a ano i to nastavení v Loxonu se připojí jako senzor a pošleš následně přes vzorec do čítače, ale já se konktrétně k fyzickému vyzkoušení ještě nedostal.

ad 4) logika modulů tj pokud budeš využívat různé moduly tak je budeš přes ETS pouze kofigurovat na úrovni fyzických adres a v LOXOXU řekneš co budou dělat tj můžeš kombinovat cokoli s čímkoli. Samozřejmě můžeš toto naprogramovat i na úrovni KNX tak vylstně i KNX fuguje,ale je to složité a když už máš LOXONE tak zbytečné - pro mě je to dobrá záloha,kdybych se rozhodl odejít z Loxonu.

A logika KNX se tvoří v sw ETS a nahrává se přes něj do jednotlivých modulů, když se pak chová samostaně a a ví, že např. toto tlačítko sepne tuto adresu atd...

Snad jsem nezapomněl na žádný tvůj dotaz. 

 

 

 


   
ReplyQuote
(@kotrmelec)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 58
 

Super diky moc chlapi za odpovedi. Same dobre zpravy to mne dost tesi.


   
ReplyQuote
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 
Posted by: Zoltan

Ja mám ets 5 lite,kúpil som za cca 60€ na základe akcie,keď prejdes ich web kurz(základný)dostaneš kupón na 60% zľavu ets 5 lite alebo 7,5% na ets 5 prof

Jak se ti povedlo koupit ETS Lite za 60€ ? Zaregistroval jsem se, prošel celý online kurz, za který jsem získal 70% slevu na ETS Lite, který v plné ceně stojí 200 € a v nákupním procesu se sice odečte -140€ za 70% voucher, ale přičte se 21% DPH (17.97€), k tomu poštovné 24.05€ za USB HW klíč a poplatek za platbu Paypalem 1.51€, celkem to dělá 103.53€ 😮 


   
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 121
 
Posted by: kully
Posted by: Zoltan

Ja mám ets 5 lite,kúpil som za cca 60€ na základe akcie,keď prejdes ich web kurz(základný)dostaneš kupón na 60% zľavu ets 5 lite alebo 7,5% na ets 5 prof

Jak se ti povedlo koupit ETS Lite za 60€ ? Zaregistroval jsem se, prošel celý online kurz, za který jsem získal 70% slevu na ETS Lite, který v plné ceně stojí 200 € a v nákupním procesu se sice odečte -140€ za 70% voucher, ale přičte se 21% DPH (17.97€), k tomu poštovné 24.05€ za USB HW klíč a poplatek za platbu Paypalem 1.51€, celkem to dělá 103.53€ 😮 

Teraz som pozeral,s poštovnym som platil okolo 83


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
Topic starter  

Můžu se zeptat k čemu jste ten ETS Lite potřebovali? Vy programujete logiku na KNX? Jelikož já už mám aktivních 7 prvků KNX a bez problémů přidávám další, ale omezení je jen 1 projekt 5 prvků na jiné jsem zatím nenarazil a se s poluprací s Loxonem asi ani nenarazím.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@salinm1: Takze jedes 2 projekty predpokladam? Nebo jde to jeste jinak?


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
Topic starter  

@L jasně jedu 2 projekty jen nesmím dát stejné fyz. adresy tj jeden projekt jedu 7/0/X a druhý 8/0/X abych se neseknul. Myslím, že koncem týdne vyřadím poslední prvek a budu čistě na Loxone(pouze miniservr) - KNX struktůře.


   
ReplyQuote
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 

Mě zaujala cena 60€, což jsem si říkal, že není taková hrůza. Já mám teprve v plánu zapojení elektroinstalace, ale už teď to vypadá na 5 KNX prvků. Dá se koupit ETS Lite za 84.05€ s poštovným, když jste plátci DPH. Ale nevím jestli má smysl ty peníze investovat.


   
ReplyQuote
(@salinm1)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 108
Topic starter  

@kully pokud chceš KNX programovat a propojovat mezi s sebou více jak 5 prvků tak má, ale pokud chceš využívat Loxone jako vizualizaci a vlastně nadřazený systém nad KNX tak potom nemá, jelikož když budeš mít více jak 5 prvků KNX tak jak jsem psal dáš si další projekt, kde dáš dalších 5 atd...


   
ReplyQuote
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 

60€ se mi zdá přijatelná cena, kterou bych byl ochotný investovat, ale 100€ už je asi zbytečnost, když to nejspíš použiju jen jednou při nastavování. Ano, mám v plánu mít Loxone miniserver a k němu KNX a asi i nějaké Loxone extensions, to se ještě uvidí.


   
ReplyQuote
 MVVM
(@mvvm)
Active Member
Joined: 6 years ago
Posts: 18
 

To Salinm1: Objednal jsem si na testovani WEINZIERL 570 KNX z voltus.de. Nepamatujes jak dlouho trvalo doruceni ? BTW: Kdyz jsem jej objednaval, tak meli skladem 10ks ... dnes maji uz jen 7, nebral tady nekdo taky ? 🙂


   
ReplyQuote
(@kully)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 80
 

Četl jsem na německém fóru, že doručení z Voltus není nejrychlejší a ani se neozývají o stavu objednávky, ale nakonec zboží vždy dorazí. Taky tam mám v plánu něco objednávat


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No mně asi stejně 20 prvků na jeden projekt stačit nebude. V mém případě bych nejraději udělal veškerou hlavní logiku přes KNX a zbytek včetně vizualizace v loxone. Hlavní logikou myslím osvětlení, topné ventily a žaluzie. Tak aby to při úmrtí miniserveru nikdo nepoznal. 

Zároveň se do toho pak vnáší zbytečný chaos, protože bude chování těžko analyzovatelné.  


   
ReplyQuote
Page 14 / 19
Share: