Forum

Forum

Loxone a automatick...
 
Notifications
Clear all

Loxone a automatická závlaha zahrady

224 Posts
31 Users
8 Likes
49.7 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

No tak bez finálního plánku plánku zahrady nemůžeš dělat nic. Natož tak připravovat v Loxone. Prostě nejprve vše nachystej se zahradníkem a pak to tady nějak doladíme.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

Jasny, na ten loxplan mi ale prosim koukni 🙂

Jinak nasel jsem peknej clanek o projektovani zahrady

http://www.in-site.cz/cs/blog/jak-vznika-projekt-zahrady


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jasně nějak to udělám. Problém je s tou provázaností na ostatní subsystémy a taky to že toho nemám tolik poznámek. Takže u některých věcí je docela problém pochopit k čemu jsou.


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

ahoj, jaku mas tu meteo stanicu? Chcel by som nieco otestovane, nech to nemusim dlho hladat. Dik

Zavlazovaci system uz mam cez loxone - pouzil som navrh z DE fora, len este nejake detaily musim doriesit 😉


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

muzes sem hodit ten navrh z toho fóra?

2koldavideo: nasel by sis prosim cas na ten loxplan ? 🙂


   
ReplyQuote
(@killeriq)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 816
 

pozri si tu:  http://www.loxwiki.eu/display/LOX/Garten

Len je to celkom komplexny model a v nemcine, tak Viel Spass 😀


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 
Posted by: koldavideo

Nechej si udělat projekt např. u firmy Irimon. Cena je asi 1000kč. Nakreslí Ti co a jak máš udělat a veškeré věci od nich můžeš koupit. Pokud od nich koupíš komponenty vrátí Ti zpět peníze za projekt. Nevím kolik toho máš ale já jsem si půjčil na výkopy drážkovačku - cca 3500Kč na den a za jedno odpoledne jsem měl drážky hotové. Pak vše pospojuješ atd... Čerpadlo musíš vybrat podle toho odkud vodu čerpáš (studna, retence ...) s tím, že max. průtok musí být vyšší než součet průtoků na postřikovačích v dané větvi (sekci). Má zkušenost je taková že nádrž na 6000 litrů je hrozně malá. 

mrkni třeba sem:  http://www.sorryman.cz/zavlahovy-system-svepomoci/

 

kluci z irimon uz podrazili 🙂 chtej za to 3500, pri nakupu materialu u nich vratej 50%...


   
ReplyQuote
(@kozmo21)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 72
 

Ahoj  koldavideo

Mam zavlahu velmi  podobne  naprogramovanu asi som to niekde na fore obkukal 🙂

 len nemam doriesenu jednu vec  kedze vidim zepouzivas tu istu meteo stanicu ako mas vyriesene  aby sa zavlaha nespustila  ked je mokro. vidim ze mas v logike pouzite Rain sensor mas nejaky specialny pripojeny v loxone?

Ja vyuzvam  maximalny denny uhrn zrazok ale nie je to ono. lebo je to za 24 hod a  ked je v skutocnosti  naprsane vela tak za 24 hod  je ta hodnota mala a zavlaha sa tiez spusta  a  potom mi hnije travnik.

chcelo by to nejake cidlo podnej vlkosti

 

dik 

 


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 
Posted by: koldavideo

Mám kompletní řízení závlahy. Pomocí emg. ventilů. Je to klasická závlaha, kterou jsem dělal svépomocí, akorát místo original jednotky mám svou. Řízení závlahy je pomocí dešťového čidla a pomocí meteostanice, kterou mám na zahradním domku. Ta mimo jiné měří aktuální vlhkost a denní srážky. Meteostanice ukládá naměřené hodnoty do xml souboru, ze kterého systém Loxone hodnoty vyčítá. Vedle domu mám nádrž na dešťovou vodu (6000l) ze které čerpadlo čerpá vodu pro zavlažování. V nádrži mám ultrazvukové čidlo, které měří výšku hladiny. Pokud voda v nádrži klesne pod kritickou úroveň, čerpadlo se nespustí. V loxone mám virtuální přepínač, kterým povoluji nebo zakazuje použití vody z vodovodního řadu. Takže pokud není voda v nádrži a povolil jsem použití pitné vody, závlaha se spustí. Na všech větvích přívodu vody mám samozřejmě zpětné klapky. Celou zahradu mám rozdělenou do 6-ti sekcí, kvůli tlaku vody. Závlahu mám realizovanou pomocí bloku časovač. 

Vše je ale nutné spojit s ostatní logikou domu. V mém případě jde o to, že pokud nejsem doma - zastřežím dům tak se může uzavřít i hlavní přívod vody. Tento hlavní přívod se musí uvolnit při závlaze, automatickém dopouštění bazénu, praní nebo mytí nádobí s odloženým startem. Standardně mám vše nastavené tak, že hlavní uzávěr vody je stále otevřený a uzavírá se v případě že je aktivované čidlo záplavy u pračky nebo dojde k tomu že při zastřeženém domu přijde více než 10 impulsů od vodoměru (1impuls=1litr vody).

Není to ale zcela bezproblémové díky pulsujícímu tlaku vody, kdy se stane, že vodoměr se pootočí tam a zpět. Pak může dojít k falešnému poplachu.

mohl bys hodit pls screen v nejakym citelnym rozliseni 🙂 detail radiobuttonu v dalsim prispevku je OK, ale rad bych se inspiroval i zbytkem 🙂 diky!


   
ReplyQuote
(@kozmo21)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 72
 
Snímka obrazovky 2018 08 12 o 9.02.22

Ja mam zavlahu zatial spravenu  takto  jednoducho.

V jeseni rozmyslam  nad zmenou  aby som vedel ovladat cas  kazdej vetvy  nykolko  kvapockova zavlaha potrebuje iny cas  ako  travnik pred domom a ten potrebuje iny cas ako travnik v sade  lebo  tam mam ine zavlazovace.

Jedine co mi nejde dobre spravit je  sumar zrazok   aby sa zavlaha nespustala ked je mokro.

Nemam podne cidlo vlhkosti tak  mi to nefunguje podla mojich predstav.

ak ma niekto tento problem vyrieserny potesilo by keby  spravi screen na inspiraciu 

pouzivam  tuto meteostanicu  http://eshop.inteligentni-dum.eu/senzory/122-ip-profi-meteostanice-me11.html

 

 


   
ReplyQuote
(@semba)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 54
 

Nejlepší  a nej  ekonomické je řízení   dle ET hodnot  daného porostu, půdy, oslunění a přidaných  přírodních  srážek. .. 😁 

Počítá  to tyto  hodnoty a na základě  měření  přizpůsobuje umělou  závlahu. 


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

co je ET hodnota ?


   
ReplyQuote
(@semba)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 54
 
Posted by: Dáda

co je ET hodnota ?

Je to evapotranspirace. .Jednotky s meteostanicemi používají  firmy  Hunter,RainBi rd .

S pozdravem 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Konečně jsem dal závlahu vcelku dokupy a začínám teď vymýšlet jak to naprogramovat.

Mám v retenci čerpadlo (s integrovaným tlakovým spínačem) a zahradu rozdělenou na 4 sekce. Myslíte, že je možný spustit nejdříve čerpadlo a potom si přepínat sekce jak chci (samozřejmě v 1 chvíli mít otevřenou jen jednu), nebo je nutné (pro ochranu elmag. ventilů) nejdříve otevřít příslušnou sekci a pak teprve pustit čerpadlo? Tzn. když bych přepínal sekce, tak nejdřív vypnout čerpadlo, první ventil zavřít, druhý ventil otevřít a pak znovu pustit čerpadlo??


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

no ja jsem si to jen tak zlehka nahodil do loxonu a dopadlo to teda dost slozite 🙂

jsem trosku spatnej z toho jestli mam do systemu integrovat ON/OFF jednotlivych vetvi v rezimu automat... precejen muze se stat, ze v rezimu automat neco vylozene nebudu chtit zapinat. bohuzel chbejici logicky blok CASE tu samozrejme neni, takze se mi vsechno totalne zdvojilo a cele to vypada nasledovne 🙂

sem tam nedoplnene spojeni bloku ignorujte... nechci omylem pustit vodu do sytemu

bohuzel bych potreboval vetsi loxon plan 😀 nicmene vystupy relatek jsou pripojene ofc az na tom radiobuttonu vpravo

garden

   
ReplyQuote
Page 2 / 15
Share: