Forum

Forum

Loxone a automatick...
 
Notifications
Clear all

Loxone a automatická závlaha zahrady

224 Posts
31 Users
8 Likes
49 K Views
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

Ahoj, řešili jste někdo závlahu zahrady ? Žádný blok na to neexistuje, tak by mě zajímalo, jestli někdo řešil nějaké sofistikované řešení spojené s předpovědí počasí.

 

 


   
Quote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Mám kompletní řízení závlahy. Pomocí emg. ventilů. Je to klasická závlaha, kterou jsem dělal svépomocí, akorát místo original jednotky mám svou. Řízení závlahy je pomocí dešťového čidla a pomocí meteostanice, kterou mám na zahradním domku. Ta mimo jiné měří aktuální vlhkost a denní srážky. Meteostanice ukládá naměřené hodnoty do xml souboru, ze kterého systém Loxone hodnoty vyčítá. Vedle domu mám nádrž na dešťovou vodu (6000l) ze které čerpadlo čerpá vodu pro zavlažování. V nádrži mám ultrazvukové čidlo, které měří výšku hladiny. Pokud voda v nádrži klesne pod kritickou úroveň, čerpadlo se nespustí. V loxone mám virtuální přepínač, kterým povoluji nebo zakazuje použití vody z vodovodního řadu. Takže pokud není voda v nádrži a povolil jsem použití pitné vody, závlaha se spustí. Na všech větvích přívodu vody mám samozřejmě zpětné klapky. Celou zahradu mám rozdělenou do 6-ti sekcí, kvůli tlaku vody. Závlahu mám realizovanou pomocí bloku časovač. 

Vše je ale nutné spojit s ostatní logikou domu. V mém případě jde o to, že pokud nejsem doma - zastřežím dům tak se může uzavřít i hlavní přívod vody. Tento hlavní přívod se musí uvolnit při závlaze, automatickém dopouštění bazénu, praní nebo mytí nádobí s odloženým startem. Standardně mám vše nastavené tak, že hlavní uzávěr vody je stále otevřený a uzavírá se v případě že je aktivované čidlo záplavy u pračky nebo dojde k tomu že při zastřeženém domu přijde více než 10 impulsů od vodoměru (1impuls=1litr vody).

Není to ale zcela bezproblémové díky pulsujícímu tlaku vody, kdy se stane, že vodoměr se pootočí tam a zpět. Pak může dojít k falešnému poplachu.

Screenshot-2017-01-07-10.24.17.png

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

screen z app.

Screenshot-2017-01-07-10.23.28.png

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ovládání ventilů jednotlivých sekcí jsem dal i samostatně do app, kvůli zazimování, kde je nutné do výpustného ventilu připojit kompresor a pak otevírám jednotlivé sekce a vytláčím vodu.

Screenshot-2017-01-07-10.23.38.png

   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ovládíní ventilů jsem udělal pomocí radiobuttonu.

Screenshot-2017-01-07-10.37.57.png

   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

Pěkné řešené, myslíš ze bys mohl nasdilet ten loxplan třeba s nějakýma upravama, aby tam nebyla zabezpecovacka není takneco?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Pokusím se nějak vyseknout tu část závlahy a dám to sem. Bude to ale stejně pro Tebe nepoužitelné. Pokud jedeš 20.1 na pivo do Brna tak o tom můžeme pokecat. Je to jednoduché v bloku časovače si nastavíš kdy se má závlaha spouštět, a na výstup dáš generátor impulsů, který přepíná radiobuton - jednotlivé sekce. Nejhorší je ošetření různých "havarijních" stavů, které stejně budeš řešit v reálném provozu až zjistíš že něco nefunguje jak chceš 🙂 V příloze ještě posílám náhled má perfektní meteostanice, která se stala nedílnou součástí mého smart home.

Screenshot-2017-01-07-10.46.42.png

   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

Meteo stanici znám, je šikovná. Ono z těch obrazku není nic vidět, i po zvětšení nelze přečíst nic. Me jde hlavně o nápad, abych neco nevymejslel zbytečně složite. Pivo bohužel nejdu mám to přes celou republiku.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

aha, tak se to nějak pokusím dát dohromady a pošlu ti to. Nebude to ale hned.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

Diky 🙂 


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

Jeste me napada, umi tam meteostanice rict, jestli zitra bude prset a treba kolik asi mm ? aby clovek nekropil a druhej den prijde dest, nebo jak toto resit?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Předpověď je, ale  jaký by to mělo význam? Předpověď srážek není. Zavlažuje se když je potřeba a je jedno jak bude. Pokud přijde vydatný déšť zalévat se prostě nebude. Čidlo závlahy funguje na principu odpařování, takže jakmile sprchne určitou dobu trvá než čidlo vyschne. Dá se vytvořit vzorec chování podle toho jaké srážky předcházely a tudíž není potřeba zalévat i když čidlo je suché a seplo. 

V praxi budeš řešit daleko smysluplnější věci.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

A jaké třeba? Ja reším co vůbec použit za ceradla a jak to cele funguje.  Nic moc jsem nenašel. Jak se to vůbec navrhuje, Jestli použit tu deravou hadici nebo ten rozstrikovac. Co je ktomu vse potřeba. Žádné ucelené info 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Nechej si udělat projekt např. u firmy Irimon. Cena je asi 1000kč. Nakreslí Ti co a jak máš udělat a veškeré věci od nich můžeš koupit. Pokud od nich koupíš komponenty vrátí Ti zpět peníze za projekt. Nevím kolik toho máš ale já jsem si půjčil na výkopy drážkovačku - cca 3500Kč na den a za jedno odpoledne jsem měl drážky hotové. Pak vše pospojuješ atd... Čerpadlo musíš vybrat podle toho odkud vodu čerpáš (studna, retence ...) s tím, že max. průtok musí být vyšší než součet průtoků na postřikovačích v dané větvi (sekci). Má zkušenost je taková že nádrž na 6000 litrů je hrozně malá. 

mrkni třeba sem:  http://www.sorryman.cz/zavlahovy-system-svepomoci/

 


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

Supr díky, to jsem potreboval. Mě to čeká asi na podzim, mám 1500 pozemek, ztoho 340 je barák a někde bude pergola. Nejdříve ale asi navštívím nějakého zahradního architekta.


   
ReplyQuote
Page 1 / 15
Share: