X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

CO2 senzory

323 Posts
52 Users
47 Likes
71.4 K Views
(@net-work)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 40
 

Tak se mi podařilo stáhnout cenu na 3815 bez dane, kdyby jste mel nekdo zajem... Ale je to bez krabicky, kterou jsem nechtel 😀


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

@net-work, jak to tak sleduju, tak snad zacnu to svoje reseni prodavat, jako materialove 1250Kc s dani proti 3815 bez dane. To je fakt bes jak jsou ty CO2 senzory (krabickove) predrazene.

Az budu mit cas tak zkusim udelat krabicku na cely to reseni, aby to bylo pekne zabaleny a dam sem kod pro arduino a templatu do loxonu. At si to kazdej muze udelat doma za zlomek ceny. Zatim to mam jen zdratovany na pracovnim stole a testuju cidlo a zatim fakt dobry, jen jsem zjistil ze celej den sedim v zamorenym prostredi :D.


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@zdenekp je to masakr no :), s SCD30 se dá postavit reálně 1200-1600Kč/ks, rýžujou na tom geniálně přitom většina jich je založených právě na SCD30. To co vytvořil Naryan mi přijde jako super řešení, samodomo by to vyšlo právě kolem těch 1400Kč zhruba odhaduju, jenom se po něm jaksi slehla zem :), pokud uděláš vlastní plošňák a podělíš se tak by to bylo fajn :).

Pro zajímavost moje ceny SCD30 na TME.EU vše s DPH, takže ve větším objemu by se dalo stavět kolem těch 1200Kč s přehledem. No a prodej za 4litry, dobrej vývar :). Otázka je jaká je na českém trhu poptávka. Chce si to nabrnknout spolupráci s výrobcema rekuperací třeba.

1+   1210.77 CZK
10+   1141.19 CZK
40+   1068.82 CZK
120+   1012.14 CZK

   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

@arniex no já právě žádnej plošnák dělat nemusím jen propojim 4 dráty wemos a scd30.

image

Napájený je to přes micro usb (5v), jen na to chci udělat krabičku na 3d tiskárně a napsat tu Arduino aplikaci, což by neměl být velký problém, ale ještě jsem se k tomu nedostal. A pak to nějak optimalizovat, aby ten wemos nejel pořád, ale přepínal se do deep sleep modu, pak to má minimální spotřebu.

Z mého pohledu je to asi nejlepší řešení jak dostat údaj do Loxone. Až budu mít čas tak jsem můj výsledek nahraju.

20201230 154356

   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@zdenekp jo takhle, tak to je jako moje NodeMCU řešení které jsem tu postoval před nedávnem. Já bych chtěl něco víc integrovatelného, menšího a ideálně přes modbus. Dal bych to buď pod vypínač nebo bych to vytáhl ještě o kousek vejš. Tohle je dobré spíš jako mobilní senzor. Každopádně není to špatné řešení. S vlastním PCB se ale jde dostat na velikost toho samotného modulu a do tloušťky cca 10mm.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

A bude to pod vypinacem k necemu? Jednak je vypinac relativne vysoko a jednak je celkem uzavreny. Ja premyslim, ze dam co2 senzory do vysky zasuvek. CO2 je tezsi nez vzduch, takze klesa dolu.


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

@arniex jj já jsem to na začátku psal, ten wemos je ale menší a nežere tolik. Jinak až to dám do krabičky tak to bude mít velikost scd30 a na výšku tak 2cm, což je dostatečná velikost na to aby se to vešlo do instalační krabičky, pokud by byl problém WiFi, tak není problém nainstalovat ethernet SHIELD a tahat to po kabelu, ale má to pak větší spotřebu, popřípadě dodělat externí anténu (nebo koupit pro verzi). 

Uvidím jak to bude s tím WiFi signálem, jelikož mám železobeton, ale pokud nebude problém u mě, tak pochybuju že bude mít problém někdo jinej.

Kabel je sice kabel, ale pokud se mi občas ztratí nějaká hodnota z čidla tak je mi to asi jedno.

 


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@blaf jo uzavřený je, to asi ideální nebude, spíš to dám nad něj, správná výška CO2 senzoru má být ve výšce hlavy. Protože tebe nezajímá kolik je CO2 u podlahy v zasviněné zóně kde ho prostě bude vždycky víc. Tebe zajímá kolik ho máš ve výšce ve které dýcháš a tam nesmí přesáhnout normovaných 1500ppm.


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

@blaf no já plánuju to dát do samostatné krabičky se záslepkou, která v sobě bude mít vyfrézované průduchy a umístit do dvojramecku se zásuvkou za dveře každého pokoje, takže to nebude tolik na očích. 


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@zdenekp jo to jo, a spotřeba je fuk když se to napájí po kabelu :D, nedělal bych ani vyfikundace s deep sleep a podobně, to je dobré tak na napájení z baterie.


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@zdenekp tak to je pak otázka jaké ti to bude dávat hodnoty v místě kde bude nejvíc CO2 protože pod dveřma uniká vzduch z obytných místností, takže tam bude nejvyšší koncentrace CO2. Takže sice budeš mít hodnotu, ale moc ti neřekne o tom jak kvalitní vzduch dýcháš. Viz to co jsem napsal výše.


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

@arniex no já jsem trochu hračička, tak si to chci vytunit do detailu.

Začal jsem u žaluzií, pak jsem šel na světla, vytápění, rekuperace, CO2 čidla, měření vody v retencce a skončil jsem az u ovládání krbu a to to začalo u mě tak nevinně 😀


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@zdenekp to ti neberu jenom si tím zaděláváš na potenciální problémy. Neustálé cyklování tomu senzoru taky nepomáhá dávat lepší měření. Zrovna CO2 by se mělo měřit kontinuálně, jaký má u kabelem napájeného senzoru smysl že budeš furt sleepovat a budit se. To mi připomíná spíš operuju, operuju a najednou se podívám a já pitvám já pitvám 😀 a takhle to může dopadnout i s elektronikou když to přemástříš :D.


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

@arniex ten senzor měří kontinuálně pořád, jen ten wemos co to vyčítá se uspava. Takže maximálně dorovnam wemos za 40kc.

Jinak k těm dveřím a umístění. Jelikož se tím místem tlačí vzduch, který někdo dýchal uvnitř místnosti, tak to bude dávat docela dobrou hodnotu. Nepopírám že se CO2 nedrží dole, ale když máš rekuperaci tak se ten vzduch částečně promíchává.

CO2 samovolně nevzniká, takže jakákoliv hodnota vyšší jak 1000 znamená někdo je v místnosti a dýchá, takže rekuperace do místnosti je zapnutá na full, ale to už je na odbornější debatu. Já myslím že až praxe ukáže jak je to nejlepší :-).

 


   
ReplyQuote
(@honza)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103

   
ReplyQuote
Page 16 / 22
Share: