X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

CO2 senzory

323 Posts
52 Users
47 Likes
70.9 K Views
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@richard jasně máš pravdu, já si s tím teď spíš začal teprve po roce víc hrát ze zvědavosti, pocitově rozhodně nemám pocit vydýchaného vzduchu nebo smradu. Což jsem dříve velmi velmi dobře znal, hlavně ráno v ložnici takže určitě se nehodlám podřídit té hodnotě, ale samozřejmě když už tu technologii která zlepšuje komfort a i zdravé prostředí mám tak chci získat co nejvíc z ní za co nejmenší provozní náklady a toho jde dosáhnout řízením podle CO2.

 

@daver také jsem se na VZT strašně těšil a musím uznat že to je opravdu technologie, která stojí za každou kačku co jsem do toho musel vrazit, a je mi jedno jestli se někdy "vrátí".


   
Richard reacted
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@Daver můžeš se prosím více rozepsat způsob, jak máš řešené klapky před každou místností, jaké klapky přesně používáš a jak je ovládáš. Také o něčem podobném uvažuji, tak bych se rád nechal inspirovat. Díky


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@kazi - já jsem asi nezvolil úplně ideálně, co se týče typu - koupil jsem kapky se seříznutými hranami (tuty: Fiken-klapken), které mají nižší hlučnost ve větších průtocích, ale nedají se úplně zavřít. Klapky mám manuální, ale jsou všechny přístupné buď přes revizní dvířka nebo na chodbě, kde mám minerální strop. Zatím jsem je nastavil jen od oka, protože číňani mi odmítají poslat anemometr, ale až bude čas, budu se tím zabývat intenzivněji. Princip by měl být takový, že si dle projektu nastavíš průtoky a pak případně změníš, když třeba změníš účel místnosti nebo potřebuješ více/měně někde. Dům mám rozdělený do denní a noční zóny a tak se možná časem stane, že přidám servoklapku tak, abych mohl třeba v noci přitlumit denní zónu a více tlačit do noční zóny a naopak při minimálním výkonu. Mám to udělané tak, že ke všemu můžu a tuningu v budoucnu nic nepřekáží. Těsné klapky pro servo se dají koupit za málo stokorun, ovšem serva jsou to, co to posílá do tisíců :/. Pár fotek k inspiraci, někomu ten strop možná může vadit, ale mám zkušenost, že se tam nahoru z nějakého důvodu nikdo nedívá (tchýně mi pod tím chodila 3 dny, než jsem jí musel upozornit, že je zaklopeno :))

2020 05 16 20 37 52
2020 02 02 14 02 14
2020 05 24 17 05 18
2020 08 02 15 30 30

 


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@Daver Právě jsem taky narazil na problém servopohonů, protože s pohonem pak klapka vyjde něco kolem 10 tis, což je nesmysl. Navíc protože mám rekonstrukci bytu a nemám moc místa, tak mám vedení VZT v modrých ohebných 75mm a na to se klapky nedělaj vůbec, takže jsem našel řešení že bych měl redukci na 110, klapku a redukci zpět, což zabírá strašnýho místa, takže budu muset něco vymyslet.. Každopádně díky za tvůj vzor!


   
ReplyQuote
(@zigul)
New Member
Joined: 5 years ago
Posts: 1
 

@daver Co tam dát tohle Plastic Electric Damper . Mají to pro různé průměry potrubí. Netuším, jak tyhle klapky těsní. Dělají i verzi 75mm.

This post was modified 3 years ago 4 times by zigul

   
kazi reacted
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@daver to je mazec, z toho polystyrenového potrubí musely ty rozvody přijít na raketu ne? Asi to ale dost sníží hlučnost a nemusí se možná dávat tlumiče? Zajímavé řešení a další je že to je izolované tak tím lze asi i chladit s přehledem, pokud to umí jednotka.


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@kazi - tak 10k zase ne, servo jsem kupoval kolem 2000-2500 (značkové, 24V), klapka se dá koupit i za 250kč. Tak zkus ty číňany, co poslal zigul - za to pětikilo, akorát že budeš muset dát dvě, předpokládám máš vedeno 2x75 do pokojů?   

 

@zigul - nedělají 125mm, což je hlavní průměr používaný k odbočkám, ale to by se asi nechalo vybrat jiný - jen si neumím představit, kolik vyjde doprava - bude to docela velký balík. Ale rozhodně díky za tip, možná jednu dvě zkusím někdy objednat a vložit do systému, jak se tomu bude chtít. Těsnost je dostatečná, teda s ohledem na mé uříznuté klapky 😀

@arniex - přesněji je to polyetylén (dělají se z toho vycpávky do krabic elektroniky, hlavně IT - notebooky, monitory atd.) - stojí to 500/bm - tzn strašná raketa, ale dělá se s tím naprosto fantasticky, extrémně lehké, řežeš to nožíkem, dovoluje to různé malé ohyby, ze kterých by ses u spira osypal a + libové montážní doplňky. Rozborka k vyčištění znamená cvak cvak a štětkuju nebo si to klidně odnesu všechno ven, vyfoukám a nacvakám zase zpět. Co mě trošku zklamalo je očekávaný útlum hluku, který se nekonal - bez tlumičů mi šel hluk, resp. svist z ventilátorů krz celý barák. Takže za technickou mám dva tlumiče za sebou a i za nimi je to trošku slyšet. Druhá věc je, že ta izolace samozřejmě není na takové úrovni, jako když máš 40mm vaty kolem spira, ale zase vnitřní rozvody si lidi moc neizolují, pče je to pracné a pokud neumíš tak rovná se drahé, a tak je tohle pořád výhra. Nějaká výměna tepla se děje, ale na rozumné úrovni. Ovšem chladit nebo topit, to bych do toho musel rvát třeba o 20°C rozdílnou teplotu na plný koule, aby to mělo nějaký vliv. Třeba letní bypass v noci skoro není poznat, ikdyž fučím 500m3/h, ten výkon výměny není dostatečný. Teď když jsou zimy venku, tak mi kluk omylem přecvak bypass a cca po hodince bylo cítit, že je to takové svěžejší 🙂 

 


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@daver 😀 joo bypass to je největší lež výrobců rekuperací :D, samozřejmě ho v létě používám ale tak trochu zbytečně no. Jinak soused má aktivní rekuperaci a chladit se tím dá. Samozřejmě nesmí jít do systému vzduch o teplotě pod rosným bodem ale i tak je to funkční. Já nakonec nechladím nijak ale jsem na sebe trochu naštvanej že jsem si nedal za 9k chlazení do tepelného čerpadla, mohl jsem alespoň trochu ochlazovat v létě podlahu.


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@arniex - ale malinko to cukne, ale že by se tím dal přes noc vychladit dům, to by musela být VTZ na úrovni fabriky a ve spánku by nám vlály vlasy 😀 Já jsem uvažoval zabetonovat hadici do základu a pak tím prohánět podlahovku, jenže v době kdy jsem dělal hrubou toho bylo do palice tolik, že jsem to vůbec neunesl. K mému TČ NIBE dělají modul NIBE FLM, který má ale limit 400m3/h a stojí 40k - nicméně asi by nevadilo ničemu dát si na primár nějaké druhé malé TČ a upálit to tamtudy (mám země-voda), jenže to už mi levněji vyjde klimatizace, kterou budu na jaře osazovat, pče jinak zemřeme 🙂


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@daver nám tento rok teprve namontovali za minutu 12 žaluzie ale už to nestačilo na to aby se tu udržela přijatelná teplota. Nicméně jsme nezemřeli. Uvidíme příští rok, myslím si že když už je máme tak se nám z jara do léta podaří udržet barák v rozumných teplotách. Pokud ani tak ne, tak budu muset vymyslet chlazení, ale rád bych se tomu vyhnul, nevím kam bych tu klimu dal a kudy bych vedl vedení aniž bych rozmlátil půlku baráku.


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@arniex - tos podcenil přípravu 🙂 Já mám vnitřní izolaci, takže minimální tepelnou setrvačnost/akumulaci. Bohužel platí zákon o zachování energie - pokud je venku 35°C, musíš někde získat dostatek energie, abys to přebil (včetně zisku z provozu domu) a to buď akumulací nebo uměle. Akumulaci nemám, takže klima. Většina co si myslí, že má akumulaci, těm to stejně po pár týdnech intenzivního sluníčka přeleze přes určitou teplotu a pak chudáci větraj do listopadu 😀 Klima + FVE a je to win-win scénář 

 


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@daver to VPC má neskutečnou kapacitu, to jentak nepřeleze přes určitou teplotu. Z mé zkušenosti teď po montáži žaluzií ta teplota šla zásadně dolu. Prostě zisky přes okna jsou kruté a když je vhodně odstíníš tak máš 90% vyřešeno. Mrkni na graf. Vlevo na grafu je vidět jak hodně šla dolu teplota po montáži žaluzií v červnu. Pak se to sice v srpnu zase vyšplhalo zpět na 25°C v interiéru, ale zkušenost je že to je cca o 2°C víc než ukazují senzory různě po domě. Myslím si že by se to příští rok mohlo podařit udržet přes léto do 25°C.

image

 


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@arniex - jasně, okna jsou průser, já to tady bez té akumulace poznám okamžitě 🙂 Na příští rok už snad se žaluziemi, ale bez akumulace stejně musím chladit, mám tady hromady IT techniky a skoro-žena má z nějakého divného důvodu hroznou potřebu dělat třeba kachnu v troubě, když je venku 40°C 😀


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@daver tak to jsou ženské no 😀 klasika. Jinak ty vnitřní zisky nejsou vůbec malé no. IT technika topí taky festově a o pečení a vaření ani nemluvě.


   
ReplyQuote
(@kuliss9)
Eminent Member
Joined: 4 years ago
Posts: 28
 

Nemá někdo zkušenosti s propojením Netatmo Smart Indoor Air Quality Monitor? Lze nějakým způsobem stahovat data z tohoto senzoru do Loxone? Klidně i přes Loxberry? Mám nabídku na 2 nové kusy za cenu cca 1000 Kč/kus, což by poté byl asi nejlevnější možný senzor CO2. Dal bych 1 kus do obýváku a 1 do ložnice.


   
ReplyQuote
Page 14 / 22
Share: