X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

CO2 senzory

323 Posts
52 Users
47 Likes
71.4 K Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1899
 

@_petr_  skusobna hodnota je 400ppm ked ho das von, tak ako pise kobra.
Pokial viem tak to cidlo je kalibrovane a vystup je datovy cize by to malo byt tak, ze zapnes a ide.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
Topic starter  
Posted by: @smotek7

@_petr_  skusobna hodnota je 400ppm ked ho das von, tak ako pise kobra.
Pokial viem tak to cidlo je kalibrovane a vystup je datovy cize by to malo byt tak, ze zapnes a ide.

Můj případ. Zapájel jsem ho do desky, připojil a jde. Kalibraci jsem neřešil.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Mám zkušenosti s MHZ19B a to se zkalibruje samo na zmíněných 400 ppm. Proto mě překvapuje co SCD30 ukazuje. Asi ho budu muset zkusit připojit přes modbus abych si byl jistý, že opravdu vidím to, co se čte z čidla (zatím používám I2C a fw Tasmota). Offset se v čidlu opravdu nastavuje, ale standardně je nastavený na 400 a to je minimum.

Děkuju všem za informace.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Trochu se vysvětlilo, kde je problém. Nastavil jsem delší interval mezi měřením a proto špatná hodnota. Možná jen implementace netestuje správně příznak platných dat. Když jsem vrátil 2s, tak už data vypadají rozumně.


   
ReplyQuote
(@jzaruba)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Používám knihovnu od SparkFun a offset nastavit neumožňuje, ani jsem nenašel ve specifikaci SCD30. Lze tam vynutit rekalibraci (FRC), ale za přesně definovaných podmínek viz dokumentace strana 14

Pro správnou funkci automatické kalibrace doporučují zapnout na 7 dní a aspoň 1 hodinu na čerstvém vzduchu.

Podle polohy použití by se měla nastavit nadmořská výška a pro větší přesnost mít tlakový senzor a posílat aktuální hodnoty tlaku.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

@jzaruba díky za info

Posted by: @jzaruba

a offset nastavit neumožňuje

nenapsal jsem to přesně, myslel jsem referenční hodnotu ppm pro kalibraci v intervalu 400 až 2000.


   
ReplyQuote
(@xpumpa)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 30
 

Bude se tenhle groupbuy realizovat ?

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1ol4S6NBhVmhRr9X3QzbzFqDLUoYcjZe4fVqegd01AE8/edit#gid=0

Diky.


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

@naryan se zájmem jsem pročetl celé vlákno. Zrovna si doma s SCD30 také hraju a zaujala mě poslední verze plošňáku. Plánuješ to celé také OpenSourcovat vč. FW nebo si chceš ponechat pro sebe :). Rád bych si to celé postavil sám, kdyby byla ta možnost. Nechce se mi dělat se s vlastním HW, když už někdo udělal tak pěkné řešení.

 

Jinak přemýšlel jste někdo o vložení SCD30 přímo do rekuperační jednotky na odpadní vzduch z celého domu? Bude v tom průvanu vůbec fungovat ten senzor kvalitně? Bylo by to ve výsledku celkem efektivní řešení a stačil by jeden senzor. Akorát by ty mezní hodnoty samozřejmě byly jinde, protože by se vzduch míchal z celého domu. Na druhou stranu by to měřilo vlastně absolutní koncentraci CO2 v celém domě ať už jsou obyvatelé v jakékoliv místnosti. Mám stropní jednotku tak by nemusel být problém se zabudováním. Zajímal by mě však názor i dalších co si o tom myslíte.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

A bude to v tej rekuperacii fungovat? Zaprve - meni sa prietok vzduchu. Zadruhe, u mna je vacsina baraku neobyvana trvale (3ks ludi, 8 miestnosti), takze v jednej moze byt cisty CO2 a z rekuperacie namerias ze v baraku skoro ziaden nie je.


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

No proto se ptám na názor :), existují právě i kanálová čidla CO2 do rekuperačního potrubí tak asi to není úplně mimo. Jinak samozřejmě se to rozředí proto pak by to řízení muselo fungovat na jiných mezních hodnotách než při měření CO2 v jednotlivých místnostech.


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@arniex - musel bys mít hodně přesné měření CO2 a reagovat i na malé výchylky z normálu, protože jinak nebudeš schopen reagovat na nárůst CO2 v jedné místnosti tak, jak píše @msk. Může to být místnost, kde obvykle nevyměňuješ vzduch dostatečně. Uvedu ti příklad z mé domácnosti - pokoj pro hosty, kde obvykle přespává tchýně sama (takže výměna kalkulována na jednu osobu), ale přes den tam je i tchán a hrají si tam s naším klukem. Pokoj 13m2, takže vydýchaný za 10minut. V celkové ploše bytu je to ale jen 8% celkového objemu a ještě je tam škrcená klapka pro jednu osobu, takže když to tam vydýchají, v potrubí nebo dokonce v rekuperátoru tak bude jen malý nárůst a dítě mí zmírá 🙂


   
ReplyQuote
(@arniex)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

No tak nějak si to myslím bude no. Proto si říkám jestli to vůbec má smysl nebo prostě dát do jednotlivých místností senzory. Spíš mě teď dost trápí to že rekuperace asi nestíhá větrat dostatečně, i když jí mám na 100% výkonu. Což prostě z dlouhodobého hlediska je blbost jet pořád na 100%. Asi budu muset skutečně řídit podle CO2 akorát pak asi pojede na 100% dost často. V pracovně kde je přívod projektovaný 25m3 mi dneska hravě přesáhla hodnota 2000ppm. No a další možnost je že dodělám klapky na uzávěr přívodu vzduchu v přízemí a pak do patra a budu řídit denní a noční provoz. A podle CO2 v dětských pokojích a ložnici by se otevřel vršek v případě nárůstu CO2 v těchto místnostech. To by mohlo trochu pomoci směřovat víc čerstvého vzduchu kam je potřeba.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
 

@arniex vsechno je to parada. Taky nad tim premyslim ze by to byla pecka mit data a vse inteligentne ridit. Ale pokud jsi na 100% tak uz teoreticky neni co ridit.

 

Dnes nikdo CO2 senzory nema a jak se nam do ted zilo. Obcas unava, smrad, nekomfort, souhlasim, ale slo to. Jestli tomu neprikladame az naopak moc velkou dulezitost. A pak bude komfort narusen pruvanem, hlukem, zvysena spotreba el.energie a uhlikova stopa 🙂

 (ve vsem prehanim umyslne)


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@richard - já teda nevím jak ty, ale já jsem se VZT nemohl dočkat a po jejím zprovoznění se má očekávání naplnila. Především v ložnicích je to extrémní rozdíl, to že mi neběhaj prdy z WC po celým baráku a hajzlík je možno už po 10ti minutách od použití znovu navštívit s úsměvem ospravedlňuje náklady hravě 🙂

@arniex - tohle je přesně ten důvod, proč jsem si nainstaloval klapku před každou místnost - můžeš samozřejmě řídit regulovatelným distribučním elementem, pokud máš, ale jinak má prostě vzdálená místnost smolíka (což je obvykle ložnice).


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
 

@daver ja se na to moc tesim a moc si od toho slibuju... neboj ze ne. Navic alergik na prach a roztoce, snad to pomuze. 

Jen ten komentar byl na to sledovani CO2. Urcite fajn, taky bych chtel mit prehled, ale aby se pak nepodridilo vse nejake hodnote, ktera bude "tezce" dosazitelna a pak si to ani clovek nebude uzivat


   
ReplyQuote
Page 13 / 22
Share: