Forum

Forum

Notifications
Clear all

CO2 senzory

323 Posts
52 Users
47 Likes
69.8 K Views
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@naryan - vytvoř si nějaký email někde jenom na objednávky a nech si tam všechny naposílat, takhle se z toho zblázníš 🙂 


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@naryan - Kdy to planujes odesilat? Zaplatim ti to predem prevodem na ucet, pokud je to pro tebe ok.


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Ahojte, tak firmware som dnes dokoncil a akurat dorabam demo loxone program, ktory je uz viacmenej hotovy 😎 . Tu su vsetky featury ktore podporuje aktualna verzia hardveru a firmweru:

  1. Napajanie 24V (DC-DC menic pracuje do 30V, su tam implementovane dake ochrany (prepolovanie, overvoltage, over current tak aby nedoslo k poskodeniu draheho SCD30).
  2. Modbus RTU komunikacia pre Loxone Modbus extension.
  3. Doska obsahuje ovladacie tlacitko, na manualnu konfiguraciu modbus adresy z rozsahu 96-106. Tlacitko takisto sluzi na restart celeho zariadenia a v pripade jeho dlheho podrzania na reset konfiguracnych nastaveni do defaultu.
  4. Rx, Tx ledky na indikaciu prenosu.
  5. Oranzova status ledka na indikaciu chyb alebo nastaveni (to sa vypnut neda) a potom kazdu 1s blik (Is alive) ledka na indikaciu ze program neni zaseknuty (vypnutelne cez modbus prikaz).
  6. Cez modbus je mozne potom nastavit:
    1. Lubovolnu modbus adresu senzoru z rosahu 0-255
    2. Prenosovu rychlost (4800,9600,19200) osobne by som vyssie rychlosti ako 9600 nedaval, kedze procesor je taktovany z interneho RC oscilatora s nizsou presnostou a pri vyssich prenosovych rychlostiach mozu nastavat kolizie, ale ak chce niekto experimentovat nastavit to ide az po 115200)
    3. Da sa nastavit kompenzacia nadmorskou vyskou. Udaj sa zadava v m
    4. Nastavit offset pre meranie teploty +-5 stupnov
    5. Moznost zapnutia/vypnutia status LEDky
    6. Zistit verziu firmware 🤩 
  7. Kazda zmena nastaveni automaticky restartuje senzor a zmena sa hned prejavi. V pripade straty napajania ostanu vsetky nastavenia ulozene v pamati
  8. Samozrejmostou je vycitanie CO2 ppm, Teploty C a Vlhkosti %Rh + som tam pridal meranie napajania 24V, takze ak by klesalo uvidite to v datach. Vsetky data sa posielaju ako cele cislo integer kvoli jednoduchosti spracovania v loxone. nasledne po predeleni 100mi dostanete 2 desatinne miesta. Merania sa z SCD30 aktualizuju kazde 2s, je ale na vas ako casto ich budete do loxonu nacitavat, myslim ze periody pod 30s nemaju velmi zmysel. 
  9. Beh programu strazi watchdog, takze ak by sa to niekde seklo prebehne automaticky restart.
  10. Na doske je vyvedeny ICSP konektor cez ktory sa to da cele flashnut, staci si kupit programator za 2eur z aliexpresu a mozete experimentovat a napisat si vlastny firmware napriklad v arduino studiu. (moj fw zatial nechcem otvarat, ale zapojenie pinov dodam).

Tym co chceli dosky - budem ich posielat koncom tyzdna (este treba kazdu naflashovat a otestovat). 🧐 


   
Georgio, blaf, kazi and 1 people reacted
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Měl bych také zájem, v té další várce o které píšeš. Mohl bys prosím pro všechny potenciální zájemce uvést kolik si účtuješ za kus, kdy bude deadline pro objednávky a kdy zhruba by to mohlo býti.. díky.


   
Ladislav S. reacted
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Ahojte dnes som odoslal vsetky senzory, takze dufam, ze zajtra alebo najneskor v pondelok k Vam dorazia. 😎 

Zacinam spisovat manual, jeho prvu verziu by som chcel uverejnit tu na fore asi v piatok vecer alebo cez vikend. Sucastou zipka co dam na stiahnutie bude aj demo loxconfig, 3d modely krabicky na vytlacenie, konfiguracny subor pre program modbuspool ak by so senzorom niekto chcel komunikovat cez pc a ak sa podari aj konfiguracia zariadenia priamo na import do loxconfigu.

@georgio Ano planujem spravit google spreadsheet kde by ste si mohli zapisat pocty kusov o ktore mate zaujem. Planujem k tomu este dnes vecer napisat jeden post so vsetkymi info.


   
Georgio reacted
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 120
 

Ahoj

Našiel som toto,možno to niekoho bude zaujimat

https://www.digikey.no/no/product-highlight/s/sparkfun/ccs811-indoor-air-quality-sensor-breakout-board

 


   
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 120
 

GeCoS-W-THQ

Ja som objednal jeden taký modulna skúšku a funguje celkom dobre te myslim😀😀😀

https://www.gedad.de/projekte/projekte-für-privat/gecos-wireless/


   
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 120
 

Prikladám screen

47979BBC 139A 443B A8FE 15B62DC04357

   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
Topic starter  

Je to sice hezké, ale neměří to CO2, ale jeho ekvivalent na základě výpočtu podle jiných naměřených "škodlivin".


   
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 120
 

@pa-v-el

Ano to máš pravdu ale tie rozdieli medi nameranými a vypočítaným hodnotami nie sú az take velke.Osobne si myslím postacujuce

 


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Vzdy zalezi od toho na co chce clovek dany senzor pouzit a co od neho caka.

Problem merania Co2 je taky, ze nereaguje so ziadnym prvkom a teda sa nedaju pouzit konstrukcne jednoduche senzory, kde je napriklad naprasena vrstva dakeho kovu a meria sa napriklad zmena jeho vodivosti alebo kapacity v zavislosti od reakcie na dany plyn. Pri Co2 sa tento princip pouzit neda. V dnesnej dobe najlepsie a najpresnejsie senzory su typu NDIR kde sa pouziva IR svetlo ktore prechadza trubicou a meria sa zatienenie IR detektora molekulami Co2. Takato konstrukcia je samozrejme zlozita a preto vsetky senzory co meraju priamo Co2 su vyrazne drahsie (SCD30 stoji okolo 50-55eur).

Na trhu je kopa senzorov co meraju takzvanu AIR QUALITY a maju ci uz lepsi alebo horsi algoritmus na dopocitanie odhadovanej koncentracie CO2. Pokial clovek chce tuto informaciu pouzit v priemysle, takto odhadovane udaje su vo vela pripadoch nedostatocne (vypocitanu koncentraciu co2 moze vyrazne ovplyvnit pritomnost ineho plynu na ktoru je tento senzor citlivy).

V domoch nie je velky predpoklad vyskytu plynov mimo "standardneho" spektra s ktorym pocitaju algoritmy na vypocet Co2, preto dopocitane hodnoty nie su velmi mimo a relativne koresponduju s realnou hodnotou Co2. Ak clovek chce mat informaciu o tom ci je vzduch uz znecisteny a treba vyvetrat bohate to staci, viem si aj predstavit ze by sa na zaklade tych dat riadili tri stupne vykonu rekuperacie. Ak niekto chce aby boli data co najpresnejsie a zalezi mu na tom aby meral tu Co2 priamo je NDIR senzor jasna volba (Ja mam senzoriku rad a rad si priplatim za presnejsie data). Hlavne ak chce niekto navrhnut spojitu regulaciu vykonu vzduchotechniky.

Ja sa snazim na to pozerat vzdy triezvym pohladom. Hral som sa s jednym z prvych senzorov co meral len "kvalitu ovzdusia" a dopocitaval hodnotu Co2. To co som z toho senzoru dostaval bolo aj cez 250ppm mimo hodnot meranych podstatne presnejsim senzorom. Totizto na presny vypocet potrebjes poznat aj tlak, pripadne nadomrosku vysku senzora atd.. Viem ze odvtedy urcite tato sfera pokrocila a preto ju nezatracujem. Na druhej strane neviem ako je to s dlhodobou stabilitou tychto senzorov. Ten co som mal ja mal deklarovanu stabilitu myslim 3 roky a potom mu trebalo upravovat offset. Napriklad SCD30 tym, ze pouziva dve komory deklaruje v datasheete stabilitu 10 rokov.

Takze na zaver je to vzdy len o poziadavkach na meranie a o budgete, ktory chce do toho clovek investovat. Vsetko ma svoje pre aj proti 😎 

 

@Zoltan zaujimavy produkt. Jednu vec ale nechapem. Z mojich skusenosti ESP dost pecie (ESP32 dokonca tak ze na nom neudrzis prst) a ked to zapuzdria do takej krabicky neverim tomu, ze to bude merat spravne teploty. Pritom do algoritmov na vypocet odhadu Co2 vstupuje aj teplota tym padom ten odhad bude viacej nepresny. Uz SCD30 ktore sa vobec nezahrieva tak ako ESP ma teplomer dost ovplyvneny a treba ho kompenzovat offsetom. Pri pouziti ESP ten offset nemoze byt pevny, lebo esp sa zahrieva v zavislosti od vytazenia procesora po jemnej exponenciale.

 

 


   
Zoltan and Georgio reacted
ReplyQuote
(@zoltan)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 120
 

@naryan

Dakujem za informácie,užitočné a
co sa týka zahrievanie neviem ale čo sa týka teploty ukazuje mi o 1,5 stupňa viac ako v tree vypinaci.Vypinac je pri dverách(dvere ešte nemame😀) a druhé číslo na skúšku na podhľade takze tam môže byt nejaký rozdiel.


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

@zoltan Jasne uvidis ked to bude osadene ako to bude fungovat. Ja som povodne tiez uvazoval ci nepouzit ESP miesto Modbusu, ale tym ze aj tak tam musis zaviest kabel kvoli napajaniu, tak preco po tom kabli aj neposielat data. 🤣  Tym ze s ESP som mal uz skusenosti tak som sa toho zahrievania obaval, tak nakoniec som tam dal Atmegu s prevodnikom na rs485 a vyriesil to modbusom.

Cele je to podla mna len o tom ako presne merania pozadujes (v zavislosti od pouzitia) a kolko za to chces utratit dukatov 🤣 


   
ReplyQuote
naryan
(@naryan)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 46
 

Ahojte, tak ako som slubil idem zistovat zaujem o dalsie senzory ci sa oplati spravit este jednu varku. Zmena oproti aktualnym senzorom bude vo farbe plosneho spoja (nech sa mi nepletu).

V pripade ze by ste okrem Loxonu chceli pripojit senzor aj s PC planujem pridat moznost prepojenia senzora s len pomocou klasickeho USB->TTL prevodnika, ktory ma asi viac ludi. (Teraz treba prevodnik USB->RS485 a tato moznost ostane zachovana). Oba prevodniky sa daju kupit na aliexpresse za cenu okolo 2 USD.

Dalej chcem este pridat moznost pouzit vyrazne vyssie prenosove rychlosti (aj ked ich asi nikto nevyuzije, ale preco nie)

Tymi par suciastkami sa mi zdvihne cena (povodne 110e) na asi odhadovanych 120e za kus. Treba pocitat s tym, ze je v tom zahrnute samotne SCD30 (50-55e) DC-DC menic, mikrokontroler Atmega, vyroba plosneho spoja v cine a vsetky suciastky ktorych je odhadom asi 80 + postovne od vsetkych distributorov co pouzivam. Na to kolko hodin s tym stravim je moj zisk minimalny, ale chcem pomoct komunite. Ak niekto bude chciet poslat viac a prispiet mi na pivo branit sa nebudem 🤣 😎 .

Pri predchadzajucej varke sa objavila poziadavka na dosku(base-board) bez samotneho SCD30 kedze ho par z Vas ma doma. Mozem samozrejme poslat aj taku, potom cena bez SCD30 bude 70e.

Poprosim vsetkych zaujemcov aby sa zapisali do tohto spreadsheetu co som vytvoril:

Spreadsheet objednavok

Zatial ziadne zalohy pytat nebudem, to ma cas az ked zacnem objednavat komponenty.

Ohladom postovneho. Dnes som posielal prvu varku a Slovenska posta zvysila trocha ceny. Poisteny list do CR s poistenim 100e do vlastnych ruk stoji 7e. Posiela sa to v takej plastovej obalke a malo by to dorazit do 24-48 hodin. Obdobne postovne na SR stoji 5e.

Ked budem uzatvarat pocty v tejto varke dopredu vas informujem tu na fore.

Predpokladany termin kedy by mohla byt varka hotova netusim. Urcite to bude par mesiacov (zalezi aj ako vela casu stravim na stavbe 😎 🤗 ), lebo treba upravit navrh PCB, kym dojdu suciastky a kym osadim vsetky PCB.


   
ReplyQuote
(@peter125)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 47
 

Ahojte, mate niekto skúsenosť s CO2 od Loxone? Na akom princípe funguje? Je spoľahlivý? V datasheete Píšu že meria od 400-10 000 ppm +/- 3%. Čo nevyzerá zle. Čo si myslite? Teda okrem premrstenej ceny... 😀

https://www.loxone.com/enen/wp-content/uploads/sites/3/2020/04/Datasheet_RoomComfortSensorTree_060420.pdf

ďakujem


   
ReplyQuote
Page 11 / 22
Share: