X
Forum

Forum

Co do noveho rodinn...
 
Notifications
Clear all

Co do noveho rodinneho domu ? Loxone Gen 1 alebo Gen 2 ?

88 Posts
20 Users
12 Likes
8,546 Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Bo Vendor lock-in.

Nejsem tak bohatý, abych si kupoval věci, které mohou být jedním špatným rozhodnutím někoho cizího kupa šrotu. 

Nokia taky byla top a kde je dnes. To samé se může stát každému jinému výrobci. 

A ještě razím filozofii, že když přijede cizí člověk do domu, tak mu nesmí být nic cizí a nic naobtíž. Vzhledem k tomu, že máme  hodně návštěv, nechci dělat každému školitele.

 


   
Jakub reacted
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 149
 

@jakub Nevím, jak nyní funguje Loxone podpora, ale určitě jen pro jejich školené partnery a jako partner by si určitě věděl, že nemáš otravovat podporu s deskou od papoucha. Jinak rodičům  (75 a 80let) jsem na podzim zrekonstruoval byt na full Loxone a loxone tlačítka pochopili, resp. museli.

Jediné co mě sklamalo jsou Loxone bodovky - moc to nesvítí


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 
Posted by: @petrp

jako partner by si určitě věděl, že nemáš otravovat podporu s deskou od papoucha

Ja to vim.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: @kobra23

Bo Vendor lock-in.

Tenhle vendor lock se da snadno eliminovat. Staci natahat utpcka do hvezdy. Tree zarizeni na tom chodi v pohode a daji se kdykoliv vymenit za obyc nebo za jine chytre aktory od jineho vyrobce.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Mám vše do hvězdy a přesto je Loxone jen v technické v rozvaděči a pokud to půjde tak to tak zůstane.

Nebudu přece pokaždé s přechodem na jiného výrobce měnit tlačítka, pohybové senzory, led sběrnicové světla, dimmery v podhledech, čidla CO2 atd.

Pokud tato situace nastane, změna proběhne jen v technické a nikdo z uživatelů domu si nebude muset zvykat na něco jiného.


   
KaZaN and _Petr_ reacted
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 491
 
Posted by: @blaf

Tenhle vendor lock se da snadno eliminovat. Staci natahat utpcka do hvezdy.

To už odporuje původnímu dotazu, který zmiňuje hromadu UTP.

Odpovím jen na kabely a touch, Quido nemám. U mě je to tak, že chci normální ovládání s možností chytrých vychytávek a ne chytré vychytávky, které se se uživatel musí naučit používat, aby si rozsvítil. Bohužel funkční bloky tomu nejsou úplně nakloněné. Dráty do hvězdy pak jsou jistota alternativního řešení. Když to přeženu, tak možnost vyhodit Loxone a osadit třeba pulzní relátka. Stále ale doufám, že životnost Loxone bude delší než je u elektroniky běžné.

Otázka by třeba taky mohla být proč nedat na zeď tablety místo tlačítek. Cena je podobná jako u touch pure... To tlačítko člověk zvládne poslepu. I na touch je potřeba se trochu soustředit.


   
ReplyQuote
(@budulinek)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 355
 
Posted by: @eiffel

Já položím otázku opačnou - proč nepoužíváte origo loxone touch, ale radši taháte hromadu utp a kupujete quida a bastlite pod tlačítka teploměry??? 

  • Konzervativnost: klasický vypínač je pro mě lepší než dotykáč  (ehm... patřím mezi ty, kteří se do poslední chvíle drželi QWERTY telefonů). Hmatová odezva (tlačítko) je pro mě lepší než pouhá zvuková odezva u dotykáče
  • Větší výběr designu: u klasických vypínačů/tlačítek mám na výběr z mnoha designových řad několika výrobců. Ve srovnání s jinými výrobci, možnosti designu Loxone Touch jsou extrémně omezené. Já konkrétně mám Schneider Unica. Máme doma vymalováno hodně barevně, samé syté barvy, v každé místnosti jiná barva rámečku Unica. To bych s Loxone Touch nikdy udělat nemohl. Loxone sice tvrdí, že Touch se hodí "ke všem běžným tlačítkovým programům", ale to je samozřejmě lež. Do Unicy ho fyzicky nenacpeš, odstín plastu taky nebude sedět.
  • Flexibilita co se týče počtu tlačítek: S loxone touch jsi vázán na jednu možnost "pětitlačítko". Naopak u většiny klasických vypínačů máš mraky možností všelijakých single rámečků, dvojitých trojitých rámečků, polovičních tlačítek atd. Můžeš si udělat "single tlačítko" na záchodě a naopak "šestitlačítko s žaluziema" v obýváku. Můžeš kombinovat klasická tlačítka s tlačítky s LED signalizací, žaluziová tlačítka atd atd.
  • Ta flexibilita platí i pro ta čidla. V baráku mám desítky vypínačů, teplotní čidlo (1-wire) je jenom ve zlomku z nic. K čemu je mi touch "pětitlačítko" s čidlem teploty jako vypínač světla na půdu?
  • Přehlednost: Vím, že klasické tlačítko ovládá světlo, pokud někde uvidím nahoru/dolů dvojtlačítko, je jasné, že v místnosti jsou žaluzky a můžu je tím tlačítkem ovládat. Ale Touch "pětitlačítko" vypadá všude stejně (na záchodě i v obýváku), přestože se jeho funkcionalita bude místnost od místnosti nevyhnutelně lišit (pokud teda nemáš žaluzky i na záchodě). Takže chaos pro manželku a návštěvy.

Mimochodem, k výběru klasických tlačítek mě motivoval právě Loxone. V době, kdy jsem na něj narazil, tak mě (správně) upozorňoval, že smart home neznamená, že všechno budu ovládat přes mobil, že stejně budu potřebovat tlačítka. Takže jsem vzal Loxone za slovo a mám vypínače všude - u všech dveří, oken s žaluziemi, u postele, u pohovky, kuch. linky (samozřejmě s různými  konfiguracemi tlačítek podle potřeby)... Naopak koncept "Touch" je zamýšlen spíš jako "univerzální centrální ovládací prvek" - jeden Touch pro celou místnost.

To byly pro mě hlavní důvody proč jsem zavrhl Touch. Ještě před tím, než jsem se podíval na cenovku, ještě před tím, než jsem začal bastlit.


   
msk reacted
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

@budulinek

tak na todle existuje velmi jednoducha odpoved... Ja bych si do baraku loxone touch nedal, je to hnusny a nema to haptic

pouzivam https://www.faradite.com/products/tap-5-brushed-stainless-steel a je to naprosta pecka... a jeste do skvele vypada... jedine co by se muselo bastlit je nejakej podsvit, kdyby to nekdo vylozene chtel


   
ReplyQuote
(@gisbern)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 161
 

@eiffel

Já položím otázku opačnou - proč nepoužíváte origo loxone touch, ale radši taháte hromadu utp a kupujete quida a bastlite pod tlačítka teploměry??? 

Neberte to nějak špatně, ale jako mladickou zvědavost 

Předem děkuji za reakce 

Vis proc ? Dam ti velice presnou odpoved, proc jsme to udelali. Jakozto jeden z prvnich ucastniku LOXONE skoleni, jsem se tam dozvedel, jak je vyhodne vse tahat do hvezdy, jak loxone hate jakekoliv sbernice typu KNX, protoze je to nahov... pokud se Vam podari prevrtat sbernicovy drat, nebude Vam fungovat pul baraku apod... A podobne krmivo, ktere nam bylo zezacatku predkladano, jako velka vyhoda Loxone..... 🙂 

A krom toho, ty jejich tlacitka sou fakt hnusny.

@budulman presne tak, mechanicke tlacitko se zpetnou vazbou v podobe kliku je nejidealnejsi reseni. Chytra tlacitka si dovedu predstavit treba v obyvaku, kde potrebuji ovladat hodne veci. Touch na chodbu k rozsveceni svetla nevim nevim...


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 
Posted by: @gisbern

Vis proc ? Dam ti velice presnou odpoved, proc jsme to udelali. Jakozto jeden z prvnich ucastniku LOXONE skoleni, jsem se tam dozvedel, jak je vyhodne vse tahat do hvezdy, jak loxone hate jakekoliv sbernice typu KNX, protoze je to nahov... pokud se Vam podari prevrtat sbernicovy drat, nebude Vam fungovat pul baraku apod... A podobne krmivo, ktere nam bylo zezacatku predkladano, jako velka vyhoda Loxone..... 

Na toto si presne pamatam 2013, Aj na mena tych co to tvrdili  Randl, Kral.
Lenze vtedy este nebol MS zeleny.

Edit: A este vetu v zmysle, sme otvoreny integracii vsetkych zariadeni tretich stran.


   
KaZaN and msk reacted
ReplyQuote
(@dave1234)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 67
 

@kobra23

 

A existuje elektroměr co měří oboustranné ve 3 fázích?  Potřebují měřit výrobu FVE a spotřebu domu a z toho vidět kolik se bere elektřiny ze sítě.


   
ReplyQuote
(@dave1234)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 67
 

@l

Jo s tímhle souhlas. Když si to člověk ohlídá a postaví si barák za menší peníze a ušetří bez ztráty květinky tak najednou zjistíš že jsi ušetřil i 1,5mega a můžeš si koupit plachetnici a vyrazit na dovolenou. Zkrátka nezrat firmám byty za 100t/m a domy s pidi zahrádkou za haldu peněz. Mozek jsme dostali k tomu abychom ho používali.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: @dave1234

@kobra23

 

A existuje elektroměr co měří oboustranné ve 3 fázích?  Potřebují měřit výrobu FVE a spotřebu domu a z toho vidět kolik se bere elektřiny ze sítě.

https://www.enika.cz/em340din-av23x-s1x_z24767/


   
ReplyQuote
(@dave1234)
Trusted Member
Joined: 3 years ago
Posts: 67
 

@kobra23

Dik. A tím ctyrkvadrantnim měřením se myslí co?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Čtyřkvadrantový elektroměr vyhodnocuje vektorový součet toků energie ve všech třech fázích (proto se mu říká čtyřkvadrantový) a podle okamžitého stavu buď ukládá momentální odběr do registrů ze sítě odebrané energie (je-li celkový okamžitý příkon odběrného místa větší, než okamžitý výkon FVE) , nebo momentální dodávku do registrů dodané energie (je-li tomu naopak).

Registry měří jednak činnou složku energie, jednak její jalovou složku a registr činné spotřeby energie je ještě rozdělen na dva podle tarifu.

To znamená, že vůbec nezáleží na tom, na kterou z fází je který spotřebič připojen ani na tom, do které fáze střídač energii dodává


   
ReplyQuote
Page 4 / 6
Share: