X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Ovládání bazénu

107 Posts
18 Users
6 Likes
27.8 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tak dnes jsem se setkal se zástupcem Albixonu, který mi prozradil pár novinek a mimo jiné předal wifi modul. Hned po návratu z výstavy jsem se pustil do zkoušení, takže jsem wifi modul připojil k solničce Hidrolife. Nastavil jsem IP adresu a připojil do sítě. Provedl jsem scan sítě a na dané adrese provedl detekci portů a služeb. Zjistil jen port 23 - telnet. 

Takže v solinátoru žádný web server bohužel není. Jediná další cesta je : zaregistrovat se na stránkách výrobce solinátoru pomocí ID solinátoru nebo wifi (to zatím nevím).

Poradíte mi co dál? Myslel jsem si že když se připojím na modul pomocí telnet aplikace PUTTY a na displeji solničky něco změním, zjistím to v okně terminálu - tedy mysleljsem že se mi tam objeví nějaká sekvence znaků, představující příkaz. Bohužel když jsem např. zapnul osvětlení bazénu tak v okně terminálu se zobrazilo pouze to co je vidět v příloze.

Přikládám i fotku wifi modulu. Napadá vás nějaký postup jak zjistit příkazy kterými bych mohl solničku ovládat?

IMG 3125
Screenshot 2017 03 21 19.09.04

   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Na tom druhém obrázku je nejspíš vidět sériový port vlevo nahoře, nebyla cesta tudy?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ano je tam RX/TX. 

No napadlo mě ještě něco. Zaregistroval jsem se na vistapool.es a vyzkoušel to jejich vzdálené ovládání. V jejich aplikaci jsem zapnul osvětlení bazénu a zároveň jsem se přihlásil přes telnet terminál z notebooku v domění že odposlechnu komunikaci. No a zřejmě se něco děje protože v okně terminálu jsem zjistil následující - viz příloha. Vypadá to jako kdyby něco zapisoval a četl ze zařízení. Teď je otázka zda jsem schopen toto zopakovat přímo z loxone nebo z toho terminálu?

Screenshot 2017 03 21 19.42.01

No a pak mě ještě napadlo to, že bych se připojil přímo na konektor na který je připojený ten wifi modul na RS485 extension a zkusil odchytit komunikaci přímo v loxone 🙂

IMG 3129
IMG 3130
IMG 3131

   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

@kolda, myslim, že na straně wifi toho moc nevyzkoumáš, tam bude probíhat komunikace s cloudem.

Napadá mě jen ta strana RS485. Mohl bych poskytnout RS485<-> RS232<-> USB převodník na příposlech.... To musíš nějak dát! 😉

Jaké byly novinky od Albixonu?

Pavel taky asi viděl dobře na tišťáku RS232.

No a z jiného soudku, co bylo k vidění na Ampéru? Zítra jedu, dnes jsem to nedal.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Za me na Amperu byl vcelku velky vyber vyrobcu ruznych LED svitidel, byl tam malej stanek s Arduinem a jeste mensi s KNX. Jinak takovy ty klasicky velky vyrobci (Abb, Weidmulled, Wago,...). A venku byla nejaka firma (nevim uz ted jmeno) ktera se chlubila,ze ma digi. osciloskop za 9,9 tis. Bliz jsem ale nezkoumal,nebyl cas.

No ale uplne nejlepsi tam byli ty hostesky 😀

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Tak podle mě přes ten terminál akorát monitoruji co se stalo.

Solnička je připojena do LAN přes wifi modul a odtud přes internet na stránky výrobce. Ze stránek výrobce může vše ovládat. Samotné ovládání se provede tak, že si svolím nějakou změnu a stisknu tlačítko save. Tzn asi se bude jednat o nějakou Modbusovou komunikaci. Do nějakého registru zapíšu danou změnu. Ovšem jak zjistím co zapisuji do jakého registru, tak to teda netuším. v okně terminálu jsem zapsal "help" a vypsal se mi následující command list:

Screenshot 2017 03 21 22.26.56

Ví někdo co dál?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Možná blbý dotaz ale pokud jde opravdu o Modbus zařízení, je možné udělat scan celého zařízení, pak udělat nějakou známou změnu a udělat scan znovu? 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: radek

 

Ok. vidím to, že bych tam vyrazil mezi 10 a 11h.

   

Radku omlouvám se ale včera jsem to tak nějak nezvládl. Musel jsem z Brna odjet dřív, tak jsem Ti ani nevolal 🙁


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: vlne

 

@kolda, myslim, že na straně wifi toho moc nevyzkoumáš, tam bude probíhat komunikace s cloudem.

Napadá mě jen ta strana RS485. Mohl bych poskytnout RS485<-> RS232<-> USB převodník na příposlech.... To musíš nějak dát! 😉

Jaké byly novinky od Albixonu?

Pavel taky asi viděl dobře na tišťáku RS232.

No a z jiného soudku, co bylo k vidění na Ampéru? Zítra jedu, dnes jsem to nedal.

   

Mohl bys prosím vzít ten převodník sebou na pivo?

Mám pocit že stále bloudím v kruhu. Už jsem si stáhl i tu jejich aplikaci do telefonu (vistapool 3.0) ale zřejmě to nemá cenu. To co odesílám do toho modulu stejně na monitoru telnetu z notebooku neuvidím. 

Chtěl jsem použít wireshark ale nevím jak mám odhytávat komunikaci mezi internetovým serverem a konkrétní IP adresou na wifi síti. Pokud něko zná wireshark a ví jak na to byl bych vděčný. Takhle zatím jen pošlu příkaz z jejich aplikace a na telnetu akorát vidím že něco provedl

WLAN: WR_NODE rb=0x047B nr=1

WLAN: WR_NODE rb=0x0470 nr=1

WLAN: WR_NODE rb=0x02F0 nr=1

Change Notfication 08

WLAN: RD_NODE rb=0x02F0 nr=1

Notification finished

  


   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
Topic starter  

Wireshark ti nepomůže. Tam bys viděl komunikaci mezi cloudem a převodníkem, ale stále potřebuješ tu druhou Modbus stranu, aby ses mohl převodníku zbavit.

Na pivo se nedostanu, leda bych mohl převodník poslat. Mám kontakt na nějakého kutila, který se zabývá reverse engineeringem. Zkusím ho naťuknout.

Myšlenka je sledovat, co se děje na RS485 během používaní té aplikace přes cloud. Pokud pošleš povel na třeba to osvš´ětlení, pak se musí zapsat hodnota do nějakého registru a ten by měl jít i vyčíst, to by šlo snad příposlechem vidět. Na jak dlouho máš ten modul?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Přesně tak jak to popisuješ to chci vyzkoušet. Můžu Ti zapůjčit jak modul tak celé zařízení. Takže úplně jednoduše to mám teď zapíchnuté v zásuvce v pracovně a všechno zkouším na sucho. Pokud by se Ti podařilo získat toho kamaráda, tak určitě bych se mu i nějak finančně revanžoval 🙂 Už teď znám několik lidí co by to ocenilo. Hlavně pokud by se to zdetekovalo, ušetříš spoustu digitálních vstupů a výstupů. Nevím odkud přesně jsi ale když tak bych tu solničku i s modulem dovezl a třeba na 14 dnů zapůjčil. 

Momentálně mi totiž přes telnet ta jednotka pošle info o tom co se stalo - jako že zapsal něco do registru (WLAN: WR_NODE rb=0x047B nr=1) ale nevím co. 

No zkusil jsem jim i napsat ale nedávám tomu šanci. Myslím že mě výrobce pošle do háje nebo jednoduše vůbec neodpoví.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Vzhledem k tomu, že už odbočujeme z tématu, založím nové vlákno LOXONE - MODBUS.


   
ReplyQuote
Cousma
(@cousma)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 59
 

Podle mě by mohly být 2 cesty řešení:

1. Vzhledem k tomu, že by Loxone mělo zvládnout připojení přes Telnet (Google - Loxone telnet), věnoval bych pozornost těm příkazům terminálu - pokud by se podařilo najít jejich syntaxi na zápis a čtení registrů, máš skoro vyhráno.

2. Jak jsme se bavili u tebe, čichat RS485/MODBUS mezi solničkou a wifi modulem asi není cesta - probíhá tam celá komunikace ohledně připojení na konkrétní AP, pingy z jejich serveru a kdo ví co ještě. Ale pokud mají standardní rozhraní na konektoru solničky EXTERN RS485 MODBUS, je šance, že budeš moct dělat přesně to, co chceš...

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@ Cousma - máš pravdu. Pro jistotu jsem tomu výrobci napsal ale zatím se neozval. Pokud někdo na něco přijde, zapůjčím mu solničku i s wifi modulem a domluvím slevu u Albixonu 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Myslím že se už něco hnulo ! jsem v kontaktu se Španělským výrobcem zařízení 🙂


   
ReplyQuote
Page 2 / 8
Share: