Forum

Forum

Notifications
Clear all

LOXONE - MODBUS

426 Posts
46 Users
39 Likes
56.2 K Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Vzhledem k tomu že se toto téma vyskytuje v několika vláknech, dovolil jsem si založit nové vlákno věnující se této problematice. 

Já osobně MODBUS vůbec neznám takže bych přivítal kohokoli, kdo by mi s tím trošku pomohl a navedl na srozumitelné návody. 

Momentálně se asi nejvíce řeší připojení MODBUS Elektroměrů. 

Já mám trošku jiný problém. Snažím se integrovat zařízení pro automatizaci chodu bazénu od společnosti Albixon. Mám k tomu solinátor Hidrolife, který má rozhraní označené jako RS-485 MODBUS. Snažím se zjistit co se zapisuje resp čte z registru při určitých povelech. Výsledkem by měla být plné ovládání bazénu a úspora značných finančních prostředků.

Je to krásné zařízení, které dokáže ovládat vše kolem bazénu - takže je to nejen Solnička. Pokud se nám podaří rozlousknout tu komunikaci, byl by to opravdu silný nástroj v našich smart home.

Nicméně zatím jsem s tím nepohnul. Zkusím napsat nějaký komplexnější článek a dám ho sem. Každopádně nevím jestli se jedná o Modbus RTU nebo nějaký proprietární protokol. No ale přes telnet jsem nějaké odpovědi dostal. Bohužel tomu moc nerozumím takže čekám na nějaký tipy 🙂

Screenshot 2017 03 21 22.26.56
IMG 3131
IMG 3130
IMG 3129
IMG 3125

 

Screenshot 2017 03 21 22.30.09
Screenshot 2017 03 21 22.50.41
Screenshot 2017 03 22 17.45.08

   
Quote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Modbus RTU je uplne jednoduchy protokol, nieco ako v zmysle "adresa,prikaz,hodnota". K tomu nejaka omacka ako kontrolne sucty atd...

V defaulte je binarny, takze napr: "26, 02, 12, crc" je nieco ako "nacitaj vstup c.12 zo zariadenia 26". Ja osobne ho vobec nemam rad, sice chapem jeho opodstatnenie na dlhe vzdialenosti v zarusenom prostredi na pomalej linke, ale je strasne abstraktny, zlozity na pochopenie a diagnostiku (prave kvoli tomu, ze je to vsetko ciselne).  Potom este existuje jeho ASCII varianta, tam je to vsetko textove, ale priznam sa, ze dalej som to neskumal a pre svoje projekty som ten protokol definitivne zavrhol a zostal som na ip stacku.

Tie fotky co si doeditol, to by teoreticky mohlo byt rozhranie k nakonfigurovaniu modbus/tcp cez wifi. Inak neriesil niekto tento bazen uz na fore?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Ano děkuji. No psal jsem to už v jiném vlákně. Dnešní den považuji za jeden z nejúspěšnějších 🙂 Získal jsem od Španělského výrobce 44. stránkový dokument : MODBUS Register Description, tak se v něm snad nějak zorientuji a něco vymyslím. Výsledkem snad někdy bude nové předdefinované Modbus zařízení v Loxone 🙂 


   
msk reacted
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Pro ty co mají teď čas (a chuť) se vrtat v modbusu. Dole prográmek na skenování Modbus TCP sítě. Mělo by to umět oťukat registry a zjistit, co ve kterém je.

Třeba se to bude někomu hodit... Já na to budu mít čas tak nejdřív za 1/2 roku 🙁


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

No a není tohle třeba alternativa k Loxone MODBUS Extension? :

http://www.ebay.de/itm/Gateway-Zahler-SDM630-SDM530-Modbus-TCP-IP-Drehstromzahler-Smart-Home-Loxone-/112323577712?hash=item1a2701c770:g:7OIAAOSw~AVYupEb


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Radku pokud bych chtěl použít ten prográmek, tak se asi stejně neobejdu bez toho USB/MODBUS převodníku že? Zkouším experimentovat přímo z loxone přes Modbus extension ale vadí mi ty neustálé restarty. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jo, modbus převodník bys potřeboval


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Měl bych jeden dotaz na někoho, kdo se trošku vyzná v protokolu modbus : 

Pokud bych použil RS485 extension kde je možnost monitorování sběrnice, jak zjistím co je dotaz na zařízení a co je odpověď? Snahou je připojit zařízení komunikující přes Modbus na RS485 extension.

teoreticky kdybych odeslal dotaz na zařízení ve formátu:

0x01\0x04\0x00\0x0A\0x00\0x001\0x11\0xC8

kde:

první Byte 0x01 - znamená adresu Modbus zařízení tedy 1.

druhý Byte 0x04 - znamená kód funkce - pro Modbus tedy 04-read input registers.

další dva Byte 0x00 0x0A - je počáteční adresa- v tomto případě tedy 10.

další dva Byte 0x00  0x001 znamenají počet registrů co se mají přečíst - v tomto případě tedy 1.

a poslední dva Byte  0x11  0xC8 jsou CRC 16 checksum.

Odpověď z elektroměru nebo jiného zařízení na sběrnici by měla vypadat následovně :

0x01\0x04\0x02\0x00\0x28\0xB9\0x2E

první Byte 0x01 - znamená adresu Modbus zařízení tedy 1.

druhý Byte 0x04 - znamená kód funkce - pro Modbus tedy 04-read input registers.

třetí Byte 0x02 - je následujících Byte - tedy 2.

další dva Byte 0x00  0x28 jsou DATA tedy v tomto případě hodnota 40.

a poslední dva Byte 0xB9  0x2E je zase checksum.

 

Jak poznám na sběrnici co je dotaz a co odpověď ?

Pokud bych v loxone udělal na RS485 digitální aktor s příkazem 0x01\0x04\0x00\0x0A\0x00\0x001\0x11\0xC8 

a následně pak senzor  0x01\0x04\0x02\0x00\0x28\0xB9\0x2E

kde by bylo nutné tučný text vymaskovat tak by MODBUS Extension nebyl potřeba.

Nebo se pletu? 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Tohle ti nepomůže? Cca. uprostřed mají popsáno rozdíl mezi otázkou a odpovědí pro různé funkce.


   
ReplyQuote
(@karel-zak)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 19
 

@Koldo

No v principu to poznáš tak že ten zpětněj nemá adresu.

Když udělám dotaz.

47 03 50 03 00 01  6b ac

1. byte -47 adresa(71)

2. byte -03

3 a 4 byte - 50 03 (20483)

5 a 6 byte - 00 001 ( čtu jeden)

7 a 8 byte - checksum 6b ac

Vráceno.

47 03 02 06 61  f3 c3

1. byte -47 adresa(71)

2. byte -03

3.byte - vráceno datových bytu

4 a 5. byte 0661( 1663 stav elektroměru)

6 a 7 byte - checksum f3 c3

To stejný jsem udělal,když čtu 2.

modbus4

Ale nevím jak by si spojoval 2 byte a převáděl z hex na čísla krom napsání programu. Jo a modbus je 16-bit nebo 32-bit, tak je potřeba spojovat datové byte z odpovědí a ty jako celek převádět z hex na čísla.

 

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Aha tak to musím prostudovat. Problém totiž je v tom, že zařízení jako slave může mít - a taky má - několik Masterů. Takže tam lítá hromada paketů a já nevím co je dotaz a co odpověď

Screenshot 2017 03 25 09.27.52
Screenshot 2017 03 25 10.13.51

 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

@ KarelZ - nějak nemůžu pochopit jednu věc. Všude se píše, že na Modbusu může být několik slave zařízení ale jen jeden Master. Jenže tady je asi ten můj problém. K zařízení je připojen displej který je de facto Master a další zařízení je WiFi modul což je taky Master. Do toho všeho se k tomu chci ještě připojit i já přes z Loxone což logicky bude taky Master.

Jak to bude fungovat ? Autor hned na první straně popisuje něco ve smyslu že je v jednotce nějaký HW který přepíná mezi modbus vstupy.

A semaphore system has been implemented between both ports in order to

manage register change requests happening simultaneously in both ports.

However, the remote masters can always read any register concurrently.

Každopádně skenování sběrnice je pro mě asi k ničemu protože tam běhá spousta rámců.

Proto jsem se ptal jak rozeznat od koho je dotaz a komu je určena odpověď?

Zatím to vidím skepticky, budu muset objednat ten Modbus Extension. Zároveň jsem objednal z Číny i převodník Modbus RTU/Mddbus TCP, jenže ten přijde až za měsíc:-(


   
ReplyQuote
Georgio
(@georgio)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Koldo, MODBUS extension máš za 5800, to zase není tak moc... IMHO trávit nad tímto tolik času vs. částka za čisté řešení pomocí extensionu...

Měl bych dotaz k tomu Albixonu. Co všechno ten řídicí systém u bazénu řídí ?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

O mě tu ani tak nejde. Mám ho v rozvaděči - ale nastavený na jinou rychlost a bohužel vzhledem k připojeným zařízením nemůžu změnit. Už jsem ho i objednal. Spíš se mi jedná o řešení do budoucna. Většina lidí udělá to, že si na zahradě postaví bazén a za bazénem technologickou šachtu do které umístí i toto zařízení a až je vše hotové tak se řeší jak se to připojí ke stávajícímu systému. Takže logicky vychází nejlépe umístit do Hidrolife nějaký bridge Modbus RTU/Modbus TCP. 

Zařízení Hidrolife umí upravovat slanou vodu, hlídat Ph, teplotu, redox, řídit tepelné čerpadlo - ohřev vody, osvětlení, spouštět protiproud, filtrační čerpadlo atd.... V podstatě je to takové I/O zařízení pro celý bazén. Já k tomu ještě přidám automatické dopouštění vody a alarm.  


   
ReplyQuote
 vlne
(@vlne)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 

Koldo, nemam ti poslat na pivo do Brna ten Modbus extension, kdyz vidim, jak s tm je prace.....

Co tam chces resit za alarm? Jak budes dopoustet tu vodu? El. ventil v dome nebo technicke sachte?


   
ReplyQuote
Page 1 / 29
Share: