X
Forum

Forum

Loxplán pro napojen...
 
Notifications
Clear all

Loxplán pro napojení na dvoutarifový elektroměr (HDO)

38 Posts
11 Users
1 Likes
10 K Views
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

Ahoj, přikládám Vám řešení pro napojení na dvoutarifový elektroměr s vypočtem ceny a dalšíma informacema. Snad to někomu pomůže.

PS: pro připojení na svorky S0 dejte bacha, +24 a DI lze pouze jedním směrem.


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Super.

K tomu S0 smeru, je to presne tak. Ma to tak vetsina elektromeru. Vzdy je potreba zapojit na vstup 20 a vystup je 21 (zatim mam takto oznacene vsechny elektromery). Jinak to bud neposila impulzy vubec, nebo naopak je to sepnute porad a pri impulzu to rozpina (to mi delali elektromery Hutermann).


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

?


   
ReplyQuote
(@dusan)
New Member
Joined: 6 years ago
Posts: 2
 

Ahoj, byl by ještě k dispozici zmíněný loxplan? Trochu se trápím s tím, jak z elektroměru dostat zobrazování částky za spotřebu a řekl bych, že jste to zde už řešili a že by mi to vytrhlo trn 🙂 Moc díky a vše nej do nového roku. Dušan


   
ReplyQuote
(@peter-smd)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 38
 

Tiež by som poprosil ten Loxplán...Díky


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
Topic starter  

 

tady 🙂 nejak nevim proc neni v prvním postu


   
ReplyQuote
(@pigom)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Měl bych dotaz. Používal jsem hlavní elektroměr s výstupem S0 pro tento elktroměr jsem si udělal výpočet ceny za el. pro celý rok včetně změny ceny k 1.1. V reálném čase jsem videl přesnou částku přeplatku případně nedoplatku. Pro mě důležitá hodnota v zimním období protože topím el. Před měsícem jsem instaloval FVE elektrárnu a byl jsem nucem tento elektroměr vyměnit za Fronius SMART METER vzhledem k možné dodávce el. do sítě. tento elektroměr odečítá hodnotu přes TCP/IP modbus. Zpočátku jsem byl nadčený kolik hodnot lez z něj vyčíst, ale pak jem narazil na problém jak měnit sazbu T1 a T2. Proto moje otázka zní řešil tady někdo z vás změnu tarifu na elktroměru se zběrnicí modbus? Problém je že, z elektroměru vyčtu stav spotřeby, ale už nedokážu rozdělit tuto hodnotu kolik to bylo v T1 a v T2. Částečně jsem to vyřešil jakým si vyrtuálním výstupem pulsů ale netuším jak se to bude chovat při velkém odběru vzimě.

 


   
ReplyQuote
(@pigom)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Nevím jak vložit obrázek proto dávám odkaz na mé zapojení.

Stávající zapojení elektroměru

Stávající zapojení pro výpočet ceny el.

 

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Pokud máš dvoutarif, tak by jsi měl mít v rozváděči vyvede vodič signálu HDO (pozor spíná nulu na fázi), ten si zapoj na relé, jeho výstup na Loxone vstup a hned budeš vědět kdy je T1 a T2.

PS: S kým máš smlouvu o výkupu přebytků?

EDIT:

od Koldy jsem odkoukal toto relé, je i s kontrolkou pro okamžitý přehled

2018 07 29 12.17.38

   
ReplyQuote
(@pigom)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Stav HDO již mám zapojený delší dobu a používal jsem ho na elektroměru, který měl S0. Přepínání T1 aT2 jsem měl téměř shodné podle loxplánu co je ke staření zde ve vlákně.  Ale problém mám teď s elektroměrem přes modbus ze kterého vyčtu spotřebu v podobě analogové hodnoty 1200 kWh to je celková spotřeba domu jak v T1 tak T2. Dlouho si lámu hlavu jak udělat pomocí nějakého modulu načítání hodnot v T1 a po změně tarifu zase pro T2.

Výkup zatím nemám vyřešený zatím řeším připojení do ČEZ. Nicméně vzhledem k tomu že mám celkem velkou spotřebu, tak přebytky téměř žádný nemám. Zatím ani nemám představu s kým se smlouva dá pořešit, všichni doporučují vše zužitkovat, protože smlouva o výkupu je dost náročná a nestojí to moc za těch pár halířů co za kWh dají.


   
ReplyQuote
(@pigom)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Jinak pokud by měl někdo zájem o vytvořenou šablonu TCP/IP modbus pro Fronius Smart Meter tak není problém pošlu. Zpracoval jsem tyto vstupy

Napětí L1, L2, L3

Napětí L1-L2, L2-L3,L3-L1

Proud L1, L2, L3

Celkový prou

Výkon L1, L2, L3

Celkový proud

Frekvence na síti

Spotřebovaná energie ze sítě

Dodaná energie do sítě

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Přiznám ze jsem Loxolan nestudoval a nevšiml jsem si ze fyzické zapojeni mas vyřešeno. 

HDO má ale pevné časy spínání nešlo by se řídit podle nich?

Ono všechno zužitkovat většinou nedokážeš a vždy budeš mít ikdyz třeba na chvilku minimální přetok do sítě. Nové čtyřqvadrantní elektronery jsou údajně schopny změřit čtvrt vlnu přeteklé sinusoidy a pokud nemáš smlouvu o výkupu CEZ je schopen te za to oflastrovat. 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 
Posted by: Pavel

HDO má ale pevné časy spínání nešlo by se řídit podle nich?

Toto už pár let neplatí.


   
ReplyQuote
(@pigom)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

O ty časy mi ani tak nejde ty vidím po přihlášení do ČEZ Distribuce. Stav  kdy je T1 a T2  loxone zná. Jen nevím jak udělat algoritmus načítání hodnot. Možná se špatně vyjadřuju zkusím to podrobně.

Stav elektroměru v 10:00 - 1200 kWh

T1 10:00h-11:00h

Stav v 11:00 - 1210 kWh (tedy spotřena v T1 je 10 kWh)

T2 11:00h - 12:00h

Stav v 12:00h - 1220 kWh (tedy spotřena v T2 je dalších 10 kWh)

Ale elektroměr ukazuje analogovou hodnotu 1220 kWh

a já bych potřeboval pomocí stavu HDO přepínat nějaký výpočet který, by odečetl od sebe počáteční hodnotu 1200 od koncové 1210 a tím vypočítal spotřebu v T1 a přičetl jí k celkové spotřebě v T1 a takto dokola.


   
ReplyQuote
(@pigom)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 85
 

Přetokům samozřejmě nejde zabránit i když máš wattrouter pro ohřev vody vždy několik desítek watů uteče. Proto instalační firma mi vysvětlila, že smlouva s distibutorem el. o přetoku musí být. Zatím jsem ve fázy čekání na výměnu elektroměru. Ale pořád nevím komu můžu přetoky prodat. Jinak loxone hlídá výkon FVE a přetoky na elektroměru a jak k přetoku dojde okamžitě zapíná klimatizaci a jiné spotřebiče abych zlikvidoval co se dá 😆 .


   
ReplyQuote
Page 1 / 3
Share: