X
Forum

Forum

Jak detekovat výpad...
 
Notifications
Clear all

Jak detekovat výpadek proudu ?

13 Posts
4 Users
0 Likes
5,122 Views
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Zapojení je takové, že v rozvaděči je hlídací hladinové relé HRN, které se chová tak, že při výpadku proudu (nebo špatného sledu fází) rozpojí kontakty přes které přivádím 24VDC na digitální vstup miniserveru. Takže pokud na vstupu nebude 24VDC tak to znamená že je přerušená dodávka proudu. Tento vstup vyhodnocuji pomocí bloku "Stav" a na výstupu tohoto stavového bloku mám mailer, který mi pošle email o výpadku proudu a zároveň push-up okno s upozorněním na přerušenou dodávku proudu. Samozřejmě předpokladem je napájení miniserveru ze zálohovaného zdroje.

Je to zdánlivě jednoduchá záležitost ale s provedením je to už horší. Při restartu miniserveru totiž dojde k tomu, že se zároveň detekuje i výpadek proudu.  Problém je způsoben tím, že vstup kterým detekuji přítomnost napájení, se inicializuje až po prvním přečtení programu. Řešením je vstup pro detekci připojit na blok AND a jako druhou podmínku připojit blok "zpoždění zapnutí s pamětí" který se spouští "Počátečním impulsem" ( v položce Časy v okně Periferie). V podstatě se tak začne stav detekčního vstupu vyhodnocovat se zpožděním x sekund po startu programu. vstup tedy bude v té době již inicializovaný.

Kolda

Screenshot-2017-02-08-13.56.04.png

   
Quote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Urcite funkcni reseni, ale je to presne ta vec, kterou hlida jablotron a hned hlásí.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Ano, mám to také tak přes Paradox. Problém ale byl v tom že jsem potřeboval ten sled fází.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

pekne pekne 🙂

mimochodem - pouzivam pulsni meric spotreby,takze me napada jestli by neslo udelat, ze v pripade, ze za posledni minutu nedorazi zadny impuls, tak se vyhodnoti vypadek proudu? se standby spotrebou domu cca 300W tam impuls proste dorazit musi 🙂

jen to ted nejsem nejak schopen v loxoneconfigu vytvorit, ale asi je to tim, ze uz je pozde 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Detekce bude jednoduchá. Stejně tak ovládám vypínání zdroje orientačního osvětlení. Testovat to můžeš pomocí bloku zpoždění impulsu, který připojíš na výstup impulsů. Blok zpoždění impulsu nastavíš na 60s, takže od posledního impulsu bude tetno blok ještě 60s zapnutý a pak vypne. 


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

moc dekuji za tip. nejvetsi problem mam stim, ze neznam funkcni bloky 🙂

nicmene jeste jsem to malinko poupravim a myslim, ze takto je to idealni

detekce

impuls z meraku dokola tuka na OFF na dvojtlacitku, ktere prenasi NULL do bloku status (kde se daj pekne nastavit ikonky dle input hodnoty 🙂 v pripade, ze dojde k vypadku sepne po 60s zpozdeny impuls ktery odesle push notifikaci a zaroven klikne na ON na dvojtlaciku, ktere prenese hodnotu 1 do statusu = vypadek.

myslim, ze jinak to nelze vyresit abych mel v mobilu cervenou ikonu statusu behem celeho vypadku (vim, ze je to zbytecne... hehe)


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

🙂 Taky zajímavý postup. Já jsem to tady někde taky popisoval. Můj problém je v tom, že jsem použil hladinové hlídací relé, ze kterého přivádím stav na digitální vstup. Pokud je vše v pořádku, jsou kontakty hladinového relé sepnuté a přivádí +24VDC na digitální vstup. Problém byl ale v tom, když jsem restartoval miniserver - vždy to zahlásilo výpadek proudu. \důvod byl ten, že když se spouští program v miniserveru, tak při prvním cyklu nestihne inicializovat vstupy a proto zjistil na vstupu log 0. Tento jev se dá odstranit tak že v přednastavených konstantách je i prvotní impuls, kterým určím že se má začít testovat vstup. 

Tenkrát jsem ještě nevěděl že vše co budu potřebovat, umí elektroměr. Mě šlo i o hlídání sledu fází kvůli tepelnému čerpadlu.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

aha, jasny!

mimochodom - co myslis restartem miniserveru? i ulozeni konfigurace? Svagr, ktery mi loxone doporucil a doma ho ma, ma totiz problem, ze kdyz da SAVE TO MINISERVER tak mu to na konci rozpoji vsechna rele a pak zase sepne. Me se toto na mem miniserveru nedeje... a je to peknej vopruz specialne, kdyz si stim clovek hraje vecer a jakykoli "save" vypne vsechna svetla 🙂


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Ano i při save. Správně by měl mít zaškrtnutou remanenci - ale i tak se některé světla budou vypínat. 

testování dělám na miniserveru co mám na stole.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

jasne, remenance je v poradku a po ulozeni konfigurace se vse vrati jak bylo. ale dojde k vypadku. me se nic takoveho nedeje, muzu ukladat konfiguraci jak chci a svetla zustavaji svitit


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
Topic starter  

Jasně rozumím. Řešil jsem to i s podporou Loxone. Prostě některé světla zůstanou svítit a některá ne.


   
ReplyQuote
elpaso
(@elpaso)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 829
 

no abych to upresnil - me nezhasne zadne svetlo, svagrovi zhasnou vsechna svetla 🙂 neboli rozpoji to vsechna rele a pak sepne podle remenance


   
ReplyQuote
(@ladik)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 4
 

Nedělal to někdo prostou detekci přes Victron GX modbus do Loxone? Abych to nemusel hledat, mapovat, ..., nasdílíte prtscrn configu, prosim?

Díky


   
ReplyQuote
Share: