Truhlíky na severní zdi

Truhlíky na severní zdi

Poslední dobou jsem pořád ve strašném skluzu s článkama. Musím říct, že psát článku během stavby bylo o dost snažší :). To člověk řešil jen tu stavbu a večer pak sesmolil článek a usnul. Teď, i když něco přes víkend udělám, tak pak řeším milión dalších věcí a dětí a než se k článku dostanu, je o 14 dní později :).

No, takže dneska takto zpět k naší severní zdi. Naposledy jsem o ni tady na blogu psal tady, kdy zeď byla ještě jen holé ztracené bednění a truhlíky byly ve stavu dřevěné konstrukce.

Takhle nějak to tenkrát vypadalo. Když to porovnám s dneškem, tak fakt rozdíl :). A teď už ale co bylo dál…

Jako první usazení připravených rámů na staré cihly a vyrovnání do roviny. Jako další pak vyplnění celého obvodu polystyrenem. Jednak aby to v zimě úplně nepromrzlo a jednak proto, aby se tlak hlíny rozložil více do prostoru a na obkladová prkna pak tlačil méně. Je to vyzkoušeno u truhlíků na západě, tak proč to měnit :).

Polystyreny jsem k rámu chytil klasickou pěnou z pistole, co jsem doma našel. Část je dělaná dokonce Illbruck vzduchotěsnou pěnou :). Sice byla už 3 roky po expiraci, ale držela pořád dobře.

Jinak kdyby vás zajímalo, proč jsou tam ty OSB desky, tak v době, kdy sem polystyreny dělal, tu foukalo jak na větrné hůrce. Takže dříve než pěna vytvrdla, lítala deska už dávno někde vzadu za domem. Takže jsem k trohlíkům narychlo uchytil zbytky OSB desek, aby tam tolik neprofukovalo.

Když byly dodělané polystyreny, připravil jsem rozvody pro závlahu. To jsem minule podcenil, takže tentokrát jsem si připravil do každého truhlíku vývod a rozvody samotné jsou dole u země. Na hlavní spodní rozvod jsem použil zbytky všeho, co jsem tady našel.

Takže část je tahaná ve 32mm průměru, část ve dvacítce. Nahoru nad úroven hlíny v truhlíku pak vylézají už všude 20mm, které přes koleno redukuju na finální 16mm, ve které je pak všude roztažena kapková hadice.

Po rozvodech následovalo obložení truhlíků. Opět jsem volil 12cm vysoké a 2cm tlusté hoblované prkna. Dělá se s tím dobře a moc to nestojí. Je mi jasné, že to nepřežije na věky, ale 10-15 let by to zvládnout mělo (díky impregnačnímu nátěru snad déle). Prkna nejsou položená přímo na zemi, je tam cca 2cm mezera. I to snad pomůže.

Další pak následovalo udělání vodotěsných van. Použil jsem zase igelitový rukáv, ale příště bych asi zkusil nějakou nopku. Nejsem si jist, co igelit za pár let udělá. Nopka by byla asi ještě odolnější.

Spodek jsem opět nechal otevřený, aby přebytečná vlhkost mohla odcházet do spodní půdy. Asi by se nic extra nestalo, kdyby to bylo uzavřeno, ale přijde mi to takto lepší. Zároveň jsem na spodek nedával žádné pletivo, protože tu extra problém s krtkama nebo nějakou jinou havětí nemáme (a v tu chvíli se mi to už ani nechtělo řešit 🙂 ).

Jako výplň na spodek truhlíků jsem použil bordel hlínu, co mi zbyla po kultivační akci před domem (tam jsem to celé zryl a srovnal, protože jak tam stávaly různé kontejnery,  tak tam byly vyjeté příšerné koleje a špatně se to sekalo), spolu s se zbytky ošklivé hlíny tady za domem a do toho pak kompost.

Do cca poloviny přišel tenhle bordel mix, nad polovinu se pak pokračovalo už jen čistým kompostem.

Tím jsme opět zlikvidovali veškerý kompost. který ještě místy nebyl ani úplně dodělaný. To ale v truhlíkách nijak nevadí, on tam postupně dojede. A ze spoustu věcí se i rozjedou nové rostlinky. Tentokrát nám takto vyrostlo pár rajčat, několik brambor a dýně :).

A tady pak už dodělaná poslední vrstva hezké hnědé hlíny. Ačkoli byly truhlíky naplněné až po okraj, dneska už je tam cca 20cm vidět igelit. Celé to bylo hodně vzdušné a díky dešťům si to hodně rychle sedá.

A tím dnešní článek skončím. Příště pak bude následovat finalizace závlahy, zdi samotné, obložení truhlíku dřevem zeshora a samozřejmě sadba rostlinek.

 

 

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

5 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kobra23
Guest
Kobra23
3 years ago

Však on Krtek přijde až tam bude co žrát 🙂

smotek7
3 years ago

Veru, hajzel mi obkopava ovocne stromy.
Manzelka je uz aj za nehumanne sposoby likvidacie…

Kobra23
Guest
Kobra23
3 years ago

U nás jediné co na něj platí, tak 90 cm hluboký základ od plotu. Nedat mu šanci vůbec se na pozemek dostat. Takže postupně kolem parcely dostávají betonovou podezdívku všechny ploty a základy co nejhlubší.
Je to krásně vidět z vnější strany, jak ho ta zeď zabrzdí a on jede podél ni na jednu stranu, pak na druhou a pak to vzdá.
Mám v kompostu nasazené už 4 roky Kalifornské žížaly a ty lákají kdejakou havěť.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x