Finalizace bazénu a jeho zprovoznění

Finalizace bazénu a jeho zprovoznění

Naposledy jsem psal, kolik radosti mi způsobilo kopání a stavba Mountfield bazénu. Dneska pak ještě pár slov o finalizaci a “zprovoznění” bazénu.

Jelikož je bazén z vetší části zakopán, rozhodl jsem se ho po obvodu obložit polystyrenem. Nedokážu říct, na kolik to pomáhá teplotě bazénu, ale přišlo mi to relativně málo práce na to, že to může mít pozitivní dopad.

Sehnal jsem proto zbytky polystyrenu, které jsem ještě dále nařezal na cca 20-30cm široké pásy, které jsem pak podél celého obvodu zastrkal.

Práce rychlá, čistá a jednoduchá. Asi i proto, že nic z toho nebylo značky Mountfield :))).

Polystyreny jsem pak postupně přitlačoval na bazén a zezadu zasypával hlínou. Nahoru pak přišla rovněž hlína až do výšky terénu.

Původně jsme zvažovali dát nahoru nějaké kamínky nebo kamenný koberec, ale to sme pak zavrhli. Jednak není výkop kolem bazénu pravidelný a pak by to bylo asi zbytečné. Ve hře je teď ještě varianta s dřevěnou konstrukcí kolem bazénu, na kterou by se napínala bezpečnostní síť. Když by se tam udělalo nějaké malé pódium, dalo by se pak k bazénu i jen sednout třeba. Uvidíme.

Einhell GE-CT 18 Li
Einhell GE-CT 18 Li

I kdyby ne, pořídil sem si novou aku strunovku, se kterou se tyhle mini-detaily dělají dobře, takže to kdyžtak jednou za čas posekám ručně. Strunovka je na stejnou baterku jako nůžky na živý plot, takže sem kupoval už bez baterie jen za pár korun (tuším, že stála 1200 Kč).

Další jsem pak řešil schůdky. Jednak aby šly oddělávat kvůli prckovi a pak abych je nemusel řezat, až je pak budu chtít prodat. Nakonec jsem to vymyslel tak, že jsem do země zapustil dvě HT trubky a na schůdky jsem nedal poslední nášlap. Schůdky jsem i s HT trubkama usadil do země a zahrabal.

Díky tomu jdou schůdky snadno vytáhnout a zase vrátit zpět. A mají myslím i o dost lepší stabilitu, protože posledním schůdkem sedí přímo na HT trubce a  téměř půlka schůdků je zapuštěná v zemi. Takže když se po nich leze do bazénu, nehrozí nějaký posun nebo převrhnutí.

Co se týká přístupu k bazénu, to jsem prozatímně vyřešil geotextílií. Ve stavebninách jsem koupil geošku s gramáží 500g/m2, což už je takový solidní koberec. Tu jsem pak dal přeloženou na dvakrát před celý bazén ke schůdkum i sprše. Díky dvojité tloušťce se bahno nedostává na povrch geotextílie a zároveň je to příjemné na chození (bohužel teď dost pršelo a pes nám to dost vylepšil 🙂 ).

Původně jsem zvažoval rozšířit dlažbu, ale protože zase nevíme na jak dlouho to je a jak bude případně vypadat konstrukce, je to pro teď ideální řešení.

K bazénu jsme udělali i dočasnou sprchu, tam je to ale úplně “žaves” řešení. Vzal jsem nejlevnější zahradní sprchu za 200kč a 3/4” hadici, tu jsem obehnal kolem soláru a napojil na sprchu. Sprcha je přidělaná k noze pergole. Dole pod sprchou jsem pak přidal pár dlaždic, aby voda nestříkala na zem.

Úplně designové řešení to není, ale nechtělo se mi teď kupovat solární sprchu za 5000 kč, když nevím, jak to tady pak bude vypadat a jakou pak budu potřebovat. Jako celek to teď funguje a až se bude řešit nějaký větší bazén s dlažbou kolem, tak se dořeší i toto.

Jako poslední pak přišlo na řadu “nastartování” chemie v bazénu. Načítal jsem kolem toho dost a názorů je spousta. Koupil jsem 4v1 pásky na měření Ph, Alkality, chloru a stability. Tim jsem si potvrdil, že naše tvrdá voda je opravdu tvrdá a má vysoké Ph a Alkalitu.

Taky jsem se dočetl, že pokud bych chtěl Alkalitu a Ph srazit komerčně prodávanými výrobky, tak se buď nedoplatím, nebo se mi to vůbec nepovede. A tím jsem se dostal k diskuzím ohledně kyseliny chlorovodíkové (solné, 31% roztok).  Zde se opět názory dost lišily a občas někdo radil i kyselinu sírovou, ale ta už mi přišla zase moc cool.

Zkusil jsem teda dle rad nalít 3litry kyseliny chlorovodíkové do bazénu (na 10m3). Když jsem to do bazénu lil, zajímavě se z toho kouřilo. Až pak sem se dočetl, že to prý chce raději i ochranné brýle a rukavice :). Tak příště.

Po nalití jsem pustil čerpadlo a nechal vodu pořádně promíchat. Alkalita i Ph opravdu výrazně spadlo, bohužel ne pod některými zmiňovanou hodnotu 4. Tím padem pak postupně alkalita spolu s Ph zase vyrostla, ale už jen na horní doporučenou hranici. A protože jsem už nechtěl do bazénu lít další kyseliny, nechal jsem to pro teď tak.

Co se týká chlorových tablet, na doporučení předchozího majitele používáme Mountfild tablety 5v1, které jsem koupil ještě před tím, než jsem prožil všechny ty pěkné chvíle s jejich bazénem. Takže předpokládám, že příště i ty tablety koupím raději někde jinde, protože v jejich výrobky už zrovna moc důvěru nemám :).

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

14 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dan
Guest
Dan
4 years ago

Máme třetím rokem nadzemní s konstrukcí bazén 3,6 x 0,9m, obyčejnou kartušovou filtraci a bohatě stačí cca 4 deci Savo tak jednou týdně (a ze zvyku cca 5 tablet na týden). Naprosto OK. Jo, filtr kartuš papírovou čistím tak obden (a jede mi to cca 12 hod denně).

Kobra23
Guest
Kobra23
4 years ago

Jsem slepý, nebo odtud zmizelo okno, kde jsem zadal mail a chodilo mi upozornění na komentáře, bez toho aniž bych komentář přidal.

Petr
Guest
Petr
4 years ago
Reply to  L

Ještě přidám jednu věc, ale možná to dělá jen mně. Při zobrazení stránky mi vyskakuje ve FF alert s textem Forbiden.

Petr
Guest
Petr
4 years ago
Reply to  L

Kliknul jsem teď na odkaz z notifikačního mailu a za chvíli se objeví hláška Forbiden.
Myslím, že toto je stejný případ: https://wordpress.org/support/topic/forbidden-popup-appeared/
Zkusil jsem i další prohlížeče a jen ve FF to vyskočilo. Ve všech případech bez přihlášení.

_Petr_
4 years ago
Reply to  L

jj, už to přestalo

Kobra23
Guest
Kobra23
4 years ago
Reply to  Petr

Mně to ve FF nedělá.
Za to mi hlásí AVG nebezpečný obsah. Ale to už za chvíli budou hlásit všechny stránky co píšou proti Babišovi.

Kobra23
Guest
Kobra23
4 years ago

Jj, je tu.

msk
msk
3 years ago

Hmm, ten napad s kladami na zemi do ktorych sa bude kotvit siet nie je uplne od veci. Ja som prave zacal rozmyslat, ako za rok budem kotvit tu siet a ze sa mi teda kurva fakt nechce betonovat 10+ patiek na jej uchytenie. Takto by sa to mohlo zredukovat na nejaky vyrazne mensi pocet, do toho chytit klady a do nich dat oka. No, som zvedavy …

14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x