Křeslo + Flexa = ?

Křeslo + Flexa = ?

Jak jsem psal v minulém článku, pořídil jsem si nové křeslo KAB K4 Premium s dodávkou z anglie a trochou dobrodužství.

Křeslo jako takové je opravdu super, bohužel, kvůli bezpečnostním předpisům (nevím jestli UK, EU nebo čeho) je křeslo omezeno tak, že nevyužívá svého veškerého potenciálu. Takže dnešní článek bude takový “Pimp my chair” 🙂

První, co při delším sezení na křesle zjistíte, je, že ač má samostatně štelovatelnou zadní opěrku, ta nejde vyklonit dozadu o více než 16° ale naopak jde zvlaštně “předklonit”, což mi nepřijde moc užitečné. A jelikož to na první pohled funguje fakt divně, napsal jsem opět do Anglie.

Odpověď přišla vcelku záhy. Z bezpečnostních důvodu je křeslo takto omezeno. Zřejmě proto, aby si člověk křeslo nedal do ležicí polohy a pak se u toho ještě nehoupal, neztratil rovnováhu, nespadl a pak je nežaloval.

All office chairs have restricted backrest recline to 16 deg due to safety issues if backrest was further back the seat would tip- over

Co mne zaujalo je, že jsou křesla “omezena”. Nikoli, že je to tak vyrobeno. A hlavně, na videích, kde je to stejné křeslo ukázáno na pneumatických úchytech do aut, to vypadá, že to křeslo umí.

A tak jsem se pustil do rozebírání. První, co člověka opravdu zaujme, je prostě masivní konstrukce. Když to člověk vidí, tak jim fakt věří tu záruku a životnost. Když to pak člověk porovná i s normálními, ale i drahými křesly ala Therapia, Spinalis a podobně, je rozdíl obrovský. Tady je vše uděláno z mohutného plechu a smotnované mohutnými šrouby. A co je super, vše je narozdíl od ostatních křesel snadno rozebiratelné 🙂

Rozebrat křeslo je napoprvé něco jako přijít na vyndání ježka z klece. Tak nějak člověk ví, že to musí jít, ale prostě to nejde.

Trvalo mi to tak hodinku, než jsem na ten trik přišel. Pak už jsem měl vyndaný podsedák, sundané područky a byl jsem téměř u mechanismu.

Už už to vypadalo špatně, že je to nějak natvrdo v pružině, co se stará o vracení zádové opěrky zpět, ale naštěstí nebylo.

 

Opravdu je tam jen dosazen jeden díl navíc, který toto vyklopení blokuje. A protože jsem si nebyl jist, jestli nemá ještě nějakou další funkci (krom toho, že blokuje krom zadní polohy i tu přední), raději jsem uřízl jen tu samotnou packu, která záklopu brání.

Od té chvíle se požitek z křesla zlepšil o 100%. Bohužel, stále to nebylo ono.

Druhý problém totiž je, že sedák má jen 48cm, což pro bežnou výšku stačí, ale při 2m výšce je i při největší výsunu pořád krátky a při dlouhém sezení nepohodlný.

První pokus tak byl prodloužení výsunu za pomoci udělání drobného řezného zásahu v uchycení sedáku – takže zase rozebrat, flexa – drážka – složit – zkusit.

Bohužel, není to dost. Mé staré křeslo má 56cm (protože má záda ještě trochu odskočené od sedáku) a je to prostě o dost pohodlnější. A tady už bohužel s jemným zásahem nepochodím.

Takže smíšené pocity. Super křeslo, super pevná záda, stabilní, pěkně štelovatelné područky, jenže krátký sedák a tak ne úplně pohodlné sezení.

Cca hoďku jsme seděli s I. u křesla a vymýšleli, jak sedák prodloužit. Když došly všechny konvenční způsoby, přišly na řadu ty nevratné. Vzhledem ke kolejnicím, ve kterém sedák drží, je jediná cesta oddálit přední část a zadní část kolejnic od sebe.

A to půjde udělat jen jedním způsobem. Rozříznout nosnou konstrukci na půl, spojit ji pak pomocí pásoviny zpět k sobě  se 4cm mezerou navíc. Tím dostanu sedák v celém mechanismu dopředu, zatímco zachovám stabilitu celé konstrukce.

Je to dost výhoda téhle židle, že to není typické křeslo vyrobené z jednoho kusu, ale opravdu několik samostatných částí z masivního 0.3cm a 0.5cm železa. Stejné křeslo se pomocí různých úchytů montuje jak do kombajnů, tak na kolečka pro kancelářské sezení, takže musí něco vydržet.

A jen tak mimochodem, i ty kolečka s mechanismem na houpání mají samotné tak 10kg, což je víc, než některá celá kancelářská křesla 🙂

Bohužel sedák nelze vysunout víc, protože pak už je mezera mezi sedákem a opěrákem moc velká a nevypadá to pěkně. Ale abych vyzkoušel, že mi těch cca 4cm bude stačit a zlepší se to, dočasně jsme sedák vyndali z kolejnic a přichytili jsme ho ke křeslu alternativně pomocí jiné kolejnice a kurtny :). Seděl jsem na něm pak další den a bylo to úplně super. Bohužel, nemám žádné foto.

Takže teď mne čeká sehnání pásoviny, pořádného svěráku a svářečky a můžu se do toho pustit 🙂

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

8 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kobra23
4 years ago

Prijeď s ním do Čech a já ti to posvařuji 🙂 Vše co je potřeba se tu najde.

kobra23
4 years ago

Je mi to jedno. Jsem k dispozici každý den kromě neděl.

kobra23
4 years ago

Pokud by to spěchalo, tak je možno 23.12, 24.12 dopoledne, 26.12, 27.12.dopoledne, 28.12, 30.12, 31.12, 2.1.

Dalibor
Guest
Dalibor
4 years ago

nádhera, sice mám svářečku taky ale nevím co chceš navařit a jestli bych ti to nevzplanul … ještě bych tam přidal aktivní odvětrávání 🙂

msk
msk
4 years ago

Ty si fakt pica, kreslo za 30k a po par dnoch uz na to ides flexou a zvarackou :D. Ale inak super praca a clanok. Keby som nemal (v kute absolutne nevyuzitu – pretoze ma z nej nejak boli chrbat zas) Therapiu za 25, mozno by som do toho tiez siel. Ale sedim na niecom z ikea a da sa to, aj tak chcem prerobit stol na vyskovo polohovatelny a cast dna pri nom stat tak to sedenie asi nebude treba tak zasadne riesit.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x