EON – podvod nebo náhoda?

EON – podvod nebo náhoda?

Stala se nám s EONem taková zajímavá série náhodných událostí a co je nejzajímavější, vždycky to bylo hrubě v náš neprospěch.

Po tom, co jsme dostali revizní zprávu na elektriku, poslali jsme do EONu všechny podklady pro získání tarifu D57d. A protože EON vychytrale sloučil přímotopy a tepelná čerpadla, nedá se už získat zvýhodněný tarif na 22h denně, ale jen 20h denně.

A protože je to to teď společně s přímotopama, musíme jakožto pasivní dům krom revizní zprávy dokládat také výpočty tepelných ztrát a energetický štítek, abychom dokázali, že nám stačí malá spotřeba na vytopení domu (neboli že nebudeme vytápět jiným zdrojem).

Když jsem se snažil zorientovat v jejich praso-ceníkách, dalo to fušku, ale našel jsem nejvýhodnější tarif. Tak tam volám, že ho chci. Prý ne. Tento mít nemůžete. Proč? Neřekla. Tak se ptám jaký mít můžu. Prý VARIANT24, což je výhodnější než VARIANT, protože uzavírám na 2 roky a mám tam o fous lepší ceny.

Dobrá tedy, nechcete mi dát nejlepší, ale nemám teď chuť řešit alternativy, beru VARIANT24. A že prý mi dojde smlouva do týdne. Dorazila, to ano. Ale blbě. Kupodivu byla smlouva na VARIANT, nikoli VARIANT24. No to mě podrž. V žádosti jsem napsal VARIANT24, ale úplně náhodou mi dali smlouvu na míň výhodný tarif. No ok, asi omyl.

Takže jim volám, že prý se to stává jednou za tisíc let (samozřejmě, my máme vždycky všechno extra), ať pošlu POŠTOU zpět smlouvu, nepodepsanou, s průvodním dopisem, kde popíšu problém. Telefonicky ani emailem to nejde. WELCOME TO 21st CENTURY.

Ale jo, dobře. Připravím průvodní dopis a smlouvy posíláme zpět. Napodruhé už to šikulky zvládly a správně nabízejí tarif VARIANT24. Co je zajímavé, jsou dovětky ve smlouvě ohledně automatického prodlužování. Tak zaprvé, automaticky se prodlouží do méně výhodného tarifu VARIANT. Zadruhé, pokud jim nedám vědět 90dnů před uplynutím 24měsíců, mám smolíka pacholíka a nic pak už měnit nemůžu, prodloužení se stane hlava nehlava.

Ok. Házím si do kalendáře rok 2018 a dávám svému budoucímu já vědět, že tou dobou se s ním bude chystat EON vyjebat. A tím mám pocit, že to mám vyřešené. Jenže víš jak, zase ani prd.

Jen tak z hecu kouknu do Loxone, kde už máme napojený HDO a máme z toho pěkné grafy. Koukám, a co nevidím. Zase problém.

dllhost_2016-09-16_19-49-58

Toto je záznam za poslední tři dny. To co je zelené je nízký tarif, to co není je vysoký. Zajímavé co? Připadá Vám to jako 20h denně nízky a 4h denně vysoký?

Ano, správně. Není. A proč to není? Protože se EON zase úplně náhodou spletl a místo 20h denně nám spíná nízký tarif jen 8h denně (A to konkrétně od půlnoci do 5h ráno a pak 16h do 19h).

Takže místo D57d nám dali nějaký zkur**ý tarif na 8h nízkého proudu. Jako ať se na mne nikdo nezlobí, ale tolik náhod vedoucí k okradení zákazníka, to už je podezřelé.

No tak volám na infolinku. Slečna, solidně protivná, říká mi, že mám tarif spínaný signálem A3 B4 P1 a co jako chci. No tak nevím jak vy, ale já fakt netuším co to je. Na můj dotaz, co to je ze mně začne dělat debila, že to je přece impulz spínání a že si to mám sám najít na webovkách a že je to easy.

Samozřejmě se nenechám a chci, ať mi to řekne ona. Následuje cca 10min hledání, protože to nemůže najít. Když to nakonec najde, ještě více protivným hlasem mi začne říkat časy nízkýho tarifu. Zhruba takto – 0-2h, 3-5h,6h-8h,…

Takže ji zastavuju, říkám super, takto to nemám. Jak jako nemáte, jak to víte. No, mám chytrý barák, mam grafy, a vidím, že nemám. Popisuju situaci. Slečna bez jakéhokoli omluvy nebo náznaky překvapení konstatuje, že tedy pošle technika na opravu.

Technik dorazí za týden. Ptám se, jak mi budou kompenzovat to, že jedu na vysoký tarif místo nízkého. Prý mají tabulky, něco mi sleví. Super, asi mám jásat, jaký je to férový dodavatel.

Jako nevím, celé mi to přijde jako snaha člověka nachytat nepřipraveného a oškubat ho. Kolik lidí bez chytrého domu s vizualizací HDO asi tak kontroluje a zapisuje, jeslti mu EON posílá opravdu, co slíbil?

Možná je to opravdu všechno náhoda, ale já mám spíš pocit, že se tu z lidí dělají záměrně blbci a EON se je snaží okrást.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

36 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hvězda Pavel
Guest
7 years ago

Wow, just WOW. Jsem rád že do Loxone jdu. Trochu znepokojivý článek. Snad na tom bude ČEZ jinak.

Slávek
Guest
Slávek
7 years ago
Reply to  L

Bohužel u těch menších dodavatelů je na tom člověk líp. Velcí dodavatelé spoléhají na lidi, že jinam nepůjdou. Podobné je to je to v bankovnictví. Sice máte jiného dodavatele, ale pokud neměníte distribuci jste stejně stále pod eonem takže jakoukoliv opravu stejně zajišťuje eon. Jednu dobu šlo dokonce u plynu u RWE ušetřit až skoro 10000 jen změnou dodavatele k menšímu. To je masakr a výdrb.
A na tu 2 letou prolongaci pozor.
Velmi užitečné stránky a diskuze na změnu distributorů jak elektřiny tak plynu.
http://www.energiejenda.cz/Disk1.php

Slávek
Guest
Slávek
7 years ago
Reply to  L

Pokud je to těch 1000 tak se to neoplatí. Jen pozor na ty jejích slavné závazky. V rodině jsem se snažil vyvázat sice u plynu od RWE taky ze závazku s 2 roční prolongací a byl to obrovský problém. Dokonce jsem to skoro řešil s ERU.
Perfektní kalkulačka a doufám, že snad nezávislá je na tzb-info. Jsou tam všichni dodavatelé, jejich srovnání a upozornění na případné závazky a pokuty.
http://kalkulator.tzb-info.cz/

Adam
Guest
Adam
7 years ago

Tak to taky čumím, Většina lidí chytrý barák nemá a nejspíš si ani nic nezapisuje. Kdo se neozve, stává se tak nejspíš štědrým přispěvatelem. Good Business.

Richie
Guest
Richie
7 years ago

Co to zkusit předat ČOI, nebo něco podobného?

Slávek
Guest
Slávek
7 years ago
Reply to  L

Jen jsem se chtěl zeptat jak to ten jejich technik opravil? Dělal u Vás něco?Protože HDO kód funguje tak, že je posílán po síti a u hodin je HDO přijímač který v elektroměru přepíná počítadlo denního a nočního proudu. Pravda v HDO jsou tři relé které spínají časy, možná to dali na ten nesprávný.

Karel
Guest
Karel
7 years ago

Co se týká sazby, tak sloučení sazeb je v rámci celé ČR – viz stanovisko ERU: http://www.eru.cz/cs/-/vykladove-stanovisko-c-8-2016

Dejte si pozor, jak Vám rozpočítají poměr spotřeby VT a NT, protože dle vyhlášky se v těchto případech používá předchozí období, kdy bylo řádně měřeno – což ve vašem případě nejde. Tak že využijí druhou variantu a to je podle následujícího období. Podle toho si zařiďte spotřebu VT/NT, ať se pak nedivíte 🙂

Quenty
Guest
Quenty
7 years ago

Ahoj. Jsem moc zvedavej, co Ti reknou. Muj lajckej nazor a podle grafu to tak vypada, ze mas v HDO nebo domovnim rozvadeci prohozen signalovy kabel TUV vs. PV(8h NT vs. 20h NT). Sel jsem si to hned zkontrolovat mam to taky spatne. Ted bych mel mit levnej a uz je tam min. 2h drahej. Zkusim zitra prohodit signalizacni kabely mezi sebou a uvidim…… Jen mne zarazi, ze by mohla byt naprava tak jednoducha – prohozenim signalizacnich kabelu v domovnim rozvadeci, kde neni nic zaplombovaneho. Q.

Quenty
Guest
Quenty
7 years ago
Reply to  Quenty

Ještě jsem nad tím přemýšlel a upřesním svůj názor. Elektoměr si řádně měří VT/NT. Teď na elekroměru vidím, že má NT(což je správně), i když zásuvka, která je v domě a má být pouze na NT, neběží. Takže jediné, co je u mne je špatně, že si signalizací řídím elektřinu v zásuvce podle tarifu na bojler(TUV) namísto tarifu pro TČ nebo přímotopy(PV). Proč mám signalizaci v domě špatně nevím. Zdá se, že elektrikář zapojil kabel dobře. Zda mohli pracovníci EONu něco prohodit nedokážu říci. A myslím, že stejně to může být i u Vás. Doporučuji kontrolu stavu přímo na elektroměru vs. to co říká Loxone.

Quenty
Guest
Quenty
7 years ago
Reply to  L

Ahoj,
zda elektromer meri NT nebo VT jsem si vydedukoval takto.
Pokud mate elektomer viz odkaz, tak vlevo nahore se meni T2 a T3 (VT vs. NT).
Q.

https://www.google.cz/search?q=elektrom%C4%9Br+eon&espv=2&biw=1455&bih=700&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwicmMbA357PAhUKthQKHaZPCG4Q_AUIBigB#imgrc=1qtL-OeQ2PCjMM%3A

Slávek
Guest
Slávek
7 years ago
Reply to  L

Od HDO jdou “posílat” do domu více spínání u Vás jsou tam 3 relé. Spínají různé spotřebiče na NT, alevždy zároveň i hodiny takže o cenu NT nepřijdete, jen Vám prostě do domu posílají špatný signál HDO např. pro TUV místo PV a tím ovládají spotřebiče v kratším intervalu pokud je máte spínané přes stykač ovládaný HDO. Pokud by jste topil elektrokotlem přes zimu tak se vám bude spínat jen na 8 hod. denně místo 20 hod. Jinak doma máme signalizaci sepnutí HDO a spínají to opravdu dle uvedených hodin na jejich stránkách.
Problém u Vás bude na 100% v elektroměrovém rozváděči a připojení HDO na jiné relé.

Daniel
Guest
Daniel
7 years ago

Ahoj, co vše prosím potřebuji aby jsem mohl mít ve vizualizaci HDO?

Daniel
Guest
Daniel
7 years ago

Děkuji, jsem tak trochu “lajk”. Myslíte na digitální vstup 24V a následně na stykač?

Daniel
Guest
Daniel
7 years ago

Můžete mě doporučit i stykač? Na spotřebiče bude 230, ale pro zjištění HDO do Loxone zřejmě bude stykač na 24V.

Děkuji

Tomas
Guest
Tomas
7 years ago
Reply to  L

dobrý den, je možno ukázat jak je řešen modul co to takto pěkně vykresluje přes Digital IN?

blaf
4 years ago
Reply to  L

Co to znamená zapnutá vizualizace? Já pro digitální vstup HDO vizualizaci zapnul a v aplikaci mám jen aktuální stav HDO – vyp. nebo zap. Grafy nikde nevidím. Prosím o nakopnutí.

blaf
4 years ago
Reply to  L

Chtěl jsem to vysvětlit, ale prý je má zpráva spam, tak asi visí někde ve spam filtru.

blaf
4 years ago
Reply to  L

Aha, uz rozumim. Zkousel jsem statistiky ale bez vizualizace a naopak. Kdyz zaskrtnu statistiky a vizualizaci, tak je to ok.

Martina
Guest
Martina
6 years ago

No tak par veci. Eon si novou sazbu D57d nevymyslel ale ERÚ a je to pro celou ČR stejny. Kdyz se stane chyba misto 20h na 8h tak se musi eon opet ridit co stanovuje ERÚ dle TDD. Podle toho se urci za to obdobi kolik jste mel ci mohl projet elektriny, opet to neni vymysli eonu a opet je to pro vsechny lidi stejny. Ostatni nekomentuji to je jasna chyba u eonu ze bylo 8h misto 20h.

36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x