Loxone – podsvětlení hlavních vypínačů (tlačítek)

Loxone – podsvětlení hlavních vypínačů (tlačítek)

Jedna z věcí, která mne zamrzela, když jsme koupili Schneider vypínače s doutnavkou, byla, že vlastně doutnat nebude, protože doutná jen při 220V a při 24V dělá tak  maximálně tmu.

Když jsme se ale průběžně s p. Hrubanem na toto téma bavili, zkoušeli a vymýšleli jsme různé způsoby jak tlačítka podsvítit.

2016-09-16-10-55-36

Nakonec jsem plán ustálil na LED diodách z AliExpresu. Navíc 24V diody, abych nemusel tahat po domě druhý okruh s 5V, ale rovnou využil to, co už je roztahané kvůli tlačitkům a jiným technologiím.

2016-09-16-13-18-28

Plán to byl skvělý. Na Aliexpresu jsem je objednal, krásné, modré,  na 24V (20ks za $4.20). Po měsíci dorazily a já je s nadšením vyzkoušel  na mém testovacím zdroji. Všechno vypadalo úžazně.

A tak tenhle víkend, když už bylo trochu volněji, rozhodl jsem se je zprovoznit. Do každého hlavního vypínače v místnosti (ten, kterým se rozsvěcí hlavní světlo) jsem postupně začal umisťovat diody.

2016-09-17-11-57-18

Na 24V+ jsem využil napájení tlačítek, mínus jsem tahal po kabelu zpět do rozvaděče. Na konci soboty jsem měl hotové dolní patro, vypínače zakrytované, otestované, že svítí, ale nepropojené v rozvaděči. To na mne čekalo.

2016-09-17-12-26-57

Jenže pak to přišlo. Nechal jsem svítit jedno tlačítko déle a když jsem ho večer šel zmáčknout, bylo docela horké. Jako první byla obava z roztavení materiálu. Jenže to nebylo to nejhorší. Vedle tlačtka s diodou totiž všude po domě je druhé tlačitko s čipem od Sedtronicu na měření vlhkosti a teploty.

2016-09-17-12-26-58

Což byl průser, protože najednou se v místnosti zázračně oteplilo o 3C. A vzhledem k tomu, že chceme čidla používat nejspíš i na regulaci tepla v domě, asi by to úplně neklapalo. No, takže sem se na to v sobotu vykašlal a šel nas** spát.

Dneska ráno jsem pak začal vymýšlet, co s tím. První plán bylo vyndat odpor, který byl diodě už z výroby předřazen a zkusit diodu pustit přes 5V, jestli bude svítit a nebude hřát míň. No, svítila pěkně, jenže stále hřála.

2016-09-18-16-07-57

A tak jsem zkusil jinou diodu, v původním balení i s odporem připojit na 5V. A světe div, se svítila. Sice o fous míň, ale nehřála ani za mák. Takže halelůja, řešení máme, jen to znamená předělat vše co se dělalo v sobotu. Takže jsem postupně zase rozebral všechny vypínače a přepojil diody tak, že si do každého vypínače vedu druhý okruh na 5V, kterým diody napájím.

Několikahodinové testování ukázalo, že dioda nezahřívá čidlo ani o fous (mám v pracovně vedle vypínačů zároveň Loxone CO2 čidlo, co měří také teplotu, takže ideální místo na pokusy).

2016-09-18-16-07-54

Když jsem měl připravené a otestované okruhy do všech vypínačů, přišel na řadu rozvaděč. No na to, že to byla první věc, co dělám úplně sám, tak sem si nenaložil úplně málo :-). Bylo potřeba propojit 40 párů vodičů ze všech koutů KRONE svorek a stáhnout je do jednoho místa, kde se pak bude dít další část magie.

2016-09-18-17-44-38

Naštěstí jsem dával pozor, když p. Hruban zapojoval a propojoval jiné komponenty, takže jsem věděl, kudy co tahat, jakou CATynu připravit na propojení svorek a hlavně, měl jsem už dopředu z AliExpresu koupené i Krone kleště (za $2.35, u nás kolem 800kč), bez kterých by to fakt nešlo.

2016-09-18-18-02-56

Když jsem měl všechno svedeno do jednoho místa, přišlo na řadu propojení všech + a – kabelů dohromady. Pak už zbývalo jen propojit jedno Loxone relátko, 5V zdroj a všechny svedené kabely dohromady tak, aby se dalo osvětlení přes den vypnout.

2016-09-18-18-48-47

Nakonec jsem to udělal tak, že rozpínám (-), abych mohl případně 5V napájení použít i na další věci (nebo další signalizační diody, už mám objednané i další barvy – 100ks, pět barev, na 5V, za $1 🙂 ).

2016-09-18-18-51-58

Když jsem propojoval poslední věci, byl to docela adrealin. Už jsem se nemohl dočkat, jestli když to pak celé spustim, tak se ty světla opravdu rozsvítí, nebo celé trafo případně rozvaděč celý shoří :-).

2016-09-18-19-21-05

Po zapojení pak ještě následovalo naprogramování Loxone, označení relátka, co je použité, připojení tlačítka na sepnutí a logika na samo-rozsvěcení se západem slunce a zhasnutí s východem.

loxoneconfig_2016-09-18_21-33-31

Když bylo hotovo, Loxone aktualizován, zbývalo už jen zmáčknout to jedno jediné tlačitko v aplikaci a zkusit, co to udělá. Sebral jsem odvahu, zmáčkl, a …. SVÍTILO!

chrome_2016-09-18_21-35-01

Úžasný zážitek. Po dvou dnech práce mi svítí ve všech místnostech navigační osvětlení a najednou je všechno zase o fous lepší.

2016-09-18-20-11-38

Jinak ještě poznámka na závěr, pokud byste to někdo řešil, tak namísto kupování drahých tlačítek s doutnavkou doporučuju koupit normální tlačitko a kvalitním malým vrtákem vyvrtat jednu dirku do tlačítka. Mám to tak udělané u tlačítek v místnosti (protože jsem tenkrát nebral tolik s doutnavkou) a pro obytné místnosti je to ideální. Nesvítí to tolik, co ten průzor a zároveň to jde pořád krásně vidět.

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
0 0 votes
Hodnocení články
Subscribe
Notify of
guest

61 Komentáře
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Guest
Adam
7 years ago

Ahoj, dají se někde na internetu najít návody, kde by se úplný amatér jako já našel návody a rady jak co a čím se v elektrice zapojí, napojí a jiné chytré poučky. Na co si dát pozor a podobně. Jsme v téhle oblasti naprostý neználek, ale rád bych se to naučil. Loxone vypadá skvěle, akorát bych se v tom úplně ztratil a nechat si každou takovou vychytávku někým zapojovat tak se nejspíš nedoplatím..

Adam
Guest
Adam
7 years ago

No celý rozvaděč bych určitě někomu svěřil, jde mi spíš o to, dodělat si drobnosti jako podsvícení tlačítek, skříněk a podobně, + kde zjisti kolik, jakých kabelů musím mýt natahaných, abych pak nezjistil, že to pak nemám na co připojit.

zdenda
Guest
zdenda
7 years ago

Ahoj, dík za inspirující stránky. Já také budu mít domek pod Loxonem. Trochu dotaz mimo téma. Jsme ve fázi, kdy mám natahanou kabeláž a nyní budu tvořit rozváděč. Prosím tě jak máš zapojeny KROHE svorky. Máš všechny dráty kabelů zapojené do svorek, tzn. že nevyužité máš rezervy, nebo máš zapojeny pouze ty, které jsou zapojeny do LOXONE a zbytek drátu jsou volně v rozváděči a čekají na využití.
Jo a prosím tě, kde jste sehnali ty červené KROHE svorky (jsou tam pro napájení propojeny všechny svorky vnitřně, nebo jste je museli propojit.
Dík za info a přeji hezký den:)

Radek
Guest
Radek
7 years ago

Ahoj.

S tím “inteligentním domem” je to, jak píše autor výše. Pokud do toho fakt nejsi fanda, nejseš s tím ve styku v práci nebo někde jinde tak jít do toho sám je blbost. Bude tě to stát tolik času a pokusů/omylů že se určitě vyplatí zainvestovat do odborníků.
Já osobně bych viděl jako takové rozumné minimum, mít kvalitně vypracovaný projekt – podle něj už jsem schopen si toho udělat spoustu sám.
Jsem projektant takových systémů – tak vím o čem mluvím, projekt sem si ladil 1/2 roku, ale stejně při realizaci dělám ještě pár změn.
V celku to mám hodně podobný jako autor tady – v rozvaděči Loxone, po baráku tlačítka na 24V, ovládané předokenní žaluzie, vybrané zásuvky, osvětlení, okruhy podlahovky. Navíc ve vypínačích 1-wire čidla teploty/vlhkosti/osvětlení, ve vybraných místnostech čidla pohybu/intenzity osvětlení a spíš jen pro informaci v každé místnosti 1-wire teplotní čidlo přímo v podlaze. U vstupu i-button.
Projekt mám hodně detailně udělaný, pokud bude zájem, můžu kus jako ukázku poslat.
V případě rozvaděče ještě rozmýšlím, jak ho provést. Ale pravděpodobně nepůjdu cestou krone svorek a vícepatrových (4 a 8-mi) svorek. Krone svorky jsou 100% levnější, než vícepatrové, ale zdá se mi, že zase přehlednost v rozvaděči je menší.

zdenda
Guest
zdenda
7 years ago
Reply to  L

Moc dík za info a za opravu:)
Ještě jedna věc k zapojení svorek krone. Máš tedy zapojeno na jednu svorku Krone (10párů) dva kabely UTP/FTP? zbylé 9,10 máš také zapojeny? Protože se vyrabí krone svorka také s 8 páry, (i když asi není tak používaná a je problém ji koupit).
Jinak osmipatrovou svorku jsem chtěl také použít, ale ta cena:(
viz. odkaz
http://www.tme.eu/cz/details/ppv8gr35x7.5dgr/spojky/weidmuller/1173870000-ppv-8-gr-35×75-dgr/

Jinak já jsem také od řemesla a projektuji v elektru, ale s Krone svorkami nemám žádné zkušenosti, ale a pro tuhle aplikaci cena/prostor/i když trošku horší přehlednost je Krone asi nejlepší.

Radek
Guest
Radek
7 years ago

Je pravda, že vícepatrové svorky jsou drahé (levnou náhradu jsem nenašel).
Loxone je prodává trochu levněji, ale pořád je to 314,- za 8-mi patrovou a 156,- za 4 patrovou (pokud ale dobře znáte nějakého Loxone partnera, je schopen je koupit se slevou 15%…). http://shop.loxone.com/cscz/propojovaci-rozvadec-prv8-20kusu.html

Mám celkem 59 data kabelů a počítám že 20 jich dám na plnou 8-mi svorkovou a zbylých 39 na 4-svorkové (např. PIR čidla, u kterých nikdy víc jak 4 vodiče nikdy nepoužiju). Tyhle svorky jsou asi úspornější na místo, ale za vyšší cenu…

Jinak krone svorky jde nahradit i za quante, která jsou možná trochu levnější.

zdenda
Guest
zdenda
7 years ago
Reply to  L

jak to máš zapojené, tak bych to udělal také, pro přehlednost je mnohem lepší poslední dva páry mít jako rezervu. jak psal Radek svorky quante jdou také použít, ale všude jsem je našel dražší než Krone. jinak měření teploty u podlahy v koupelně je dobrý nápad..doplním:) Další vychytávky a nápady rád uvítám a nejen já:), i když už mám omítky a podlahy hotové.
Používal jsi 1wire čidla od unica do vypínačů, nebo máš snímače teploty, vlhkosti, intenzity světla a hlavně co2 (které jsou celkem drahé) někde z webu za lepší cenu. Pokud ano budu rád za odkaz.

Radek
Guest
Radek
7 years ago
Reply to  zdenda

Já mám tedy nakoupeny (do podlahy) kabelové 1-wire čidla z http://www.ebay.com/itm/New-1-15M-Waterproof-Temperature-Temp-Sensor-Thermal-Probe-Thermometer-DS18B20-/291562386341?var=&hash=item43e278f3a5:m:mT2Y_VuSya9V99aeALjfx1A (čidlo s 5m kabelem za 90,-) a ostatní senzory plánuji(teplota+osvětlení, teplota+DI) z http://www.sedtronic.cz/cz_nakup-modulu,74.html (čidla teploty s DI vstupem používám pro magnety z oken).

Radek
Guest
Radek
7 years ago
Reply to  L

nj, chtěl jsem s 5m kabelem a ten je na tom nejdrazci, tyhle 1m jsou zababku (doslova)

Radek
Guest
Radek
7 years ago
Reply to  L

Modbus na TČ závidím. Já budu mít TČ Nibe a u nich stojí Modbus modul 9,5tis tak jsem ho zatím odložil, zkusím, jestli nebude možný něco vycucnout něco přes http…
Jak vypadají ty venkovní čidla? Taky kabelová verze, která leze skrz otvor ve stěně, nebo něco lepšího se zastíněním? Já teda plánuju čidlo jen na S fasádu, na jihu budu mít meteostanici.

Václav
Guest
Václav
7 years ago
Reply to  Radek

Dobrý den, jakou máte vybranou meteostanici? Při zkoumání jsem narazil na tuhle: http://www.meteo-pocasi.cz/eshop/meteostanice/meteostanice-warioweather-compact/
Podporuje XML i modbus TCP. Sice je drahá, ale na druhou stranu stranu to vyjde stejně jako Loxone řešení, pokud nepočítám zabrané porty.

Radek
Guest
Radek
7 years ago
Reply to  Václav

Jo, presne tuhle planuju.Ma to PoE napajeni jinak zadny kabel neni potreba.S Loxone by mela fungovat bezproblemu, sam Loxone ji doporucuje.

Václav
Guest
Václav
7 years ago
Reply to  Václav

Podobně třeba http://www.zarovkarna.cz/product/meteostanice/prislusenstvi-k-meteostanicim/kompletni-vnejsi-jednotka-k-meteostanici/927 by šla rozdělit na části, ten modul s teploměrem je sice vysílací a skoro bez užitku (existují zapojení co dokáží číst jeho protokol), ale zbytek by šel připojit, jsou to jen analogové či digitální čidla. Tady se mi líbí srážkoměr a měřič směru větru, modul teploměru má zase pěkný kryt pro jiné čidlo..

Radek
Guest
Radek
7 years ago
Reply to  Václav

Hm, ta vypada hodne zajimave a za super peniz.Jen k ni musis pocitat vic kabelu a vstupy na Loxone pro pripojeni jednotlivych cidel.Ja uz mam kavel natazen, ale kdybych delal znovu, tak o romhle bych hodne premyslel! Super tip!

vita_k
2 years ago
Reply to  L

Fuha, sedtronic senzory v každé místnosti? to je 700 czk na místnost jen za senzor.. Uff to je pálka, ale rozhodně to chápu. Novější senzory už mají RGB diody, to by se asi zjednodušila práce s podsvětlením – tuším, že ale tehdy nebyly.. Každopádně respekt, že se to povedlo!

V zemi v koupelně máš ds18B20 nebo nějaké takové?

vita_k
2 years ago
Reply to  vita_k

tak jsem to nasel hned kousek dole v komentářích, je to tedy ds18B20 – levné řešení, to je něco pro mě 🙂

Václav
Guest
Václav
7 years ago
Reply to  L

Také by mne ty čidla zajímaly, něco jsem našel pro http://loxforum.cz/viewtopic.php?f=21&t=3 a pod 20 dolarů jsem se zatím nedostal.

Radek
Guest
Radek
7 years ago
Reply to  Václav

Uprimne u nas myslim prostorove cidlo CO2 pod 5000,- nenajdes. Ale fakt bych se nebal koupit ma ebay/aliexpress. Cena tam bude 1/10 a treba 1-wire cidla teploty jsem zkousel a presnost (pro moje potreby) byla dostatecna.

Radek
Guest
Radek
7 years ago
Reply to  L

Jen takova poznamka rohle jsou cidla kvality vzduchu (VOC), coz ma trochu jinou detekci nez CO2.
CO2 detekuje pouze tento plyn, VOC detekuje smes plynu (nikdo ti nerekne jakou presne), ale jde obecne kour (cigaretovy), ruzne pachy atd.Tedy nema to moc spolecneho s obsahem CO2 ve vzduchu, ale s “nejak” nakalibrovanou smesi vzduchu.Do domu bych radeji volil prave CO2.

zdenda
Guest
zdenda
7 years ago
Reply to  L

Kluci, čidla teploty do podlahy jste dávali na EPS a nechali zalít anhydritem nebo jste v hotovém anhydritu vyřezali drážku a vložili do drážky. Jde mi o to, že už mám anhydrit hotový a u mě jde realizovat jen ta druhá varianta (tedy vyřezat drážku) dík za info:)

Radek
Guest
Radek
7 years ago
Reply to  zdenda

Já plánuju položit na EPS. Kabel mám ve stěně v trubce až k podlaze, ale ten konec mi bude vylézat ven, na povrch poliše. Bude to holt zalito, a budu doufat, že se čidlo nepo…

Radek
Guest
Radek
7 years ago
Reply to  Radek

Tady má chlapík pěkně nafocenou postupnou montáž rozvaděče a má tam použity ty 8-mi patrové Loxone svorky. Práce s tím musí být super, ale ta cena je naprd…
https://groups.google.com/forum/#!topic/loxone-english/GKF7pVeN3aQ

Radek
Guest
Radek
7 years ago
Reply to  L

Tohle ale jsou wago svorky. Loxone je jen přebranduje a prodává pod svým jménem.
Tady je ta wago:
http://www.eibmarkt.com/de/products/WAGO-Kontakttechnik-8-Etagen-Rangierklemm-727-119-002-000.html

Proč by to mělo být po 6-ti? Na UPT kabelu máš právě 8 vodičů.

nksh
Guest
nksh
7 years ago

BTW doutnavky na spinacich Unica (tlacitko 1/0) mi sviti normalne i pri 24V

Radek
Guest
Radek
7 years ago

Co vím, tak jsou u Unicy možnost buď doutnavka na 230AC, nebo LED signálka na 12VDC (asi s nějakým odporem).
Mě tedy doma taky nesvítila, když jsem to zkoušel, zkusím ještě večer mrknout, jestli jdou z LEDky vyčíst nějaké parametry.

nksh
Guest
nksh
7 years ago

mam tento typ: UNICA MGU320618N TL.OVLADAC 1/0SO POLAR a funguje na 24V (+ vodic jde na L svorku)

l.adamek
7 years ago
Reply to  nksh

Podle oficialnich stranek schneidera funguje orientacni led pouze na 220V:
http://www.schneider-electric.cz/cs/faqs/FA292290/

Mam doma na zkousku UNICA MGU320618N a orientacni kontrolka mi taky sviti jen na 220 (navic ta modra s mne osobne moc nelibi, bral bych bilou).

l.adamek
7 years ago
Reply to  L

Jop, tvoje reseni je jedna z variant. Jen to vrtani se mi nelibi. Spise to poresim tak, ze original doutnavku vyhodim a misto ni dam bilou diodu tak, aby osvetlovala original sterbinu.

nksh
7 years ago
Reply to  l.adamek

A nemas to zapojeno obracene? 24V musi byt na L svorce jinak to nesviti. Bral jsem jich cca 40ks od ruznych kramu a sviti vsechny…

nksh
7 years ago
Reply to  L

A mas klasicke tlacitko nebo tlacitko 1/0?

l.adamek
7 years ago
Reply to  nksh

Ja mam koupeno jako MGU320618N – Ovladac tlacitkovy s orient. kontrolkou, razeni 1/0So, 1-A, polar. Ale nemyslim, ze v tom bude rozdil.

l.adamek
7 years ago
Reply to  nksh

Stejne jako L se mi to na 24V rozchodit nepodarilo. Nekde tu na foru nebo v komentech blogu nekdo zminoval, jestli Schneider nedela variantu pro 220V a 24V zvlast, ale to se mi nikde dohledat nepodarilo a nikdo to jako 2 varianty neprodava.

nksh
7 years ago
Reply to  l.adamek

Trosku jsem brousil netem a zda se ze existuje vic variant. Ja mam vsechny svorky v jednej rade. Pak je nejspis jeste verze s extra parem svorek nahore a dole

l.adamek
7 years ago
Reply to  nksh

Spis kdyz oddelas vrchni kryt, co presne mas napsano na te modre diode?
Ja mam: QP-2016-W11 250V~ 0,15mA S1B1579202

nksh
7 years ago
Reply to  l.adamek

v patek mrknu

nksh
7 years ago
Reply to  l.adamek

Mam tam tohle:

QP-2015-W48 250V 0.15mA

nksh
7 years ago
Reply to  nksh

S1B1579202

Takze bych rekl to same

l.adamek
7 years ago

Napada me, jestli nestaci jen samotna dioda za vypinacem. Vypada to, ze mezerami by mohla dioda prosvitat i bez vrtani. Nebo ne?

61
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x