Nudíte se ? aneb co když přebývají střešní latě…

Nudíte se ? aneb co když přebývají střešní latě…

How Can We Help?

Categories

Nudíte se ? aneb co když přebývají střešní latě…

You are here:
< Zpět

Nudíte se?  Kupte si medvídka mývala ! Něco podobného jsem zažíval během babího léta, chodíce kolem hromádky ( 16 ks ) střešních latí a řešením co z nich vyrobit, když už ” všechno máme” . Nebudu se vypisovat o možnostech řešení, takže rozhodnutí bylo vyrobit květináče a to zejména na větší, vyšší “lodyhy” ( např. palma ) tak, aby byly v designu k domečku.

Výroba je “poměrně” jednoduchá , příprava už o trochu horší. Střešní latě jsou standardně řezané na rozměr 40x60mm a květináče měly být vnějškem 40×40 cm a taky 30×30 cm. Technologicky naprosto jednoduše překládáním vrstev do vazby tak, aby zvenku připomínaly čepovaný spoj.

Výsledek před lakováním venkovní lazurou asi napoví více než zdlouhavý popis:

Postup výroby, pokud je výchozím materiálem hrubá střešní lať, je zhoblování na rozměr 30×55 mm. To je hlavní výchozí materiál na vrstvení jednotlivých pater. Dále nařezání na délku ( pokosová pila se hodí ) 37 cm ( pro rozměr venkovní 40×40 cm ) nebo 27 cm pro 30×30 cm květináče. Větší květináč jsem dělal na 5 pater menší na 4 patra. Spodní dno pak ze stavební překližky 12mm rozměru vnějšku kvetňáku.

Výsledek je, že na jeden květináč 30×30 cm potřebujete 18 hranolů 30×55 mm délky 270 mm. Dva jsou určeny dolů jako podstavce. Pro čtyři kusy to pak vypadá materiálově asi takto:

Následuje montáž lepením jednotlivých pater na spodní desku z překližky. Tady se vyplatí si s tím trochu pohrát a hlavně (!) každé patro po nanesení lepidla důkladně a několikrát poklepat gumovou paličkou. Po sestavení je potřeba uplatnit stahovák ( Lidl ) s rohovými pomocnými stojkami ( taky ze střešních latí samozřejmě ), které jednak zajistí polohu a jednak přesahy mezi hranolky, aby nebylo tolik co brousit:

Nezbytně nutné je nechat schnout alespoň 12 raději 24 hodin takto stažené. Pak nastoupí ruční pásová bruska ( opět Lidl za 800,- Kč ale už jen čekám až konečně klekne abych mohl zdůvodnit Makitu 9404 ) kdy nejdříve nahrubo srovnáte všechny čtyři boky . Následuje horní  frézka s konkávní stopkou 12,5 mm na zaoblení vnějších hran a potom broušení na čisto. Stojí za to si s tím trochu vyhrát.

Pak už jen nátěr venkovní lazurou, odstín vám určí bezpochyby manželka či přítelkyně, s tím se nemusíte trápit .

No a aby “to” aspoň chvíli vydrželo, dal jsem dovnitř fólii tak, aby nebyla přímo na stěnách a mohlo to trochu větrat. Do dna vyvrtány čtyři otvory z čehož vždy dva je odvětrání dna pod fólií a dva jsou propojeny 1/4″ PVC trubkou pro odvedení vody z hlíny :

 

Dno stačí natlačit s přesahem tak 2-3 cm a zahnout podél stěny vzhůru, obvodovou fólii pak vložit dovnitř. Ostatně, až tam nasypete hlínu nebude vidět stejně nic…

Výsledek je, že za zhruba 3 hodiny je hotový jeden květináč samozřejmě pokud se jich dělá víc než jeden-dva. Rozměry se dají přizpůsobit v podstatě čemukoliv, není třeba se starat manželky si už řeknu.

Takže pokud se nudíte … nekupujte si medvídka mývala! Museli byste si s ním totiž hrát, krmit, tahat k veterináři atd. atd. atd.

Ideální je nekupovat do baráku nic, z čeho nejdou na zimu vytáhnout baterky, nebo ještě lépe, jen to co baterky nežere !

P.S. k výrobě stačí stavební překližka a hranolky 30×55 nebo podobné. Pokud není protahovačka tak hranoly ohoblované, pilka pokosová ( ani nemusí být elektrická ), pásová bruska ( v nouzi ani ta ). A hlavně pánové! Můžete zalézt do dílničky či jiného prostoru, ženská bude spokojená, že “něco děláte na baráku” a budete mít svatý klid ( na práci samozřejmě ).

(c) Dalibor 2020

Pomohl Vám náš blog? Chcete nás podpořit? I málo udělá radost 😉
Become a patron at Patreon!
Table of Contents

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *