Browsed by
Tag: dum

Co se ještě může pokazit, to se taky pos…..

Co se ještě může pokazit, to se taky pos…..

Tak dneska to bude trochu takový cry-post. Už už jsem si myslel, že máme všechny katastrofy za sebou a že už budeme jen pomalu ale jistě postupovat v před.

Bohužel, včera jsem narazil na problém, který znamená docela velký krok zpět.

Začalo to tím, že jsme začli budovat boudu na nářadí v rohu našeho šišatého pozemku. Staví mi ji chlapi, co dělali střechu a kteří opravdu vědí. Stavba jde přesně podle plánu a původně jsem chtěl psát o tom, jak parádní bouda je.

Jenže, když včera postavili stěny u naší zdi, začli se ukazovat problémy. Tím prvním bylo, že byla zeď vcelku nepříjemně vyhnutá směrem ven. Což je atypické, protože být to tlakem hlíny, bylo by to dovnitř.

Takže jsme řešili, jak je to možné a zřejmě za to může pořád ta tatra, co do ní kdysi couvla. Zatímco já jsem si myslel, že jen zlomili sloup, očividně se vyhnula celá. Takže jsme začli řešit, co s tím, protože vůči stěně domku na nářadí to vypadalo hrozně.

A pak přišla druhá, ještě horší jobovka. Když chlapi koukal na sloupky (které jsem jen tam mimochodem ještě předevčírem narychlo natahoval do lepidla+perlinky, protože bych se tam pak už v budoucnu nedostal), zjistili, že krom toho, že jsou vykloněné, tak ani nedrží.

No, tady jsem si to pos-kazil sám. Když jsme dělali kdysi plot, spodní část je vylitá z betonu s pumpou a do míst budoucích sloupků jsem nastrkal zbytek železa, který tu tenkát byl. To znamenalo 6tky a 8čky roxory.

Na to pak jsem na to vyskládal 4 šáry ZB a vylil už jen zavlhlým betonem. No, a bohužel se stalo to, co se asi tak trochu dalo čekat. Betony se tak úplně nespojily a roxory jsou moc měkké na to, aby to udržely.

Takže se stačí do sloupu víc opřít a už se kynklá. To, v kombinaci s tím, že na nich má být relativně hustý, dřevěný plot a v kombinaci s tím, že tady často opravdu dost fouká, by mohlo znamenat taky dost nepěkný průser v budoucnu.

Takže to vypadá, že všechy sloupy strhneme dolu, zlikvidujeme a natáhneme do fasády jen spodní část zdi. Ta na druhou stranu totiž drží jak přibytá a beton je pekelně pevnej (navrtávali jsme dvě díry na sloupek se zvonkem/schránkou). A nad tuto zídku pak uděláme sloupky ze železa a mezi to zpět dřevěné výplně.

Znamená to ale zlikvidovat cca 20 sloupků x 4ks bednění x hafo betonu x hafo energie věnované do původní stavby + zaplacení likvidace sloupků. Zkrátka spousta zbytečných peněz i energie.

Včera jsem z toho měl lehounce depku, ale už mě to asi přešlo. Holt, ještě si tu stavbu musíme trochu užít a to jak jinak než pořádně :))

PS: Pokud byste někdo sloupky chtěl, třeba na vystužení svahu nebo jako základ do jiné zdi, dejte vědět. Sloup samotný drží pospolu moc pěkně, akorát se bohužel nespojil se spodkem.

PS2: A teď mi můžete psát, jak jste to při stavbě našho plotu věděli, že to tak dopadne :))))

PS3: A příští článek bude o té super boudě co staví 🙂

Anglický trávník, část 1.

Anglický trávník, část 1.

Protože bylo o víkendu krásně, pustili jsme se do dalšího zkrášlování okolí našeho domu. Po tom, co chlapi dodělali zámkovku, nám tu zůstalo spoustu připravených jam pro hlínu 🙂

Tak jsem na sobotu zavolal dva kluky z vesnice, co mi pomáhali už s domem, a začali jsme rozvážet tu naší příšernou hromadu za domem do prostorů budoucího trávníku.

Co bylo super i na houby zároveň, tak jedno, deset, ale i 50 koleček je jak prd. Takže hlína z hromady mizela utěšeným tempem, stejně tak ale i energie z nás všech 🙂


Začali jsme před domem a postupně jsme “napustili” první výkop hlínou.

Potom, co jsme rozvozili a zaplnili otvory rozumně hlínou, nastala druhá část problému, a to hutnění a rovnání do finální výšky. To bylo taky slušný fitness, protože to znamenalo neustále dělat dřepy a latí s vodováhou hlínu rovnat a lopatou a hráběma rozhrabávat nebo přihrabávat, kde chybělo.

Za sobotu se nám povedlo dostat skoro k terase před domem. Kolem páté jsme už byli naprosto vyřízení, takže jsme toho nechali. Hromada v sobotu večer vypadala takto.

Slušnej kus práce. Bohužel, v neděli už kluci nemohli, a jsme se museli pochlapit jen my s I. 🙂

Od rána jsme tak pokračovali tam, kde jsme v sobotu skončili. Dneska ráno jsem postup vylepšil o vodováhu, kterou nám tu nechali fasádníci, protože byla lehce ťuknutá. Je mnohem vyšší než klasická, takže se s ní hlína hodně dobře stahuje (navíc není moje, takže mi jí není líto :)) ).

No a takhle vypadá hromada po dnešku. Progress už bohužel není o tolik, protože v prostoru vedle terasy bylo už navezeno docela dost hlíny z minula, takže jsem spíš jen rozhrnoval a dorovnával.

Ale pořád zbývá celý severní trávník kolem chodníku, kam se hlíny vejde ještě hromada.

A pak ještě zarovnání v místě hormady, kde toho kolem padne taky docela dost. Takže si myslím, že nakonec té hlíny až tak moc nezbyde.

Z toho jen ponaučení pro ostatní, fakt to chce nechat si ornice relativně hodně. Když se pak zarovnává na finále, tak kolečko je jak prd a mizí to docela rychle.

Zámková dlažba, rekapitulace a cenové nabídky

Zámková dlažba, rekapitulace a cenové nabídky

Jak jsem slíbil, tenhle článek bude víc o číslech než o fotkách. A bude hlavně odpovídat na dost častou otázku “Kolik stojí zámková dlažba?“. Krátká odpověď je: MOC 🙂

Zámkovku jsem poptal u několika firem (tuším 6), z toho tři mi dodali cenovou nabídku. Celková plocha v poptávce byla 319m2 a vycházela původně z tohoto obrázku.

Původně jsme zvažovali kačírek, jinou dlažbu pod budoucí boudou (vlevo dole) a jinou pro vstupní chodník. Postupně jsme ale dlažby sjednotili (protože ani teď ještě přesně nevíme, kde a jak bouda bude) a kačírek dali pryč (protože zabíral docela dost místa, navíc je to další komplikace o kterou se člověk musí starat).

Pro představu rozměrů ještě jeden obrázek, který jsme pak dali už vítězné firmě (PavingSpol) a ze kterého jsme pak vycházeli při dolaďování obrubníků.

Ale zpět k cenovým nabídkám. První, co nám dorazila vypadala takto. Nic moc detailního, spoustu věcí z toho bylo nejasného, navíc v ceně nebyla konkrétní dlažba. Pán navíc trval na tom, že beton (KSC) se pod pojezdovou část prostě dávat nemusí, že tam dá geotextílii a tím se to vyřeší.

Po konzultaci s naším projektantem jsme tuto variantu zavrhli. Jelikož se skrz bránu jezdí neustále v jedné stopě, po čase by se tam vyjezdila prohlubeň. A to fakt nechceme. Zkoušel jsem pozjistit, co by beton a práce navíc stály, ale moc jsem nepochodil. Nejprve nechtěli a pak cenu totálně přestřelili (mám pocit na 350.000).

Když dorazila druhá cenová nabídka, začalo nám být do pláče. O něco detailnější nabídka, s KSC betonem, ale ta cena??? 390.000kč bez DPH. No, pomalu jsme přemýšleli o trvalé úpravě štěrkem. Je pravda, že v nabídce už byla finálně vybraná dlažba, ale za 395kč/m2 bez DPH????

Pán se asi rozhodl, že když nám před domem parkuje BMW (jen tak mimochodem 9 let staré), tak že máme zřejmě tiskárnu na peníze a jsme ochotni jen za dlažbu místo 285kč/m2 dát za metr 395,-kč/mě, stejně tak i u ostatních cen to narazil až kamsi daleko.

Nakonec dorazila třetí nabídka, kterou jsme také zvolili a fakt nelitujem. Cenově byla oproti předchozím opravdu rozumná, navíc vše pěkně rozepsané (nabídka v tuto chvíli neobsahovala žádnou dlažbu, jelikož jsme věděli, že s tím budeme pracovat a že si možná  dlažbu dodáme sami).

Díky tomu, že v kompletu byla dlažba za 15% DPH, nedokázali jsme ji nikdě sehnat v 21% levněji, takže jsme se domluvili na kompletní dodávce.

Jenže, pak jsme s I. objevili tu kráááásnou šedou dlažbu. A nechali si ji nacenit. Jako, nebyla zadarmo. Byla dražší o 70.000kč. Jenže, dlažbu člověk dělá jen jednou a napořád (další dům plánujeme tak za 18let, bungalov, někde daleko od civilizace, až děti odejdou z domova :)).

No a tak jsme se rozhodli, že do toho půjdem. Takže poslední nabídka bylo i to, podle čeho jsme nakonec jeli. Během realizace jsem ještě lehce upravil rozměry a odstupy obrubníků, trošku změnil počet patek na pergolu/boudu před domem a přidal pár chrániček (no, spíš víc chrániček :)) )

Co mne opravdu potěšilo byla snížená cena za likvidaci zeminy. Nějak jsem pořád pesimisticky předpokládal, že budeme spíš doplácet, ale v nabídce už byl naceněný nějaký objem a i díky tomu, že jsme část udali jednomu ze čtenářů a platili jen dopravu, ušetřili jsme nakonec cca 7000 oproti původní nabídce.

Na druhou stranu jsme pak ještě rozváželi hlínu bobkem, opravovali bouchlej sloup u vjezdu, přidali lepší písek, opravili (rozšířili) vjezdový obrubník, ….. Takže ve finále o 4000kč dražší než původní nabídka. Ale vše dle domluvy a v pořádku.

Takže krom dobře odvedené práce i přesné dodržení rozpočtu a navíc ponížení ceny v případě “vyřešení” problému jinak. Takže za nás opravdu spokojenost.

Teréní úpravy,den patnácty

Teréní úpravy,den patnácty

Tak a je to. Hotovo 🙂

Po patnácti dnech intenzivní práce nám dneska dodělali zámkovku. Dopoledne chlapi zametali a dodělávali písek, takže se postupně naše písečná pláž začala měnit v hotovou dlažbu.

Bylo vidět, že to nedělají prvně a vědí jak na to. Když jsem včera šudlil ten kousek, tak mi to dost trvalo, zatímco oni jen tak ladně hrnuli písek sem a tam a za chvíli měli hotovo 🙂

Původně jsem se bál, že písek nevystačí a budou muset dokupovat, případně že budu muset dokupovat později já na dosypávání do spár. Ani jedno nakonec opravdu nehrozí 🙂

Když měli dometeno, poklidili kolem baráku veškerý bordel, dovezli kontejner a všechno zlikvidovali. Navíc jsem do kontejneru mohl přidat i zbytky svého bordelu co jsem měl ještě za domem, takže je tam zase o něco více místa.

Po jejich odjezdu jsme s I. ještě přeskládali jednu paletu dlažby co nám zbyla podél domu. Uvidíme, na co dlažbu použijem, případně ji nabídnem v našem stavebním bazaru 🙂

A I. provedla první zametací kolečko na vyplnění spár. Postupně teď budeme dosypávat tam kde bude chybět. Nejvíce se to prý ukáže po prvním dešti. Tak uvidíme.

No a takhle teď náš trhač testuje všechna možná místa na dlažbě. Za dnešek vyzkoušela tak dvacet lokací a fakt na ní jde vidět, že zkouší, kde se jí bude co nelépe ležet a slunit 🙂

Až bude chvilka, sepíšu ještě úplně závěrečný článek s rozpisem cen, co za co, kde jsme uštřili a co nás stálo navíc. A jelikož jsme byli spokojeni, tak firmu rádi doporučíme dál. Vše jsme řešili s panem Bartůškem, který má firmu PavingSpol ze Šlapanic.

 

Teréní úpravy, den čtrnáctý

Teréní úpravy, den čtrnáctý

Tak se nám to blíží ke konci. Vypadá to, že už jen zítra a bude hotovo 🙂

Dnešní den se nesl v duchu řezání. Jak jsem psal, všechna dlažba už byla položena a zbývaly jen dořezy. A stejně jako v jakékoli jiné činnosti, dořezy jsou opruz a trvají 🙂

Chlapi řezali a skládali většinu dne. A když neřezali, tak hutnili dlažbu do roviny.

Některé kostky bohužel hutnění neustály, takže je pak bylo potřeba vyměnit.

Nevím kolik jich nakonec prasklo, ale stejně máme zásobu celé jedné palety navíc. Kupodivu ale celkově prořezu moc nebylo, takže nám zbylo ještě dlažby docela dost.

Zbývající dlažbu bohužel zpět nevykoupí, i když je to celá paleta. Je to z toho důvodu, že tu naší dlažbu dělají vždy jen na zakázku. Takže si jí zatím složím za dům a uvidím, jestli z toho udělám nějakej plácek na zahradě, nebo k čemu ji nakonec použiju (nebo pokud byste ji někdo využil, dejte vědět).

Takhle vypadá prostor před domem. Je to impozantní. Vejdou se tam dvě normální auta, jeden sporťák, malý autobus, trampolína pro šimona a ještě pořád tam může přistát menší helikoptéra. 

Ale stejně je to boží :). Do budoucna to poskytuje obrovské množství možností. Od pořádání tuningových srazů, po stavbu spusty dětských atrakcí, jako třeba trampolíny, skákacího hradu a pískovište. Až trochu povyroste, budeme ho tam učit jezdit na kole, můžou tam pak ve dvou (až jednou budou dva) hrát fotbal a prostě cokoli. A až vyroste ještě trochu víc, tak tam vlastně může i nějakým menším autem jezdit nebo třeba přistát letadlem :)))

Ale zpět k dlažbě. Když měli dlažbu uhopsanou, začali rozvážet bílý písek. A tady jsem zase fakt rád, že jsem se nenechal ukecat na žlutý obyčejný písek, ale připlatil si za ten bílý. Fakt to s ním vypadá o dost líp. Ale k tomu se dostanu ;-).

Když měli písek rozvozený kolem domu, začali ho rozmetat po celé ploše.

A co mne překvapilo, tím i skončili ;-). Důvod je, že potřebují, aby písek komplet uschl a lépe se pak sypal do spár v dlažbě.

Ale abychom ale už dneska viděli, jak to bude ve výsledku vypadat, půjčil jsem si po odchodu chlapů jejich koště a zkusil část rozmést do výsledné podoby sám.

Je fakt supr, že mají spáry podobnou barvu jako dlažba. Údajně se to časem zamaže, ale i kdyby to bylo jen na rok, tak z toho mám radost 😉

Protože rozdíl ceny 900kč na zakázce za 300.000kč je fakt nula-nula-prd a výsledný dojem je o dost lepší.

A to je pro dnešek vše. Zítra chlapi rozmetou písek, uklidí po sobě palety a ostatní bordel a my máme hotovou další velkou věc na našem domě. Na nás pak bude rozvozit hlínu do připravených prostor, načechrat ji, vysadit travičku a radostně ji sekat 🙂

Teréní úpravy, den jedenáct až třináct

Teréní úpravy, den jedenáct až třináct

Dneska jsme dorazili z víkendového výletu, takže mám bohužel fotky až takto po třech dnech. Celkově se toho vlastně až tak moc nezměnilo, takže na plynulost změn to nemá vliv 🙂

Od poslední fotky, kdy v tomto místě byl uhutněný štěrk a připravený hladký štěrk to teď vypadá takto. Za víkend a pondělí chlapi jen pokládali a pokládali a pokládali a pokládali.

Když jsme o víkendu odjížděli, čekal jsem, že to v pondělí už dodělají a já přijedu k hotovému. Očividně ale položení velké plochy není zas taková sranda, takže jim ještě chybí několik desítek dořezů.

Dlažbu kolem domu pokládali kolmo na dům, zatímco před domem je dlažba položená kolmo ke vjezdu. Takže na rohu se to pak takto pěkně potkává a dořezy jsou zřejmě lahůdka 🙂

Stejně tak jim nevychází ani obrubník a zeď na severní straně pozemku. Předpokládám, že s těmahle dořezama si budou hrát zítra.

Co ještě zvládli je poklop nad retenčkou. Už tam není ten ošklivý kulatý, ale pěkný černý litinový . Trochu jsem se toho bál, ale výsledek se nám nakonec opravdu líbí.

Na zítra/pozítří mají už nachystaný i bílý písek na spáry. Původně mi tam chtěli dát jen klasický žlutý, ale to mi přišlo vzhledem k barvě dlažby nešikovné. Důvod pro žlutý byl jednoduchý. Cena cca 300kč/tuna oproti 1200kč/tuna za bílý. Ale padne ho tam prý max ta 1 tuna, takže rozdíl 900kč na celé zámkovce je asi zbytečné řešit 🙂

A na závěr fotka z našeho výletu. Pokud si fotku přiblížíte, odměnou Vám bude fakt super slogan firmy ToiToi. Dost mne to při čekání na zelenou pobavilo 🙂

Teréní úpravy, den devátý a desátý

Teréní úpravy, den devátý a desátý

Ten čas hrozně frčí a včera jsem se zase nedostal k reportu. Takže dneska to bude opět za dva dny a zase docela velká porce změn 🙂

Čtvrteční den začal opět příjezdem náklaďáku s návěsem a dodávkou další várky dlažby. Nakonec dorazilo ještě 180m2 a podle odhadu budeme potřebovat ještě 175m2. Takže jsem zvědav, jak to vyjde :).

Přinejhorším je to domluvené tak, že chlapi položí všude krom rožku u plotu, kde pak bude stejně stát bouda a kam by se případně dala doobjednaná dlažba, která by ale mohla mít o fous jiný odstín.

Jako další dorazil týpek, co nám bude dodávat bránu, s košema do betonu. Po předchozích problémech s ním (v době začátku stavby odjel do, Itálie, špatná domluva,…) se naskytl další problém. Celou dobu jsme se bavili o jednom koši a betonové patce na doraz.

Bohužel, on dodal i druhý malý koš do patky na doraz. Bohužel v době, kdy už je patka dávno vybetonovaná. Když pominu fakt, že koše tu měly správně být už minulý týden a děsně mu to trvalo, tak byl ještě problém v jeho chování.

Začal nás všechny přesvědčovat (mne, stavbyvedoucího i majitele firmy), že nám říkal o dvou koších. A všichni jsme asi blbě slyšeli patka 40x40x80. No, prostě to bude muset navrtat a na chemii uchytit nějaké šroubovice a k tomu to chytit. Bourat beton kvůli němu rozhodně nebudeme.

Během dne pak chlapi zabetonovali koš do připravené díry a ke koši jsme natáhli poslední chráničku. Neustále jsem je raději hlídal, aby na chráničku nezapomněli, ale vše dopadlo dobře 🙂

A takhle vypadá výsledná patka. Rozměr 230x60x80 usazený tak, aby na něj ještě přišel jemný štěrk a dlažba. Takže to bude celé schované a pojízdné a nebude to překážet ve vjezdu.

Během zbytku dne pak chlapi zmákli veškeré obrubníky před domem i ve vjezdu. Nutno říct, že ty pojezdové jsou o dost masivnější než ty pochozí.

Obrubníky máme včetně těch na příjezdu a napojení na silnici. Na jedné straně to bylo ok, na té druhé jsme museli upravit i snížený obrubník na silnici. Bohužel, když silnici renovovali, jaksi se vysr** na projekt, co byl, a dali tam o jeden snížený obrubník méně.

Ale oni si poradili, Ty špatné (a stějně praské od náklaďáků dali pryč a dali tam ty správné. K tomu dorazili obrubníky naše a mysleli si, že mají hotovo 🙂

Bohužel, ten náš obrubník usadili o 50cm vedle než měli :). Takže sice pěkně lícoval s vchodem branky, ale na zvonek a do schránky by se muselo šlapat do hlíny. Naštěstí jsem si toho všiml docela rychle, takže to jen vytáhli, začistili na novém místě a zase položili :).

Poslední věc, co se ve čtvrtek udělala bylo položení chráničky od brány do budoucího venkovního rozvaděče. Tu jsme dali ještě i do KG trubky, aby se při přejezdech nynější techniky chránička nepoškodila.

A to bylo ze čtvrtka vše. Dneska pak celý den dělali KSC beton do připraveného prostoru mezi obrubníky.

Betonovo štěrkovou směs vozili náklaďákama a pak ručně rozhazovali a rovnali po celém prostoru. Osobně jsem viděl jen začátek prací, kdy to vypadalo zhruba takto.

Takto připravený KSC pak brali deskou a hutnili to finální výšky. Bohužel, u toho jsem už osobně nebyl, protože jsme se s I. dneska vydali na čumendu na ForGarden do PVA do Prahy :).

A takhle to vypadalo, když jsme se v šest vrátili. Všude je krásně uhutněný KSC připravený ve výsledném spádu dlažby.

Zároveň už mají navezený jemný štěrk, který zítra použijí jako podklad pod dlažbu. K tomu nezapomněli ani na přípravu na odvodňovací žlab u brány:

Takže co jsem tak zkontroloval, vypadá vše naprosto ok i bez mé celodenní kontroly :).

PS: Ta první fotka, to je skulptura, co nám tu nechali chlapi jako pozdrav 🙂

Teréní úpravy, den osmý

Teréní úpravy, den osmý

Dneska se udělalo spoustu práce, ale je to vlastně jen na pár vět :).

Během dopoledne dodělali chlapi oba chodníky podél domu a pak se pustili do dořezů.

No a to dělali celý den :). Když kolem půl čtvrté končili, měli dořezy pro celý pochozí chodník hotový. Od zítřka pak začínají s předkem před domem, kde začnou dělat obrubníky a chystat celou pojezdovou část.

Dlažba vypadá naprosto parádně, úplně už vidím tu travičku, pergolu, gril….

… a před domem BMW i8, jak jinak :))).

Ale to jsem se asi nechal trošku unést. Auto v hodnotě celého domu si budu muset asi ještě nějakou tu chvilku odepřít :)).

Báwa, stejně tak i tahle fotka Papoucha jsou z dnešního Ampéru, kam jsem se byl během dne mrknout. Bylo to tam suprové, jen škoda (i když možná spíš díky bohu 🙂 ), že většinu toho, co se tam vystavuje, mám už vyřešeno.

Ale určitě to stojí za návštěvu. Spousta zajímavých věcí, od svorek, automatizačních hraček, čidel, kanálů na kabely, robotických rukou a hromady dalšího.

Takže ještě jednou díky za volňásek @radku 🙂

Terénní úpravy, den šestý a sedmý

Terénní úpravy, den šestý a sedmý

Nějak se včera časově nedostalo na článek, takže dneska to bude za dva dny.  A za ty dva dny se stala hromada věcí, takže s oraniště to začíná vypadat jako hotová zámkovka (i když teda do konce ještě minimálně týden, do pátku to prý nestihnou).

V pondělí dělali chlapi většinu času obrubníky a štěrk. Za domem dodělali zbytek terasy a kolem domu pak udělali obrubníky až před dům, kde zatím končí.

Nejprve mají v plánu dodělat všechny pochozí plochy, které i vydláždí a uvibrují, aby spotřebovali veškerý materiál a mohli pak navézt věci na druhé kolo před domem.

Kromě obrubníků a štěrku pak ještě chystali výkopy a základy pro bránu. Zároveň jsem je využil k zabetonování mého sloupku na branku, který měl kdysi nehodu s tatrou.

Tohle by mu mělo dodat zase trochu pevnosti a radosti do života 🙂

Kromě toho jsme rovnou připravili chráničky k brance na elektrické otvírání a na čidlo pro bránu. Zbývá pak ještě jedna chránička k motoru a je to snad všechno. Doufám, že jsem na žádnou jinou nezapoměl 🙂

Jako další věc pak v pondělí ještě zvládli vykopání, natažení a zaházení potrubí pro odvod vody z drenáže u brány a jeho napojení na potrubí co vede do retenční nádrže.

Bohužel jsem tou dobou zrovna řešil nějaké jiné pracovní věci, takže mám jen foto před a po :). Ale jako důkaz, že tam ta trubka opravdu je, slouží alespoň tahle výústka 🙂

A tím v pondělí padla. Když jsem se pak šel znovu podívat co dělají, našel jsem už jen odpočívající lopaty 🙂

Dneska (tzn. v úterý, šestý den) začali hned z kraje rozvážet jemný štěrk a chystat pár cihliček po celé ploše.

Pomocí prvních z nich si vytyčili spád a rovinu, kterou pak pomocí provázku přenesli mezi ostatní připravené dlaždice.

Když měli srovnáno, dali cihličky pryč a roztáhli zbytek štěrku do výšky, která zůstala ve štěrku po dlažbe obtisklá.

Pak vyplnili i mezery mezi hromádkama dalším štěrkem a roztáhli do roviny celou plochu.

A pak se pustili do kladení dlaždic. Chvilku jsem v tom hledal nějaký systém, ale bylo mi vysvětleno, že v tom žádný systém vlastně skoro není. Jediné pravidlo, co se musí dodržet, je, že nesmí nikde vzniknout příliš dlouhá spára, protože by díky tomu dlažba tak dobře nedržela. Takže je potřeba ji překládat stejně, jako když se zdí.

Po zbytek dne pak dělali vlastně tohle furt dokola, Jeden týpek dlažbu nakládal, jiný vozil a vozil, třetí skládal a čtvrtý připravoval další a další plochu.

Občas si dali pauzu nebo prohodili role, ale jinak valili a valili.

Ve dvě hodiny už měli položenou celou zadní plochu (bez dořezů, ty nechávají na konec).

A ve tři když končili, tak už byla hotová i terasa. 

Je to fakt pecka. Neuvěřitelně díky tomu barák zase prokouknul a vypadá o dost líp. Navíc prostor na terase je impozantní a už se nemůžu dočkat, až terasu dodělají a my tam něco pogrilujem :).

Zítra předpokládám dodělají dlažbu na chodníkách kolem domu a ve čtvrtek se pustí do zpevněné plochy před domem.

Teréní úpravy, den pátý

Teréní úpravy, den pátý

Tak máme za sebou další den naší stavitelskobudovatelské akce. Dnešní den skončil docela rychle, protože to dlaždiči zapíchli už kousek po jedné. Jelikož to vypadá, že nastoupí i v sobotu a neděli, tak je naprosto chápu.

Dneska dělali spoustu věcí, ale vlastně nic není extra vidět. Ráno dorazila další mechanizovaná podpora, tentokrát bobek. Ten celý den něco rozvážel.

Nejprve rozvozil zbývající štěrk kolem domu a chlapi pak pustupně dorovnávali zadní terasu a jižní chodník kolem domu.

Pak rozvozil palety s dlažbou kolem domu.

A vzápětí na to pak začal rozvážet ornici ze zásoby za domem do připravených prostor kolem chodníků. Nutno říct, že se s nedostatkem ornice asi potýkat nebudeme 🙂

Mezitím, co bobek stále rozvážel ornici, chlapi se pustili do žehlení štěrku za pracovnou a na terase.

Když měli srovnáno, dorazila dodávka jemného štěrku, do kterého se bude pokládat dlažba.

Takhle nějak vypadala připravená hlína v budoucích prostorech našeho trávníku. Mám pocit, že jí tam mohli navozit trochu víc. Ale co, holt pak nastoupí s kolečkama 🙂

A pak se pustili do obrubníků. Tím pádem se tam už nebude dát zajet bobkem.

A po nějaké hodince usilovné práce to tam vypadalo takto.

Během toho bobek stále vozil hlínu…..

Protože to před pozemkem u silnice teď bylo takový všelijaký, domluvili jsme se se sousedem, že to celé srovnáme tak, aby se to dobře udržovalo a nebyl tam velký hup. Takže bobek vozil i tam.

Mezi tím chlapi dojeli s obrubníkem až před barák, takže bobek mohl hodit trochu hlíny i tam.

A tím pro dnešek skončili. Zbývají jim obrubníky před domem, vylít základ pro bránu a vše uhutnit. Pak KSC beton před domem, jemný štěrk, dlažba a hotovo 🙂