X
Forum

Forum

tepelne cerpadlo ze...
 
Notifications
Clear all

tepelne cerpadlo zeme/voda

236 Posts
20 Users
3 Likes
35.7 K Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

chlapi, porad resim tepelne cerpadlo a kolik budu muset kopat pro dostatecny zemni kolektor. Kdyz budu mit na zahrade nadrz na destovou vodu, za nadrzi vsak, nejde to nejak inteligentne vyuzit? Co kdybych mel cast zemniho kolektoru v nadrzi s vodou? 

Budu muset mit cisticku, takze kazdy den z domu odejde cca 300l "teple" vody. Ta se sice vsemozne ochladi, ale bude dotovat nadrz ikdyz v zimnim obdobi nebude vlaha. A energii tam budu posilat z domova. 
Dava to nekomu smysl? 

predbezne budu potrebovat 4kW cerpadlo.

 


   
Quote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ja mam 450m hadice v 3x 18m * 1.5m * 1,8m vykopu. Cerpadlo 4kW.

Co se tyce vyuziti tepla z odpadni vody. Smysl to dava, ale chce to spocitat, aby ti kolektor nadrz nevymrazil tak, ze se v ni bude tvorit led.  

Nevim, od koho beres cerpadlo, ale s kolektorem mi hodne pomohli a material dodali z Getra Liberec.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

ja to mam udelany tak, ze prepad z retencky  mam pres drenazni trubku svedenou nad vetsi casti registru.

Je to cca 30-40cm nad registrem a porad cca 1.5m v zemi. Melo by to trochu pomoct, protoze by teplo z vody melo byt vzdy vetsi nez teplo pudy kolem registru.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  
Posted by: L

ja to mam udelany tak, ze prepad z retencky  mam pres drenazni trubku svedenou nad vetsi casti registru.

Je to cca 30-40cm nad registrem a porad cca 1.5m v zemi. Melo by to trochu pomoct, protoze by teplo z vody melo byt vzdy vetsi nez teplo pudy kolem registru.

a kontrolujes jestli to nepromrzne?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

netusim jak to kontrolovat, ani proc by to melo promrznout. V 1.5m hluboko v zemi by uz mrznout nemelo, je to hluboko pod nezamrznou. Navic registr je dalsich cca 50cm niz.

A voda aby tam natekla, tak taky nemuze byt zmrzla. Takze mne nenapada, kde by mohl byt problem.

Ppo dvou letech provozu vim, ze na jare mam solanku o teplote maximalne -0.5C, coz je porad hodne daleko od jejich -15C limitu

chrome 2018 11 29 10 53 00

Ty vyskove peaky, to je kdyz se solanka ohreje v ramci domovniho rozvodu, takze je potreba koukat vzdy na to, kde je to vic zelene.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

pokud tam je takova teplota, tak potom OK.

Ja to zatim resim teoreticky a myslel jsem ze teploty padaji hodne pod nulu v okoli tech trubek. Proto jsem pak pocital i s tim, ze by se zem stala pro vodu nepropustna, pokud by zamrzla, ikdyz je to v hloubce, ale cerpadlem budes odebirat teplo, ktere tam pak ta voda uz nebude mit sanci dodat. 

Jinymi slovy by to slo dat mozna i pod vsak a tam by tomu mohlo byt dobre 🙂


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Mě se teda v zimě stává, že do země se mi vrací médium třeba i -3°C a to už může něco ochladit. Ale pokud tu vodu nepouští přímo na registr a navíc je v hluboko v zemi, tak bych se toho nebál.

S retencí bych byl opatrný. Kolik budeš mít objem - 5-10m3? Počítej, že přes zimu bude mít voda v nádrži max. 8°C a z toho už moc tepla neodebereš. Naopak se budeš vystavovat riziku, že ti může dokonce i zamrznout a roztrhnout (v extrému) nádrž. Do toho bych nešel.

S odpadní vodou z domu sem to moc nepochopil, ale taky bych moc nepočítal že je to nějak využitelné. Té energie z ní je moc málo a přenos tepla bude v každém řešení hodně mizerný, na to aby ti to s topením pomohlo (= náklady budou vyšší než pak přínos). Co sem viděl, tak že lze použít odpadní vodu na předehřev užitkové vody v domě (je to taková trubka s dvojitou stěnou kde se část tepla předává studené vodě z řádu). Ale taky těžko říct, jestli se investice vyplatí.

Každopádně s kolektorem máš podstatné, jestli máš dostatečný prostor (pak plošný kolektor) nebo nemáš (pak spirály nebo vrt).


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
Topic starter  

pokud bude mit voda teplotu jak pises, nepredpokladam, ze zem kde budou trubky ulozene bude mit teplotu vyssi.  

V lete se zem "nabije" trochu slunecnim zarenim. Nebo pokud chladim v lete cerpadlem, tak do zeme vratim trochu tepla zpet, ktere si zase v zime odeberu.

Pokud bych tomel ve vode, ktera bude prubezne doplnovana tim jak v domacnosti budu vodu spotrebovavat, tak to teplo prece tam je a ja ho budu odebirat. (dodam ze by to bylo jen cast potrebne energie, ne 100% vytapeni pouze z tohoto zdroje, ale i dalsi zemni kolektory).

 

Je to jen uvaha, nic vic v tom nehledejte. 

Pokud kdyz dam kolektor do mokre pudy, bude mit jinou, lepsi ucinnost nez kdyz budu mit piscity podklad. 

 

A pokud bych mel nadrz z betonu, ktera by byla zasobovana jak destovkou, tak z cisticky, tak by cast tepla urcite jimala i pres betonove steny ze zeme 🙂

 

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3065
 

jako je fakt,ze solanka muze mit az -15, ten vsak mam cca tech 30cm nad registrem, takze v uplnym extremu by asi tech -15 do tech 30cm do zaporu teplotu dostalo. Ale pres zimu zas neni tolik vody, aby to imho hrozilo.

Tu hlavni vyhodu vidim v tom, ze na jare/podzim se puda kolem registru trochu zvlhci, takze neni vyschla a lepe pak kumuluje a predava teplo.

Tam vychaizm z toho, ze nejlepsi na registr je jilovita puda, nejhorsi kamenita. tzn jde o to, aby ta puda byla co nejvic hutna a matlava ;-).

A tam zas vidim prave tu vyhodu, ze tim ze je lehce mokra, tak to teplo odebira lepe z vetsi plochy.

Asi uplne idealni by bylo na zimu ten vsak odklonit jinam, tzn pres jaro-leto-podzim tam vodu hnat a v zimne ne. Ale jak rikam, v zimne zas tak moc neprsi a kdyz prsi. Zase kdyz prsi, tak ta voda ma nejakou teplotu, pokud by puda mela -10, dest dejme tomu +5, tak ta voda neco preda do pudy.

Ale to uz by asi chtelo spoustu cidel a nejak to merit 😉


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

Můžu se zeptat vás, kdo máte TČ země-voda, jakou máte značku a případně typ? Vím, že L. má Acond, tak by mě zajímalo, jaké značky se tu vyskytují a kdo je s nimi jak spokojený. Díky!


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Mám také Aconda G4 a zatím spokojenost.
Plánuji zakopat drenážní trubku nad registr cca 1m nad. Zapomněl jsem na to když se to zahrnovalo. Já mám 30cm ornice a pak tvrdou žlutici. Když jsem kopal registr, tak v jednom místě byla zem viditelně mokrá až na dno registru (1,8m). Nad tím to místem jsem měl 1,5 roku nádrž na vodu, kde se pořád něco oplachovalo a země byla pěkně nacucaná.


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

@xoor díky moc! Co tak googlím, tak jsem kromě Acondu zatím nenašla jiné invertorové TČ s malým výkonem pro pasivy. I cenově to vypadá celkem zajímavě (i když zdaleka ne tak zajímavě, jako když to L. měl jako první prototyp, samozřejmě 😀 )


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Čím menší výkon kompresoru tím horší účinnost (COP/SCOP) a do pasivu se to prostě nevyplatí. Líbila  by se mi jedna velká pixla v TM, kde by bylo jak tč, tak i TUV, případně rekuperace, ale dávat za něco takového 250kkč se mi fakt nechtělo. Kdybych nešel do NZU, tak bych šel cestou @msk. Klima, kde se odstraní vnitřní jednotka, za to se pichne swep výměník "a je to".

L to měl myslím levné díky tomu, že to nebral na klíč a bez TUV a snad cenu uváděl bez DPH.  TUV mu, pokud si dobře vzpomínám, dělal jeho vodák. Já od nich měl komplet zapojení s TUV a vyšlo to na 157 s DPH+ registr.


   
ReplyQuote
(@baros)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 90
 

@baysha: Mrkni na  http://www.ochsnercz.cz/cz/produkty/ohrev-teple-vody/europa-zeme.html

Mají variantu samostatnýho čerpadla nebo i s 300 L zásobníkem.

V roce 2013 jsem poptával Europa 323 DK - EW (300 L zásobník + kolektor pro topení + kolektor pro chlazení + regulační ventil + servo pohon) a vycházelo to na 3625 EUR bez DPH.

01

Dál vím o https://www.atrea.cz/cz/tc-zeme-voda  

 

 


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

@baros díky moc! O tom Ochsnerovi vím, trochu mě od toho odrazuje, že není s inverterem, takže je potřeba ještě akumulační nádrž. Ta Atrea vypadá dost podobně řešením i výkonem, takže taky akumulačka. Ale třeba to nakonec bude cesta. Uvidíme, jak to bude vycházet, až mi to projektant spočítá. Pak bychom museli začít hrát virtuální Tetris, abychom do technické místnosti tu akumulačku někam nacpali - projekt s ní nepočítá.

@xoor no jasně, kdyby člověk necílil na Zelenou, tak nemá v pasivu absolutně smysl jít do čerpadla. Na topení přímotopy, na chlazení nějaká obyč klima.

This post was modified 5 years ago by Baysha

   
ReplyQuote
Page 1 / 16
Share: