X
Forum

Forum

Tahani elektriky v ...
 
Notifications
Clear all

Tahani elektriky v dome

460 Posts
51 Users
21 Likes
129 K Views
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
Topic starter  

Chtel bych se zeptat, zda mate vsechny svetla a zasuvky tazeny az do rozvadece. Vyhodu vidim v tom, ze takto muzu kazdy prvek v budoucnu prepojit a treba i spinat, nevyhoda je spotreba dratu, ktery v tom mnozsti take neco stoji...

 Musi se silova cast a slaboprouda cast kabelu tahat oddelene s nejakym jasnym rozestupem? Lze tedy svazek silovych kabelu tahat spolecne a s urcitym rozestupem svazek slaboproudych kabelu tahat spolecne?


   
Quote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Svetla mam tazene jednotlive, zasuvky jsem rezignoval a samostatne mam natahane do rozvadece jen par kabelu, kde vim ze budu opravdu ovladani vyuzivat. Zbytek je klasicky prosmyckovano.

O odstupu říká norma něco jako 30cm pokud jsou kabely soubezne 2 a vice m. Ale dle mého elektrikare staci prej 10 🙂


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

No přesně to teď řeším. Tahali jste ke světlům cat(xx), nebo klasicky nějaký CYKY? Já jsem chtěl všechny světla v domě jako tlačítko (ne spínač), a každý táhnout kabelem zvlášť. No ale otázka jestli je to k něčemu, nebo doporučujete prosmyčkovat? Kolik vypínačů zvládnu dát na jeden kabel? Díky


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Neviem aky mas podorys, ale kolko usetris ked budes sluckovat tlacitka pri cene kablu 6kc/m? Nehovoriac o tom, ze potom uplne degradujes konfigurovatelnost a variabilnost celeho systemu, zmyslis si teplotne cidlo, alebo dvojtlacitko a si v prdeli...

Ja som na doporucenie mojho elektrikara zvazoval podlahove krabice v niektorych miestnostiach, do ktorych by som natahal vsetky prvky v miestnosti a blizkom okoli a odtial presvorkoval do rozvadzaca. Nakoniec na to kaslem a bud nataham do hviezdy uplne vsetko vratane zasuviek, alebo maximalne ak tak zdruzim nejake pri sebe blizko leziace zasuvky, inak tlacitka/svetla/senzory bez debaty vsetko do hviezdy.

http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=36734.0;topicseen

 


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Já jsem si právě napočítal kabel do každé krabičky zvlášť (konkrétně u vypínačů jeden CAT). Elektrikář mi říkal že je to zbytečné (loxone partner), ale já si to taky nemyslím 🙂 Jsem rád, že nejsem sám, co nepovažuje 6/m za investici 😉 Půdorys nemám velký, a rozdíl bude asi malý 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Loxone partner doporucuje smyckovanie tlacitok? WTF?


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Zase tak hrozne bych to neodsuzoval. Tlacitka v loznici v patre vedle postele mam taky prosmyckovane-tahat 2x30m kabelu kvuli diskutabilnímu vyuziti se mi nechtelo 🙂 

Jinak jsem nepochopil to jak jsi myslel vyuziti cat kabelu na svetla. To jako k vedeni  napajeni? 


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Nene, myslím jen k tlačítkům, ke světlům (fyzickým svítidlům) cat 3x1,5


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ale hej, takychto miest, kde by tie vypinace (mozno) slo zjednotit a poslat ako backbone mam v baraku naplanovanych aj ja par. Povedzme ze tak 3-5 dvojic, bud postele, alebo tlacitka na stene proti sebe (chodba vs izba).

Lenze 5 x 30 x 6 = 900. V tych 250k sa to uz fakt strati a mam to cele vsade jednotne, nie su ziadne vynimky. Tot moj pristup.

S tymi svetlami a cat kablom som to zas nepochopil ja, nikde v diskusii to nevidim, tak neviem na co narazas ... Ked sme uz ale pri tom - ja teda budem k svetlam paralelne s cyky tahat aj utp-cko - pre pripad 0-10V stmievanych zdrojov - stale nemam rozhodnute, tak chcem byt pripraveny na vsetko.

EDIT: uz to vidim, hned v poste nadomnou 😀 :D. Predpokladam, ze je to len preklep z cyky.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

No já jsem to samozřejmě napsat špatně. Ke světlům (fyzické svítidlo) CYKY, vypínač UTP (cat) nebo jak tomu budeme říkat. Asi zvolím na těch svých 150m2 bez patra zvlášť kabel pro každý vypínač. Když si rozmyslím něco nového, abych to mohl dodělat. 

Zatím nemám Loxone projekt v ruce, takže vycházím z velice malých znalostí, které jsem stihl načerpat různě po diskuzích, tak vše berte s rezervou 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

V pohode, ja sa ucim uz 2 roky a to som len dokoncil hrubu stavbu a prve kable taham tento piatok. Zato na stole mam uz 3/4 roka labak s loxone, railduino, arduino, dmx, multimetrom, mrakmi suciastok, naradia ... A nema to konca. Uz nech je to vsetko v rozvadzaci 😀


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Tak to jsem rad ze jsme si to vyjasnili 😀

Jinak samo je to o pristupu, ale tim ze x kabelu povedes extra navic potrebujes x krone svorek, kvuli svorkam navic zas treba nemusi stacit velikost rozvadece atd. Uz takhle zjistuju ze rozvadec s 360 pozicema bude tak tak 🙂 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

My mame ke kazdemu (zarovce) samostatne CYKY, zasuvky mam v mistnosti po okruhu. Na tlacitka jsme pak jeli strategi na 1-2 krabicku = 1UTP kabel. Puvodne jsem chtel taky 1UTP=1krabicka, ale bylo by to uz zbytecne. Jedine co jsem podcenil, tak do 1krabicky ve spajzu mam 1UTP a to je malo, protoze tam das maximalne zaluzie 2x kabely, tlacitko 1x kabel, a sedtronic cidlo 1-wire 3xkabel = 6 kabelu a kdyz sem chtel pridat podsviceni diodou, byl jsem v haji ;-).

Takze doporucuju 1krabicka = 2UTP, 2 krabicky 2=UTP, 3 krabicky =3UTP, 4krabickyu=3UTP, 5,6krabickek = 4UTP. Protoze jinde kde mam vic krabicek mi to pak uz vzdy vyslo.

 

 

Proc ne vsechny spinane zasuvky - protoze jednak se nektere zarizeni resetuji, jednak sou zasuvky, ktere chces nechat zaple i po odchodu a pak, kdyz bude neco tak a neco tak, tak to bude neuveritelnej chaos pro pouzivani. Porad resit, ktera se jak vypne. Takze zasuvky mame uvnitr domu hloupe, az na pracku,susicku a troubu. Ta jde vypnout kvuli bezpecnosti.


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
 

Přesně jak to píše L se zásuvkama to máme v plánu také. Nevidím reálné  využití (dlouhodobé, ne jen na papíru) pro všechny.

S tím počtem kabelu do jednotlivých krabiček si mi moc pomohl! Asi to tak neudělám třeba na chodbě, ale v pokojích asi určitě ;).

 

A ještě doplním jeden dotaz. Máte v domě na světla klasické vypínače, nebo tlačítka? Já bych chtěl tlačítka, ale přítelkyni to přijde prý jak na chodbě... Přemýšlím jak je to pak realizováno?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

S vypinacmi je to naprd a ani to nie je standardne riesenie. Da sa to ako nudzovka v existujucej instalacii, ale bude v tom strasny bordel, prides o dvojkliky atd...

Za mna tlacitka vsade. Bez diskusie.


   
ReplyQuote
Page 1 / 31
Share: