X
Forum

Forum

Potřeba klimatizace...
 
Notifications
Clear all

Potřeba klimatizace?

106 Posts
15 Users
10 Likes
10.4 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

OK, nebudu se hádat, udělejte si to tak. Já budu dále zákazníkům montovat topení do podlahy a chlazení do stropu. A vy si to jděte někam vyzkoušet v praxi, jaký je komfort bydlení u chlazení podlahou nebo topení stropem. Možná pak změníte názor.


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

@kobra23 vyzkoušeno, je to zcela komfortní, pocitově jsem nepoznala žádný zásadní rozdíl oproti podlahovce. Mluvím tedy o topení stropem v nízkoenergetickém či pasivním domě, kde se topí teplotou stropu nějakých 24 - 26 stupňů.

Chlazení podlahou je zřejmě komfortní míň, protože se té chladnější podlahy člověk přímo dotýká. To jsem ale neměla možnost vyzkoušet.

This post was modified 6 years ago by Baysha

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Měl jsem možnost vyzkoušet obě varianty v domě s TZ 3,5 kW a TZ 4,5 kW a ani jedna mi nevyhovovala. Takže za mě "combo" systém opravdu ne. 


   
ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 67
 

@kobra23 to už je asi o individuálním pocitu, mně stropní topení vyhovuje, přijde mi zcela (nebo téměř) srovnatelné s podlahovkou a o dost příjemnější než radiátory. Nepříjemné jsou vysokoteplotní sálavé stropní panely, tam člověk opravdu cítí, jak to žhne, ale stropní teplovodní topení, kde topí nízkou teplotou celá plocha stropu, je mi příjemné.

Stejně si lidi u podlahovky stěžují, že jim v pasivu topí tak málo, že mají furt pocit chladné podlahy. Tak si dám nějakou pocitově teplou krytinu (jestli vyjdou prachy, tak masivní korek a na něj kusové koberce), která by kvůli svým izolačním vlastnostem nebyla k podlahovce úplně vhodná, a budu na tom ve výsledku možná i líp. Navíc my jsme chladnomilní, topíme málo. V tuhle chvíli máme topení "osolené" na 21 a to jen proto, že je mládě nachcíplý a jsme ve starém baráku, kde od podlahy táhne. Běžně topíme tak na 19 - 20 max. Takže pro mě je zásadní ten komfort stropního chlazení v létě, to využijeme možná i víc než topení v zimě 😀

This post was modified 6 years ago by Baysha

   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

ja jsem mel diskusi s panem ktery ma doma topeni ve zdi a hodne si to pochvaloval.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Stěnovému vytápění není co vytknout (kromě starosti kde dát skobu od obrázku), používáme ho v kombinaci s podlahovkou, když podlahové topení nemá dostatečný výkon a je potřeba přidat další Watty (staré domy).


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Pokusim se ozivit vlakno jestli je potreba klimatizace - za sebe rikam ano 🙂

1) dum neakumuluje (@L - jasne 🤣 ), takze teplota rychle stoupne, ale i rychle klesne (takze jde dum spolehlive vyvetrat)

2) jeste porad nemame na zapadni strane stinici paravany, tak kdyz vecer zacne zapadat, tak od pul seste zacina postupne svitit do oken slunce. Jizni strana je v pohode, tam nesviti vubec diky velkym presahum)

Ale ikdyz tady nesviti slunicko cely den az do vecera, tak behem dne stoupne teplota v dome klidne o 3°C a vic.  Ted krasnych 25°. A to se tady nevari a jede minimum spotrebicu. 

Tak zvazuji klimatizaci a byl jsem hloupy, kdyz jsem neposlechl a neudelal si pripravu predem.

Mate prosim nekdo zkusenost s Daikin Ururu Sarara? Mela by umet zvlhcovat vzduch, vyresilo by to zimni obdobi, ale nevim jak je ta funkce ucinna. 

Pripadne co mate doma a jake mate zkusenosti?

Jen pro predstavu kde je jedinne misto, kam by sla klimatizace ted umistit:

image

 

 

 

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Nejhorší možné místo.

Aby fo mělo smysl, musí to do té největší místnosti.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

Ale pak by se "chlad" nedostal do jinych mistnosti. Nebo?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Bude vypnutá z hlediska dosažení požadované teploty.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@kobra23 rozumim. Ale i to jde obejit, kdyz se nastavi nizsi teplota a potom vzduch rekuperace to "vytahne" z chodby do obyvaku/kuchyne, kde je nejvyznamejsi odtah. Bohuzel do obyvaku a kuchyne ji dat nemuzu, neni tam nikde misto 🙁 A kdyby se naslo, tak nebude chladit pripadne ostatni mistnosti. Nebo se na to divam mylne?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@richard Nepocitej uplne s tim, ze teplo/zimu prestehujes mezi mistnostma rekuperaci. Taky sem mel kdysi tenhle napad s rigama, a i kdyz v jedne mistnosti jel nonstop 1.5kw rig a bylo tam vedro jak krava, tak ani do chodby dverma to poradne nedostanes, natoz rekuperaci. Ta toci strasne maly objem vzduchu na to, aby to dostala z mistnosti.

A to byl horky vzduch, co se drzi u stropu primarne, ne chlad.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Jsi si jistý, že to rekuperace vytáhne?

Je to stejně naivní, jako když dá někdo krb doprostřed domu a myslí si, že to rekuperace teplo rozprostře do celého domu.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

@kobra23 tak najivni nejsem s krbem 🙂 Protoze ikdyz jak pise L je proud maly, presto nejaky je a jde z mistnosti smerem k odtahu. V pripade krbu by to teplo muselo jit do protismeru 🙂

Na to tady dat 3x spliter nemam misto u stropu. Ta chodba je jedinna ikdyz bych odhledl od toho ze nemam pripravu na trubky a odvod kondenzatu.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199

   
ReplyQuote
Page 3 / 8
Share: