Forum

Forum

Materiály a technol...
 
Notifications
Clear all

Materiály a technologie zdění

115 Posts
19 Users
5 Likes
19 K Views
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Milan: ne díky, už mám...

Netušíte jak moc velký problém je když první šár zdiva z ytognu bude v rozích převázaný?

Nechal sem si u zedníku založit první šár zdiva a pak sem zjistil že neudělali rohy tak jak  je v projektu, který je v modulu, (tzn vpc cihl se nemusí řezat). Teď tedy musím některé rohy druhým šárem vpc cihel přeložit tak abych zachoval modul. Ostatní šáry už budou na tupo, to si pohlídám.

Edit: napadá mě řešení jak to "opravit". Vezmu pilu a ten ytong v místě kde mám byt tupý spoj prostě přeříznu. (ikdyž tupé spoje mají být promaltovány ale maltu už tam nedostanu :-/ )

vpc

   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Já bych to neřezal, řez tomu podle mě naopak uškodí. Pro klid duše bych to konzultoval s projektantem nebo dozorem.


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
 

Vidím to stejně. Ani nevím jestli jsem toto hlídal.

Nicméně jestli budu ještě někdy stavět tak už asi né na tupo. Přijde mi to jako komplikace. Na doporučení projektanta mi dělali nejdřív vnitřní omítky a pak teprve fasádu. Bohužel jsme dělali omítky v srpnu a fasádu už do zimy nestihli. Téměř všechny rohy se museli opravovat protože to v místě kde je to spojeno na tupo promrzlo a popraskalo. Další věc je že když kotvy nezařízneš do cihly tak ti roh pomalu ale jistě jeden do kopce. 

Na tupo by se to mělo (dle toho jak mě to bylo vysvětleno) kvůli nerovnoměrnému sedání nicméně si myslím že na náš bungalov s vazníkovou střechou nejsem přesvědčen že to bylo nutné. Další věc co jsem si nepohlídal byl modul a dost jsme řezali. 

Každopádně abych vás zbytečně neděsil tak já to mám na tupo a po zateplení to funguje bez problémů. Jsou to spíš detaily při realizaci.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

No to zdvihání rohu mě taky napadlo přecijen kotva má nějakou tlouštku.. jak se to řeší?

Ten modul si asi budu muset tak dost hlídat.. vždy třeba po 1m změřit vzdálenost jestli sedí, když ty cihly mají 248 tak ty dva milimetry se mohou nasčítat, pokud se neodhadne vzdálenost jak moc je přirazit k sobě že?


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
 

U kotev jsem to neřešil ale četl jsem že někteří stavebníci to prostě rozbrusem přibrousili tak aby to sedělo ale to se mi zdá zbytečně pracné.

A co se týče toho modulu to nevím. Jak jsem psal. V projektu jsem si to nepohlídal a pak už je jedno jestli na konci cihlu říznu o 1 cm více nebo méně.


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

Prosím může mi někdo vysvětlit proč se nemají provazovat rohy? Měl jsem za to, že vazba zdiva je základem technologie zdění prověřená stovkami let. Pokud Vám to doporučuje nějaký výrobce, pošlete mi prosím odkaz na jeho technologický předpis, rád si doplním vzdělání ;o)


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ano , doporučují to všichni (tři) výrobci VPC...

BTW, v dnešní době se nezdí stejnými materiály jako před stovkami let....


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 

Na tupo sa to robi koli tomu, aby sa nemuseli tehly rezat. Vymysleli preto tento druh murovania... inak ja som robil s 24cm tehly a tam som len vynechal 1cm pri vezbe a dalo sa.

Inaktie 2mm co chybaju su dobre svinstvo, na 14m stene mi chybalo hadam 4-5cm 🙂


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

Kluci a co si takto přečíst třeba doporučení od VAPIS, ze kterého tu spousta lidí staví...mají tam dokonce popsaný i ty 2mm rozdíl v cihlách, zdění na tupo a nebo provazování (na ten rozdíl v tloušťce mají dokonce speciální tvarovku, aby navazovaly kanálky...)

https://www.vapis-sh.cz/cs/produkty/rucni_presne_bloky

A pokud i to ne, tak zde přímo odkaz na PDF...

https://www.vapis-sh.cz/system/files_force/assets/document/vapis_technologicka_doporuceni_-_2015.pdf?download=1

 


   
kazi reacted
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

četl sem tu příručku několikrát.. jak řešit ty 2 mm tam psáno není. S tou tvarovkou v rozích sem to uplně nepochopil...


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

Však je to tam i s obrázkama...

2mm spára se počítá, že zůstane mezi cihlama (nesmí přesáhnout 5mm, pak už by se musela promaltovat), doporučení je zdění na sraz. Imho pokud člověk průběžně rovná ty kanálky, tak ty 2mm tam budou vznikat průběžně, ale hodnotit budu až budeme mít hrubou za sebou...

Tvarovka do rohu je proto, že samotná cihla není "v modulu". Staré cihly byly byly záměrně 30 x 15 x 7,5 (zhruba - počítalo se s maltou), aby se jednoduše vázalo a zdilo...prostě když má cihla 17,5 cm tloušťku a 25 cm délku, tak ti ty poměry nefungují.

 

Jednoduše řečeno, polovina z 25cm je 12,5cm - to je o kolik ji v rohu přesadíš na kolmou stěnu, aby ti to pak dál vycházelo a lícovaly ti elektro kanálky. Když zdíš ze 17,5, tak ti tam zbývá 5cm na které je ta tvarovka (17,5 - 12,5). Mrkni na ten obrázek 😉

 


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

Díky za odkaz na Vapis, co jsem na to tak v rychlosti koukal, tak vazbu zdiva doporučují, mají tam psáno že to projektant může stanovit na tupo.. já jako projektant bych to rozhodně nedoporučil! Skládání bloků na sucho je dnešní trend, aby šla práce rychle a taky dnešní řemeslníci neumějí (nebo nechtějí) to co uměli ti staří. Jak je v předpisu psáno, maltovat se musí spáry, které jsou ve více namáhaném zdivu => pokud chcete mít zdivo pevné, maltujte svislé spáry. Ano ona to ta stěna vydrží i bez toho, ale jakmile nastane nějaký problém (sedání podloží, tlaky na stěnu od stropní konstrukce, krovu), zdivo toho tolik nezvládne a přinejmenším se Vám stěna potrhá. Pokud někdo nechápe, co tím myslím, půjčte si od dětí Lego a postavte si domek bez vazby a s provázáním, pak si na ně zatlačte z boku, dejte je dětem,.. schválně který vydrží víc

@kudykam ač se výrobci snaží tvrdit cokoli, zdění se příliš nezměnilo, pořád se na sebe kladou cihly (bloky), které se provazují (aspoň v ploše to zatím chce snad každý výrobce). Jasně, změnila se velikost zdících prvků(zdivo rychleji přibývá, ale ztratila se variabilita) a ztenčují se malty díky přesnějším formátům. Pokusy s izolačním zdivem už se dnes ukazují jako cesta špatným směrem a rozmach VPC je podle mne jasným důkazem návratu k minulosti.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

kazi nic ve zlem, ale pokud o sobe nekdo tvrdi ze je projektant a pritom teprve v roce 2018  shani podklady pro praci s vpc - to take o necem svedci.

Primer o legu pokulhava - jen dobrodruh si postavi dum z vpc bez poradneho betonoveho stropu. 


   
ReplyQuote
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 39
 

@nksh Jasné, mohlo to vyznít trochu jinak, ale šlo mi o to najít podklad toho zdít bez provázání.. Pro mne je to naprostá hloupost, ale netvrdím, že to nějaký výrobce nemohl doporučit, jen sem to chtěl vidět napsané.. Předpokládal jsem že pokud se někdo do něčeho takto "netradičního" pouští, má to podložené..

Ano, příměr k Legu pokulhává, protože spoj na výstupky co má lego se v reálné stavbě najde jen těžko. Betonový strop je na VPC rozumná volba, ale nezachrání všechno, v podstatě jen zabrání přenášení vodorovných sil z vyšších pater, ale když si někdo staví bungalov, betonový strop pravděpodobně nepoužije. Může být ale spousta vlivů, které betonový strop nezachrání. Jenom mi přijde škoda, když se staví z tak kompaktního materiálu jako jsou VPC neprolepit i svislé spáry, což stěnu výrazně zpevní.


   
ReplyQuote
Lamak
(@lamak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 100
Topic starter  

@kazi: u kotvení zdiva bych byl u toho vyjádření opatrnější, ono je to celkově trochu zavádějící. U ručního zdění je provazba rohů ještě i uvedená, ale u Quadro už se píše čistě o tupém spoji a zednická vazba tam není zmíněna vůbec.

S tím doporučením je to trochu neštěstně napsané, držel bych se "dle požadavků projektanta"

@nksh: no jenže pokud uděláš betonový monolit, tak mi trochu kulhá ta teorie o tlaku na stěny a různém sesedání (důvod proč neprovazovat rohy)

Nejsem projektant, ale dle toho co jsem pochytil a načetl, tak je to třeba případ L, který má strop s nosníkama - ty leží na protilehlých stěnách, takže většina tlaku jde do nich a můžou sedat jinak. Monolit by měl tlačit na všechny stěny rovnoměrně.


   
ReplyQuote
Page 7 / 8
Share: