Forum

Forum

Lepení EPS bez kote...
 
Notifications
Clear all

Lepení EPS bez kotev

19 Posts
9 Users
2 Likes
3,996 Views
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
Topic starter  

Ahoj,

zajímalo by mě jaké lepidlo na fasádní EPS ste použili v případě že ste dodatečně nekotvili.

Vybírám mezi:

  • Weber Elastik 720 - údržnost na betonu 250kPa, cena za pytel 200,-
  • Baumit StarContact - 600kPa, 400,- kč
  • Ceresit CT85 - 600kPa, 175,- kč
  • Jubizol - 600 kPa, ?
  • Profi Klebespachtel v30 - ?, ?

To jsou lepidla která sem našel na netu, že jsou na toto lepení vhodná. Nějaké doporučení? Slyšel sem vesměs hodně referencí na ten weber ale zrovna u něj je nízká hodnota přídržnosti ikdyž asi i to by stačilo....díky...

 


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3060
 

Viz blog. Jedine klebespachtle 🙂 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Quick Mix RKS


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1194
 

@kobra23 a ty tech cca 30cm nebudes nicim kotvit? 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
Topic starter  

Nemám to v plánu. Weber Elastik na to má certifikaci že do 8 m výšky není třeba kotvit...

Zkoušel sem nalepit kousek polystyrenu a dolů to opravdu nejde ani když na tom sedíme dva. Ještě zkusím to zbouchat palicí jak se to bude trhat...


   
ReplyQuote
(@cyklonit)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 93
 

Ja lepim PUR penou Soudal Etic a 2 buchy lepidla na presne usazeni. Pouzival jsem PUR Etic od DEK, ale mel jsem malo a Soudal me vychazi cenove lepe. Mam spotrebu tak 2x takovou nez udava vyrobce, nemam pocit ze bych to prehanel s mnozsvim. Take to ma certifikaci 8 nebo 9m bez pridavneho kotveni, ale jelikoz jsem na hrebenu hor, tak i presto kotvim. Uz jsem je mel koupene, ale kdyz jsem pacil desku od pokladu, vytrha se cast desky, ESP povoli, PUR a lepidlo zustane na cihle. Verim ze bez pridavneho kotveni by to drzelo. Pouzival jsem i PUR Etic Perimetr na XPS soklu, kdyz do toho najel bagr, tak castecne utrhnul desku. Povolilo to v asfaltovem pasu a obnazila se skelna vystuha. Byl to oxidovany asfalt. Drzi to jak cert.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: Richard

@kobra23 a ty tech cca 30cm nebudes nicim kotvit? 

Kotvím jen tam kde bude cihlový obklad. Vše lepím celoplošně hřebenem. Jelikož jsem zdil sám a jsem strojař, takto mám na milimetr přesně a stačí mi hřebenem 8 mm. Pokud by byly nerovnosti, musel by to být hřeben 10 nebo 12 mm. Pod cihlový pásek to jinak nejde.

A taky musím kvůli páskům mít pancéřovanou perlinku a kotvit až po aplikaci lepidla (štěrky) na povrch EPS a pak ještě jedna vrstva lepidla, aby byla celková tloušťka lepidla (štěrky)  4 mm. No prostě pakárna. 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1194
 

Od koho budes brat obklad? Kamarad ma na to firmu... http://www.facebrick.cz


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Zatím jsem bral z Belgie od Wienerbergru. 


   
ReplyQuote
(@jarek)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 6
 

Cemix 135. Kritičtější než přídržnost k VPC je přídržnost lepidla k EPS, s tím mívají levnější lepidla ala Weber 700 problém (osobně vyzkoušeno, dělal jsem si takový malý test). Záleží totiž kolik chemie do lepidla výrobce namíchal. Laicky se kvalita dá taky celkem poznat podle toho jak moc lepidlo po vytvrzení drolí, když po něm jezdíte prstem... Ten elastik byl taky v pohodě, ale v době před 5 lety u mě vycházel o dost dráž.

Tak jsem se ještě díval u Cemixu a mají teď lepidlo určené přímo pro lepení bez kotvení - Cemix 165. Tohle je ale potřeba dodržet: https://www.cemix.cz/data/files/tp_etics_s_omtkou_priloha_4_bezkotevni_system1.pdf

This post was modified 5 years ago 2 times by Jarek

   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

A penetrovali jste VPC před celoplošným natažením lepidla? Případně doporučíte nějaký penetrák?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Ano, měl jsem od Quick Mix UG


   
ReplyQuote
(@jarek)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 6
 

Ja ano, nechtěl jsem spekulovat a jel jsem podle doporučené skladby Cemix. Důležité je, aby na zdi nebyla vrstva prachu co by zhoršovala přídržnost, což nějaké ometení a ta penetrace zajistí. 


   
ReplyQuote
(@jabqooo)
Active Member
Joined: 2 years ago
Posts: 10
 

Ahoj mám,

mohu se zeptat, jak celoplošně lepený polystrén po letech drží? Případně jestli máte nějaké rady. Jestli si ještě vzpomenete co a jak jste dělali a hlavně co by jste příště udělali jinak? Já si to totiž budu muset nalepit sám. Protože žádná z oslovených firem do toho bez kotvení nechce jít. Popravdě se nedivím, když vidím kdo pro ty firmy dělá. 

Mám v projektu Šedý polistyrén 28, lepený celoplošně bez kotvení. Zdil jsem to sám z VPC a je to celkem rovné. Jediným problém je věnec nad přízemím, kde mi nad francouzkými okny trochu ujelo bednění a není to úplně rovné, to ještě budu muset dorovnat lepidlem, před nalepením polystyrenu.

Nastudováno toho mám z internetu dost, ale přeci jen získat know how od někoho, kdo to dělal je mnohem lepší, než načíst hromady teorie. 

Díky moc za odpovědi 😉


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Měl jsem super přesně vyzděné VPC a tak jsem lepil celoplošně šedý 30cm EPS.

 Tam kde mám cihlový obklad jsem kotvil, jinak ne.

Zatím to od roku 2019 drží. Tenkrát jsem to hodně studoval a závěr byl, že do 8 metrů není kotvení potřeba.

Dělal jsem i pokus, že jsem nalepil, nechal pár dnů a pak jsem se to snažil odtrhnout. Odtrhlo se to v tom EPS. Ta lepená strana zůstala na stěně.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: