Forum

Forum

Elektroinstalace na...
 
Notifications
Clear all

Elektroinstalace na zahradu

21 Posts
9 Users
1 Likes
4,598 Views
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

Ahoj, 

jakou jste dělali přípravu elektriky pro zahradu? Zatím mám počítáno:

  • Zahradní domek (3x2,5)
  • Osvícení zahrady - osvícení stromu (3ks), poziční světla (cca 10ks) - 3x2,5
  • Čerpadlo u jezírka + filtrace (3x2,5)
  • Teplotní senzor jezírko (cat 6)

Napadá vás něco dalšího? 🙂 Díky za jakoukoliv odpověď.


   
Quote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Přípravu mám zatím takovou, že mám na každé straně domu prázdnou chráničku z rozvaděče.

Napadá mě motorová zásuvka, ale jestli máš garáž budeš jí mít asi tam... 

Automatická závlaha

Alarm v zahradním domku


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Ja sem za dum vytahl  3x CAT, 2x CYKY a dal do krabice. A k tomu, jak pise pavel, chranicky pred dum, za dum. A ted postupne zapojuju podle toho co potrebuju (cerpadlo v jimce, senzor v jimce, zavlaha ventily,...). 

Asi bych nepripravoval rovnou natazeny kabel, bude se to venku dost motat pri terenich pracech. Imho lepsi vytahnout do jednoho mista a z toho pak dal tahat chranicky


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

Ahoj,

jojo, motorovou zásuvku mám jak na garáži tak zezadu na baráku (člověk nikdy neví). Teď jsem protáhl husí krk kopos 60mm dozadu, kabeláž jsem zatím neprotahoval (tím že mám bungalov a koše na dráty po celé půdě je mi vcelku fuk, kdy tam kabeláž dotáhnu). Spíš jsem to chtěl spočítat abych nezjistil, že mi těch 6 cm nestačí na to, co chci. Aktuálně nemám problém tam vyseknout ještě 1x tu stejnou trubku - zase nevím jestli to není zbytečné.

P.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Chranicek neni nikdy dost. Tusim, ze nekdo tahal 10cm chranicky, aby se tam dalo tahat opakovane. Problem tech 4/6cm je, ze to tam protahnes jen jednou a dalsi uz budes tahat tezko.

Takze ja osobne bych klidne natahl ty chranicky dve 😉


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

To jsem chtěl slyšet 😀 Dneska zasekám druhou a budu mít klid 🙂 Díky


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

 Naprostý souhlas s L, pokud ještě můžeš, tak sekej  😉 

Az budeš v budoucnu řešit ze na zahradě potřebuješ něco nového zapojit, bude volna chránička k nezaplacení. 


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Souhlas, buď 1 velikou chranicku (100) nebo víc malejch. Já bych si asi udělal víc malejch rezervní a hlavně na víc stran směrem z domu (podle situace).

Osobne mám 4 chranicky a dotahoval sem nový kabely (ovládání závlahy, podlahové osvětlení v terase) a šlo to dost ztuha. Hlavně mysli na to že je potřeba i na straně rozvaděče mít ty rezervní chranicky nějak dostupný. 


   
ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 144
Topic starter  

Ahoj, jasný. Do rozvaděče mám SDK kastlík o velikosti rozvaděče, na půdě zadělaný polystyrenem, takže tam se vejde kabelů dost - a rozvaděč mám tuším 2m * 0,75m, tam bych problém mít neměl. Ven zatím vše plánuju z jednoho bodu - tj. pokud budu chtít něco na zahradě, bude to z jednoho místa, pokud budu chtít něco na příjezdové cestě, bude to pro změnu z garáže. Koho to zajímá, tak přikládám i situačku, aby měl představu o čem mluvím  🙂 (prostupy jsou modré tečky)

 

PozemekFinalProstupy

 


   
Georgio reacted
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

Kluci potřebuju oponenturu. Vychází mi to na 24 kusů chrániček z domu ven, různého průsvitu, dle požadovaného připojení. Je to vůbec reálné dát do základů a pak na tom vystavět rozvaděč? Nebude tam kráter místo podlahy? Buduju ZD na pěnoskle, tak počítám radši drobet megalomansky. Nebo jsem to přestřelil?  😯 Dík

IMG 6288
IMG 6287

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hele to se mi zdá trochu šílený číslo. Já jich mám 10 (40mm a 63mm a 1x 100mm) a i s tím jsem měl problém. Ústí mi přímo do rozvaděče a byla to docela drbačka usadit je při lidí desky do správného místa a při zdění sem se modlil, aby to vyšlo přesně kam má.

Ale 24 chrániček, to už ti udělá i pořádnou dutinu pod barákem, buhvi co s tím může být za problémy. Buď to nějak posdružuj, nebo udělej nějakej podružněj rozvaděč někde u obvodové stěny, ze které bys mohl aspoň s částí kabelů jít ven jen pod stěnou.


   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

@Radek Dutinu by to dělat nemělo, pokud to položím do lože štěrku a pěnosklem už půjdou jen svislé vedení tak jak ležatá, celé se to zahutní ve skle. Spíš mi šlo o zkušenosti přes desku, váš maximální počet, vyvázání k armování a napojení hydroizolace a taky místo v rozvaděči o půdorysu 1m x 0,4m. Redukce počtu moc růžově nevidím, pokud chci zachovat izolovanost jednotlivých hnízd a zároveň průchodnost. Mám v plánu zatím jen udělat průchodky přes desku mimo objekt a v budoucnu teprve protahovat a tahat dál vlastní vedení dle potřeb zapojení.


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hele z vlastní zkušenosti doporučuju (pokud chceš kabely protahovat až dodatečně) vyvést si chráničky mimo rozvaděč. Pokud je uděláš uvnitř rozvaděče, tak potom je tam hrozně málo místa na nějaký manévrování a vtahování kabelů a obecně se s tím hodně blbě dělá. Já jsem u toho doma zuřil na podzim.

A jak budeš mít vyřešeno, aby ti tam tím množstvím chrániček třeba nešla zima, nebo i nějaký zviřátka? Myši umí být pěkný potvory a rozkousat skoro všechny, na to pozor.

Nejhorší bylo vypořádat se s hydroizolací, lepily jsme kolem toho opatrně ipu tak aby držela, ale současně aby jsme neroztavili chráničky 🙂

20170304 112758
20160427 172320

   
ReplyQuote
David
(@david)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 96
 

Zima by neměla být problém, vždyť vnější konce budou v zemi a docela hluboko, zbytek vede ve skle - izolantu. Zvířátka jsou šikulky, ale pěna a zátka z poliše by je měla zarazit v akci. Samozřejmě nemyslím to zafouknout rovnou ještě pod základy, ale až v opravdu bezpečném přesahu. Ještě to možná celé ukončím v nějaké škatuli co tu nedávno řešil L. a nebo Kobra23. Izolaci bych radši Fatrafol, právě kvůli tomu plameni. 😀


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Mám to takto.


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: