Forum

Forum

Elektroinstalace na zahradu  

RSS

Hvezdic
(@hvezdic)
Estimable Member Moderator
04/11/2018 6:28 pm  

Ahoj, 

jakou jste dělali přípravu elektriky pro zahradu? Zatím mám počítáno:

• Zahradní domek (3x2,5)
  • Osvícení zahrady - osvícení stromu (3ks), poziční světla (cca 10ks) - 3x2,5
  • Čerpadlo u jezírka + filtrace (3x2,5)
  • Teplotní senzor jezírko (cat 6)

Napadá vás něco dalšího? 🙂 Díky za jakoukoliv odpověď.

ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Prominent Member Moderator
04/11/2018 10:28 pm  

Přípravu mám zatím takovou, že mám na každé straně domu prázdnou chráničku z rozvaděče.

Napadá mě motorová zásuvka, ale jestli máš garáž budeš jí mít asi tam... 

Automatická závlaha

Alarm v zahradním domku

ReplyQuote
L
 L
(@l)
Noble Member Admin
05/11/2018 7:43 am  

Ja sem za dum vytahl  3x CAT, 2x CYKY a dal do krabice. A k tomu, jak pise pavel, chranicky pred dum, za dum. A ted postupne zapojuju podle toho co potrebuju (cerpadlo v jimce, senzor v jimce, zavlaha ventily,...). 

Asi bych nepripravoval rovnou natazeny kabel, bude se to venku dost motat pri terenich pracech. Imho lepsi vytahnout do jednoho mista a z toho pak dal tahat chranicky

ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
05/11/2018 9:23 am  

Ahoj,

jojo, motorovou zásuvku mám jak na garáži tak zezadu na baráku (člověk nikdy neví). Teď jsem protáhl husí krk kopos 60mm dozadu, kabeláž jsem zatím neprotahoval (tím že mám bungalov a koše na dráty po celé půdě je mi vcelku fuk, kdy tam kabeláž dotáhnu). Spíš jsem to chtěl spočítat abych nezjistil, že mi těch 6 cm nestačí na to, co chci. Aktuálně nemám problém tam vyseknout ještě 1x tu stejnou trubku - zase nevím jestli to není zbytečné.

P.

ReplyQuote
L
 L
(@l)
Noble Member Admin
05/11/2018 9:28 am  

Chranicek neni nikdy dost. Tusim, ze nekdo tahal 10cm chranicky, aby se tam dalo tahat opakovane. Problem tech 4/6cm je, ze to tam protahnes jen jednou a dalsi uz budes tahat tezko.

Takze ja osobne bych klidne natahl ty chranicky dve 😉

ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
05/11/2018 9:29 am  

To jsem chtěl slyšet 😀 Dneska zasekám druhou a budu mít klid 🙂 Díky

ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Prominent Member Moderator
05/11/2018 10:09 am  

Naprostý souhlas s L, pokud ještě můžeš, tak sekej  😉 

Az budeš v budoucnu řešit ze na zahradě potřebuješ něco nového zapojit, bude volna chránička k nezaplacení. 

This post was modified 5 months ago by Pavel

ReplyQuote
radek
(@radek)
Honorable Member
05/11/2018 10:17 am  

Souhlas, buď 1 velikou chranicku (100) nebo víc malejch. Já bych si asi udělal víc malejch rezervní a hlavně na víc stran směrem z domu (podle situace).

Osobne mám 4 chranicky a dotahoval sem nový kabely (ovládání závlahy, podlahové osvětlení v terase) a šlo to dost ztuha. Hlavně mysli na to že je potřeba i na straně rozvaděče mít ty rezervní chranicky nějak dostupný. 

ReplyQuote
Hvezdic
(@hvezdic)
05/11/2018 10:34 am  

Ahoj, jasný. Do rozvaděče mám SDK kastlík o velikosti rozvaděče, na půdě zadělaný polystyrenem, takže tam se vejde kabelů dost - a rozvaděč mám tuším 2m * 0,75m, tam bych problém mít neměl. Ven zatím vše plánuju z jednoho bodu - tj. pokud budu chtít něco na zahradě, bude to z jednoho místa, pokud budu chtít něco na příjezdové cestě, bude to pro změnu z garáže. Koho to zajímá, tak přikládám i situačku, aby měl představu o čem mluvím  🙂 (prostupy jsou modré tečky)

PozemekFinalProstupy

Georgio liked
ReplyQuote
David
(@david)
Trusted Member
19/12/2018 10:46 am  

Kluci potřebuju oponenturu. Vychází mi to na 24 kusů chrániček z domu ven, různého průsvitu, dle požadovaného připojení. Je to vůbec reálné dát do základů a pak na tom vystavět rozvaděč? Nebude tam kráter místo podlahy? Buduju ZD na pěnoskle, tak počítám radši drobet megalomansky. Nebo jsem to přestřelil?  😯 Dík

IMG 6288

IMG 6287

This post was modified 3 months ago by David

ReplyQuote
radek
(@radek)
Honorable Member
19/12/2018 11:55 am  

Hele to se mi zdá trochu šílený číslo. Já jich mám 10 (40mm a 63mm a 1x 100mm) a i s tím jsem měl problém. Ústí mi přímo do rozvaděče a byla to docela drbačka usadit je při lidí desky do správného místa a při zdění sem se modlil, aby to vyšlo přesně kam má.

Ale 24 chrániček, to už ti udělá i pořádnou dutinu pod barákem, buhvi co s tím může být za problémy. Buď to nějak posdružuj, nebo udělej nějakej podružněj rozvaděč někde u obvodové stěny, ze které bys mohl aspoň s částí kabelů jít ven jen pod stěnou.

ReplyQuote
David
(@david)
Trusted Member
19/12/2018 1:33 pm  

@Radek Dutinu by to dělat nemělo, pokud to položím do lože štěrku a pěnosklem už půjdou jen svislé vedení tak jak ležatá, celé se to zahutní ve skle. Spíš mi šlo o zkušenosti přes desku, váš maximální počet, vyvázání k armování a napojení hydroizolace a taky místo v rozvaděči o půdorysu 1m x 0,4m. Redukce počtu moc růžově nevidím, pokud chci zachovat izolovanost jednotlivých hnízd a zároveň průchodnost. Mám v plánu zatím jen udělat průchodky přes desku mimo objekt a v budoucnu teprve protahovat a tahat dál vlastní vedení dle potřeb zapojení.

ReplyQuote
radek
(@radek)
Honorable Member
19/12/2018 2:14 pm  

Hele z vlastní zkušenosti doporučuju (pokud chceš kabely protahovat až dodatečně) vyvést si chráničky mimo rozvaděč. Pokud je uděláš uvnitř rozvaděče, tak potom je tam hrozně málo místa na nějaký manévrování a vtahování kabelů a obecně se s tím hodně blbě dělá. Já jsem u toho doma zuřil na podzim.

A jak budeš mít vyřešeno, aby ti tam tím množstvím chrániček třeba nešla zima, nebo i nějaký zviřátka? Myši umí být pěkný potvory a rozkousat skoro všechny, na to pozor.

Nejhorší bylo vypořádat se s hydroizolací, lepily jsme kolem toho opatrně ipu tak aby držela, ale současně aby jsme neroztavili chráničky 🙂

20170304 112758
20160427 172320

ReplyQuote
David
(@david)
Trusted Member
19/12/2018 2:32 pm  

Zima by neměla být problém, vždyť vnější konce budou v zemi a docela hluboko, zbytek vede ve skle - izolantu. Zvířátka jsou šikulky, ale pěna a zátka z poliše by je měla zarazit v akci. Samozřejmě nemyslím to zafouknout rovnou ještě pod základy, ale až v opravdu bezpečném přesahu. Ještě to možná celé ukončím v nějaké škatuli co tu nedávno řešil L. a nebo Kobra23. Izolaci bych radši Fatrafol, právě kvůli tomu plameni. 😀

ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Honorable Member
21/12/2018 10:10 am  

Mám to takto.

ReplyQuote
Share:

Working

Please Login or Register