Forum

Forum

Tipy na projektanta  

  RSS

dom1no
(@dom1no)
New Member
Joined:3 months  ago
Posts: 1
18/10/2018 11:30 am  

Ahoj,

rád bych začal na jaře stavět dům z VPC kousek od Brna. Všichni projektanti, se kterými jsem se setkal, jsou strašně zaneprázdnění.

Vím, že v Brně projektuje pan Partika, nicméně tomu už jsem jednou studii zadal a on se následně neozval a nereaguje na telefony. Jinak co jsem vyčetl zde z blogu i z jeho webu, Partikův styl se mi docela líbí.

Pokud máte kontakt na někoho schopného, budu vděčný.


ReplyQuote
xoor
 xoor
(@xoor)
Eminent Member
Joined:2 years  ago
Posts: 32
18/10/2018 3:08 pm  

Já ti bohužel projektanta neporadím, ale co mě zaujalo. Nemáš projektanta, tím pádem projekt a tudíž ani stavební povolení a chceš na jaře roku 2019 stavět? Jestli to tak je, tak počítej spíše léto, když to dobře půjde.


ReplyQuote
Baysha
(@baysha)
Eminent Member
Joined:3 months  ago
Posts: 41
18/10/2018 8:34 pm  

Koukám, že nejsem jediná, komu Partika nereaguje... taky jsme už čtyři měsíce zaseknutí ve fázi ladění studie a k žádné další aktivitě ho nejsem schopná dokopat 🙁


ReplyQuote
tpa
 tpa
(@tpa)
New Member
Joined:3 weeks  ago
Posts: 2
05/01/2019 1:52 pm  

Asi nemůžu doporučit, ale aspoň sdělím zkušenost s Ing. Partikou. Ze začátku šlo všechno dobře, projekt jsme měli za tři měsíce slušně rozdělaný. Pak se pan Partika začal omlouvat, vymlouvat, lhůty se prodlužovaly, pak úplně přestal reagovat. Nezaplatil jsem nic, projekt jsem zahodil a šel jinam. Škoda času, zdrželo nás to rok.


ReplyQuote
kazi
 kazi
(@kazi)
Eminent Member
Joined:1 year  ago
Posts: 29
09/01/2019 3:00 am  

Vyprojektovat rodinný dům i v pasivním standardu není žádná raketová věda a měl by to zvládnout každý projektant. Co ale zvládne málokterý stavař a stavební projektant je navrhnout pěkný dům, který vám bude sedět a bude mít přesně to co potřebujete. 

Tohle je práce architekta, který by se s vámi měl několikrát sejít, pokusit se z vás vytáhnout vaše představy a způsob jakým žijete a podle toho nabídnout možnosti, jak by dům mohl vypadat. Zpracování studie domu je pro celý dům naprosto zásadní a určí v čem budete po mnoho let bydlet, co bude formovat vaše děti. Proto doporučuji si aspoň na studii najít architekta a třeba i zkousnout nějakou korunu navíc. V průběhu tvorby studie by pak mělo proběhnout několik osobních schůzek nad postupnou rozpracovaností studie, při které by jste měli mít možnost směřovat návrh k vašemu vysněnému cíli. Výsledkem má být VÁŠ dům, který bude vyhovovat především vám a neměl by být architektovou sochou, na druhou stranu architekti by vašim představám měli dát správnou formu a třeba i trochu usměrnit vaše představy, protože jsou k tomu školeni a mají i zkušenosti.

Pokud budete mít kvalitní studii, dá se najít projektant, který vám ji levněji zkreslí, není to sice ideální varianta, ale dá se tak na projektu ušetřit. Architekta doporučuji hledat podle stylu jeho již hotových staveb, které se vám líbí, snáze tak najdete společnou řeč. Pokud chcete ušetřit, zkuste oslovit nějakého mladého architekta, který třeba nebude mít tolik zkušeností, ale zase bude mít zápal.

Když si kupujete auto, taky nekoukáte jenom na spotřebu, ale i na jeho design a praktičnost, tak to tak dělejte i u domu. Dům si většinou stavíte jen jeden a žijete s ním zbytek života, tak nekoukejte pouze na jeho úspornost, ale i na estetiku.


ReplyQuote
mafraf
(@mafraf)
Active Member
Joined:3 months  ago
Posts: 6
22/01/2019 12:01 pm  

Od Olomouce můžu doporučit Asting (taky toho ale mají hodně, ale jednají na rovinu). Domy projektují různě po ČR a jedou ve svém MedMaxu, příp. VPC.

Od Prostějova Karon  - ti řeší zase hlavně dřevostavby (další viz centrum pasivních domů).

@kazi - není to raketová věda, ale je potřeba udělat projekt dobře, dostatečně podrobně a hlavně bez chyb, logicky a tak, aby to bylo vůbec postavitelné. A to už vám kdejaký kreslič neudělá.


ReplyQuote
Share:
  
Working

Please Login or Register