X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
908.5 K Views
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Kolik hodin jste strávili u rozvaděče? Připadá mi to nekonečné. Tohle je nějakých 50 hodin. A to vůbec nemluvím i přípravě, studování norem a ostatních technologií.

IMG 20200126 175136

   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Já jsem teďko dělal rozvaděč mk2 😀 Tak jak jsme se o tom bavili, vystěhoval jsem zbytek rodiny a pustil se do díla, za 40 hodin jsem měl zprovozněno prakticky všechno co bylo zapojeno předtím.

83182465 2608811362704574 4892321784298209280 n
82937144 613501365860219 778341541113495552 n

 

První byl s kabely taženými zadem - peklo a v životě už bych to neudělal. Na druhé fotce je vrácena původní deska co tam kdysi byla a válela se mi rok a půl na zahradě 😀
Tohle mi zabralo cca 40 hodin. Jen mne mrzí že se mi nepovedlo zbavit té šmodrchanice utépéček ve spodní části 😀 Se svorkovnicema se mi povedlo docela vyjebat. Úplně nejspodnější svorky jsou silovka 230V + světla za stmívačema. Tohle je předsazené ocelovým držákem 12cm před desku. Nad nimy jsou "nulovací můstky" odsazené 8cm od desky a nad nima krone, které už je na desce.

Příště bych dal stmívače blíže ke svorkám, spolykalo to asi 40m 0,5mm2 cya vodiče.

This post was modified 4 years ago 2 times by Bery

   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@cybermole

Ja mam na to pana elektrikare, ovsem ma praci ztizenou tim, ze to mam v hlave a ne na papire, tenhle rozvadec je na samotne Loxone, cca 2 dny prace, horni DIN lista pujde pryc a budou tam Krone svorky.

IMG 20200123 173426

   
cybermole reacted
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@bery

Ten svodič přepětí je tam v tvém případě tak trochu na okrasu, i když ho zapojíš, takže ses rozhodl ho nepřipojovat vůbec? 🙂

@jakub 

to je ale jen slaboproud, ten jsem ještě ani nezačal 😀 podle mě hodně plýtváte místem


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@cybermole

Došli mi dutinky na 6mm2 cya, tak jsem to zatím nezapojoval. A proč že je tam jen na okrasu?  Třeba mi něco uniká 🙂
@jakub Taky si myslím, ty široké koryta jsou naprosto k ničemu 🙂 a řady jsou daleko od sebe. U sebe mi přijde že jsem plýtval místem.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1199
 

mate to pekne.

Jak pak udelate, aby nebyl pristup k dratum, ani sroubkum jisticu? Kdyz ted mate kazdy jinak roztece mezi radami, jak to zaslepite? 

 

Ja jsem ted v teto fazi...

 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@richard

Já jsem nakonec revizáka přesvědčil že to o čem plácá je nesmysl a že jednou má ten rozvaděč jako celek IP20 a nelze ho otevřít jinak než speciálním klíčem, tím pádem tam nepovolané osoby nemají co dělat a tím pádem to vyhovuje tak jak to je. Záleží ale na koho narazíš.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ja jsem vzal flexu a kryci plech jsem upravil. 


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@cybermole

Aha, tak tady je muj rozvadec 230/400V. Bohuzel je to trosku starsi fotka, ted uz mam zapojenou zem a na spodni liste relatka, ovladana z Loxone.

IMG 20200105 WA0005

Je to cca 3 dny usilovne prace.

Co se tyka rozteci mezi DIN listami a velikosti zlabu, to je vec nazoru, ze sveho oboru jsem na to zvykly a mam to tak rad 🙂


   
ReplyQuote
(@mikael)
Trusted Member
Joined: 5 years ago
Posts: 58
 

@Bery

Ten svodic prepeti je na okrasu proto, ze neni zapojeny. Ale to jsi vysvetlil temi chybejicimi dutinkami

 

@Cybermole

Me teda muj revizak trval na tom, ze silova cast rozvadece, ktera neni jistena, musi byt zakrytovana. Takze mu nevadi faze na sroubku u MS nebo rele, ale vsechny chranice a jistice, prepetovku, hlavni vypinac a svorky chtel mit zakryte. A nedal si to vymluvit.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@bery

Co se týče umístění a vedení vodičů, tak je ten svodič dobrý tak na filtrování spínacího přepětí. Kabeláž máš rozhodně špatně vedenou.

@richard nech si od někoho poradit nebo si pak sežeň revizáka, který zavře všechny oči

Doporučuji ti použít 3F chrániče s fázovou lištou a jeden vypínač (3P+N) + RCBO chrániče, pokud chceš jít cestou Bonega.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@bery

K jističům by měla mít přístup laická obsluha, rozvaděč jako takový bude min. IP40. Můžeme si myslet, co chceme, ale nikdo nechce, aby mu třeba dítě, když bude doma samo na něco šáhlo.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@cybermole

Přístup a reálné nebezpečí jsme tady už řešili kdysi, realita je taková že bych se v tom rozvaděči jako takovém (otevřeném) musel hodně dlouho šťourat malým dětským prstíkem, abych ho prostrčil až na nějakou živou část. S tím IP rozvaděče souhlasím, plácnul jsem to od boku.
Co se týče toho SPD, tak bych teda chtěl poprosit o zaučení 🙂 Měl jsem za to že prostě koupím přepěťovku 1+2 třídy, natáhnu k ní tři fáze zpoza hlavního vypínače a zemnící vodič k ekvipotenciální svorkovnici ten nejtlustší co se vejde do svorky a zároveň co nejkratší. Mám ho asi 1,5m a myslím že je to 25mm2. Co je na tom tedy špatně?

This post was modified 4 years ago by Bery

   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

@bery

doporučuji pročíst brožuru saltek od strany 19


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@cybermole

Díky moc, takže pokud to chápu dobře, mám špatně hlavně "souběh" vodičů.


   
ReplyQuote
Page 70 / 95
Share: