Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
896.5 K Views
(@kajak)
Eminent Member
Joined: 5 years ago
Posts: 16
 

Do podružného rozvaděče bych dal zemnící svorkovnici na din lištu (levnější než ekvipotenciální svorkovnice) a průřez PE vodiče zvolit dle průřezu fázových vodičů co vedou k podružnému rozvaděči, minimálně však průřez 6 mm (pevný drát).


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ekvipotenciální svorkovnice je otázka 150 Kč, takže nic hrozného. Zemnící svorkovnice na din lištu je na tom podobně https://velkoobchod.conrad.cz/zemnici-svorkovnice-na-din-listu-7polova.k643548

Do podružného rozvaděče mi vede 5x10, takže PE je 10 mm2. Mám to chápat tak, že žádný další vodič k HOP není třeba? A všechny bedny (rack, rozvaděč, střídač) a různá ochranná pospojování připojovat k tomu? Neměly by tyhle věci jít přímo na HOP?


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Řeším teď správné zapojení přepěťovky a uzemnění. Po pročtení nějakých materiálů od salteku a dehnu jsem došel k tomu, že mi to elektrikář zapojil blbě.

Od elektrikáře

puvodne

Podle mě by to mělo být takto nebo hodně podobně

spravne?

Veškeré zž vodiče z domu jsou přes rsa svorky připojené k din liště a přes din lištu s tělem rozvaděče.

Je ten druhý obrázek ok?

 


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Já bych řekl, že druhý obrázek je OK. Já mám svodiče až za hlavním vypínačem.

2019 03 19 22.15.14

   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Ze svodice by to melo co nejkratsi cestou jit na HOP, tusim ze povoleno je max 0,5m. Jinak vypinac mam taky pred svodicema.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Hmmm, tak to budu muset asi nějak zkrátit vzdálenost mezi HOP a svodičem. Mám HOP mimo rozvaděč. Odhaduju, že vzdálenost je tak lehce přes metr.

Pavle, proč jsi se rozhodl pro ten HAKEL? Já přemýšlím jestli tenhle HAKEL nebo Kiwa POm I R 75.

A jestli dobře vidím, tak ty máš PEN připojený na HOP a z HOP potom na PEN svorku svodiče?


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 
Posted by: blaf

Pavle, proč jsi se rozhodl pro ten HAKEL? Já přemýšlím jestli tenhle HAKEL nebo Kiwa POm I R 75.

A jestli dobře vidím, tak ty máš PEN připojený na HOP a z HOP potom na PEN svorku svodiče?

Hakel jsem tu u někoho viděl, tak jsem se inspiroval 🙂 (tuším že to byl nejspíš Dáda)

Jj, PEN na HOP (nově MET) a svodiče uzemněné na HOP


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

A máš nějak řešenou i přepěťovku typu D pro Loxone, eth, vzt? Ten Hakel je B+C. U toho Kiwa píšou, že pro zařízení v rozvaděči funguje i jako typ D.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

D jsem zatím neřešil, v racku mám "jen" UPS.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Hlavní je aby se ten PEN ze svodiče a stejně tak přívodní kabely ke svodiči moc nemotaly po rozvaděči, ideální je aby svodič byl co nejblíž u vstupu kabelů do rozvaděče, aby při případným výboji(přepětí) nedošlo k poškození zařízení vlivem indukce z přívodního nebo PEN kabelu. Při svodu proteče obrovský krátkodobý proud a vyvolá poměrně velkou indukční špičku. Aby nešel přívodní kabel kolem celého rozvaděče než vleze do svodiče, tak to strácí význam při větších přepětích.


   
blaf and MartinB reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Spínáte někdo nějaký 3f spotřebič přes loxone? Budu mít el. bojler s 3f 6 kW patronou. Jaké relé/stykač na to používáte?


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
 

zkus se podívat zde - Regulace výkonu topné spirály pomocí Loxone a PWM. Ve zkratce, buď klasický 3f stykač ovládaný 24V, nebo nějaké 3f SSR relé


   
blaf reacted
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Spinam elektrokotol 3x2kW tromi samostatnymi rele.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

@dusanmsk a jaká relé na to používáš prosím?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Konkretne na elektrokotol VS116K, ale vlastne len kvoli indikacii, inak by som pouzil tu oranzovu inrush klasiku co mam vsade inde.

EDIT - akurat pozeram ze je za 300kc, ja mam pocit ze som kupoval za ~150 wtf.


   
blaf reacted
ReplyQuote
Page 62 / 95
Share: