Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
896.4 K Views
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Asi záleží na tom jestli chceš využívat stejný potenciál u všech relátek, spínačů atp


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Jo, už jsem si to oživil. Je to potřeba, když mám více zařízení, napájených různými zdroji, která spolu ale potřebujou komunikovat. Pak potřebují společný referenční bod. V případě, že budu mít jeden zdroj striktně na napájení světel, druhý na relé a tlačítka, tak stejnou zem mít nemusí.

Na druhou stranu, je to na škodu? Může jedna společná zem způsobit problém?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Hele, ja mam oddelenou zem u tohodle trafa jen proto, ze ho pouzivam pouze pro napajeni solenoidu venku pro zavlahove ventily. A pro klid duse sem to radeji takto oddelil, aby se mi nestalo ze se mi pres tu zem dostane neco zpatky do celyho rozvadece. 


   
blaf reacted
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

Mam maly error. Pokud pouziju Krone svorky, tak do jedne svorky dam 10 kabelu. Budu predpokladat, ze napriklad 24v bude z jedne spolecne Krone, tak pak mam sedm kabelu z jednoho UTP, ktere muzu vyuzit a do Krone zapojit.

Kdyz budu mit mikrospinace, tak na jednom "vypinaci na zdi" udelam ctyri kontakty. Ctyri draty a napajeni jsou pryc. Tri pouziju na 1wire.

1) jak by se daly sloucit kabely, ktere budou delat identickou funkci a budou zapojeny do jednoho loxone vstupu? Napriklad schodistove vypinace muzou byt vsechny vedeny do jednoho vstupu. Sloucit pred Krone, nebo az za Krone?

2) jed o Krone takto bude na cca dva vypinace. To je slusna spotreba. A to nepocitam pir, magnety a mozna dalsi vstupy. 

Vubec nemam predstavu, kolik toho bude. Ale 2x15 krone zda se velmi malo. Budu je davat do Racku. Tak 48u zaplacnu mozna velmi rychle. Naopak asi bude dost mista v silovem rozvadeci. I vsechno Loxone extension a server dam do Racku. Ma to logiku? Kolik mate Krone a jak setrite jejich pozice? Cokoladky za Krone kde by se kabely sbihaly do jednoho mi prijdou jako nesystemove. Diky 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

vubec bych nepremyslel o nejakem slucovani kabelu. cela chytra instalace pak postrada smysl. Kazdy drat by mel mit vlastni vstup, aby si ho mohl v budoucnu kdykoli preprogramovat.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Presne, vsetky utp-cka mam komplet zakoncene na krone, tzn. 2.5 kabla na jednej kronepaske. Pokial chces nieco zlucovat, tak az za krone. Okrem toho pred krone by to ani neslo, jak to tam chces zarezat?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

Kdyz bych chtel vyuzit vsechny draty z UTP, tak 4x kontakt, 1x24v a 3x 1wire. 

To bude peklo😅

To bude tak 18 mozna 20 kabelu jen k vypinacum a nic vic. 

A stejne to pak nekde budu muset sloucit. Napriklad 1wire. Aby byl do hvezdy... 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Nechapem co riesis. Ukoncis vsetky zily vsetkych kablov na krone paskach a zlucenie spravis na nich/za nimi. Cokolvek zlucis pred krone uz nikdy neprerobis. Ja mam distribuciu 24V a GND priamo na krone paskach (pouzil som narazacky kde ide vypnut noznicky, dakde tu odomna bude fotka), 1wire data taham z krone individualne vedla do waginy a vsetky kontakty tlacitok tam kam patria (loxone/moje io moduly). Nezabudni na istenie tych +24V.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

No, to zakončení všech UTP na krone páskách má jednu velkou nevýhodu a tou je spotřeba místa. Ty svorky jsou fakt velké. Dost mě to vyděsilo, když jsem je vybalil. Ale je to samozřejmě ideální řešení, ukončit každý kabel na své svorce.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Zavisi kolko mas kablov. Ja mam cca 100 UTP-ciek, zabralo mi to odhadom tak ~3 din listy priestoru (aj s vyvazovacim tunelom nad paskami). Daco priestoru by sa dalo usetrit 8-kovymi poschodovymi svorkami, ale zas ta cena a clovek sa usroubuje a uodizolovava xmrti a zadruhe potrebujes vyvazovak z oboch stran takze zase 3 din listy.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

3 din lišty 🙂 Já mám malý rozvaděč (200x60), takže strašně bojuju s místem, 3 lišty jsou strašně moc 🙁 Mám tam 20 krone svorek, víc se mi nevejde. Nemít tree, tak jsem v řiti. Bohužel jsem neměl dost prostoru na dostatečný rozvadeč 🙁 A tenhle problém řeší imho lidi často. V prvním domě se nadělá spousta chyb 🙂


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Já to teda podělal ještě tím, že jsem nechal elektrikáře ukočit silovinu na rsa svorky. Jsou sice super, ale vícepatrové by mi ušetřily tak třetinu místa.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Ale přece ne všechny UTP musíš zakončit na krone. Já jsem v době výstavby o krone páscích ještě neměl tušení, takže jsem všechno zakončoval pomocí 48-portových patch panelů. Tam kde víš, že kabel bude pro data, zakončíš to na patch panelu a pokud později zjistíš, že ten kabel budeš potřebovat na něco jiného než data, tak jej jednoduše pomocí nějakého udělátka předěláš. třeba jak já v případě ovládání sauny.  


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

datove kabely budou vsechny v CAT6A a do patch panelu. To bude jina kvalita kabelu, barva atd. Ale jde mi o vsechny signalove kabely. A kdyz je jeste pise, ze jedna krone je na 2,5 kabelu, to znamena, ze pouzivate jen ctyri draty z jednoho kabelu? 

 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Ne, to znamena, ze na 2 krone prijde 5 kabelu, 2,5 na jednu a 2,5 na druhou.


   
ReplyQuote
Page 60 / 95
Share: