X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
912.4 K Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1204
 

@msk mysleno promin nepresne signaly a 24V.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Mám proudové chrániče na třech lištách. Můžu propojit jednotlivé N vstupy chráničů místo, abych na každý chránič vedl N vodič zespod že společného můstku? Vedl bych tak z můstku tři dráty místo třeba deseti, tak bude v rozvaděči menší bordel. A můžu to udělat i pro fazove vstupy?

 

15491195694124568457965506061911

   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

V tom není problém, jen musíš dodržet průřez vodiče.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Drátuju to vodiči 6 mm2. Podle  https://elektrika.cz/jisteni-kabeluhttp://usporyvm.sweb.cz/pomucky/pomucky_01.htm je proudová zatížitelnost 46 A. Jelikož mám hlavní jistič 3x25, tak je tam dostatečná rezerva, je to tak? 


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

a je to lanko nebo drát? ja spis preferuju lanko.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Je to drát. Jednak jsem nesehnal v lanku šedou a jednak tam nemám kabelové žlaby a drát drží, jak chci (jakž tkaž).


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

To je bez problémů s rezervou, nemělo by tam nikdy téct víc jak těch 25A. Modrej vyrovnává nesymetrické zatížení mezi fázemi. Při plným zatížení 3x25A modrým neteče nic. Já mám 3x20A a všechno tahaný 4 mm2


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 
Posted by: Skadra

To je bez problémů s rezervou, nemělo by tam nikdy téct víc jak těch 25A. Modrej vyrovnává nesymetrické zatížení mezi fázemi. Při plným zatížení 3x25A modrým neteče nic. Já mám 3x20A a všechno tahaný 4 mm2

Nemáš pravdu. Tohle platí u 3F spotřebičů. Pokud by počítal s tím, že může jít s 1F spotřebiči na plný výkon, tak by potřeboval modrý vodič dimenzovaný na 3x25A.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

To je ovšem pěkná blbost, protože mezi fázemi je fázový posun a tím pádem je třeba dimenzovat modrý vodič pouze na 25A. Vyzkoušeno v praxi s ASIC minery. Například kabely 3x 250mm2 mají jako čtvrtou žílu pouze 120mm2. Je třeba o tom něco přečíst.

This post was modified 5 years ago by Bery

   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Jak píše @Bery, díky fázovým posunům při symetrickým zatížení neteče modrým drátem nic, on pouze vyrovnává nesymetrické zatížení. Je to v podstatě zapojení do hvězdy s vyvedeným středem, protože každá fáze bude jinak zatížená, ale nikdy tam nemůže být větší proud než maximální proud nejzatíženější fáze.


   
ReplyQuote
cybermole
(@cybermole)
Ubiquiti hater
Joined: 6 years ago
Posts: 577
 

Máte pravdu, jsem se nějak zasekl ve stejnosměrné soustavě.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: blaf

Mám proudové chrániče na třech lištách. Můžu propojit jednotlivé N vstupy chráničů místo, abych na každý chránič vedl N vodič zespod že společného můstku? Vedl bych tak z můstku tři dráty místo třeba deseti, tak bude v rozvaděči menší bordel. A můžu to udělat i pro fazove vstupy?

 

15491195694124568457965506061911

Ještě jedna otázka ohledně toho N vodiče na vstupu. Známý elektrikář mi radí, ať na N vstupy vedu žlutozelený vodič, že potom jasně vím, že to je vstup a tam kde je modrý vodič, tak tam je výstup. Smysl to dává, ale chci se zeptat, jaká je běžná praxe? Taháte na vstup modrý nebo žlutozelený?


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

To je pěkná blbost, zelenožlutá barva je pouze vodič PE, nesmí se použít na nic jiného než PE a po rozdělení PEN na PE a N se už nikdy nesmí spojit. Tudíž je to naprosto  nepřípustné.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

To jsi špatně pochopil a já to asi špatně popsal. Mám PEN vodič, ten mi v rozvaděči vede na můstek a z tohodle můstku tahám vodiče na N vstupy chráničů. On navrhuje, abych na tohle použil žlutozelenou místo modré. Princip zapojení je stejný. Až se dostanu na stavbu, tak vyfotim, jak to mám, abychom se mohli konkrétně.


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
 

Jak píše @skadra, i v tomto případě je nutné používat již světle modrý vodič. Už došlo k rozdělení. Musí být modrý, i když ho máš zapojený ze zeleného můstku


   
ReplyQuote
Page 52 / 95
Share: