X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Elektro rozvaděč

1,411 Posts
83 Users
143 Likes
908.8 K Views
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Pořád je to špatně. PEN máš rozdělit nejpozději na vstupu do hlavního rozvaděče objektu. Máš 2 možnosti:

- buď uděláš můstek PEN, ze kterého napojíš žl/z a modré vodiče v rozvaděči

- nebo uděláš můstek PEN, z něj 2 vývody žl/z na můstek PE a modrý na můstek N. A v rozvaděč už pak vše připojuješ na můstky PE a N. Tuto variantu mám osobně raději - je pro mě jasnější a přehlednější.

Nikdy ale nemůžeš žl/z vodič, který bude plnit funkci nulového vodiče!


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Mám přepěťovku, z té mi vede PEN na zelený můstek. Z toho zeleného můstku vedu modré vodiče na vstupy chráničů. Z výstupu chráničů půjdou modré na modré vodiče CYKY kabelů (nebo na příslušný můstek v případě více CYKY vodičů).

Návrh byl "jen" změnit barvu vodiče co vede z PEN můstku do vstupu chrániče na žz, že pak bude jasnější, že je to vstup. Z výstupu už by šel modrý na CYKY nebo příslušný můstek. Ale evidentně by to bylo dost matoucí, takže zůstanu u modrého.


   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Ani tak si myslím není dobře, měl by si rozdělit na PE a N můstek a z nich to pak tahat, respektive na ZŽ můstek připojíš zelený PEN z přívodu a z něho si již modrým připojíš N můstek a vše pak taháš z těchto dvou můstků (samozřejmě za chráničema ti vzniknou další Nka). To máš nějakou starou instalaci? Vždyť ČEZ vyžaduje rozdělení na PE a N již v elektroměru. 


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: Skadra

To máš nějakou starou instalaci? Vždyť ČEZ vyžaduje rozdělení na PE a N již v elektroměru. 

To si ze mě ani nedělej srandu. Je to novostavba. Elektrikář mi do baráku dotáhl 4x16. Do sloupku jsem se nedíval, netuším jak to tam je. Zjistim jestli to mám tak nebo tak pouhým pohledem do otevřeného elektroměrového sloupku?


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

To s tím rozdělením už v elektroměru se mi nezdá. Za prvé... Proč? Je to naprosto k ničemu.  Za druhé, to po mě nikdo nechtěl a sloupek je zaplombovaný.

This post was modified 5 years ago by Bery

   
ReplyQuote
(@skadra)
Estimable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 171
 

Jo asi máš pravdu, já to tak mám, ale mám takovej vodojem že to bylo kvůli malému průřezu přívodního kabelu do domu. Moje chyba. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Rozdělení na PE a N v elektroměrovém rozvaděči je nesmysl.


   
ReplyQuote
 eda
(@eda)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 63
 

kabel ze sloupku je minimálně 4Bx10, popř. 5Bx6. Takže kdo má slabý kabel, musí rozdělit na PE+N

This post was modified 5 years ago by eda

   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Tak uplna blbost to neni. Rozdeleni PEN je mozne u elektromeru nebo v hl. rozvadeci (pokud dodavatel energie nepozaduje jinak).Podstatny je tenhle bod rozdeleni uzemnit. 

Beznejsi je delat to v hl. rozvadeci - usetrite 1 tlustej vodic. 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Myslel jsem z praktické stránky.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 
Posted by: radek

Od Salteku je to FLP B+C maxi. Já mám POm I3 R75. Jsou levnější nežli Saltel ale kvalitativně by měli být stejný.

Radku, u toho tvého odkazu píšou, že není dostupná. Našel jsem tenhle link  https://eshop.elfetex.cz/10-973-045-svodic-pom-i3-75, je to stejné? Chybí v titulku "R".

A už jsi pořešil tu T3 přepěŤovku před Loxone? 

A ještě. Jak má být správně zapojená přepěťovka T1 + T2? V článku tady  http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/tipy-a-triky-pri-instalaci-prepetovych-ochran-cast-22--11369 se píše, že má být za hlavním jističem. Elektrikář mi dal nejdřív přepěťovku a až za ni hlavní jistič.


   
ReplyQuote
MartinB
(@martinb)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 132
 

@blaf ja jsem jí též instaloval za hlavním jističem v hl. domovním rozvaděči, ale dle mého názoru lepší volba je ji mít přímo na vedení před hl. jističem a vypínačem. Tak to budu ještě předělávat. Doplním to upozorněním "pod napětím i při vypnutém hl. vypínači"


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

@blaf hledej tady (to je výrobce). Mám osazenu pouze tuto, výrobce uvádí že pro zařízení uvnitř rozvaděče funguje také jako jemná ochrana (tzn. 3. stupně).


   
blaf reacted
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Aha, tak to R znamená, že to má signalizační kontakt. Má to význam? Máš ho připojený?


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Jo jasně, to je myslím užitečná věc. Abys měl jistotu že je přepěťovka pořád funkční a nechtěl to po každé bouřce kontrolovat tak je dobré mít to připojeno.


   
ReplyQuote
Page 53 / 95
Share: