Forum

Forum

Notifications
Clear all

Bazen

67 Posts
15 Users
6 Likes
7,787 Views
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

@jzaruba neizolovali, ale teraz by som tam nieco urcite dal.


   
ReplyQuote
 blaf
(@blaf)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 490
 

Ahoj,

mame bazen azuro v6 z mountfieldu a chceme k tomu poridit tepelne cerpadlo. Doporucte prosim s cim mate dobre zkusenosti?


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Je to fuk, hociaka cina, napr aj ta od mountfieldu.


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Ahoj,

jdu si pro názor/radu. Tak už došlo i na nás a prý nutně potřebujeme bazén. Upřímně se mi moc nechce jít do mountfieldu, nechci kulatý bazén a nechci jej nad zemí.Takže ideálně, zakopat, ALE pod místy, kam by se dal bazén umístit nám vede zemní registr TČ. Dle oficiálního stanoviska NIBE nesmí být nad registrem ani bazén ani stromy. Obecně si ale myslím, že by to tak špatné být nemuselo. Částečné zapuštění těch Mountfieldů se mi prostě nelíbí.

Na zahradě mám svah, do kterého bych rád bazén zaříznul, to znamená, že část bazénu by byla opřená o hlínu, ale část by musela být "samonosná" a to by mohl být taky další problém.

Problémy, které zde vidím:

  • váha betonu a váha vody bude tlačit na trubky a může se stát, že nějaký kámen trubku prodře?
  • kolem trubky může dojít k mrznutí vody (zdroj internet) a pak může dojít k vytlačení betonu - základové desky pod bazénem
  • základový pas může být ve finále tak hluboko, že bude atakovat trubku registru

 

Napadlo mě, že bych udělal zářez do svahu, vykopal "základ" tak, abych se nedostal až na trubky. Nedělal bych základový pas, ale položil bych geotextilii, zhutněný štěrk a na to pěnosklo a základovou desku. Proč - rozložil bych váhu a tlak a nemusel bych jít tak hluboko s betonem a pěnosklo by odizolovalo případné zamrznutí a vyboulení základové desky?

Pak je otázka, zda se to dá vůbec zhutnit tak,a by se tomu dalo věřit - pár let po tom jezdily náklaďáky a tak 🙂 ale mám obavu zda se to dá považovat za rostlou zeminu, když do toho hrabal bagr při usazování registru. Jestli si to nebude sedat. Moje iluzorní myšlenka je taková, že obdélníkový půdorys znamená ideální rozložení váhy a že si to fyzika pořeší sama, ale když si vezmu že pár tun bude mít štěr, pěno sklo a beton a na to doje dalších 25 tun vody, tak jsem na vážkách.

Další obava je z toho, jak moc bude potřeba obetonovat ten skelet, aby to udrželo ty tlaky do stran. Viděl jsem taky částečně zapuštěný bazén, kde zabetonovali po stranách 2 a 2 železná Ička, o to bazen opřeli a obložili a asi to funguje. Obvodové stěny by asi byli ze ztraceného bednění 5 řad, s tím, že je otázka zda svislé armování dávat do desky, nebo desku nechat "čistou" a proarmovávat až kostky naskládané na základovou desku.

Zásadní otázka je, zda se do toho vůbec pouštět, jestli to ten registr "ustojí". Štempl mi na to asi nikdo nedá, vodař určitě řekne, že NE; otázka je, zda s tím někdo nemá zkušenost; Vy co máte nadzemní mountfieldy, tak je taky máte položené na registru, tak ta váha by asi nemusela být zásadním problémem?

Účinnost TČ by se tím snížit asi mohla, rozměr desky cca 3*7m, takže o 21m2 menší plocha registru; Je to moc/málo ....

budu rád za každý názor ... díky


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

Viz ta Ička o která je opřen bazén; mohla by to být alternativa, kdy by se vykopaly hlubší otvory" pro patky - akorát by se muselo nějak určit, kudy vede TČ a trefit se mezi?

Foto jsem si půjčil z FB Bazény Moric

22339377 1626378804085496 7053217553051387339 o
22384081 1626373680752675 2510041583958818752 o
33487481 1873907515999289 3214687483803467776 n
22382205 1626375287419181 5824802094430133534 o

 


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

A co ten registr v tom místě přeložit? 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Nemam s registrami TC skusenost, ale davat na to bazen, to by som si asi nelajzol.

Debata mountfield vs nieco lepsie zahrabat - kolko si do toho ochotny dat? Ja mam plechac mountfield, zapusteny 1/3 do zeme. S vykopom a vsetkym okolo ma to stalo placnem 70 + moja robota (neskutocne sranie, skurveny mountfield, L tusim blogoval o podobnom systeme od inej firmy, co by mozno siel zlozit lahsie). Nemam to (a nebudem nikdy mat) zastresene, davam na hladinu len bublinkavu foliu, takze to ma vacsie tepelne straty (aj tym ako ten plech trci vacsinou plochy nad zem). Vyuzitelnost zavisi od pocasia, tento rok sme zacali (az) pred tyzdnom.

Sused cerstvo bazen v zemi, zastresenie take normalne 75 cm nad zem, okolo kamenny koberec, cca 500k a este podla mna neskoncil vo vysypavani sa z prachov. Zacali sezonu o 2 tyzdne skor.

Druhy sused paradny bazen s obrovskym zastresenim vysokym snad 2.5 metra s presahom minimalne meter okolo bazenu, tam sa kupu snad od aprila a deti si to fest uzivaju a pocitam ze skoncia v oktobri najskor. Nepytal som sa radsej na cenu, ale odhad 0.75-1M.

Cize za mna - chcem to vyuzit 5-6 mesiacov v roku - 0.75-1M, chcem to vyuzit 4 mesiace v roku - 70k + naklady na ohrev toho co utecie okolo folie.

Zena vravieva - teraz to nejak uzijeme a za  par rokov to spravime poriadne a zahrabeme to do zeme. Osobne si myslim, ze k tomu uz ale nikdy nedojde. To sa za ten milion pojdem radsej 10x valat na maledivy.


   
Kubrt_CZ reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

@dusanmsk ja mam taky ten mountfield shit, ale koukal sem i na jine tenkrat.

jinak bazen nad registrem mam, ale to nas mini-bazenek je neco jineho ;-). a registr je cca 2.5m v zemi, mozna hloubs a bazen je zapusteny nevim pul metru, necely metr max.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

Zeravik rikal, ze neni treba zadna specialni trubka. A kdyz vidim jak se chovame k trubce co vede vodu pod tlakem a co je na cerpadlo, tak nerozumim proc by TC melo mit tak extra zachazeni. Pokud bych citoval Zeravika, byla by pulka Evropy bez vody. 

Jezirko jsem kopal nad trubkama, v nekterych mistech jsem radove 3-5cm nad trubkou s betonem. Cil byl jit co nejhloubeji.

Jestli je to blbost sdelim za par let 😀


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

ahoj, díky za názory. registr v tom místě bohužel nepřeložím, bo zrovna není kam, je to skoro uprostřed, takže není moc kam uhnout.

ono to nakonec dopadne asi tak, že uděláme samonosný bazén (mountfield nebo něco jiného, uvidíme) srovnáme pod kopcem zem, bazén samotný bez betonu a dalších věcí kolem by vadit nemusel, má to tak třeba i L, na to to odvahu asi najdu a mezi bazénem a kopcem uděláme nějakou hezkou "terasu" ze dřeva nebo dřevoplastu, to je asi takovýá zlatá střední cesta; jestli to vydrží 10 let, tak je pravda, že pak už možná bazén ani potřeba nebude ...

hele nemáme tu někoho, kdo by se bavil tím, že dělá venkovní návrhy, docela by se mi líbilo návrh pergoly s letní kuchyní a k tomu ten bazén - prostě vizualizace.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Uplne rovnako to ma kolega. Staval to vo svahu, tak tam vybagroval rovinu o kus vacsiu ako bazen, vystuzil svahovkami na ktorch si potom spravil sedenie a bazen dal plechac mtf zaskrabnuty 30 cm do zeme.

Dnes by som ale asi vybral nieco ine ako plechac od mtf, neviem vsak ci na trhu nieco existuje. Ten mountfield je ohlodana sracka na kost, hrozne zle sa to montuje, ja mam V7 takze bocne podpery, tie plechy pod nimi spravili kokoti bez presahu, takze pod ne zapadaval piesok a robili sa tam potom prepadliny, no proste ukrutna sracka. Ale ked to uz clovek zmontuje, tak to drzi. Ak budes davat elipsu tak nezabudni ze musis vyhrabat o kus sirsiu rovinu kvoli tym bocnym vystuham a urcite to zapusti aspon 20 do zeme.

 


   
ReplyQuote
Mira
 Mira
(@mira)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 263
 

@msk - mám stejný názor jako ty, tedy že mtf je takové papírové řešení, hlavně ať je to levně vyrobený a rozumně draho prodaný; hledal jsem a našel jsem jeden typ bazénu, co to má robustnější, ale je to tuším 5 nebo 6 úhelník ale nedaří se mi k tomu dohledat žádná firma, cena, popis, nic, jen starý reklamní článek; zkusím ho pohledat a dát sem; chvi "ovál" takže typově V6 / V7, přesně jak píšeš ty; bojím se ale že an skládání mtf nebudu mít nervy, nemám řád šizený věci a takové ty skládačky, kde potřebuješ nervy ze železa.

Uvidíme, směr už mám, pokud neseženu nic lepšího, tak asi ten MTF; ještě mě napadlo oslovit lidi co vyří retenční nádrže a nějak to vyztužit .... ale to by byla asi raketa


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

On ten mountfield siel poskladat, ale napriklad podkladove plechy na tie bocne patky u V7 musel vyrobit ultracuracky imbecil. Hovorim o tychto plechoch. Nemohli byt z vonka toho bazenu, nie. Su z vnutra toho bazenu, takze ich musis zasypat pieskom. No a nie, nemohli ich spravit o 3 cm dlhsie, ze by sa prekryvali, kokoti. Spravili ich tak dlhe, aby sa dotykaly. Takze ked to budes zasypavat pieskom, bude ten piesok padat pod tie plechy a neustale a nekonecne ti robit prepadliny v piesku. Nehovoriac o tom, ze tie plechy budu cestovat par milimetrov sem, tam ... Prelepenie paskou nie je riesenie, pretoze ked sa paska pretrhne za pol roka, ked bude bazen plny vody, budes mat pod foliou v piesku dieru a v horsom pripade sa folia na tych ostrych hranach pretrhne. No, kuriev a curakov pri montazi tohoto bazenu u nas padlo az az. Nakoniec som z boku pod tie plechy do dier nastrkal piesok a natlacil ho tam palickou, aby dalsi nemal kam padat.

Uzijes si ...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Jo, a jednoznacne aj napriek hlasnemu nedoporuceniu zo strany mtf davat pod to koberec - daj pod to koberec. Prekryje tie tenke plechy co idu napriec bazenom. Neverim, ze ta geotextilia a folia vyhladia ten 3mm schod, co spravia - a po tom nechces cely zivot chodit.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1896
 

Pred 11 rokmi sme s kamaratom stavali jeden Mtf bazen tusim V6 ta osmicka.
Dodnes funguje , vymenil jednu foliu.
Co neprezilo bol taky akoze solar s ciernej dutinkovej dosky ako lexan.
Co by som spravil inak:
Na spodok sme dali 2cm XPS, sice sa preslape ale je to prijemnejsie pri chodzi.
Nelepili sme ho, len natesno naukladali a zarezali obluky. Teraz by som ho dal tiez ale nalepil na par bodoch na pur penu.
Ten koberec co pise Dusan je dobry napad, ten piesok uteka stale.
Hadice urcite nie mtf ale normalne hdpe, zavity pasuju na trisku aj skimer.

image

   
ReplyQuote
Page 4 / 5
Share: