X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Bazen

67 Posts
15 Users
6 Likes
7,892 Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Podme povymienat rady a nazory na bazen. Ja mam momentalne vykopanych 7.3x3.7 (+30 cm naviac) na mountfield azuro v7, spodok zrovnany nahrubo nejakou drtou a zazehlene zehlickou. Cakam nez prestane prsat, dosypem to lomovym prachom, znovu zazehlim, na to pojde stary koberec a konecne zacnem stavat teleso bazenu. Rohy namiesto sypania pieskom (kde hrozi ze sa pri silnych dazdoch vyplavi) budem riesit polystyrenovymi prefabrikatmi (tzv. kutove vyplne).

Kto ste stavali nieco podobne, pochvalte sa alebo prispejte radami na co si davat pozor a ako si pracu zjednodusit.


   
L reacted
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

Mam taky vykopano, akorat teda na dno nebudu davat sterko-drt, ale dal sem si tu praci (pakarnu) a pomoci laseru sem postupne rycem presne zarovnal +/- 1cm. To uz jen zasypu cca 2cm piskem, dam tu jejich geotextilii a na to bazen.

Kolem bazena budu mit nejprve nopku a pak dam polysytern. Mel to tak predchozi majitel a i po 5ti letech je to teleso porad jako nove.

Ten web s tema prefabrikatama, to je jako funkcni? Fotogalierie bez fotek, video bez videa ;-). Osobne sem to chtel resit normalnima EPS narezanyma na mensi kusy, aby slo udelat zatoceni.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Njn, ty mas 1 kruh, ja mam 2 nadvazujuce. Skusal som to vykruzit hrablami lopatou a vodovahou, ale 2 pokusy skoncili tak ze som mal medzi kruhmi 5cm schod. Tak som sa na to vysral a nechal to cele dosypat a zrovnat nahrubo drtou (aby sa vyrovnali tie najvacsie nerovnosti) s tym, ze finalne to dorovnam pieskom. Bagrista mi ale doporucil namiesto piesku, ktory by pripadna zatecena voda (cachtanie v bazene, silny bocny dazd) mohla vyplavit doporucil lomovy kamen. No a to bolo pred 3 tyzdnami, najprv nemali cas, teraz furt chcije...


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

Ja to vubec vodovahou nedelal, s tim nemam dobre zkusenosti uz z dob podlahoveho polystyrenu. Nekde sem zacal a na konci sem byl 10cm jinak ;-).

Delal sem to laserem a bodoval sem to po cca 5-10cm. Byla to pakarna, ale dalo se to pak srovnat.

Je ale fakt, ze u toho vetsiho bazenu je uz asi lepsi to jeste srovnat tim sterkem. To mne bude cekat asi za par let, ted bude snad chvili stacit tenhle malej 😉


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

Tak ja vam prispejem par foto zo stavby bazenu pre kamarata.
Je to Mounfield klasicka 8 ka, je to 9 rokov.

Inak nehrajte sa na milimetre, mne sa to podarilo zabetonovat cca na +- 5mm a to je zle.
Ked chces vycerpat vodu tak ju treba nahanat po celom dne, dal by som uz spad 1-2cm to si nikto nevsimne.

Prepojenie skimer,triska, cerpadlo je spravene s HDPE40mm, Pripojenie "solaru" je s PPR.

baz12
baz13
baz5
baz14
baz1
baz2
baz8
baz11
baz9
baz3
baz4
baz7
baz10
baz6

   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Zdar,

máme 3,5x7m, výrobce Borovnička, čerpadlo v šachtě, filtrace+solnička v TM (2x chránička 110 pod deskou). Základy: výkop, geotextilie, hrubej štěrk 20cm, beton 20cm + 2xkari, XPS 30mm, do toho prefabrikát bazénu (má izolované boky z výroby). Povrch prkna dřevo bangkirai (betonový základ+přetaženo lepidlem, vyspádováno s odvodem vody, nosné krokve bangkirai, přivrtáno hmoždinkama do betonu nebo chemie+nerez závitovka), paluba je v úrovni trávníku (pod prknem nosný betonový obrubník, z boku plastový). Zastřešení alukov. Postřehy:

  1. bazén super, zastřešení nezbytnost
  2. hladina 1.6m ... spokojenost (mělčinu mi vymluvili a jsem rád - děti plavou nebo kruh)
  3. barva světle šedá - super, dnes bych zvážil i tmavě šedou
  4. bez ohřevu, dnes voda 26°C ... nepotřebujeme (já se koupu celoročně min. 2x denně, manželka jen když je venku nad 30°C)
  5. hranatý obrys, jen schody s boční lavicí ... spokojenost (chtěli jsme schodiště na celou šířku, to nám vymluvili a jsme rádi)
  6. robotický vysavač ... IMHO nezbytnost
  7. šachtu raději větší (mám 100x80cm)
  8. automatika na Cl2 i kyselinu + elektrody pH, ORP ... spokojenost
  9. potrubí k tryskám i skimmer jsou zabetonovaný ... to bych se dnes pokusil nějak obšalovat a jen zasypat pískem apod. ale nevím
  10. doporučuju navrhovat tak, aby se nemuselo zazimovávat (při drtivým mrazu v intervalech krátké spuštění čerpadla)
  11. drenáž základů prej na jílu nezbytná ... mám kopanou "studnu" hl. 3,5m (tam svádím vše pod úrovní kanalizace)
  12. snad dodělám:
    1. detekci průtoku filtrací (hračky ve skimmeru = čerpadlo jede na sucho)
    2. dopouštění vody, hladiny, měření teploty tlak v potrubí
    3. integraci do loxone (to je vzhledem k mojí rychlosti spíš joke:-D)
1
2
3
4
6
5

 

This post was modified 4 years ago by Stingray

   
MartinB and L reacted
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

pěkné ! naprostá špica je ta fotka jak nesou borci bazén do jámy ... škoda že to není na videu ale asi kvůli BZP by to neprošlo :-

jinak souhlas hlavně add.  1 zastření ... ušetří teplo ochrání před padáním "bordelu" přes noc , a hlavně aby tam nepadly děti . Určitě bych se nespoléhal na "ochranu" 60 cm vykukuje nad zem . Ty malí ( od chvíle kdy začnou lézt )  jsou neskutečně  podnikaví a seženou si cokoli aby tam hópli. Pokud ohřev tak spíše TČ ale záleží na tom kolik je cílová cena za tu srandu . Při obsahu kolem 30 m3 si neumím představit méně jak 350 tyček


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

@dalibor co sem ted zjistoval, tak albixon, slanej, zastreseni, ohrev, protiproud 3.5 x 6m (nebo tak nejak) cca 450-500k.

 

To mi prislo dost na to, ze vlastne ani nevim, jestli a jak budem bazen pouzivat. Proto sme nakonec sli uplne opacnou cestou bazarovyho bazenu, ktery kdyztak za sezonu vyhodime a udelame jiny, ale zaroven ho muzem mit par let nez deti vyrostou, nebo nez zacnem stavet jinej dum 😉


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

JJ, ako som prechadzal tie Stingrayove body, tak som v hlave pripocitaval stotisice. Na to seriem. Na bazar som nemal odvahu a ani som to moc neskumal. Za nove teleso, foliu, solarnu plachtu, filtraciu, vysavac a vrtulu sme dali 54k, vykop jednotky tisic (neviem presne, vyhrabali nam to vramci inej vacsej zakazky). Este to  bude chciet trubky, hadice, polystyren, zapojit, zahrabat a spravit okolie aby sme si do toho nenosili travu na nohach.

smotek7 - nechcelo to medzi plech a polystyren este nopovku?


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

@dusanmsk Mne se prave nechtelo davat ani tech 54k Mountfieldu za neco, co v Lednu/Unoru stoji 25k. Jsou to strasni zmrdi co se tyka cenotvorby ;-).

 

Ta nopka by tam byt mela imho, predchozi majitel toho meho bazenu ji tam mel.

Ja se starsiho bazenu moc nebal. Folii sem koupil novou (ackoli za 4000kc misto 2000kc v zime), cerpadlo+filtrace nejak snad pojedou, kdyz ne, opet udelam v zime upgrade. A ten zeleznej kruh a par tycek, tam se snad nema co pokazit.

Ten solarni ohrev mam stejny co Smotek na fotkach, ten uvidim v jakem bude stavu.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1897
 

@dusanmsk preco by ste tam tu nopovku davali? Nedali sme a je to v pohode aj po 9 rokoch.
Este som zabudol, ak date na spodok XPS tak nalepit na Pur penu.

Ten solar je nanic, tento na foto to ma uz zasebou.
Je to nieco ako komorkovy lexan. Staci aby tam v zime zostalo trosku vody a tie prepasky potrha, potom ho tlak nafukne ako balon.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

@L - my sme to kupovali prave v zimnej akcii, za 25k to s vrtulou nebude ani nahodou. Kazdopadne v porovnani s 500k to boli akceptovatelne prachy ktore sme do toho boli ochotni dat. Od solaru nas dost okolie odhovaralo, a ked sa pozriem z okna, tak si myslim ze dat tych 12k za vrtulu nebude vyhodena investicia.

@smotek7 - neviem, niekde som cital ze sa ma dat nopka aby sa pripadna vlhkost odvetrala. Na druhu stranu by ten plech mal vlhkost zniest, ked je to stena bazenu, kde sa da voda ocakavat 😀


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3066
 

@dusanmsk ajo, to si vlastne psal,ze tam mas i TC. Tak pak je cena asi ok.

Jinak, mam tenhle plugin (hlidacshopu.cz) a treba takhle je vyvoj ceny te V7:

chrome 2020 06 08 16 43 52

Je nechutny, co s tim delaj. Jde vite, ze schvalne od 24.12 do 28.12 daji cenu 49000, aby pak zbytek roku mohli rikat, ze to za tuhle cenu prodavaji. A zaroven, ze v lednu/unoru to prodavaji za 16k a ted za 28k a pritom posilaji porad newslettery, ze maji ruzne extra slevy kvuli vyroci 😉

Tu vyhodnost investice u vrtule myslis proc? Jakoze bude moc horko, nebo ze je ted furt jeste hnusne?


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

No bohužel regulérní bazén to je mega ranec, nejdriv se mi do toho nechtelo, ale manželka už od dětství bazén doma měli, takže to postavila jako hotovou věc, dneska toho vůbec nelituju. Cena je bohužel brutální, ovšem není problém ji zdvojnásobit (nerez, velikost, bezchlorova úprava). U nas radove stavba 100k, bazen 100k, zastreseni 150k, filtrace 50k a na zavěr ty okolní povrchy a zahradni upravy to radsi ani nepocitam.

Na druhou stranu, naši maj uplne obyčejnej "igelitovej" bazen z MTF s tim nafukovacim rantlem v cene mozna 10tis se vším a hlavní účel (zchladit se) plní stejně dobře jako pool za miliony. Cokoliv je nad to, lze považovat za zbytečnej overkill.

Z pohledu uživatele má IMHO nejvyšší hodnotu zastřešení, kvůli dětem bez diskuze zamykatelný. Minulej tejden tam (pod dohledem) zahučel zlobivej sousedův tříleťák, vyndali jsme ho za cca 7s, ale měl dost, jeho máma ta když ti scénu viděla tak to dlouho rozdejchávala. Sousedka byla na semináři záchranářů, kde mluvili o tom že začíná sezóna utopenejch dětí, prej jak se vám ztratí dítě, hned jako první běžet k bazénu, teprv potom hledat. Není to sranda, existujou alarmy, my to máme zamčený pořád. Bacha na to.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

@L - ano, s tymi trapnymi zlavami mountfieldu som bol oboznameny, preto sme to kupovali v dobe ked boli ceny dole. Na fakture je cena "145 tisic kc", mimoriadna zlava TAKEEETO VELKEEE CISLO co si z neho mam akoze sadnut na prdel, vysledna cena 54k. Este je v tej cene aj chemia, schodiky a nejake dalsie picoviny, takze to vysledne nie je az take zle.

Co sa tyka vrtule, pozrel som na ceny solarnych ohrevov, pobavil sa s predajcom (ako ze to moc nevydrzi a za 1-3 roky to clovek moze servisovat/menit), plus predpokladal som, ze zacnem sezonu na zaciatku kvetna a chcem to ohriat co najskor. Vrtula samotna bola 16k a vydrzi snad roky bez zasahu (a ked nie, nahradim to nejakou vyradenou klimou).

S tymi detmi ma @Stingray moc netesis, vravel som si ze 70cm nad zem by mohlo byt ok. Dopici. Pisem si na bastl todolist - alarm na bazenovy perimeter 😀


   
ReplyQuote
Page 1 / 5
Share: