Forum

Forum

Notifications
Clear all

Větrná energie

24 Posts
10 Users
2 Likes
3,451 Views
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 
Posted by: msk

Ona bola zas nejaka hospoda? 😀

 

 

 

V patek v Brne a takova komorni byla. Povetsinou jedna diskuse a klidna... jen obcas nejaka provokace ale pohoda 😂🤣


   
ReplyQuote
(@petrp)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 146

   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@petrp Taky mě to láká. Bydlím na větrné hůrce, takže by bylo fajn něco z toho vytěžit.

Ale z toho co jsem zatím zjistil mi přijde, že zaprvé většina z nás přeceňuje jak moc nám fouká. Ty elektrárny většinou skoro nic nevyrábí dokud nefouká alespoň 10-15km/h, což když kouknu na mojí Loxone vrtulku, tak se pohybuju spíš většinou mezi 5-9km/h.

Takže fouká sice hodně často, ale ne dost, aby to něco pořádně vyrábělo.

No a druhej problém je, že tyhle vrtulové (horizontální) elektrárny dělají opravdu velký hluk.

Nadějně vypadají vertikální turbíny, které jsou o dost tišší. Problém je, že pokud se nepletu, tak mají nižší účinnost než vrtulové, takže hádám, že to u nich bude ještě horší se ziskem při nízké rychlosti větru.

Budu rád, pokud někdo můj pesimismus vyvrátí, ale bojím se, že energie z větru v domácích podmínkách hned tak smysl dávat nebude 🙁


   
ReplyQuote
(@kimot)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 80
 

Tak zkušenosti nejsou valné, aspoň podle komentářů v diskuzi.

A takový prcek a jak to má daleko od baráku a přesto ho znervózňovalo to hučení....

 

https://www.youtube.com/watch?v=eKsSNTfNjto


   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@kimot video Ampéráka jsem už viděl, to je dost tragická zkušenost, ale zase to musí člověk brát tak, že to je brak za pár korun z AliExpresu.

Mě by zajímalo něco seriózně kvalitního za rozumnou cenu. Řekněme něco s výkonem 500-1000W při větru do 10km/h s cenou řešení do 50k a aby to nebylo hlučné. 

Dům má klidovou spotřebu 300-500W, tak aby to z většiny pokryl vítr pokud bude foukat. Ideálně aby to vyrobilo ročně alespoň kolem 1MWh a nejlépe v době kdy nesvítí slunce.

Bohužel se bojím, že takové řešení na trhu není...

Chtěl bych to třeba nejlépe vyzkoušet v malém provedení na zahradním domku. Tam by mi stačilo 50-100W, možná i méně. Jen na provoz LED světla a meteostanice z baterky. Ale pořád je jedním z hlavních požadavků nízký hluk, abych si neudělal ze sousedů nepřátele:-)

Takže vrtule je určitě ze hry a jde o to, jestli nějaká ta vertikální turbína by vyhověla...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Na roznych forach kde som sa z casu na cas vynori niekto, kto chce realizovat veternu elektraren a vzdy je schladeny s tym, ze je to uplne nepouzitelne na urovni nizsich desiatok az stoviek W maximalne pri uz relativne velkej a drahej vrtuli/turbine. Na chatu k nabijaniu alarmu a routeru v zime asi ok, cokolvek ostatne prebije JEDEN fv panel.


   
ReplyQuote
c64
 c64
(@c64)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 41

   
ReplyQuote
(@johny_mnemonic)
Trusted Member
Joined: 2 years ago
Posts: 58
 

@dusanmsk co se týče jednoho FV panelu versus malá vrtule, tak máš asi pravdu.

Důvod proč je ale vítr i přesto tak lákavý je ten, že fouká právě i v době, kdy nesvítí slunce na FV panely.

Nicméně můj průzkum skončil negativním výsledkem.

Vrtuli nechci, protože to chci na barák do zástavby, takže jsem koukal čistě po vertikálních, které jsou tiché a nevadí jim turbulentní vítr v zástavbě. Jsem na kopci, kde relativně dost a často fouká, tak mi to přišlo jako zajímavé doplnění FVE, kterou už mám.

Bohužel jsem zjistil, že u větru roste energie se třetí mocninou jeho rychlosti a drtivá většina elektráren začíná něco málo vyrábět až kolem 3-4 m/s a pořádně to vyrábí až v rozmezí 8-13m/s.

Já tu mám vítr sice často a dlouho, ale průměrná rychlost je 7-9km/h. To je sice dost, aby si člověk přišel jako na větrné hůrce, ale je to něco málo přes 2 m/s. To by tu turbínu sice roztočilo, ale třeba 1kW turbína když už vůbec něco dokáže vyrábět kolem 2 m/s (většina to ani nedokáže), tak to budou hodnoty typu 50-100W... A 1kW turbína už bude něco s rozměry třeba i 2x2 metry, nic malého a tedy ani nic levného.

Zkrátka pokud člověk nemá průměrně alespoň 5-8 m/s vítr, tak to nedává smysl nikde jinde než u kompletního ostrova bez elektrické přípojky, kde člověk nekouká na ekonomickou stránku věci, ale řeší každou věc, která mu pomůže zajistit soběstačnost.


   
Pavel and msk reacted
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1500
 

Krásně jsi to shrnul, taková situace je na většině míst ČR, člověk si myslí jak to fouká, ale skutečnost je jiná.


   
ReplyQuote
Page 2 / 2
Share: