Forum

Forum

Notifications
Clear all

Větrná energie

24 Posts
10 Users
2 Likes
3,508 Views
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
Topic starter  

Už nějakou dobu mě napadá myšlenka na domácí větrnou elektrárnu. U nás celkem často fouká a tak nejsem jediný koho to napadá když k nám jezdí dělat. Když jsem dneska otevřel internet tak jsem zjistil že to zase asi až tak nesmyslný nápada není. Z toho plynou dvě moje otázky.

1. Má s tím někdo z diskutujících nějaké zkušenosti.

2. Začal bych koupí nějakého čidla které bych pro začátek namontoval někde na střechu a nechal ho chvíli točit abych zjistil jak na tom teda doopravdy jsme. Máte doma někdo nějaké čidlo (drát/bezdrát)? Koukal jsem že se bezdrátové čidlo dá pořídit okolo 2500kč a přenáší to údaje přímo do apky v telefonu kde mi to pak zobrazí i historii atd. Samozřejmě předpokládám připojení wifi. Nebo se dá sehnat i něco ofline-ového?


   
Quote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Na to by melo stacit cidlo vetru od Loxone ne?

 

Jinak take jsem si rikal, ze u nas dost fouka a ze by to mozna stalo za to. Ale zatim jsem vubec nezjistoval cenu za takovou srandu.


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
Topic starter  

Trochu se vymykám diskuznímu průměru a nebudu mít loxone 🙂 zhodnotil jsem to jako zbytnou investici pro člověka který je jen průměrný uživatel počítače. Takže hledám nějakou jinou alternativu.

 

Jinak koukal jsem na internet a cenovky jsou od 29.000 což není zase tak hrozné. 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

30k za co? Za 100W? Podla mna su vsetky tieto zelene kraviny slepa cesta. Ked budu baterky s ~100% ucinnostou prosim, to si dam na strechu 10 kW panelov a mozem z toho zit 5-6 neslnecnych dni. Inak su to absolutne vyhodene prachy.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3062
 

Nepotrebujes 100%, kdyz nebudes resit uplnou samostatnoust.

Porad mi prijde lepsi snazit se pomoci FVE pokryt nejakou standarizovanou spotrebu( i kdyby treba jen 80%) a zbytek dokupovat, nez to cele predimenzovavat a byt samostatny.

 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

To moze robit 5 ludi. Ked to bude robit milion, vlada zavedie ten rezervovany prikon, okolo ktoreho bol posledny rok taky humbuk a financne sa to absolutne neoplati. Bud 100%, alebo sa na to vysrat, dokym to nebude technologicky/financne dosiahnutelne.


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
Topic starter  

No takže větrná energie tady asi moc fanoušků nemá. FVE budu mít ale toto mi přišlo jako zajímavá možnost skrze počasí u nás.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Kamarád se zabývá vývojem turbíny podobné Savoniové. Je to "válec s lopatkami naležato" až budu mít hotový zahradní domek nejspíš se stanu testérem. Aktuálně má hotovou turbínu a čeká na objednaný generátor, tak snad budou co nevidět první výsledky...


   
ReplyQuote
radek
(@radek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 895
 

Osobne bych taky cekal ze investice do toho vlozene budou vzdycky vetsi nez pripadne uspory. Musis zainvestovat do vetrniku, musis mit neiaky prepinac, ktery ti bude resit odkud energii brat a posledni vec je samozrejme otazka, kolik z toho dealne dostanes vykonu. Pokud si na zahrade nepostavis 20m stozar, myslim ze to bude stacit tak na 1 zarovku...


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

mi se ta myslenka taky libila jednu dobu. Pokud Loxone a vsechny systemy jedou na nizke stejnosmerne napeti, tak by to mohlo stacit na napajeni a kdyz by nefoukalo, tak nejaka baterie, co by chvili vydrzela. Zatim teoretizuju, ale libilo se mi to. I kdyby to melo 100-150W, tak to jsou nejake tisice rocne 🙂 (nebo na akvarko treba)

zatim nikdo nezkousel vice rozvinout?


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 

V patek se v hospode resila FVE. 

Nezminil se tam vitr. 

Nezkousel to nekdo? Nema to vetsi smysl? Ja jsem jak na vetrne hurce, protahuje tady hodne, tak by to melo vetsi smysl nez slunce. Za predpokladu, ze by to dobijelo baterie na preklenuti bezvetri, na Loxone, nejaka cerpadla a nebo rekuperaci by to treba stacilo.

https://www.aliexpress.com/item/32816726777.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3b55abbb4fZa4J&algo_pvid=1030a8dd-03f3-4141-b080-ad45b23c1c7d&algo_expid=1030a8dd-03f3-4141-b080-ad45b23c1c7d-7&btsid=d84d92a8-cba4-460e-96ce-12fba283bb0a&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_6,searchweb201603_53


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Toto vedle baráku opravdu nechceš. Dvě noci jsme spali na výzkumné stanici v Kyrgyzstánu a měli tam něco takého. O spánku se tedy moc mluvit nedalo, protože ta vrtule dělal příšernej kravál, kterej se s nárazy větru zvyšoval. Přirovnal bych to k trochu hlouběji znějící zubařský vrtačce.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1503
 

Koukám na fotky a je to skoro to samý:

P1020584

   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ona bola zas nejaka hospoda? 😀

 

 

 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1196
 
Posted by: Pavel

Koukám na fotky a je to skoro to samý:

P1020584

no tak to je zasadni... bydlet blize u dalnice, asi by to nebylo treba resit, ale tady uz dalnice slyset nejde (nebo jen obcas podle vlhkosti a vetru). Ach jo, a ja myslel jak by to bylo super 


   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: