X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Alarm

198 Posts
28 Users
5 Likes
35.3 K Views
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Jednoducha otazka - aky alarm k Loxone? Paradox? Jeblotron? Satel? Nieco ine?

2-3 roky dozadu bol paradox jasna volba. Potom som zachytil, ze Jeblotron uz ma tiez nejaky seriovy modul a ze komunikacia s loxone je prekopnuta. Potom som zachytil nieco, ze paradox uz nie je co byval a ze v poslednej dobe je to nejak uplne zle. A potom som zas zachytil, ze jablotron ide uzivatelsky do hajzlu lebo od pohltenia sv agency tlacia vsetko do cloudu a ten alarm nejde rozumne na dialku ovladat pokial od nich clovek nema zaplateny pult.

No a teraz aby sa v tom prasa vyznalo. Vyjadrite sa kto co mate nasadene a ako ste spokojni. Diky.


   
Quote
(@skindr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 124
 

Zdárec,

Jablotron si nechává zaplatit za vzdálené připojení, přes Loxone pomocí RS 485 cca 4000 bys to obešel.

Paradox od tohoto roku to samé. Nechávají si zaplatit za vzdálené připojení, přes Loxone pomocí 232 cca 4000 to obejdeš.

Zatím neplacený vzdálený přístup má Ksenia, pro změnu jejich KNX komunikátor výjde na cca 17 000 Kč.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Jenže ty placené vzdálené přístupy jsou pro ty co nemají loxone nebo inels atd... 

Já mám paradox a to i aplikaci a nic neplatím. 

Spojení s Loxone přes RS232.

Je docela logické že vstup do alarmu třetích stran je pomocí lokálních portů. Přes TCP ani nikdy nebude. A pro naše účely naprosto zbytečné.

Paradox se nastavuje pomocí buď z klávesnice, nebo pohodlněji přes sw BabyWare. Pokud si dokoupíš IP modul, můžeš vše nastavovat i vzdáleně, samozřejmě bez placení. Paradox je opravdu mohutný nástroj. Pro někoho ale možná zbytečně drahý ale léty prověřený.  


   
ReplyQuote
(@skindr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 124
 

Vše byla pravda jen do cca února letošního roku. Nové IP moduly jsou nastavené natvrdo přes cloud, downgrade firmwaru nejde. Takže po zaplacení 240 Kč za rok či 580 Kč za 3 roky se povolí všechny obvyklé funkce.


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Já mam jablotron a jsem spokojeny. Propojený s loxonem (bud to jde skrze 485 za 7K dokromady na modulech, nebo skrze zablotroni modul a digitalni vstupy na Lox - za me lepsi a levnejsi, delame to tak vsude.)


   
ReplyQuote
(@vaclav)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 8
 

Mohu se zeptat, jaký přesně je to ten Jablotroní modul? Resp. jak se to pak k Loxone připojí? 


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

@skindr - jak přistupueš k systému z lokální sítě? Přece si zadáš lokální IP adresu, přes kterou pak přistupuješ ne? Pokud pak používáš VPN připojení, což asi snad každý takto činí, tak zase přistupuješ přes lokální IP adresu a jejich cloud přece vůbec nepotřebuješ ne? nebo je to jinak?

Mě třeba štve to, že jsem si od nich koupil PIR čidlo s IP kamerou, ke které se dá dostat pouze pokud povolíš přístup z té jejich přiblblé app. - a to snad jen na 20 min. Myslel jsem že se bude jednat o "klasickou" ip kameru s PIR - ale spletl jsem se. Zatím jsem nepřišel na to, jak to obejít.


   
ReplyQuote
 dmnc
(@dmnc)
Active Member
Joined: 7 years ago
Posts: 7
 

Já mam zkušenost s Jablotron řadou JA-100.

  • fyzické propojení (RS485) s dalšími systémy umožňuje modul JA-121T
  • reléové propojení se realizuje pomocí celé řady PG výstupních modulů
  • v začátku jako promo jsem využil PCO, ale není to žádná podmínka vzd. přístupu z cloudu (jak @msk zmiňuje)
  • podmínka pro Cloud je mít jejich SIM kartu, což tou dobou, co jsem to řešil stálo 96 Kč/m. Sice lze provozovat datovou SIM levněji, ale nejsou to hrozné peníze a benefit to je. Službu možná nazývají bezpečnostním centrem, ale bouchači PCO už k poplachu nejezdí.
  • API k MyJablotron (onen Cloud) jsem nenašel.
  • systém lze ovládat i aplikací J-Link, což je spíše administrátorský nástroj (přidávání uživatelů a práv, přepínání do servisního režimu, apod)
  • stále by mělo jít ovládat systém pomocí příkazů v SMS (jako např. řada OASIS)

 

Pro toho, kdo uvažuje o JA-100, vyhnul bych se bezdrátové verzi. Není to úplně zlé, možná tam není aktuální firmware (pokud jsou např. magnety aktualizovatelné), ale je to pomalé. Pravděpodobně si očuchává jeden komponent za druhým, takže např. narušení vstupní zóny je občas okamžité, jindy stačíte odarmovat dřív, než o vás systém ví. Dívám se do logu a včera se náhodou stalo i to, že uživatel odarmuje a čidla to ještě neví, pak vstoupí do sekce bez zpoždění a vyvolá poplach:

20:25	Odjištěno uživatelem xxx - Sekce 4 - PIR obyvak
20:25 Zrušení poplachu uživatelem xxx - Sekce 4 - PIR obyvak
20:24 Poplach okamžitý (zklidnění) - PIR obývací hala - Sekce 4 - PIR obyvak
20:24 Poplach v okamžité smyčce - PIR obývací hala - Sekce 4 - PIR obyvak
20:22 Odjištěno periferií Ústředna - Sekce CELÝ OBJEKT
20:22 Odjištěno uživatelem xxx - Sekce 2 - magnety okna/dvere

   
ReplyQuote
(@skindr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 124
 
Posted by: koldavideo

@skindr - jak přistupueš k systému z lokální sítě? Přece si zadáš lokální IP adresu, přes kterou pak přistupuješ ne? Pokud pak používáš VPN připojení, což asi snad každý takto činí, tak zase přistupuješ přes lokální IP adresu a jejich cloud přece vůbec nepotřebuješ ne? nebo je to jinak?

To je to, co už nejde. Proto si dej pozor a nepokoušej si aktualizovat IP150 vyšší než 4.0.4 .

Odkaz na PDF - https://eshop.eurosat.cz/front/product/downloadNew?stId=11570

Na tu kameru jsem se díval a je to jak říkáš. Opět jen pro jejich systém.
Pro mě klesly na úroveň Jablotronu a přestal jsem je nabízet.
Doma používám starou IP100, ale nevydrží napořád. Do domu zvažuji jaký systém.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

No super. Tak polozim jednoduchu otazku - aky alarm? 😀 😀 😀


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

jablotron 🙂 maji nejlepsi aplikaci, perfektni podporu


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1505
 

Taky budu mít Jablotron, zatím jsem tedy z kapacitních důvodů neměl čas řešit jak ho propojit s Loxone, jen jsem si zjistil že to jde.

Dáda mohl bys prosím popsat víc možnosti propojení RS485 vs. modul+digitální vstupy? Díky.


   
ReplyQuote
Aleq
 Aleq
(@aleq)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 443
 

Až budete implementovat cílené vyčítání stavů z Jablotronu pomocí PRFSTATE (a nebudete čekat jen na automatickou notifikaci se zpoždením 8s), narazíte asi jako já na problém, že na PRFSTATE odpovídá alarm dvojnásobně dlouhým hexadecimálním řetězcem (32 znaků), který už Loxone a jeho \h nezvládne a vždy vrátí 0.

Se stejným přístupem jako autor blogu - "Nesnáším Loxone, miluji Loxone" jsem tak dlouho zkoušel, až jsem to implementoval bez \h. Připadal jsem si sice jako na škole v předmětu Vyčíslitelnost při vyjadřování složitějších (pro ty, co se neorientují, je to úplný programovací jazyk s příkazy ořezanými na naprosté minimum). Takovej McGyver. Jde všecko, ale nemáte skoro nic. Jak na to tedy? Můžu parsovat vybrané znaky jako 1-4 bytové čísla a použít prvek matematického výrazu, abych se dobral k původnímu číslu. Podporovaných funkcí je ale jen pár. Nejsou k dispozici podmínky, logické výrazy natož ternární operátor "?". Ani modulo. Jak tedy větvit kód (kvůli dekódování HEXA z ASCII, kde '0'=48, '1'=49, ... '9'=58 a pak 'A'=65, 'B'=66, ... 'F'=70)? Ternární operátor nahradím součtem součinů s 0 / 1. Na určení 0/1 by se dal použít... ha! Logaritmus! A hele, na uživatelských stránkách někdo objevil nedokumentovanou funkci INT() vracející celou složku reálného čísla! Hotovo. Výsledný vzorec vypadá strašlivě. Ale funguje 🙂

Na schématu jsou jsou řešení dvě. Na vstupu je 16b číslo tvořené dvěma ASCII HEX. Spodní dvě větve si dělají mezivýpočty - rozpad na horní a dolní byte a k tomu příznaky zda jde o 0-9 (nutno odečíst 48) a nebo A-F (nutno odečíst 55). Poslední prvek napravo pak pouze podle (vynásobením) příznaků na AI2 a AI4 odečte 48 nebo 55, horní byte vynásobí 16 a sečte.

A horní větev je to, co mě vlastně tak pobavilo. All-in-1. Peklo. Ale kdo někdy něco takového dělal, pochopí. Ten pocit, když překonáte takové překážky a navenek to vypadá elegantně (jen 1 prvek ve schématu). Co na tom, že uvnitř je něco, co nepřečte ani učitel algebry

Loxone workarounds

Celý, v ještě větším detailu (vč. vysvětlení) jsem to popsal tady

http://www.loxwiki.eu/display/LOXEN/Convert+hexadecimal+string+to+a+number

 

Loxone zdar,

A.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
Topic starter  

Budem sa tvarit, ze som tento prispevok necital :D. A za domacu ulohu si dam nastudovat node-red 😀


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 
Posted by: skindr
Posted by: koldavideo

@skindr - jak přistupueš k systému z lokální sítě? Přece si zadáš lokální IP adresu, přes kterou pak přistupuješ ne? Pokud pak používáš VPN připojení, což asi snad každý takto činí, tak zase přistupuješ přes lokální IP adresu a jejich cloud přece vůbec nepotřebuješ ne? nebo je to jinak?

To je to, co už nejde. Proto si dej pozor a nepokoušej si aktualizovat IP150 vyšší než 4.0.4 .

Odkaz na PDF - https://eshop.eurosat.cz/front/product/downloadNew?stId=11570

Na tu kameru jsem se díval a je to jak říkáš. Opět jen pro jejich systém.
Pro mě klesly na úroveň Jablotronu a přestal jsem je nabízet.
Doma používám starou IP100, ale nevydrží napořád. Do domu zvažuji jaký systém.

Tak to je fakt mrzuté s tím Paradoxem. Chtěl jsem ho použít na další dvě instalace ale zřejmě to ještě přehodnotím.

Trošku OT. 

@Skindr - pokouším se nastavit automatické zastřežení bazénu na Paradoxu EvoHD. Vytvořil jsem podskupinu 8 - Bazén a v ní mám zatím jen jednu zónu pod číslem 39.  Takže předpokládám že bude stačit nastavit "čas dle klidu" ale nevím co znamená hodnota 000 x 005 min? 

Chtěl bych, aby pokaždé, když zavřu bazénové zastřešení se do 5 minut bazén zastřežil.

Napadá Tě něco? 

Screenshot 2017 05 31 11.09.14

   
ReplyQuote
Page 1 / 14
Share: