X
Forum

Forum

FVE - rezonancia a ...
 
Notifications
Clear all

FVE - rezonancia a hluk striedačov

17 Posts
5 Users
0 Likes
3,416 Views
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
Topic starter  

Ahoj,
po spustení FVE (3x Victron MultiPlus-II 5000) som aj napriek tomu, že boli namontované v rámci garáže (garáž je súčasť domu) zaznamenal hluk (občasné bzučanie a rezonovanie plechu). Problém bol, že som to počul v celom dome aj cez niekoľko stien.

Prešiel som viacero fór kde sa riešil hluk Victronov, ale skôr ventilárotov ako samotného striedača.

Kupil som teda silent-bloky. Najprv "Silentblok 25/30 Typ3 M6", ktoré mi nevyhovovali - až príliš sa deformovali pri váhe jedného stridača 29Kg. Tak som s montážou počkal a kúpil  Silentblok 30/20 Typ3 M6, ktorý bol dimenzovaný na vyššie zaťaženie.

Neveril by som, že to bude mať až tak obrovský efekt. Ale prakticky už nepočujem ani hluk ani rezonancie! Ak by ste to riešili, tak doporučujem.

 

Inak, mal som ešte v zálohe, že by som skúsil odhlučniť samotnú krabicu striedača (riešili to na fóre tu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=7&t=8299#p167565 ) použitím antivibračného materialu STP BLACK SILVER.
Prípadne skontrolovať či náhodou výstup z trafa nie je opretý o predný plech (tiež tip z fóra).

 

Teraz už iba čakám na leto, keď sa zapne ventilátor, či budem musieť riešiť aj to. Naštastie mám tip aj na to. Riešilo sa to na fóre tu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6318&start=200#p148088 s tým, že nakoniec ako ideálny ventilátor vybrali SUNON: EEC0252B1-000U-G99 záver na fóre tu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=4&t=6318&start=340#p166441

IMG 3861
IMG 3909
IMG 3919
IMG 3920
IMG 3923

 


   
Quote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Koukám, že Force jede stále stejné chyby. Za rok ze nikam neposunuli.


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

Díky za tip, řeším úplně stejný problém, nicméně ty stridace by měli mít mezi sebou údajně 30cm odstup, aspoň podle instalační firmy, ale chápu že takhle to vypadá kompaktnejs. Taky doporucovaly pryzovou podložku pod pračky, údajně to pomáhá, ale ty silentbloky budou lepší. 


   
ReplyQuote
dalibor
(@dalibor)
Member
Joined: 5 years ago
Posts: 458
 

@kobra23 a tím myslíš konkrétně co "neposunuli" ? ty vzdálenosti mezi měniči? až se Victron začne přehřívat jako kdejaký Solax tak to může uživatel reklamovat.

Pokud se týče montáže tak na str.10 manuálu k Multiplus   ( případně i graficky Multiplus II ) je uvedeno: 

Výrobek musí být instalován na suchém a dobře odvětrávaném místě, co nejblíže k bateriím. Pro chlazení vyhraďte volný prostor alespoň 10 cm kolem zařízení.

Nevím ale třeba je někde uvedeno že 30 cm mezi měniči. V tom případě kde ? Nikde také není uvedeno, že když jsou tři měniče vedle sebe tak je to součet mezi nimi 10+10 nebo je ? Jiná věc je samozřejmě jaký prostor má kdo prakticky k dispozici. Za mne je důležitější dodržet vzdálenost od překážek ve svislém směru zejména od horní hrany měniče.

To s těmi hlučnými (spíše rezonujícími než hlučnými) větráky u Multiplus II je samozřejmě problém a dát to na ty silenbloky je supper řešení @juraj .

U mne staré Multiplus namontované ve vzdálenosti 6 cm se nepřehřejí ani když zapnu 3f saunová kamna 9kW zkoušel jsem to z baterky takto krmit hodinu a větráky sice jely ale slyšet mimo TM nebyly. Když jdu močit na WC co je sousední zeď a měnič jede na 3 a více kW vnímám lehce vibrace přes zeď z TM to je 15 cm Heluz což ale okamžitě přerazí když pustím větrák na WC a nejdu tam jen močit. Po domě se mi nic nešíří jen když je otevřená TM a přepne se relátko na "ostrov" je slyšet cvaknutí to samozřejmě ano.


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
Topic starter  

@zdenekp ak to budeš riešit tak si všimni, že som do montážnej dosky pridal jednu dieru aby bola stabilnejšia a držala paralelne ku stene - nenaklánala sa v dolnej časi smerom ku stene (prišroboval som cez 4 silentbloky, možno by stačili 3 do "V").

Inak čo sa týka chladenia (neviem či rozporoval @kobra23 práve to), tak si myslím, že možno lepším riešením je mať medzeru medzi stnou a striedačom ako medzi nimi. Všimol som si, že stena bola po odmontovaní teplá a tie moje skoro 3cm pomôžu chladeniu (väčšia plocha ako plocha mädzi striedačmi)


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Vzdálenosti jsem neřešil a neřeším. U měničů stačí 5 cm, u HV mppt regulátorů musí být obvykle 20 cm a ty nikdo z vás nemá. 

Řeším např. 

- špatně zapojené baterie 

- kabely bez dvojité izolace 

- zařízení s největším tepelným výkonem/vyzařováním pod zařízeními, které potřebuji chladit

Ale jelikož si dávají revizi sami sobě, tak to z jejich pohledu bude vždy ok.


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

@juraj mas uz nejak reseny ponizovani vykonu na topny spirale? Pokud ano, tak kam jsi dal to SSR rele na backup nebo na nezalohovanou cast? Nejak mi na to neni nikdo schopnej odpovedet :D. Na nezalohovany casti by to ais fungovalo ok, ale jelikoz jsem uz 3 tejdny v ostrovu, tak by se mi to neseplo ani jednou.

 

Jinak nastavovani toho Victronu to je vyssi divci, spousta nastavovatek, hejbatek a kdyz uz si clovek mysli ze to ma, tak ho Victron necim prekvapi. Ale jinak to funguje skvele, az na ty lehky vibrace, nicmene pri vypnuti site to najede okamzite bez jakyhokoliv vypadku, coz je hrozne super.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

SSR tam, kde potřebuješ spotřebovat to co by byl jinak přetok do sítě. Pokud má  tedy fungovat jako vytěžovač.


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

No a když jsem úplně odpojenej od sítě, tak to taky můžu použít? Jedná se mi o to aby se ten stridac z toho nezblaznil.


   
ReplyQuote
(@smotek7)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1898
 
Posted by: @zdenekp

No a když jsem úplně odpojenej od sítě, tak to taky můžu použít? Jedná se mi o to aby se ten stridac z toho nezblaznil.

Ano, Kobra to tak ma ide v ostrove.


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
Topic starter  
Posted by: @zdenekp

@juraj mas uz nejak reseny ponizovani vykonu na topny spirale? Pokud ano, tak kam jsi dal to SSR rele na backup nebo na nezalohovanou cast?

Tiež idem v ostrove (bez pretokov - žiadosť som podal a čakám) s tým, že v prípade prebitku jednoducho cez loxone pridám záťaž (boiler, podlahovka - "Excess heating"). Zatial to nemám automatizované, počkám či povolia prebitky a tým pádom bude v celku jednoduché detekovať prebitok ktorý následne spotrebujem.


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

Ok super, me jen zarazi ze vlastne ani podpora Victronu mi nebyla schopna dat jasnou odpoved na to jestli muzu dat SSR rele za backup. Odpoved byla, muzete nic by to stridaci nemelo udelat, ale jestli to bude delat to co chcete nevime :D.

Jinak v ostrovu uz jedu 4 tyden a zatim bez problemu. Jen jsem teda nejdriv vypinal hlavni vypinac, nez jsem zjistil ze primo na invertoru muzu nastavit Invertor only a udela to uplne to samy, jako kdyz schodim sit. S tim rozdilem, ze kdyz bude baterka hooodle nizko, tak muzu pres modbus nahodit CEZ sit a jet dal.

Jinak, ackoli jedu v ostrovu, tak jem si napsal programovou sekvenci, ktera dela neco hodne podobneho jako Energeticky manager, az na to ze vim co to dela(coz se o modulu Loxonu rict skutecne neda) a hlavne mi to hazi na vystupu pro spiralu procenta na kolik se ma sepnout i se zapinanim extra topeni. Bastl predtim pak funguje jako rozpoznani mnozstvi prebytku v systemu bez vnejsi site, ale uprimne az to budu moct poslat do site, tak to bude mnohem jendodussi. 

image

No ted uz jen vyresit ponizeni hlavniho jistice a bude. Input current limit totiz uplne nefunguje, kdyz je baterka pod SOC, doufam ze to pujde nejak vyresit. Ale dodavatel zatim tape.

This post was modified 2 years ago by ZdenekP

   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
Topic starter  

@zdenekp Prečo vlasne odpájaš tú sieť (či už ručne alebo cez modbus)? Motivácia je aby si zo sieťe v prípade nabitej baterky bral 0W?

Ja to zatial až tak neriešim a nechávam to tak, že si to trochu zo siete berie (mám nastavené Grid setpoint na 70W).

Po pravde zatial iba študujem ako vôbec victron a ESS vlasne funguje... Čo by som rád vyriešil je, ako pozastaviť nabíjanie keď je baterka idle (rovná "Minimum SOC") a ráno začína svietiť slnko. Správa sa to tak, že rovno všetká výroba ide do baterky (myslím že až po "Active SOC limit"). Ja by som radšej výrobu poslal do spotreby a počkal možno 3hod a až potom začal nabíjať baterku keď už sú prebitky. Pozeral som, že by sa to malo dať ak pošlem 0 do "ESS max charge current (fractional)" (reg. 2701) a potom neskôr zasa 100. Na druhú stranu, možno keď toho naštudujem viac tak zistím, že to je vlasne kontraproduktívne a ESS vie čo robí.


   
ReplyQuote
(@juraj)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 74
Topic starter  
Posted by: @kobra23

- špatně zapojené baterie 

- kabely bez dvojité izolace 

- zařízení s největším tepelným výkonem/vyzařováním pod zařízeními, které potřebuji chladit

Ono čo sa týka zapojenia bateriek tak moc možností nie je, prečo myslíš že sú zapojené zle? (videl som, že to tak ako to mám zapájajú).

Čo sa týka izolácie, tak som sa pýtal prečo mi tam tie AC káble zo striedačov obalovali do bužírky a že práve kvôli revízii - že to musí byť dvojité. Ty si myslel tie DC káble?

S tým teplom máš pravdu, asi by bolo lepšie keby pod stridačmi nič nebolo.


   
ReplyQuote
(@zdenekp)
Eminent Member
Joined: 3 years ago
Posts: 33
 

No odpojeny to mam z jednoduchyho duvodu, ackoliv mam vsechno nastaveny spravne, tak pri pripojeni site jsem kazdej den odebral 1kWh a poslal cca 200-300Wh. V tuhle chvili nemam jeste od distributora schvaleny pretoky, takze to radeji mam odpojeny. Navic Victron je o trochu tissi kdyz neni sit pripojena a ja zbytecne netaham elektrinu od CEZu.

Navic pri odpojeni od CEZu je stalost napeti mnohem lepsi nez s CEZem, takze z meho pohledu to ma zatim same vyhody. Po noci vetsinou koncim s baterkama na 50 - 60%, takze rezervu mam jeste docela velkou, navic nic mi nebrani pres MODBUS tu sit pripojit pri detekci nizkeho SOC.

Jinak jsem asi zjistil ze Input current limit je k nicemu pokud neni zapnutej power assist, ale u toho se zase bojim ze kdyz ho zapnu tak to bude tahat vic ze site, no zkusim to vyzkouset.

 

Jinak dle dokumentace Victron nabiji baterku do stavu SOC minimum + 5%, nasledne by to mel davat do spotreby, aspon jsem to nekde cetl na foru nebo dokumentaci, to uz fakt nevim

This post was modified 2 years ago by ZdenekP

   
ReplyQuote
Page 1 / 2
Share: