X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
271.8 K Views
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

@msk - Brink bereš od koho?


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Já dělal rozvody v plastu pro vzduchotechniku. Byla dobrá cena a dobře se s tím pracuje. U rekuperace mám tlumiče a na konci potrubí sonoflex. Co se týče té vzt jednotky, tak mám Nilan 300 top. Už jsem to někde zmiňoval - nakonec jsem veškerou elektroniku vykuchal a použil jen motory 0-10V, které řídím pomocí dvou analogových výstupů loxone. K tomu dva digitální výstupy pro relé bypas a předehřev. 

Na další stavbu určitě použiji tu nejlevnější "bednu" co seženu. Prostě jen výměník a dva motory 🙂

http://www.mojezubarka.cz/rd/tzb/vzduchotechnika/113-21-6-2014-rozvody-vzduchotechniky


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Kolda - no jo, ale ofiko cena 50 bez, takze 56. A k tomu kuchanie a bastlenie. Levnu bednu k bastleniu si predstavujem 25-30.

Oliver - berem to od Storca, resp. jeho subdodavatela (p.Pech).


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Přesně tak, cena okolo 20-30 tis. Samo že asi ne Nilan. 

Bastlení není kupodivu žádné. Prostě připojíš 230V na motory a řídíš je analogovým výstupem přímo z Loxone. Sám si určíš jaký podtlak resp. přetlak budeš používat. V podstatě stačí bedna s výměníkem a kvalitní motory přímo na potrubí. Já to tak do další stavby plánuji.

Dokonce na Aliexpressu prodávají el. klapky přímo na potrubí, stejné jako pro řízení množství nasávaného vzduchu do krbu. Takže místnosti které nejsou potřeby větrat, se mohou úplně uzavřít. Pro mé účely firemních prostor naprosto ideální.

https://www.aliexpress.com/item/Stainless-steel-electric-air-valve-valve-electric-air-valve-check-valve-air-pipe-valve-with-100mm/32716259080.html?spm=a2g0s.13010208.99999999.606.1Tk3Vz  


   
ReplyQuote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 

Ahoj
tak jsem nakonec objednal Wafe 350 (WAFE.CZ). Mají mít napojení do Loxone s podrobným návodem již od září. Na ceně jsme se nějak dohodli, ale nebylo to úplně málo. Uvidíme jak to bude fungovat. Byl jsem nyní na dovolené na chatě a měli tam rekuperaci Atrea a musím říct, že to bych si do baráku nedal. Suchý vzduch, nekomfortní teplota, a poměrně vysoká hlučnost. Nevím jestli byla chyba v nastavení ale to bych raději byl bez rekuperace. Ten Wafe 350 prý nepotřebuje předehřev a garantují vracení vlhkosti do místností. Uvidíme 🙂 Napíšu pak zkušenosti.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

@Pepe mám pár dotazů ... můžeš prosím trochu víc popsat v čem je ta jednotka dobrá a proč jsi se tak rozhodl? Jakým rozhraním lze jednotku do loxonu integrovat, případně máš popis API? Máš od nich nějaké další technické dokumenty či info které můžeš někam vystavit? Jsou tam EC motory EBM Papst nebo něco jinýho? Máš konktakt na někoho kdo tu jednutku má už doma v provozu? Předem díky za info 🙂

... řeším to teď u sebe takže mě to velmi zajím, předem díky


   
ReplyQuote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 

Ahoj 🙂
Důvody byly následující:

Nevysušuje dům
Nízká spotřeba a dobrá účinnost (cca 80-100W, 97 procent)
Nízká hlučnost (41db)
Není nutnost odvodu kondenzátu (nemám přípravu a bylo by to složité ve sklepě)
Připojení přes ethernet (asi UDP)
Návod na Loxone
Integrované CO2 čidlo (nemusím mít v každé místnosti), dále vlhkosti a teploty
Není potřeba předehřevu

Toto je slíbeno, realitu napíšu až po zkušenosti s tím jak to bude fungovat 🙂


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

Pepe: Takže ona vrací veškerou odebranou vlhkost zpět? A jak řeší desinfekci této vlhkosti, aby to nevracelo bakterie zpět?

Já jsem zvlhčování řešil (naše rekuperace má normálně odvod kondenzátu, Stiebel eltron 170W, chtel jsem to k tomu nejak pridat) a co jsem zjistil z více míst, jediná rozumná cesta jak zvlhčovat zpět vzduch je ho nejprve převařit na páru. Takže to pak ale žere 2KW jak nic.  Takže mám na zimu raději samostatnoou zvlhčovačku v ložnici a tím to naháním.

Ta spotřeba 100W je pořád docela dost, ale je to při 97 procentech. Zajímavý údaj je, kolik žere třeba při 30 procentech, neb to je to, kde jí budeš většinou provozovat (naše má 115W pří 300m3/h a jen 15W pri 90m3/h). Kolik mu vykon ta tvoje?

A kolik si za tu jednotku řekli? Ten nase byla cca 65.000,-


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 689
 

A resili jste nekdo k rekuperaci ionizovac? Mne vzdy prislo, ze sila rekuperace je prave v moznosti ionizovat vzduch, ale co se tak divam, tak v nabidce vyrobci moznost ionizace temer nenabizi.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Vracanie vlhkosti robi entalpicky vymennik. Je okolo neho dost sporov, ako napr. ze vracia aj skodlive latky, ktore by sa s normalnym vymennikom vyfukli von (odpary nabytku, plastov atd...). Bakterie udajne nevracia, pretoze ich bunkova struktura je vacsia ako nejake pory vo vymenniku. Ja som to neriskoval a berem normalny vymennik, v zime znizim vykon a pripadne dovlhcim.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 
Posted by: Milan

Zatím nemám ale během srpna by mi to somatherm měl montovat. mají termín do 22.8. takže pak možná nějaké info budu moci podat.

 

Ahoj, tak jak to vypadá s tou tvou rekuperací? Mě ted poslali cenovou nabídku (bez dph): rekuperace stiebel 47 tis, práce 31 tis, rozvody 60 tis. Celkem za 170 tis. Zdá se mi to trochu moc, obzvlášt ty trubky...


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 
Posted by: msk

Myslis tie plastove rozvody do hviezdy? Ja to tak mam, studoval som airforum asi 2 roky a bol rozhodnuty pevne pre spiro (kov vs plast, nabite ionty atd blablabla) a aktivny nilan, nez som nezistil, ze airforum je plne -censored- a ze je to vlastne nilanacke reklamne forum. Tak som sa na to vyprdol a mam to natahane v plaste do hviezdy. Jednotka sa bude osadzovat bohvie kedy, takze osobne skusenosti momentalne nepredam.

Pokial by si sa rozhodol pre spiro, tak to chce kurva dobreho projektanta, pretoze blbo urobene rozvody budes kvoli presluchom totalne nenavidiet. Chce to spravne vypocitat tlmice a celkovu topologiu, zaroven je to narocnejsie na montaz a podstropny priestor. Akurat na privod ber urcite zelene antibakterialne, na odtah je to fuk (pokial nemas entalpicky vymennik).

Není to ten klasický modro zelený plast, vyrábí to přímo Stiebel, nějaká jejich vlastní značka, je to sice z plastu jen je to mnohem dražší 🙂


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

+- 60tis za rozvody je uplne normalni cena


   
ReplyQuote
 Pepe
(@pepe)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 91
 

Ahoj @L
jo je tam jak psal @MSK:
entalpický výměník se systémem WAFE EFS, který zajišťuje nejen vysokou účinnost rekuperace tepla, ale i rekuperaci vlhkosti

My jak jsme byli na té chatě s rekuperací Atrea tak se tam nedalo rozumně spát jak tam bylo sucho :-/

Desinfekci jsem ještě nezjišťoval ale to se musí dělat u všech rekuperací ne ?

On mě právě psal že tam jsou nízké náklady na údržbu, že si rekuperace řekne sama kdy měnit filtr. Dali mě nabídku na rekuperaci bez toho hezkého vysouvacího krytu cca 70 tis bez DPH.

Spotřeba při běžném provozu je 80W co mě psal do mailu.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3074
 

No ona desinfekce je imho jedna vec, ale to neustale vraceni vlhkosti do obehu vec druha. Mne bylo receno, ze spravne by se to melo komplet prevarit do pary a pak zpet ochladit, aby to bylo ciste.

Ale je to jak psal @msk, je kolem toho spoustu sporu.. Kazdopadne jestli to zere 80W, tak to urcite nic neprevaruje. 


   
ReplyQuote
Page 6 / 60
Share: