X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
270.2 K Views
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

To vypadá skvěle díky...


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Tak sem to zkusil sesmolit sám a vzniklo mi něco takového 😮 :

 

image

 Logika je tam taková že z ovladače (se berou hodnoty pokud není platná nějaká automatická funkce).

  • Pak večer se přepíná na 30% výkonu
  • Nárazové větrání tlačítkem 70% na 4 minuty
  • větrání dle vlhkosti v zimě či v létě (v zimě větrá méně)
  • větrání pokud v digestoři se zvýší teplota nebo vlhkost
  • větrání dle CO2 s výkonem dle hladiny
  • bypass pro chlazení, pokud je teplota uvnitř větší jak 23 a venku je méně
  • regulace odtahového ventilátoru (snížení o 30%  vypnutým bypassem a o 60% se zapnutým) aby byl stejný objem vzduchu na přívodu i odvodu a nemusel tolik škrtit klapky - testováno dle foukání z klíčové dírky dveří
  • nárazové větrání jednou za 3 hodiny pokud doma nikdo není, jinak vypnuto
  • Z automatických režimů vždy platí ten co má nejvyšší hodnotu větrání

A jakou logiku používáte vy?


   
ReplyQuote
(@sigituning)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

Pánové,

možná se to bude někomu hodit. Každý řeší koncetraci CO2 doma, ale dle mých měření se zapnutou rekuperací není s CO2 žádný problém. Problém ovšem je se smradem, který rekuperace nasává v průběhu topné sezony od sousedů (i vzdálených). Bohužel všichni nemají pasivy a zejména v noci nebo večer je to někdy pěkný smrad.

Takže jsem do rekuperace umístil snímač kvality ovzduší

https://www.aliexpress.com/item/32806273354.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.22b51a95rltO5l&algo_pvid=f7837d02-08ea-4d4c-8444-783c6533b08c&algo_expid=f7837d02-08ea-4d4c-8444-783c6533b08c-0&btsid=0ab50f6115886790803202386e797d&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

chtělo to trochu kalibrace, ale zatím to funguje skvěle a mohu vřele doporučit.

Snímač se musí namontovat vertikálně, potom ukazuje správně.

Výstup 0-10V, každý si musí udělat kalibraci sám, dle jeho cítění, ale pokaždé, co někdo začal topit nebo udit, tak čidlo detekovalo smrad a vyplo rekuperaci na 2hod. Potom se znovu rozjede a "čichá", jestli je vzduch lepší.

snímč kvality ovzduší

 


   
L reacted
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

@sigituning supr napad.


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

@sigituning - tjo řešil jsem v zimě, mám tu 3 topiče a když se sejde správný směr větru a tlak, tak je to velmi slušné - Nicméně nenašel jsem spolehlivé řešení, fakt Ti to vezme i kouř z komína? Jestli jo, tak je to pecka a panbů Ti oplať příspěvek! 


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Ja jsem toto diskutoval s firmou primo vyrabejici cidla, ale bohuzel pro pokryti vsech pachovych slozek mi rikal, pokud si dobre pamatuji, alespon 5 ruznych cidel.

Pokud toto Ti bude stacit na "kominove" smrady z vesnice, rad poridim a zaradim do rizeni...

Nicmene diky za tip.


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Domiesavac, pumpu s ramenom a zaliat im tie kominy betonom odhora az dole, debilom.


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

Já přešel na uhlíkový filtry na vstup a i když to není 100%, tak v 95% případů to odfiltruje veškerej smrad a při těch zbývajících 5ti to velmi výrazně zlepší. Akorát ho za zimu musím vyměnit 2x jak ztrácí účinnost...


   
ReplyQuote
(@sigituning)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 36
 

Já netvrdím, že to dokáže detekovat všechny pachové složky, ale dle měření (zatím vyzkoušeno tuto zimu) to funguje velice dobře. Chce si to opravdu pohrát s citlivostí, někdy je už moc i 0,2V. takže to chce detekovat vaši nulu (třeba 0,68V) a potom detekovat již smrad co cítíte, když jede rekuperace, toto považovat za 100%, ladil jsem to asi 2 týdny. Každopádně by se možná hodilo i kombinované čidlo PM 2,5 + PM10, ale toto bohatě dostačuje.


   
ReplyQuote
(@_petr_)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 493
 

Bude zajímavé, jaká bude životnost čidla. Asi bude záležet, jestli je před nebo za rekuperací, ale "přátelské" prostředí k elektronice tam asi zrovna nebude.


   
ReplyQuote
(@majlos)
New Member
Joined: 4 years ago
Posts: 4
 

Zdravím,

řešil se tu zemní registr. Má ho někdo hotový z trubek od rehau? A ti co psali, že ho mají, pořád jste spokojeni? nebo byste něco udělali lépe?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2209
 

Si myslím, že doba kdy se šlo cestou ZR je už pryč.

Moc starostí s hygienou provozu. Dnes se to řeší již jinak.


   
ReplyQuote
(@bojanop)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 2
 

Zdravím do fóra! U svého domu stojím nyní před rozhodnutím, jakou pořídit rekuperační jednotku. Projekt a rozvody mám od Thermwetu, nicméně nejsem úplně přesvědčený o kvalitách jejich jednotky Ventbox 400, nedají se totiž nikde najít ověřené parametry a v diskuzních fórech jsem kromě pravěděpodobně vlastních příspěvků výrobce nic nenašel. Ostatní známější výrobci mají parametry například ověřené na nezávislém Passivhaus Institutu.

Míte jí někdo? Mohu se zeptat, zda jste spokojení?

Jde mi zejména o hluk a účinnost. Nechci, aby jednotka byla v noci v domě slyšet (bude na neobývané půdě) a ani aby z výdechů táhl proud studeného vzduchu (nechal bych ji jet třeba na 40%).

 


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3067
 

Zdravim, jak jsem psal do mailu, Ventbox primo nemam. To co mame my je Stiebel Eltron.

Co se tyka hluku, tak zalezi na mnozstvi vzduchu, ktera ma jednotka prohnat. Kdyz nam jede nonstop cely den na 20-30% tak o ni nevime. Pokud se zapne odtah z wc, nebo pri nejake slezine lidi, tak pri 100% uz huci a jde slyset nejen v technicke mistnosti, ale defakto vsude, protoze se huceni nese i spiro trubkama.

Ale neni to nic, co by vadilo, kdyz v dome neni uplne ticho. 


   
ReplyQuote
l.adamek
(@l-adamek)
Prominent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 688
 

Mam tu stejnou jednotku jako @L. A neslysime ji ani na 100%.

Rozdil je ten, ze nemame spiro a paterni vedeni, ale hvezdu v plastu.

Uprimne, tech par % rozdilu hluku u jednotek bych neresil. Mnohem dulezitejsi je prave samotny rozvod vzduchu. Spiro a pater bude mit vzdy horsi zvukove vlastnosti.


   
ReplyQuote
Page 55 / 60
Share: