Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
269.3 K Views
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kudykam

Mám to takhle, ale je v tom strašný bordel, kdysi tam byl nějak připojen režim léto a taky vypínání rekuperace při otevřeném hs portálu. 🙂

Mám tři ventilátory, dva na přívodu, jeden na odtahu. Jeden vent na přívodu mám udělaný jako "dvourychlostní"... Buď běží přes triakovou regulaci, nebo běží přímo na 230V. Sladěné to mám na mírný podtlak, aby případná díra v parotěsu nezpůsobovala v zimě kondenzaci vody ve vatě nebo na vazníkách.

image

 

V reálu to v apce pak vypadá takto:

image
This post was modified 3 years ago by Bery

   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

asi to tedy postupně taky nahradim komplet řizením od loxone.

vyhodou by byli nižší otáčky odtahoveho ventilátoru, ted zběží zbytečně rychle a musím mít uzavřené klapky.

Jaká používate co2 čidla za rozumný peníz?


   
ReplyQuote
lipus
(@lipus)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

https://www.aliexpress.com/item/32869366781.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dBvKE1z

 

mám 2ks cca 1-2roky zatím OK


   
ReplyQuote
Daver
(@daver)
Estimable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 179
 

Řeší se tu, jukni https://www.vodnici.net/community/loxone-a-arduino/co2-senzory


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

@lipus

jak je přesný?

Dá se vydělat z te krabičky aby byl trochu menší?


   
ReplyQuote
lipus
(@lipus)
Eminent Member
Joined: 6 years ago
Posts: 24
 

@kudykam

přesnost vůči kalibrovanému čidlu nevím, ale..  0 V = 0ppm  a 10V = 5000ppm  Podařilo se mi půldenním větráním otevřeným oknem docílit 400-500ppm. Po ránu v ložnici 1500-1700ppm a to jede rek. na cca 15-20% (rekup. mám předimenz. DN160). Když jsem měl měřák v obýváku a byli jsme tam 4 lidi , tak bylo i 2500ppm a to jela rekup. (cca 20% výkonu). Přesnost  nemám s čím porovnat. 

Jestli je možné zmenšit demontáží to nevím, můžu kuchnout a nafotit 🙂


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Tak mě napadlo jestli by šlo využít nástěnný ovládač od rekucofa k ovládání loxone namísto kontroleru rekucofa.

Z ovladače jde 7 drátů a do každého 220v dle potřebné signálu. Místo do kontroleru bych to pouštěl do loxone, kde bych na vstupu vyčítal co zrovna má za signál a pak dle toho samostatně ovládal ventilátory přes loxone pomocí signálu 0-10v případně klapku bypassu.

Tzn kontroler rekucofa bych celý obešel.

Al nevím jestli je možné pouštět na vstupu do loxone 220v?? šlo by to tak?


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 

Proč tak složitě? Potřebuješ 2x analogový výstup 0-10V a 1x digitální výstup na bypass a 1 jestli máš předehřev. Pak možná 4x teploměr. A máš hotovo. Nic elekto od Cofa nepotřebuješ.


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Protože chci využít ten cofa ovladač, jednak ukazuje otáčky, pak má čidlo CO2. 


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

@kudykam

Což ti ukáže i Loxone, když to naprogramuješ a čidlo CO2 by mělo jít taky připojit k Loxone, záleží jaký je to typ.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2205
 
Posted by: @kudykam

Protože chci využít ten cofa ovladač, jednak ukazuje otáčky, pak má čidlo CO2. 

Nechápu. 

Prioritou je přece se všech ovladačů a displejů třetích stran zbavit ne?

Nebo plánuješ nějakou reklamní zeď, kde co zařízení v domě, to displej?


   
ReplyQuote
 Cofa
(@cofa)
New Member
Joined: 3 years ago
Posts: 1
 

Zdravím, filtr doporučuji měnit následně, filtr nejprve vložte do stahovací pásky okraje filtru přehnete, přes stahovací pásku a takhle nachystaný filtr nasunete na hrdlo, poté můžete filtr dorovnat a přitáhnout. Používat rekuperaci bez filtrů je špatně.


   
L reacted
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Ahoj, tak sem částečně vyřešil ovládání Rekucofa s nástěnným kontrollerem + loxone.

Vycházím z původního zapojení rekucofa + kontroller s bypassem + řídicí jednotka, tedy tak jak dodává rekucofa.

U ventilátorů sem odpojil přívod 0-10v z řídicí jednotky a poslal na analog vstup do loxonu. Abych mohl načítat požadované otáčky z kontrolleru. Zároveň natáhnul nové kabely z loxone ke každému ventilátoru na výstup 0-10 z loxonu.

Tím pádem znám hodnoty v loxonu z ovladače a mohu je poslat dál nebo použít své hodnoty. V loxonu sem použil modul Dimmer pro ovládání otáček a Vstup výchozí hodnoty P, na kterou sem připojil analog vstup 0-10 z kontrolleru reku.

Tzn pokud předpnu otáčky na kontrolleru tak jej pustí do ventilátorů, jinak bere hodnoty nastavené aplikací.

Tady sem ale narazil na problém s potenciometry na řídicí jednotce. Ty nedrží pevně nastavenou hodnotu, ale hodnota kolísá v řádu desetiných míst, což bohužel loxone vyhodnotí jako změnu a přenastaví mi otáčky, což nechci. Potřeboval bych tuto hodnotu nějak zaokrouhlit na hodnu v rozsahu +- 5 třeba, prostě aby v tomto rozmezí loxone nereagoval.

Integer mi nepomůže, pokud jsem na hodnotě např. 59,9 nebo 60,1 tak to  bud zaokrouhlí na 59 nebo 60 což je změna.

Nemohu ale přijít na to jak to vyřešit. poradíte?

 


   
ReplyQuote
Jakub
(@jakub)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 249
 

@kudykam Zkus nastavit zaokrouhlovani: https://www.loxone.com/cscz/kb/integer/


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Sem psal že integer to neřeší.. ten zaokrouhlí jen na nebližší číslo tzn mi to zaokrouhlí na  59 nebo 60 což už je rozdílná hodnota.


   
ReplyQuote
Page 53 / 60
Share: