X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
270.1 K Views
slunko
(@slunko)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 41
 

@msk: neee, ja to mam na pude jen slozeny a smotany... 🙂

@L: vychazi to lehce draz na geberitu a pak je treba odbocka na trubku k WC. O vyhrivani to samo neni, ale nemelo by to vadit, tak to muze uz jen pomoct.

geberit duofix 111 370 00 5 2

   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

no tohle řešení od geberitu s odbočkou jsem osadil, jsem zvědavej jak to bude fungovat. teď si trochu lámu hlavu s volbou rekuperační jednotky ... totiž komunikoval jsem se zmiňovaným thermwetem, řešil s nimi různé šťouravé a nestandardní dotazy, dokonce jsem osobně navštívil jejich vývojáře, všecko mi ochotně ukázal, jsou geek-friendly a velmi dobře spolupracují, feedback na jejich jednotky je rovněž dobrý.

Nicméně, zvažuju ještě jednotku od Zehnder ComfoAirQ 350. Ta se tváří ještě technicky vyspěleji, mají větší výměník, ale možnosti integrace jsou horší (10V nebo KNX), nestandartní věci tam navíc budou neřešitelné. Starší jednotky uměly RS232, teď to prej už zařízli.

Nemáte prosím někdo s novou řadou ComfoAirQ zkušenosti?


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Moje žena trpí na suchej vzchuch, tak jsem začal bádat o ERV výměníku. Tam jsem mmch narazil na nevýhodu, že s vodní párou se mohou zpátky vracet i nízkomolekulární kontaminanty (především formaldehyd - a toho je v novostavbě hodně). To se mi nelíbilo. Koncentrace kontaminantů se navíc za určitých podmínek (velký teplotní spád a velká rychlost proudění), mohou v objektu zvyšovat. Zjistil jsem, že ERV výměníky pro všechny (např. pro thermwet aj.) vyrábí Paul, který patří pod Zehnder group. Membrána, ze které Paul ERV vyrábí je produktem kanadské firmy DPoint. Volal jsem tam a diskutoval jsem s technoložkou, která mi pak poslala jejich certifikáty zmíněné na www. Zjistil jsem, že průnik kontaminantů se testuje pomocí SF6 což dle různých názorů není vypovídající. Tedy hypotézu o možné závadnosti ERV se mi nepodařilo vyvrátit.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

Pak jsem se začal zajímat o zvlhčovací systémy. Když jsem zjistil, kolik stojí, tak jsem teoreticky uvažoval, jestli by to nešlo nějak ubastlit. Nějak jsem vypočítal, že v době největších mrazů potřebuju při průtoku 140m3/h do RD odpařit cca 2 litry vody za hodinu. Z toho jsem se pak snažil aproximovat podmínky (teplota, odparná plocha, proudění vzduchu), za kterých je toho možno dosáhnout. Do fyzikálních výpočtů jsem se raději nepouštěl, našel jsem na online kalkulačku pro schnutí zdiva. Došel jsem tak k hrubému odhadu, že při rychlosti proudění v 160mm potrubí potřebuji 2.5m2 plochy. Tedy např. krabice 30x60x60, do půlky naplněná vlažnou vodou (ohřev topným okruhem) a v ní 22+22+22 rotujících kotoučů o průměru 30cm. Tento zvlhčovač bych zařadil do přívodu čistého vzduchu, mezi jednotku a rozdělovač. Utopický nápad, jak nahradit ERV (drahý, omezená životnost, limitovaná účinnost). Co myslíte?

 


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

Konečně jsem nastřádal několik nabídek, tak se s nimi mohu také podělit.

Poptávku jsem poslal celkem velkému počtu dodavatelů. Převážně těm, u kterých jsem na internetu našel zmínku o rekuperaci Brink, kterou mám navrženou v projektu. Něco málo jsem si o ni načetl a líbila by se mi. Samozřejmě by záleželo na ceně.

Bohužel nabídky mi přišly tak od necelé půlky dodavatelů. Ostatní se s odpovědí neobtěžovali vůbec.

ThermWet mi poslal nabídku - mašina se mi celkem líbí a je fajn, že ji už i někdo má doma (@slunko). Rekuperace Ventbox 300, ale ta cena: 175 tis. (s DPH). Oproti @slunko je v ceně i montáž, ale rozdíl je pořád celkem astronomický. Možná se zeptám na nějakou slevu...

Dále mi poslali nabídku z Pedothermu na jednotku Zehnder Q350TR. O té jsem si ještě nic bližšího nezjišťoval a asi ani nebudu, protože cenovka je zdalena nejvyšší.

Ozvala se mi také Atrea s jejich jednotkou DUPLEX 380. Cena 144 tis. s DPH. Atreu mi doporučoval jeden dodavatel Loxone, že se hodně instalují a že se jednoduše připojí k Loxone. Jinde jsem ale zase slyšel, že oproti Brinku mají nějaký klapkový systém, který prostě moc dlouho nevydrží a že Brink je oproti tomu někde jinde.

Somatherm mi nabídl jednotku LWZ 170 E Plus. Cena komplet 138 tis. s DPH. Cena je super, ale koukám, že oproti @Milan mám pořád rezervu. Somatherm mi ovšem nabídl i tepelné čerpadlo a pokud bych to vzal jako komplet, tak by tam byla ještě pěkná sleva.

Jako poslední jsem dostal nabídku na jednotku FUTURA. Cena 178 tis. s DPH.


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

Jak si můžete všimnout, nedostal jsem žádnou nabídku na Brink :\


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

Já jsem sel do Atrei. Sel jsem na skoleni a rázem se dostanu na jinou cenu jako montazni firma.  (takto to delam u vseho co jen jde-stejne si vse prostuduju, zda to delník dela jak ma, nebo to ojebává) + odcet dph a ta celková ušetřená cena je sestimístna


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

Pokud se nemýlím, tak pro čerpání dotace z NZÚ je potřeba, aby rekuperaci a tepelné čerpadlo instalovala odborná firma.

@Dáda - A na ty školení chodíš jako fyzická osoba (běžný člověk z ulice) nebo jako zástupce nějaké firmy?


   
ReplyQuote
Dáda
(@vary)
...
Joined: 7 years ago
Posts: 730
 

za svou firmu


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 

Plánujete v koupelnách u wc spínač pro dočasné zvýšení odtahu rekuperace? myslíte že to má smysl?


   
ReplyQuote
slunko
(@slunko)
Eminent Member
Joined: 7 years ago
Posts: 41
 

@kudykam: mam tam 5ti tlacitka Loxone, tak maximalne nejakej trojhmat 🙂 asi to necham na PIR + vlhkost...


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

@kudykam připravil jsem krabice+trubky, takže v případě potřeby tam spínač můžu dát, předběžně myslím že ho tam fakt dám.

Dost bude asi záležet na průtoku, jaký si nastavíte. Geberit udává maximální průtok 20m3/h. Jeden člověk mi řekl, že to doma má že super, ale že fičák mezi nohama je někomu nepříjemnej. Bude to asi o testování kolik průtoku stačí na to, aby smrad nevylejzal z mísy 🙂


   
ReplyQuote
Jano
 Jano
(@jano)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 66
 
Posted by: Oliver

Jak si můžete všimnout, nedostal jsem žádnou nabídku na Brink :\

Akoze nedostal? Pozri si tu LWZ 170 E Plus a RENOVENT EXCELLENT 300 PLUS, podobnost nieje cisto nahodna, je to ta ista jednotka 🙂


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1880
 

Ad vlhkost - jeden dodavatel rekuperacii mi doma ukazoval kvetinac s nejakym rakosom, ako je to ucinne netusim, kazdopadne to nie je bezobsluzne (obcas asi treba doliat kybel vody).

Na Brink sa specializuje napr. Storc, montaznu firmu mam cloveka co predtym u nich robil a potom sa odtrhol, mlady spolahlivy chalan, absolutna spokojnost. Kontakt v pripade zaujmu dodam, neviem ale ci robi aj nieco ine ako stredocechy.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 

Já v koupelnách a kuchyni tlačítko na zvýšení odtahu mám...


   
ReplyQuote
Page 4 / 60
Share: