Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
266.4 K Views
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Richarde, snaž se vše udělat co nejjednodušší. Rozzonováním rekuperace toho moc nezískáš.


   
ReplyQuote
(@semba)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 54
 

O přetlak a ani podlak  nejde. Jde o rychlost  proudění  v potrubí  a z toho plyne  hluk. Musel by jsi řešit  výkon jednotky  na základě otevrenych klapek v potrubí. 

Praxe Ti ukáže, že je zbytecne  vetrat pouze místnost. 

Já mám  Atrea a ridim pouze  otáčky  pomocí  0-10B a to pomocí  časovače  anebo pomocí scén  osvětlení .Kuchyň vaření, WC  pohyb,Koupelna sprcha či  vana.

S pozdravem 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

O pretlak a podtlak ide, hlavne u domov ktore nie su 100% tesne. Pretoze potom bud tlacis mokre pary skulinami z baraku von, alebo sajes ladovy vzduch dnu. U murovanej stavby to nie je taky pruser ako u dreva, ale riziko tam je.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Je zde někdo kdo kupoval od Reku Cofa bypass? Potřeboval bych typ popř. výrobce té klapky se servopohonem co tam výrobce dává. Popř. máte někdo tip na 100% těsnou klapku (se silikonovým nebo gelovým těsněním) pro vzduchotechnické potrubí? Průměr DN 150.


   
ReplyQuote
Stingray
(@stingray)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 166
 

čau, můžeš zvážit tohle. koupil jsem jeden kus ve stovce, testoval jsem ho jen na stole, chová se to normálně, těsnění je silikonový, mám to na selektivní provětrávání garáže. pohon se dá koupit i zvlášť. překlopení trvá asi 10 sekund, takže s nějakou logikou by šlo nastavovat i různý stupně otveření.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Děkuji za odkaz. U tohoto prodejce je v sortimentu i jiná klapka (za poloviční peníze) a to je přesně ta, kterou dává Cofa do bypassu (aspoň podle obrázku z jeho webu).


   
ReplyQuote
acter
(@acter)
Reputable Member
Joined: 5 years ago
Posts: 256
 

Resim jestli Atreu (u te me trosku nenadchla hlucnost) a ThermWet. Obe umi ModbusTCP, cesky vyrobce, dobra komunikace... Mate nejaky pozitiva/negativa, co by mi usnadnily rozhodnuti ? 😀


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

chlapi, muzete mi prosim objasnit u rekuperace predehrev a jak se udava ucinnost?

Pokud budu mit rozdil teplot 40°C, to znamena doma 20°C a venku -20°C, rekuperace ucinnost cca 90%, tak budu teoreticky foukat dovnitr 16°C a ven -16°C. 

Kdy a jak se zapne predehrev? 

Kdyz se zapne, pak ale rekuperace uz nema ucinnost 90%, ale uplne jinou, pokud musim predehrivat vzduch z -20°C na treba 0°C. To ven budu foukat pak napriklad 3°C nebo neco takoveho (nepocitam presne, jen strilim od boku).

Ucinnost celeho systemu se pak uplne meni.

Predehrev pak muze predstavovat dost nakladnou polozku, co myslite?

Vaham mezi Thermwet, nebo Wafe. U Wafe netreba predehrev... vraci dovnitr vlhkost, ale ted nevim jak ji napojit na loxone. Podle vyrobce si vse ridi sama. Ja chci vse ridit jak ja chci! 🙂 Abych v dome mel aspon nad necim kontrolu 🙂


   
ReplyQuote
(@david-pr)
Honorable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 641
 

Ta ucinnost by me zajimala teda taky 🙂 Protoze bud je Nilan uplne mimo misu nebo ta ucinnost je jen papirova vec...


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Jestli chceš vše řídit, tak si nemusíš kupovat drahé řešení. Postav si to sám z Cofa jednotky.

Já možná půjdu ještě úplně jinou cestou a to, že si koupím jen výměník u Rekutechu a udělám si obal sám. Stejný výměník je v Cofa rekuperaci.

Zdroj na předehřev, ventilátory, klapky a Loxone k řízení mám popř už jsem objednal.

Vyjde to na směšné peníze. Rozvody jsem na celý dům sehnal za 26.000,- Montáž vlastní. Nepředpokládám vyšší náklady za vše více než 60.000,- 


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

Kobro, to vis ze bych chtel tu Cofa, ale jedu na dotace a projektant z toho uplne nadseny nebyl, tak tady musim bohuzel ustoupit... a ze si chci ridit sam, no to bylo s nadsazkou, mysleno ze stejne jako chlap jsem "rizeny", viz krasny film Teorie tygra


   
ReplyQuote
(@jurak)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 70
 

Ta účinnost se nedá jen tak spočítat, velkou roli tam hraje vlhkost vzduchu. To že voda v jednotce kondenzuje je dáno tím, že se odevzdala energie, která je u vlhkýho vzduchu z interiéru mnohem vyšší, než u studenýho suchýho z venku. Předehřev je od toho, aby nezamrzl výměník v situaci, kdy by s rekuperace měl foukat vzduch pod 0°C (pokud začne foukat 0 a míň, spustí se předehřev). Pak existuje ještě dohřev, kterej ti zajistí, aby ti do pokojů foukal vzduch třeba 20 a ne 16.

@kobra23: tos sehnal ty rozvody dost dobře. Mě taky svépomocí vyšly na 60k a to ještě nemám koupený talířový ventily. (reku do dvou pater, 10 odtahů, 11 přívodů v 90mm flexi hygienic). Jednotka od Cofa za 30k (s bypass, predehrevem, motory)


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1181
 

a mate nekdo praktickou zkusenost pri jakych teplotach se ten predehrev zapina? 

Kolik to za prumernou zimu udela kw?  A jak vykonne je teplotni teleso, ktere to predehriva? 

 

mozna jsem to psal uz, pokud by to byl casto a zralo to hodne energie, pak by se vyplatilo tam dat vymenik jako je na topeni v aute a honit tam vodu ohratou tepelnym cerpadlem 😀


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Podle mně předehřev nemá cenu ani instalovat. Třetí sezona a nepotřebuji ho. Logiku jsem použil čistě v loxone. Vzhledem k tomu, že se nejedná o průmyslový objekt ale RD, můžeš si dovolit takový luxus, že prostě určitou dobu nevětráš. Takže já to mám nastavené tak, že při poklesu teploty ve výměníku, jednoduše přeruším větrání do doby, než teplota vzroste na určitou hodnotu 🙂 Funguje to zatím spolehlivě. 

Předehřev je pouze plechová roura s elektrickou spirálou (spirálami) které zapínáš podle potřeby pomocí relé (ideálně pak SSR). Ale jak říkám podle mého názoru jsou to vyhozené peníze. 


   
ReplyQuote
(@kudykam)
Honorable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 555
 
Posted by: Richard

Kobro, to vis ze bych chtel tu Cofa, ale jedu na dotace a projektant z toho uplne nadseny nebyl, tak tady musim bohuzel ustoupit... a ze si chci ridit sam, no to bylo s nadsazkou, mysleno ze stejne jako chlap jsem "rizeny", viz krasny film Teorie tygra

Já jedu taky na dotace a dle mých informací by to mělo jít i s jednotkou Cofa. Jen musí mít certifikaci a prohlášení o shodě a to má.


   
ReplyQuote
Page 26 / 60
Share: