X
Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
269.5 K Views
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Zatim topim slunickem 🙂 Tam, kde mam dlazbu, mam topne rohoze o celkem malem vykonu, aby byla moznost mit teplou podlahu v koupelne celorocne.
Jinak mam v hlavnich mistnostech (obyvak, pokoje) na strope infrapanel. Jak moc ale bude jeho pouzivani potreba se uvidi, protoze nas ceka prvni zima a sam jsem zvedav, co zvladne Pichler a kde budu muset pritapet infrapanelem. Misnosti jako chodba,schodiste ci satna nevytapim a nemam to v planu, tam se to pocitam nejak srovna pres rekuperaci. K tomu mam na strese fotovoltaiku. Uvidime po prvni zime, ale zatim vidim tento koncept pozitivne.


   
ReplyQuote
 nksh
(@nksh)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 405
 

Za kolik se da +- sehnat ta PKOM4? Jako konkurence Nilan Compact to vypada celkem obstojne


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Ta jednotka vychazi cca 240k Kc. Trochu problem u nas je, ze je v CR asi jen jeden dodavatel a to brnenska Evora.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1198
 

super, diky. 

Primarni energie s infrapanely vysly? Strasili me, ze budu muset jit do cerpadla, ikdyz jeho prinos je maly. 

 


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Prave proto musim mit fotovoltaiku...min 4 kW....pote to vyjde.


   
ReplyQuote
Pavel
(@pa-v-el)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1504
 
Posted by: MartinR

Prave proto musim mit fotovoltaiku...min 4 kW....pote to vyjde.

Jsem na tom stejně, Nilan Compact, rohože v koupelnách, jinak sálavý konvektor, pro splnění B.1 fotovoltaila 3,12kWp.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1198
 

ajaj 🙂 ja fotovoltaiku nechci 🙂 a cerpadlo taky ne. Idelane jsem chtel nejake elektricke topeni zatim. tak to asi neklapne 😀


   
ReplyQuote
Oliver
(@olikssen)
Eminent Member
Joined: 8 years ago
Posts: 47
 

Dotace je od toho, aby se využívaly obnovitelné zdroje. Pokud chceš topit elektřinou, tak si ji vyrob = fotovoltaika. Nebo využij přírodní zdroje = čerpadlo. 

Jinak my jsme šli nakonec do Ventboxu 300, jednotka pod 60k vč. DPH. Ještě není plně v provozu, ale známému už běží včetně integrace do Loxone. Vybral jsem ji na základě poptávkového řízení, kdy mě přesvědčilo jednání dodavatele a cena samozřejmě. Zkoušel jsem poptávat i jednotku od Brink, ale došel jsem k závěru, že je to pro nás zbytečný luxus.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1198
 

Diky. Mrknu co mas. Ad dotace... prave ze pasiv navysi cenu, statu to dam zpet castecne v DPH a pak prirodu posetrim nižšími naroky na energie. Zbytek jsou jine dotace ne? 🙂 ale jestli vubec na b2 dosahnu s bungalovem. Zatim tam nejsem bohuzel a mozna ani nebudu


   
ReplyQuote
 xoor
(@xoor)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 103
 

Záleží jak je velkej. Já mám 132m2 podlahová plocha obdélníkového tvaru na JM a ještě tam byly drobné rezervy, ikdyž to hodně záleží na tom, kdo to počítá.


   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1198
 

Architekt a projekt bude od Vize, podle vseho maji nejvice B2, ale toto bungalow, hodne prosklene plochy i kde to postrada efekt (az do stropu a bude velky presah strechy, k tomu jeste na crawl space. Prvni vypocty ukazaly 18kW/m2. Ale nehazime flintu do krovi, cil je B2. Jak pro mne, tak pro ne (prestiz!). Ale aby naklady na B2 nebyly brutalne nesmyslne. Coz se zatim jevi jako nesmysl.

A proto jsem nechtel cerpadlo a fotovoltailu, ale jen nejaky maly elektrokotlicek 🙂 Mozna bude drevokotel a akumulacni nadrz.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

Trochu off topic, ale kluci s těma dotacema jak to vlastně je? Já doufal, že mi tohle objasní a nasměruje mne projektant, ale nic takový se neděje, není schopnej mi pomoct ani s výběrem ohřevu a vytápění, natož s rekuperací nebo nějakou osvětou jak na aspoň nějaký dotace.
Chápu dobře, že pokud dům nebude pasivní, tak můžu na nějaký dotace zapomenout? Máme taky bungalov, ale díky pracovně/kanceláři/skladu poměrně velkej, zastavěná plocha je kolem 230m, dostaneme se údajně maximálně na nízkoenergetickej blízko pasivnímu, ale pasivní určitě nebude. Máme k dispozici plyn, ale po víc jak roce, kdy do mne každej jel, že když je plyn, tak je to nejlepší a nejrozumnější volba, najednou všichni obrací a tvrdí, že plyn nikdy a najednou jim nepřijde tepelné čerpadlo jako rizikově návratná investice, ale naopak se "drobný" rozdíl proti investici do plynu smaže za pár let. My chceme rekuperaci, díky velký spotřebě elektriky a nutnosti zálohy napájení přemejšlím i o fotovoltaice, v nějaký kombinaci s elektrokotlem třeba...ale zase mne teď tlačej do tepelnýho čerpadla...ale rozpočet je dost omezenej (spíš už dávno překročenej), takže musím zvolit vhodnou variantu poměru vstupní investice a následných nákladů a samozřejmě funkčnosti a komfortu. S touhle naší plochou mne straší s tím, že s elektrokotlem neprojdu ani na štítku, snad jen krb, ač nezapojenej do systému, mne nejspíš může spasit. Ale logika i rady říkají, že investovat do dvou drahých technologií (rekuperace+tepelné čerpadlo) je blbost. Rekuperaci budu těžko dodělávat dodatečně, zatímco čerpadlo se dá, takže se kloním k rekuperaci a časem se uvidí, ale jestli by nějaká šance na dotaci na "zelenou" technologii uměla výběr změnit...

Ten Pichler mne taky zaujal, teda cenou moc ne, ale kvůli nevhodně umístěné technické místnosti musím volit pokud možno nehlučná zařízení.


   
ReplyQuote
 Bery
(@bery)
Reputable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 379
 

Mě řekli rovnou u mého bungalovu, že nemam šanci, maximálně b0 a i tak vycházely cenové nesmysly za zařízení. Lko 240m2. Takže jsem to vzdal 🙂


   
ReplyQuote
MartinR
(@martinr)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 156
 

Dotaci dostanes i na nizkoenergeticky dum, ale bude jen 300k Kc, to je dotace B.1. Pozadavek rekuperace a nepruvzdusnosti zde ale trva, takze je to podminka.
Pichlera mam v technicke misnosti, ktera je vedle pokoje a schodiste. Dum mam z plnych VPC a nerekl bych, ze je ta jednotka nejak prehnane hlucna a rusi nas. V tomto problem nevidim.

Co se tyce technologie, idealni je, pokud si sam reknes, jak to chces a jak by ti to vyhovovalo.  Napr. nas projektant nas vedl uplne jinym smerem, ale ja trval na svem. Kazdy pristup ma ruzne pro a proti. Dulezite je, ze dokazes najit argumenty, proc je zrovna tohle reseni pro tebe nejlepsi.

This post was modified 6 years ago by MartinR

   
ReplyQuote
Richard
(@richard)
Member
Joined: 6 years ago
Posts: 1198
 
Posted by: KaZaN

Trochu off topic, ale kluci s těma dotacema jak to vlastně je? Já doufal, že mi tohle objasní a nasměruje mne projektant, ale nic takový se neděje, není schopnej mi pomoct ani s výběrem ohřevu a vytápění, natož s rekuperací nebo nějakou osvětou jak na aspoň nějaký dotace.
Chápu dobře, že pokud dům nebude pasivní, tak můžu na nějaký dotace zapomenout? Máme taky bungalov, ale díky pracovně/kanceláři/skladu poměrně velkej, zastavěná plocha je kolem 230m, dostaneme se údajně maximálně na nízkoenergetickej blízko pasivnímu, ale pasivní určitě nebude. Máme k dispozici plyn, ale po víc jak roce, kdy do mne každej jel, že když je plyn, tak je to nejlepší a nejrozumnější volba, najednou všichni obrací a tvrdí, že plyn nikdy a najednou jim nepřijde tepelné čerpadlo jako rizikově návratná investice, ale naopak se "drobný" rozdíl proti investici do plynu smaže za pár let. My chceme rekuperaci, díky velký spotřebě elektriky a nutnosti zálohy napájení přemejšlím i o fotovoltaice, v nějaký kombinaci s elektrokotlem třeba...ale zase mne teď tlačej do tepelnýho čerpadla...ale rozpočet je dost omezenej (spíš už dávno překročenej), takže musím zvolit vhodnou variantu poměru vstupní investice a následných nákladů a samozřejmě funkčnosti a komfortu. S touhle naší plochou mne straší s tím, že s elektrokotlem neprojdu ani na štítku, snad jen krb, ač nezapojenej do systému, mne nejspíš může spasit. Ale logika i rady říkají, že investovat do dvou drahých technologií (rekuperace+tepelné čerpadlo) je blbost. Rekuperaci budu těžko dodělávat dodatečně, zatímco čerpadlo se dá, takže se kloním k rekuperaci a časem se uvidí, ale jestli by nějaká šance na dotaci na "zelenou" technologii uměla výběr změnit...

Ten Pichler mne taky zaujal, teda cenou moc ne, ale kvůli nevhodně umístěné technické místnosti musím volit pokud možno nehlučná zařízení.

muj projektant si chce prave "klima" v dome ohlidat a ja hledam info, jen abych mu mohl byt oponentem a byl jsem pouceny. Ale vse bude od nej a zatim mu duveruju.

Osobne mit na pozemku plyn, sel bych do plynu. A za cas pokud by bylo treba, presel na cerpadlo a pokud by sla vyuzit nejaka dotace, tak super (nikdy jsem nic nevyuzil a sere me to, byl jsem hloupy).

A verim tomu ze pokud nejdes ted na dotace, ze nejaky treba i starsi kotlik by se koupit dal. Stejne i s cerpadlem bude treba tepolovodni vytapeni, tak to bude jedno co to ohriva. Mel jsem kondenzacni kotel a podlahovku v puvodnim dome a byl jsem nadseny (dum 1920 po rekonstrukci, asi 160m2 a naklady na plyn vcetne TUV asi 17tisic. Jen vytapeni odhad cca 13 tisic. Nemam duveru v cerpadla (asi protoze vyrabime kompresory :-D) a nechci do toho investovat se priznam. 

Dotace jsou od 15.10. nove, prostuduj, je tam neco i na nizkoenergeticke domy. 

 

 


   
ReplyQuote
Page 20 / 60
Share: