Forum

Forum

Notifications
Clear all

Rekuperace

895 Posts
82 Users
32 Likes
266.4 K Views
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

Ja jsem se snazil udelat automatickej odtah podle casu + svetla v koupelne + spotreby vody ale nakonec jsem se na to vyprdl (senzor vlhkosti tam nemam). Jak pises, vetsinou staci pootevrit dvere nebo chvilku pockat a je to zas odmlzene 😉


   
ReplyQuote
ptr.dvorak
(@ptr-dvorak)
Estimable Member
Joined: 7 years ago
Posts: 116
 

No ja mam SEDtronic ve vypinaci, takze v pripade, ze jsou pootevrene dvere, nejsou ty hodnoty zvyseni vlhkosti nijak presvedcive. Chtel jsem do toho jeste zamotat signal z PIRka, ale vidim to tak, ze dospeju ke stejnemu reseni jako Ty:-)


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
Topic starter  

U nás to v normálu jede asi na 150 a v koupelně, na wc a v kuchyni mám tlačítko na zvýšení výkonu a momentálně je to nastavené tak ze když na to klepnu tak to šest minut jede na třetí stupeň a to je myslím něco okolo 300m3/h


   
ReplyQuote
Milan
(@milan)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 111
Topic starter  

U nás to v normálu jede asi na 150 a v koupelně, na wc a v kuchyni mám tlačítko na zvýšení výkonu a momentálně je to nastavené tak ze když na to klepnu tak to šest minut jede na třetí stupeň a to je myslím něco okolo 300m3/h


   
ReplyQuote
(@semba)
Trusted Member
Joined: 7 years ago
Posts: 54
 

Taky to řeším pomocí  tlačítka. 

Při scéně  sprcha  a nebo vana jse zapne  zvýšený  odtah a po odpočtu  10 minut  po zhasnutí  v koupelně  jse přepne  RJ do původního  režimu. 

WC je to samé.  Rozsvitím  zvýšený  odtah a doběh  .WC mísa  napojena na odtah RJ.Mohu jenom doručit. 

Kuchyň má měřenou spotřebu  digestoře a jakmile přesáhne určitou  hodnotu tak jako výše...

S pozdravem 


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Koldo - v akom stave mas tu Cofa reku? Kolega zvazuje montaz rekuperacie, tak overuje skusenosti.


   
ReplyQuote
(@koldavideo)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1780
 

Je pořád v krabici a ještě dlouho tam bude. Jde ale jen o výměník. Loxone bude ovládat pouze dva EC motory a pár klapek dle 1-wire čidel. Toť vše. Koupil jsem to jen kvůli ceně.


   
ReplyQuote
(@marsl)
Trusted Member
Joined: 6 years ago
Posts: 44
 
Posted by: koldavideo

Je pořád v krabici a ještě dlouho tam bude. Jde ale jen o výměník. Loxone bude ovládat pouze dva EC motory a pár klapek dle 1-wire čidel. Toť vše. Koupil jsem to jen kvůli ceně.

Ja mam Cofa v prevadzke zatial cca mesiac. Je leto, tazko este pisat skusenosti. Cele som to montoval sam a neviem ci je to tlakovo dobre zregulovane a v podstate aky prietok to dodava neviem... Lebo som od toho cakal vacsi prievan v dome. Mam motori co robia cca 600m3, podla cca tlaku v systeme tabulky spotreby som odhadol kolko m3 to dodava moj odhad je ked to ide na plno okolo 450-500m3. Nedavno nam do serverovne montoval jeden chlapik novu klimu robi aj rekuperacie tak som sa snim dohodol, ak bude mat cas pride mi pomerat prietoky potom uvidime co ako...

Mam 4 teplotne cidla vstup vzduchu z vonku, vstup vzduchu z domu, vystup vzduchu von a vystup vzduchu  do domu.

V loxone to mam zatial nastavene tak, ak vstupna teplota z vonku presiahne priemernu teplotu v dome tak sa zavrie bypass a nastavi sa rekupracia na odhadom podla spotreby motorov 90m3. Ak niekto pride do kupelne, wc tak po 10min sa na 10 min spusti na plno a potom opat na 90m3.

Dalej ak teplota nasavacieho vzduchu klesne pod teplotu ktoru som si urcil na 19 a primerna teplota v dome je vysia ako 22,5 tak sa bypass otvori a pusti sa rekuperacia naplno sa snazim sa dom v noci vychladit 🙂 Moc to sice nepomaha, ale aspon nieco.

V dome mam sadrove omietky a v dvoch izbach sa mi vlhkost drzala okolo 75%, myslel som si ze rekuperacia pomoze, vlhkost sa sice znizi aj na 65%, ale ak je vonku vlhsie tak vyskoci spat a 70%... tak zatial mam s toho divny pocit ci je to ok...


   
ReplyQuote
msk
 msk
(@dusanmsk)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 1870
 

Tak teraz v lete sa zisti velky kacaci prd, to je pravda. Ja mam teraz reku nastavenu na minimum len kvoli plesniam v trubkach, inak mam cez den zavrete a na noc vetram oknami.


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

Čaute, finišujeme návrh domu (jo já vím, že to už píšu asi rok 😀 , ale válka s úřady mi dává prostor k vymejšlení detailů. A blbostí 😉 ) a tak už se ladí technologie. Jednou z věcí, ve který plavu je i rekuperace. Pominu dva nevraživý tábory, jak je buď rekuperace nejlepší věc na světě nebo jaká je to debilita marketingová k ničemu a vyhozený prachy 😀 . Ale po mnoha schůzkách, kde mi dokonce i sám prodejce kladl otázku proč tuhle rekuperační zbytečnost vlastně do domu chceme, mám v celým systému ještě větší zmatek. Víme co chceme, větrat bez otvírání oken, bez pylu, prachu, průvanu, chladu, chceme v létě chladit a když to díky rekuperaci něco ušetří, bude to fajn. Chceme o tom mít přehled v Loxone, v rámci smysluplný logiky to z Loxone i řídit. Pochopil jsem, že ideální je, aby reku běžela v podstatě nonstop v nějakým minimálním režimu a na základě různých podmínek zabrala v intervalech víc. Počítám, že primární podmínkou je vlhkost, případně info z CO2 čidla, plus nějaký časový intervaly, kdy ideálně v nepřítomnosti to vyvětrá několikrát denně dům nějak výrazněji? Co už je mi jasný míň, je to, kde všude ta čidla jsou nutná, resp, která brát v úvahu, zároveň stále nechápu jak moc jde reku zónovat. Počítáme s tím, že v koupelnách to bude za nějakých podmínek zabírat samozřejmě mimo běžný program, nevím jestli podle přítomnosti nebo vlhkosti, možná obojí, přítomnost = level 2, zvýšená vlhkost nebo speciální hmat na tlačítku = level3. Na něco jsem zapomněl?

V čem ale plavu total je ta technologie a už jsem poznal, že většinou tomu pořádně nerozumí ani prodejci. Jestli chápu dobře princip vzduchotechniky s rekuperací, pří/dohřevem a chlazením a bypassem, tak je to bedna s motory/ventilátory, ve který se v křížovým výměníku nepřímo potkává vzduch odsávaný z místností (ze všech nebo jen ze "špinavých"?), tím dochází k předání určitého procenta tepla, tedy dochází k výměně vzduchu za snížené ztráty energie. Pokud máme příhřev/dohřev, může jít o  dvě varianty, buď vstupuje do hry jen jako ochrana před zamrznutím kondenzátu na výměníku v mrazivých dnech a nebo může i v běžném režimu dohánět rozdíl teploty po průchodu rekuperačním výměníkem směrem do domu. Není mi jasné umístění, logika mi říká, že pokud jde o ochranu před zamrznutím, asi bude ve směru zvenku do domu před rekuperačním výměníkem, aby přihřál vzduch, pokud ale má fungovat jako dohřev vzduchu, který se nestihl dostatečně ohřát průchodem výměníkem, tak by zase logicky měl být až za ním. Pak jsem ještě pochytil verzi, že je tedy za reku výměníkem pro dohřev a v případě rizika námrazy to otočí chod a jede inverzně a profoukne to výměník a vysuší ho. Všude se mluví o spirále, takže přímotop s větší či menší spotřebou, ale takový ohřívač by snad mohl by být i vodní nebo je to blbost? Topit/ohřívat budu nakonec kondenzačním plynovým kotlem a boilerem, tak mne napadla větev pro rekuperační dohřev, tvrdili mi, že to jde, ale nevěřím už nikomu nic.
A teď to chlazení, pasivní je asi bypass, který když je venku vedro, tak obchází křížový výměník rekuperace a vzduch zvenku posílá dovnitř rovnou, aniž by mu ještě dával teplo od toho co jde z baráku. Pokud by šlo o chlazení aktivní, počítám, že to znamená další výměník v cestě, tentokrát chladící a k němu asi venkovní jednotka, prostě s tam vkládá něco jako klimatizační jednotka. Zase mi není jasný umístění, cestou zvenku mezi křížový výměník reku a při/ohřívač? S tím, že zase se reverzně tím přiohřívačem umí vysušit? Venkovní jednotka buď na venkovní zeď nebo volně stojící  u baráku?
A jak se tohle celý pak reguluje? Asi bych chtěl mít možnost říct, kdy se má pouštět kompresor, aby to nejelo celou teplou sezonu na klima režim a nesežralo mne to na elektrice. Taky nevím jak ty zóny, asi bych nechtěl, aby až se někdo ve dvě ráno půjde vyvenčit a zmáčkne monster odtah, aby to znamenalo brutal foukání do ložnic.
A teď jsem si vzpomněl na další věc, v jedný firmě mi tvrdil, že nedoporučuje odtah z WC, že si prej budu šířit ten smrad po baráku vzduchotechnikou, to je přece blbost, ten vzduch se nemá kde potkat, pokud dodržím bezpečnou vzdálenost mezi sáním a výfukem na fasádě. Ale jinde mi pak zase to potvrdili, že jsou varianty vzduchotehcniky s rekuperací, kdy se to stát může, což já absolutně nechápu smysl vzduchotechniky, co by mi po baráku nějak honila zkaženej vydýchanej vzduch nebo smrtící smrad...
Další věc jsou rozvody, mám skálopevný tvrzení jak jedině z plechu nebo spira a pak zase neochvějný obhajoby plastu s antibakteriální úpravou. Opět nevím čemu věřit a to ještě neznám ceny.
Do koupelen/WC mi projektant mocně doporučuje si stejně udělat ještě sólo odtah s komínkem pro akutní odtah smrtících plynů, nevím, je to nutný? Nebo jen neví, že to umíme Loxonem donutít vyvětrat rekuperací?
Dost protikladný názory mám i na řešení digestoře, ten týpek co mi tvrdil, že smrd z toalet mi bude rekuperace šířit po baráku mi tvrdil, že ze stejného důvodu by nedoporučoval tahat do vzduchotechniky digestoř, ale ne kvůli mastnotě a svinstvům, což je podle mne ten hlavní důvod, ale jen kvůli tomu smradu co pak šel do ložnic atd. Tomu zase nevěřím, protože já tvrdím, že rekuperací řešená vzduchotechnika nikdy nemá jak poslat smrad co tahá ven zase dovnitř. Nicméně tahat do rekuperace třebaže i nějak filtrovanej odtah digestoře považuju za chybu a cestu k problémům. Digestoř prostě nejkratší cestou ven z baráku, vyřešit zpětný klapky, aby to nenarušovalo vyváženost rekuperace. Mýlím se? 
Snad poslední problém co řeším je umístění, místo a hlučnost a vibrace. Máme v plánu bungalov, technická místnost je ne úplně šťastně vedle ložnice, ale jinak to už prostě nešlo, projekt má dnes verzi tak 196 a líp to už nevymyslíme. Samozřejmě mezi technickou a ložnicí jsou zesílené stěny. Napadlo mne rekuperačku naprat na "půdu" se zachováním nějakého přijatelného přístupu k ní. Je to blbost? Případně jen zvýším v části technický v místě středové nosné zdi strop a rekuperace může být sice jako výškově na půdě, ale pořád to bude součástí technické místnosti a od půdy oddělené. Mám strach z hluku a vibrací. S umístěním technologií na půdu souvisí i dilema, zda izolovat střechu nebo strop nebo radši obojí.
A hlavní faktor, protože rozpočet se začíná ubírat dosti fatálním směrem, je i cena. Kluci co staví kolem mne tvrdí, že si to budou instalovat celý sami. Asi by to teda měla být co nejlevnější - ale kvalitní, tupá, jednoduchá, robustní, tichá, Loxonem ovládatelná pixla...

Mohl by prosím někdo, kdo zvládl přečíst tu esej, mne trochu usměrnit a případně mne opravit, jestli jsem v něčem mimo? Případně tip na konkrétní jednotky, které by do té mé utopie spadaly... 😉  Díkyyy

edit: jo a taky myslím na vyřešení přeslechů mezi místnostma

This post was modified 5 years ago 2 times by KaZaN

   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Plechové rozvody = blbost, Spiro = blbost, digestoř do vzduchotechniky = blbost.


   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

s digestori souhlas, ale proc je spiro blbost?

Z toho co jsem tenkrat resil, tak naopak vse v plastu je naprosta blbost z duvodu hygieny. Udajne jen nejaky jeden vyrobce plastu splnuje nezavadnost, v ostatnich plastech se pry casem usadi a mnozi bordel.

Naopak plechove spiro by melo byt nezavadne. Nevyhoda je akorat vetsi rozmer, ale pri vyssich stropech se to na chodbe v klidu schovalo.


   
ReplyQuote
kobra23
(@kobra23)
Member
Joined: 7 years ago
Posts: 2193
 

Spiro se tahá systémem hlavní větve a z ní odbočky (u Loxone by tomu řekli Tree). Z tohoto důvodu vznikají přeslechy mezi místnostmi. 

Plastové hadice, ať už průměr 75 nebo 90 se tahají do hvězdy, tj. v jednom místě v domě je rozvaděč pro čerstvý vzduch  a sběrač pro odpadní vzduch s tlumičem a z těchto "krabic" jdou hadice do daného místa. U tohoto řešení přeslechy nevznikají.

Např. hadice Zehnder mají atest na zdravotní nezávadnost. Aby se tam nikdy nic "neuhnízdilo", tak jednotka Zehnder běží za každých okolností na min. výkon 6% (pokud nevypadne proud).

This post was modified 5 years ago by kobra23

   
ReplyQuote
 L
(@l)
Famed Member Admin
Joined: 9 years ago
Posts: 3059
 

No ale Spiro ma samozrejme taky tlumice ;-). A treba v hornim patre mame presne takto vse do hvezdy, 3 pokoje + 1 koupelna. A o nejakych preslesich nemuze byt vubec rec. Naopak, zkouseli jsme co to unese a mnohem vic to jde slyset pod dvermi/pres zed, nez pres rekuperaci.

Tzn pokud se daji kvalitni tlumice, problem to fakt neni.

S tim nonstop chodem, to je imho nutne u kazdeho potrubi. Ale z toho co jsem tenkrat resil, tak 99% vsech plastovych nevyhovovaly. Mozna, ze je to ted uz lepsi, tezko rict. 

 


   
ReplyQuote
KaZaN
(@kazan)
Reputable Member
Joined: 6 years ago
Posts: 240
 

A cenově? V tom Spiru to vyjde nějak dráž než v plastu nebo je to nastejno, kor pokud počítám nějakej asi značkovej plast v antibakteriálním provedení?

A ostatní moje domněnky, nevidíte tam nějakou trhlinu v mém chápání problematiky? Není podle vás to zakomponování chlazení blbost? Máte to někdo? A zóny? Vím, že jsem napsal jako vždy slohovku, ale jsem už hotovej z toho jak mi pokaždý někde říkaj něco jinýho.


   
ReplyQuote
Page 16 / 60
Share: